Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

2 yıl önce verilen bir kararın kesinleştirilmemesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-05-2010, 22:04   #1
hukukcu1985

Varsayılan 2 yıl önce verilen bir kararın kesinleştirilmemesi

Yabancı asıllı müvekkillerin babaları ile hissedar olan bir vatandaş sulh hukuk mahkemesinde izale-i şuyuu davası açıyor.Ancak müvekkillerin babalarının ismi nüfus kayıtlarında ve tapu kayıtlarında farklı olması sebebiyle davayı açan şahsa yetki verilerek tapuda isim tashihi davası açması isteniyor. Bunun üzerine vatandaş Asliye hukuk mahkemesinde davayı açıyor ve davanın kabulüne karar verilerek isim düzeltiliyor. Bu kararı kesinleştirmeden Sulh Hukuktaki dosyaya ibraz ediyor.Ancak Sulh hukuktaki dava tebligatlar verasetler davaya dahil edilme sebepleri ile uzuyor ve son olarak biz davanın tarafı olduğumuzdan davaya dahil olduk. Hissedarlar bu aşamada birbirleri ile anlaştılar ve satış kararı aşamasına gelen dosyayı vatandaş takip etmiyor.Buraya kadar hiçbir sorun yok ve herşey usulüne uygun. Şimdi müvekkiller kendi hisselerini bu vatandaşa satacaklar ve doğal olarak babalarının isminin değiştirildiği kararın tapuya götürülmesi lazım ve bunun içinde kararın kesinleşmesi lazım.Karar taraflara usulüne uygun tebliğ eidlmiş yargı yoluna başvurulmamış. Kaleme giderek dosyayı çıkarttım ve kesinleştirilmesini talep ettim. Bunun üzerine katip tarafından kararın altına kesinleşme şerhi düşüldü ve imzalanarak hakime verildi. Ancak yaklaşık 1 aydır dosya hakimin masasında.Son olarak yanına giderek 1 aydır tapudaki saışı bu sebeple gerçekleştiremediğimizi ve ne zaman imzalanacağını sordum. Ben o kararı imzalamam dedi. Gerekçesi de sulh hukuktaki davanın bitmesi imiş.Yani kişi yetkiye dayanarak dava açtığı için o davanın bitmesi burada hiçbir işlem yapamayacğı anlamına geliyormuş. Ne söylediysem hakimi ikna edemedim. Bence hatalı bir durum ve yapacak bişey bulmadım. En sonunda o vatandaşı çağırdım ve yazılı olarak talepte bulunmasını bekledim. Bunun üzerine 3 gündür yine beklemede dosya...Bu durumda ne yapmalıyım.Sırf bu sebeple satşı yapamıyoruz.
Old 25-05-2010, 10:40   #2
law in law

Temyiz edin , kesinleşmiş ise hakim temyiz talebini reddedecektir. Yada yargıtaya gidince bu karar kesinleşmiştir diye iade edilecektir.
Uzun ama kesin bir çözüm.Kolaylıklar dilerim.
Old 26-05-2010, 09:21   #3
hukukcu1985

Dün öğrendiğim kadarıyla hakim yukarıda sebeple kesinleştirmeyeceğine dair talebi reddetmiş ve bunun için tam 1,5 sayfa gerekçe yazmış.Allah'tan Yargıtay yolunu açık tutmuş. Şİmdi Yargıtaya gidicez ve umarım çabuk gelir...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi