Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

BİlİrkİŞİ Raporuna RaĞmen Islah Olur Mu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-12-2008, 18:14   #1
ilava

Varsayılan BİlİrkİŞİ Raporuna RaĞmen Islah Olur Mu

Selamlar Sayın Meslektaşlar...
Faturaya dayalı bir takibe yapmış olduğum itiraz üzerine ticaret mahkemesinde açılan bir İTRAZIN İPTALİ davasında davalıyım.
davacı tarafın defterlerinin noter tasdiki olmadığı için kendileri lehine delil kabiliyetinin olmadığı ortaya çıktı.
ama bu arada ben de kendi defter ve kayıtlarımız sunmuş bulundum ve takip konusu faturalar bizim defterlerde de kayıtlı ve bu da bizi bağlıyor.
aslında ödemelerimiz tam ama ıspata yeter şekilde değil. mesela PTT havalesiyle şirket çalışanının kredi kartı hesabına ödenmiş filan.
Tabi bilirkişi de bizim kayıtlara göre hesap yapıp bizi borçlu çıkardı.
borcu kabul etmiyoruz deyip otursaydık, hiçbir defter belge sunmasaydık şimdi dava reddedilecek bir de inkar tazminatı alacaktık.
AAAH Ah hiçbir defter vebelge sunmamış olmayı ne kadar çok isitiyorum şimdi.
ACABA ISLAHLA GENÇLİK GERİ GELİR Mİ?
Madde 87 - Islah, bunu yapan tarafın teşmil edeceği noktadan itibaren usule mütaallik bilcümle muamelelerin yapılmamış addolunmasını müstelzimdir. Ancak hakim huzurunda sebkeden ikrarlarla bir mahallin keşif ve muayenesi üzerine tesbit olunan hali mübeyyin her nevi zabıt varakalarının ve ehli hibre raporlarının münderecatı ve şahitlerin şahadetleri mahfuzdur. Şu kadar ki ıslahtan sonra cereyan edecek tahkikat neticesinde tebeyyün edecek hal, mezkur reylerin nazara alınmasını icap etmezse bunlara da olmamış nazariyle bakılır.
Ne demek ACABA?
Arkadaşlar derdimi anladınız, yardımlarınızı bekliyorum.

Old 31-12-2008, 20:31   #2
kağanulaş

Değerli meslektaşım neyi ıslah etmek istediğiniz anlayamadım. 87. madde hükmü isabetle aktardığınız gibi daha önceki bilirkişi raporunun ıslahla ortadan kalkmayacağını öngörüyor. Kaldı ki karşı taraf "taraf defterleri" veya "sair deliller" şeklinde delillerini belirtmiş ise TTK 84 gereği siz istemeseniz de artık karşı karşı taraf delil olarak sizin defterlerinize dayanacaktır.

Madde 84 - Kanuna uygun olarak veya olmıyarak tutulmuş olan ticari defterlerin münderecatı, sahibi ve halefleri aleyhinde delil sayılır. Şu kadar ki; kanuna uygun olan defterlerde sahibi lehine olan kayıtlar dahi aleyhindeki kayıtlar gibi muteber olup bunlar birbirlerinden ayrılamaz.

Yaşanmış tecrübelerimden hareketle mahkemelere müvekkilerin defterlerini ibraz etmeden önce müvekkillerin muhasebe sorumlularından defter durumunun aleyhte mi lehte mi olduğunu soruyorum, muhasebecilerin verdiği bilgiyi şirket yetkilileriyle de paylaşmalarını sağlıyorum. Bilginiz olsun.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi