Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hile Sebebiyle Sözleşmenin Iptali...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-04-2013, 13:04   #1
Av.Ahmet BAŞCI

Varsayılan Hile Sebebiyle Sözleşmenin Iptali...

Herkese Selamlar,
Paylaşmak ve değerli fikirlerinizi almak istediğim konu ve sorum kısaca şöyle: müvekkilim 2007 yılında 100.000 TL bedelle FİİLİ KULLANIM ALANI 130 metrekarelik bir daire satın alıyor, 2013 yılında para ihtiyacı için daireyi satmak isterken, belediye imar planlarında dairenin 57 metrekare olduğunu öğreniyor, yani 57 metrekare olması gereken daire 130 metrekare olarak inşa ediliyor.

Şimdi merak ettiğim husus şu : ben sözleşmenin HİLE SEBEBİYLE GEÇMİŞE ETKİLİ OLARAK iptali ile ödenen bedeli geri istemeyi düşünüyorum, fakat müvekkilin zararı sadece bu değil; banka kredisi kullandığı için asıl alacağın yanında 68.000 TL'ye yakın banka faizi de ödüyor!! Yani asıl alacağın yanında yan feri zararları da mevcut...Bunların istenebilirliği ? ve yargıtaya kakarı ? ve başkaca fikirler ?

Şimdiden teşekkürler...
Old 10-04-2013, 18:46   #2
gamze tuna

hile bir kimsenin zihninde yanlış kanaatler uyandırarak gerçek durumu bilseydi yapmayacağı bir sözleşmeyi yapmasını sağlamaktır.Yani asıl olan aldatma kastıdır.sizin olayınızda hilelik bir durum yok anlattığınız kadarı ile.tapuda kaç metrekare bu yer peki yani tapu kaydında gözüken nedir.eğer tapu kaydında da 130 metrekare gözüküyorsa tapu kaydına güven nedeniyle belki hata nedeniyle iptale dayanılabilir.
Old 10-04-2013, 19:30   #3
Av.Ahmet BAŞCI

Alıntı:
Yazan gamze tuna
hile bir kimsenin zihninde yanlış kanaatler uyandırarak gerçek durumu bilseydi yapmayacağı bir sözleşmeyi yapmasını sağlamaktır.Yani asıl olan aldatma kastıdır.sizin olayınızda hilelik bir durum yok anlattığınız kadarı ile.tapuda kaç metrekare bu yer peki yani tapu kaydında gözüken nedir.eğer tapu kaydında da 130 metrekare gözüküyorsa tapu kaydına güven nedeniyle belki hata nedeniyle iptale dayanılabilir.

Öncelikle cevap için teşekkürler, Müteahhidin bu yerin,imar planına aykırı olarak yapıldığını bilmesi ve gerçek durumu saklaması "hile" sayılır diye düşünüyorum ve ayrıca tabu senedinde metrekare bilgiside yok, yani 130 veya 57 metrekare türünden aleni bir bilgi yok !
Old 11-04-2013, 14:24   #4
Av.Fatih KISA

Tapu Senedinde bağımsız bölümün metrekaresi yazmaz ama arsa payı yazar ve bu arsa payından m2 miktarı hesaplanabilir. Kişi gerekli inceleme ve araştırmayı yapmamış, özenli davranış sergilememiş ve hataya düşmüş ise bu hatadan yararlanamaz...

Ayrıca zamanışımına ilişkin sıkıntılarınız olacağına inanıyorum.
Old 11-04-2013, 16:47   #5
Av.Ahmet BAŞCI

Fatih Bey teşekkür ederim, cevabınıza göre metrekareyi hesapladığımızda 55 metrekarelik bir alan çıkıyor. Yalnız benim fikrime göre "sözleşme görüşmeleri sırasında tarafların birbirlerini aydınlatma yükümlülüğü" kapsamında, metrekarenin müteahhit tarafından 130 metrekare olarak söylenmesi, tapuda metrekarenin aleni şekilde yazmaması ve sığınak olarak projelendirilmiş bir alanın normal bir daire olarak düzenlenmesi" HİLE'ye sebep olur diye düşünüyorum ? Fakat bu konuya benzer bir Yargıtay kararı da henüz bulabilmiş değilim. HİLE veya HATA dışında,hatta GABİN dışında başvurabileceğimiz ve olayımızla paralel nitelikte olan başkaca bir hukuki kurum ne olabilir ??? Ayıplı İfa gibi !!! Ama tabi, tüm zararlarımızı kapsamlı bir şekilde karşılayacak bir hukuki müesseseye ve örnek kabilinden Yargıtay kararına ihtiyacım var
Old 11-04-2013, 20:18   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ahmet BAŞCI
Fatih Bey teşekkür ederim, cevabınıza göre metrekareyi hesapladığımızda 55 metrekarelik bir alan çıkıyor. Yalnız benim fikrime göre "sözleşme görüşmeleri sırasında tarafların birbirlerini aydınlatma yükümlülüğü" kapsamında, metrekarenin müteahhit tarafından 130 metrekare olarak söylenmesi, tapuda metrekarenin aleni şekilde yazmaması ve sığınak olarak projelendirilmiş bir alanın normal bir daire olarak düzenlenmesi" HİLE'ye sebep olur diye düşünüyorum ? Fakat bu konuya benzer bir Yargıtay kararı da henüz bulabilmiş değilim. HİLE veya HATA dışında,hatta GABİN dışında başvurabileceğimiz ve olayımızla paralel nitelikte olan başkaca bir hukuki kurum ne olabilir ??? Ayıplı İfa gibi !!! Ama tabi, tüm zararlarımızı kapsamlı bir şekilde karşılayacak bir hukuki müesseseye ve örnek kabilinden Yargıtay kararına ihtiyacım var

Ayıp hükümleri çerçevesinde hareket etmenizi tavsiye ederim. Ayıp, hile ile gizlenmişse süre sözkonusu olmaz. Taşınmaz satışında taşınırlara ilişkin hükümler kıyasen uygulanacğından, taşınır mal satışındaki ayıp hükümlerini uygulanabilir. (6098 sy.TBK.246, 219)
Old 11-04-2013, 22:46   #7
Av.Fatih KISA

Ayıplı ifa hükümleri konusunda da sorun var görünüyor. Eğer Tüketici Yasasına giren bir satış varsa - ki mesajinizdan öyle çıkardım - 4077 sayılı yasadaki özel düzenleme devreye girecektir.

Birde iddiamız hayatin olağan akışına uygun olmali. Adamın birinin beş yıl sonra ortaya çıkıp " Vay aldatilmisim" demesi genellikle pek inandırıcı gelmiyor. Ama gerçekten bir hile kasti varsa ve bunun alıcı tarafından anlaşılması, farkedilmesi imkansız ise veya ondan farketmesi beklenenilemeyecek durumda ise Üstad Dikici'nin belirttiği şekilde bir şansına olabilr
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi