Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nafaka Faizi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-10-2013, 23:52   #1
AHMET01

Varsayılan Nafaka Faizi

Değerli Meslektaşlarım, Açılmış bir boşanma davasında hakim boşanma kararı verirken tedbir nafakasına karar vermeyi unutmuşum diyerek dava tarihinden geçerli olmak üzere tedbir nafakasına hükmetti. Ayrıca bir miktar maddi; bir miktar da manevi tazminata da karar verdi. Biz dava açarken faiz talebinde bulunmamıştık. Hâkim de kararında hiç faize değinmedi. Aslında karar verirken dosyayı şöyle bir karıştırdı, bana dönerek faiz talebiniz var mı ona bakıyorum dedi. Talebimiz olmadığı için de buna değinmedi. Bu tedbir nafakasına dava tarihinden geçerli gecikme faizi hesaplayarak tahsil edebilir miyiz, yoksa hâkimin karar verdiği tarihten itibaren mi uygulamamız lazım? Bu faiz konusunu aynı şekilde maddi ve manevi tazminatlar yönünden de merek ediyorum. Dava açarken boşanmanın hangi ferileri için faiz isteyebiliriz? Gerçi faizi sonradan ayrı bir dava ile de isteyebileceğimizi düşünüyorum. Fakat miktarlar az olduğu için bu davada uğraşmaya değmez. Kısacası boşanma davasında faiz konusunu siz değerli üstatlarımdan öğrenmek istiyorum. Dava açarken hangi kalemler için faiz isteyebiliriz? Katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 04-10-2013, 00:26   #2
av. nevzat tombulca

nafaka yönünden tedbir nafakası kararının verildiği tarihe kadar olanlara faiz işlemez. Faizin başlangıç tarihi mahkemenin tedbir kararını verdiği tarihtir.

Tazminatlar için de kararın verildiği tarihten itibaren faiz itenebilir. Ancak tazminatların icra takibi yapılabilmesi için mahkeme kararının kesinleşmesi gerekmektedir.

T.C.
YARGITAY
12. Hukuk Dairesi

Esas : 2002/12035
Karar : 2002/13312
Tarih : 20.06.2002

ÖZET : Görülmekte olan boşanma davasının devamı sırasında ara kararı ile takdir edilen ve tedbir niteliğindeki nafakaya ara kararının verildiği tarihten itibaren kanuni faiz istenebilir.

(4721 sayılı MK. m. 169) (743 sayılı MK. m. 137)

KARAR METNİ :
Yukarıda gün ve numarası yazılı merci kararının müddeti içerisinde temyizen incelenmesi Alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü :

Asliye Hukuk Mahkemesinde görülmekte olan boşanma davasının devamı sırasında ara kararı ile takdir edilen ve tedbir niteliğindeki nafakaya ara kararının verildiği tarihten itibaren kanuni faiz istenebilir. Bu halde alacaklının 26.10.2001 gününden itibaren faiz istemesinde kanuna aykırılık yoktur. Ayrıca, ara kararında (aylık 350.000.000 TL tedbir nafakasının dava gününden itibaren) ve (davacıdan alınarak davalıya ödenmesine) hükmedildiği için tedbir nafakasının tamamının Saadet Ö. tarafından takibe konulması da anılan kararın gereğidir. O durumda mercice aynen uyulması gereken karar içeriği göz ardı edilerek itirazın tümden kaldırılması yerine yazılı biçimde hüküm tesisi isabetsizdir.

SONUÇ : Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile merci kararının yukarda yazılı sebeplerle İİK.366. ve HUMK.428. maddeleri uyarınca (BOZULMASINA), 20.06.2002 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Old 04-10-2013, 00:49   #3
AHMET01

Sayın Av. Nevzat TOMBULCA katkılarınız için çok teşekkür ederim. Merak ettiğim husus Hâkim dosyayı karıştırarak niçin faiz talebinizin olup olmadığına bakıyorum dedi? Boşanma davası açarken faiz yönünden nasıl bir talepte bulunabilirdik? Emin olmamakla beraber maddi tazminatlarda dava tarihinden; manevi tazminatlarda ise karar tarihinden itibaren faiz istenebiliyormuş? Bazı görüşler ise manevi tazminata da dava tarihinden itibaren faiz istenebilir diye internette okumuştum. Fakat Yargıtay bu görüşe katılmıyormuş. Bu hususta bilgisi olan veya elinde yargıtay kararı olan meslektaşlarımızın katkılarını bekliyorum. Saygılar.
Old 04-10-2013, 17:35   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan AHMET01
Sayın Av. Nevzat TOMBULCA katkılarınız için çok teşekkür ederim. Merak ettiğim husus Hâkim dosyayı karıştırarak niçin faiz talebinizin olup olmadığına bakıyorum dedi? Boşanma davası açarken faiz yönünden nasıl bir talepte bulunabilirdik? ; Fakat Yargıtay bu görüşe katılmıyormuş. Bu hususta bilgisi olan veya elinde yargıtay kararı olan meslektaşlarımızın katkılarını bekliyorum. Saygılar.

Alıntı:
Emin olmamakla beraber maddi tazminatlarda dava tarihinden

Yanlış bilgi. Boşanma kararının kesinleşme tarihinden itibaren faiz işletilir.

Alıntı:
manevi tazminatlarda ise karar tarihinden itibaren faiz istenebiliyormuş?

Alıntı:
Bazı görüşler ise manevi tazminata da dava tarihinden itibaren faiz istenebilir diye internette okumuştum.

İlle de Yargıtay kararı arıyorsanız, THS içinde bulabilirsiniz. Ben aktardığımı anımsıyorum.
Old 04-10-2013, 17:39   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av. nevzat tombulca
Tazminatlar için de kararın verildiği tarihten itibaren faiz itenebilir. Ancak tazminatların icra takibi yapılabilmesi için mahkeme kararının kesinleşmesi gerekmektedir.
İlk mesajımda da belirttiğim gibi, maddi ve manevi tazminata, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren faiz istenebilir. Karar tarihinden itibaren istenemez. Zaten mesajınız kendi içinde çelişmektedir. İcra takibi yapabilmek için mahkeme kararının kesinleşmesi gerekiyorsa, borç muaccel olmamış demektir.
Old 04-10-2013, 21:05   #6
AHMET01

Sayın Av. Suat Bey, çok teşekkür ederim. Gerekli yargıtay içtihatlarını buldum ve okudum. Boşanma davasında tazminatlara faiz yürütülmesi sizin belirttiğiniz gibi boşanma kararının kesinleşmesinden sonra olur demektedir. Ben haksız fiillerdeki tazminat durumları ile karıştırmışım. Ancak şöyle küçük bir soru daha sormak isterim. Dava dilekçesinde faizi isteyip istememiş olmamızın nasıl bir sonucu olabilir? Başka bir deyimle faiz istemediysek boşanma kararı kesinleşince bu tarihten itibaren isteyemeyecekmiyiz? İsteyebiliyorsak o zaman önceden talepte bulunmanın amacı nedir? Bu konuya da açıklık getirmenizi rica ediyorum. Değerli bilgilerinizden çok yararlanıyoruz. İyi ki varsınız. Tekrar teşekkürler. Saygılarımla.
Old 04-10-2013, 23:42   #7
av. nevzat tombulca

Dava dilekçesinde faizden ziyade, nafakalar için belli oranda yıllık artış talep edilmekte ve mahkemeler nafakayı bir sonraki sene için belli oranda arttırma kararı vermektedir.
Hakimin dosyaya bakarak aradığı konu da bu olabilir diye düşünüyorum.
Old 05-10-2013, 15:13   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan AHMET01
Sayın Av. Suat Bey, çok teşekkür ederim. Gerekli yargıtay içtihatlarını buldum ve okudum. Boşanma davasında tazminatlara faiz yürütülmesi sizin belirttiğiniz gibi boşanma kararının kesinleşmesinden sonra olur demektedir. . Ancak şöyle küçük bir soru daha sormak isterim. Değerli bilgilerinizden çok yararlanıyoruz. İyi ki varsınız. Tekrar teşekkürler. Saygılarımla.

Öncelikle iltifat için teşekkür ediyorum.

Alıntı:
Ben haksız fiillerdeki tazminat durumları ile karıştırmışım

Okuyanlar yanlış anlamasın diye düzeltiyorum. Haksız fiile ilişkin tazminat davalarında durum daha da farklıdır.Ne dava tarihinden ne de karar tarihinden itibaren faiz işletilmektedir. Talep halinde olay tarihinden itibaren faize karar verilmektedir.

Alıntı:
Dava dilekçesinde faizi isteyip istememiş olmamızın nasıl bir sonucu olabilir? Başka bir deyimle faiz istemediysek boşanma kararı kesinleşince bu tarihten itibaren isteyemeyecekmiyiz? İsteyebiliyorsak o zaman önceden talepte bulunmanın amacı nedir? Bu konuya da açıklık getirmenizi rica ediyorum.

Hakimin neden öyle davrandığını bilemiyorum. Ama boşanma ve ekleri için dava dilekçesinde faiz istenip istenmemesinin hiçbir önemi bulunmamaktadır. Mutlaka boşanmaya ilişkin kararın kesinleşmesinden itibaren işleyecektir.
Old 06-10-2013, 12:04   #9
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan AHMET01
...Biz dava açarken faiz talebinde bulunmamıştık. Hâkim de kararında hiç faize değinmedi. Aslında karar verirken dosyayı şöyle bir karıştırdı, bana dönerek faiz talebiniz var mı ona bakıyorum dedi...
Alıntı:
Yazan AHMET01
...Merak ettiğim husus Hâkim dosyayı karıştırarak niçin faiz talebinizin olup olmadığına bakıyorum dedi?...
Hakim, 6100 sayılı HMK m.297/2 gereği taleplerinizden her biri hakkında verdiği kararı hükümde göstermekle yükümlü olduğundan ve 26. madde gereği de talepten başka bir şeye karar veremeyeceğinden; faiz talebinizin varlığını araştırmıştır. Çünkü faiz konusunda talebiniz varsa hakim, bu konuda da olumlu veya olumsuz verdiği kararı hükümde belirtmek zorundadır.

Yargıtay 2. HD, 2.3.2005 T., E: 2005/1241, K: 2005/3097: "...Davalı-davacı kadın yararına takdir edilen maddi ve manevi tazminatlara faiz istemi olduğu halde bu konuda olumlu - olumsuz karar verilmemesi doğru olmamıştır..."

Yargıtay 2 HD, 11.04.2005 T., E: 2005/11308, K: 2005/12799: "...Davacının talep ettiği tazminatlar yönünden faiz istemi bulunmamaktadır... karar düzeltme talebinin kabulüne, ...hükmün bu bölümünün düzeltilerek onanması gerekmiştir.

SONUÇ : Açıklanan nedenlerle ...karar düzeltme talebinin kabulüne, Dairemizin ...sayılı onama ilamının, faize hükmedilmesi kısmının kaldırılmasına, gerekçeli kararının hüküm bölümünün 6. bendindeki "manevi tazminatın" sözcüklerinden sonra gelen "dava tarihinden itibaren yasal faiz ile birlikte" sözcüklerinin hüküm fıkrasından çıkartılmasına..."

Yargıtay 2 HD, 27.11.2006 T., E: 2006/19117, K: 2006/16432: "...Davacı-davalı kadının manevi tazminata faiz istemi olmadığı halde ( HUMK m.74 ) talep aşılarak davacı-davalı kadın için hükmedilen manevi tazminata faiz uygulaması doğru görülmemiştir..."

Yargıtay 2 HD, 9.2.2010 T., E: 2008/19477, K: 2010/2128: "...Davalı-davacının maddi tazminat için faiz talebi bulunmadığı halde, istek dışına çıkılarak hüküm altına alınan maddi tazminat için yasal faiz yürütülmesi usul ve yasaya aykırıdır..."
Old 14-10-2013, 22:45   #10
AHMET01

Sayın Av. Nevra ÖKSÜZ, yanıtınız için çok teşekkür ederim. Boşanma davalarında boşanmanın ferileri için dava dilekçesinde faiz talebinde bulunmamızın vaya bulunmamamızın ne gibi artısı veya eksisi olabilir? Yoksa fark etmez mi? Bu konuda sizin de görüşlerinizi merak ediyorum.Saygılarımla.
Old 24-10-2013, 11:59   #11
Av.Nevra Öksüz

Sayın AHMET,
Alıntı:
Yazan AHMET01
...Boşanma davalarında boşanmanın ferileri için dava dilekçesinde faiz talebinde bulunmamızın vaya bulunmamamızın ne gibi artısı veya eksisi olabilir? Yoksa fark etmez mi? Bu konuda sizin de görüşlerinizi merak ediyorum...
Maddi ve manevi tazminata faiz talebiniz varsa mahkeme, boşanma hükmünün kesinleştiği tarihten itibaren yasal faize hükmedecektir.

Faiz talebiniz olmadığı durumda:

Yargıtay İçtihadı Birleştirme Genel Kurulu, 24.11.1995 tarih, Esas: 1994/2, Karar: 1995/2: "... Borçlar Kanununun 101. maddesinin 2. fıkrasında yer almamış olmakla beraber, doktrin ve uygulamada; ihtar yapılmasının dürüstlük kuralına göre beklenemeyeceği veya alacağın bir mahkeme kararına dayandığı hallerde de borçlunun ihtara lüzum kalmadan temerrüde düşeceği kabul edilmektedir ( Prof: Dr. M. Kemal Oğuzman-Doç. Dr. M. Turgut Öz, Borçlar Hukuku Genel Hükümler, Filiz Kitabevi İstanbul, Sh. 286 ccc... ve dipnot 52'de sayılan eserler; Tekinay/AkmanBurcuoğlu/Altop, Tekinay Borçlar Hukuku Genel Hükümler, Filiz Kitabevi 1993, Sh. 918 ve 919; Dördüncü Hukuk Dairesi'nin yukarıda özetlenen 20.12.1974 tarihli kararı )..."

İlamda faize hükmedilmediği hallerde Yargıtay'ın kabulü:
alacaklı:

* hükmün infazı için kesinleşmesine gerek bulunmayan ilamlarda "karar tarihinden itibaren"

* hükmün infazı için kesinleşmesi gereken ilamlarda "kesinleşme tarihinden itibaren"

faiz isteyebilir.

Yukarıdaki Yargıtay uygulamasını birlikte değerlendirdiğimizde; maddi ve manevi tazminata faiz talebiniz yoksa da; boşanma hükmünün kesinleştiği tarihten itibaren yasal faiz isteyebileceksiniz.

Neticede uygulama açısından bir fark yok (gibi)...

"Gibi"nin açıklaması :

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, 19.09.2005 tarih, Esas: 2005/9632, Karar: 2005/11928: "...Davalı kadının, boşanma davasının yargılaması sırasında, manevi tazminatla ilgili faiz istemi bulunmamaktadır. Boşanma hükmü kesinleşmiştir. Kesinleşmeden sonra, kadın tarafından faiz ile ilgili harcı verilerek usul ve yasaya uygun müstakil bir dava da açılmamıştır. Bu yön gözetilmeden manevi tazminata faiz yürütülmesi doğru görülmemiştir..."

veya

inceleyiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=13138

Yani faiz istenmediğinde ne şekilde hareket edileceği hususu Yargıtay uygulamasından kaynaklı olmakla... faizin talep edilmesinde fayda olduğu kanaatindeyim...
Old 22-12-2013, 22:22   #12
AHMET01

Sayın Av.Nevra Öksüz, çok teşekkür ederim. Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi