Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

icra vekalet ücreti, itirazın kaldırılması talebi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-10-2009, 13:31   #1
ayşe akkaya

Varsayılan icra vekalet ücreti, itirazın kaldırılması talebi

Merhabalar
faturaya dayalı bir alacağın yarısı ödenmiş yarısı ise ödenmediği için bakiye kısım için icra takibi yaptım. Ancak öncesinde borçluya ihtarname göndermek sureti ile borcu ödemsini ihtar ettim. Borçlu ihtarnameyi tebliği aldıktan sonra herhangi bir itirazda bulunmadı. Bir ay sonra icra takibi yaptım. Borçlu ödeme emrini tebliğ almadan önce takip tarihinden iki gün sonra bakiye borcu ana parayı banka kanalı ile müvekkilime gönderdi. Sonrasında da borçlu olmadıkları alacağa tüm fer'ileri ile itiraz ettikleri yönünde dilekçe verdi.Ben de ana para dışında faiz ve vekalet ücreti için icra mahkemesinde itirazın kaldırılması davası açtım. Borçlu vekili cevap dilekçesinde İİK.68 ve 68/a anlamında herhangi bir belgeye dayanmadığı, alacağın muaccel olmadığı, hizmet ifası olmadığı gerekçeleri ile davaya cevap verilmiş. Ben icranın kaldırılması talebimin yerinde olduğunu düşünüyorum. Hem öncesinde noter vasıtası ile ihtarname çektiğim ve itiraz olmadığı hem de ana borç dışında vekalet ücreti ve icra takip masrafları ile faizi talep ettiğim için . Biraz uzun oldu ama bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür edrim.
Old 23-10-2009, 14:19   #2
Av.Ömeroğlu

Sayın Ayşe Akkaya,borçlu ödeme yapmayarak icra takibine sebep olduğu için icra giderleri ve icra vekalet ücretinden sorumludur.Bu usul hukukundaki masraf ve giderlerin davada haksız çıkana yükletilmesi ilkesinin doğal sonucudur.
Ancak borcun(ana paranın) takip talebinden sonra ancak ödeme emri tebliğinden önce ödenmesi ve masraflar ile vekalet ücreti yönünden itiraz edilmesi halinde takibe devam etmek ve itirazı hükümden düşürmek için
-Gerçekten alacak İİK 68.madde anlamında bir belgeye dayanmıyor.Dolayısıyla eğer takibin tamamına itiraz edilseydi icra mahkemesine gitme imkanı olmayacaktı.Buna karşılık borçlu takip konusu borcu ana parayı ödeyerek kendisine yapılan takibin haklı olduğunu gösterdi ve dolayısıyla artık icra giderleri ve icra vekalet ücretinden sorumluluğu tartışmasız hale geldi ve sonuç olarak da icra mahkemesince itirazın kaldırılması kararı verilebileceğini düşündüğünüzü tahmin ediyorum.

-Ancak bu düşüncenizin a-İİK 68.madde de sayılan belgelerin tahdidi olması ve bunlar dışında icra mahkemesince itirazın kaldırılmasının mümkün olmaması ve takibinizin dayanağının da böyle bir belge olmaması b-İcra giderleri ve vekalet ücretinden sorumluluğun kural olarak takibin haklı olup olmaması noktasına bağlı olduğu ve açtığınız takipte de bunun ancak yargılama ile belli edilebileceği göz önünde bulundurulduğunda yerinde olmadığını ve itirazın kaldırılmasının ancak genel mahkemelerde açılacak bir itirazın iptali davasıyla mümkün olduğunu düşünüyorum.
Old 23-10-2009, 14:33   #3
ayşe akkaya

Sayın Ömeroğlu
Öncelikle cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Bu durumda dava reddedilirse karşı taraf kötü niyet tazminatı talep ediyor. Mahkeme buna da karar veriyormu?Temyiz etsem itirazın iptali için yasa da düzenlenen bir yıllık sürenin geçme ihtimali var. Bana ne tavsiye edersiniz.
Old 23-10-2009, 15:26   #4
ayşe akkaya

Sayın Ömeroğlu
İkinci sorduğum soruyu geri alıyorum. Tekrar teşekkürler.
Old 23-10-2009, 15:57   #5
lawyeresen

Borçlu takip açıldıktan sonra borcu ödemiş olduğundan dolayı vekalet ücertine hak kazanısınız.yine borcu ödediği için faturadan kaynaklı borcu da kabul etmiştir. ancak ilamsız takiplerde borca itirazda İİK 68. mad deki belgelere dayanılmadığı sürece itirazın kaldırılması değil genel mahkemelerde itirazın iptali davası açılması gerktiğini düşünüyorum
Old 23-10-2009, 16:39   #6
ayşe akkaya

Sayın Lawyeresen
İlginiz için çok teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi