Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

BAM kararı usulsüz tebligat temyiz süresi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-12-2018, 15:34   #1
furugferruhzad

Varsayılan BAM kararı usulsüz tebligat temyiz süresi

İstinaftan mahkemece bilirkişi incelemesi yapılmadığı için kaldırılan bir dosyada davacıyız ve davamız kabul edilmişti.İstinaf menfi tespit davasında tefecilik sonucu alınan bononun tamamen geçersiz olmayacağını bilirkişi incelemesi yapılması gerektiğini belirterek kaldırmış ve temyiz yolunu da açmış.

1-Bilirkişi incelemesi bizim delil dilekçemizde var davalınınkin de yok her türlü yasal delil ibaresi var davalının delil dilekçesinde,

2-Davalı istinaf gerekçesinde bilirkişi incelemesi yapılmamış olmasına dayanmamış kamu düzenini gerektiren haller göz önüne alınsın demiş

3-İstinaf ilamı vekaletnamede adı olmayan büro çalışanı avukata yapılmış,(Bu arada dosyada yetki belgesi olmadığı halde bu çalışan avukat iki duruşmaya da girmiş nasıl olmuşsa bilemiyorum)

4-yeni duruşma günü bana tebliğ edilmiş her halükarda 30 günlük temyiz süresi geçmiş durumda.Bu durumda istinaf ilamını usulsüz tebligat sebebiyle temyiz etsem bir sonuç doğar mı?
Old 22-12-2018, 10:05   #2
imsel

Kolay gelsin.eğer yetkili avukat oradaysa çalışana tebligat yapılamaz.adreste değilse tebligat kağıdına orda olmadığı ibaresi düşülerek çalışana tebilagat yapılabilir.eğer avukat varken yapıldıysa usulsüz tebligat var gibi.
Old 22-12-2018, 14:27   #3
AHMET01

Tebligatı teslim alan avukat iki sefer duruşmaya katıldıysa bu sıkıntı olabilir. Muhtemelen esas avukatın bilgi ve rızası kapsamında katılmıştır.Dolayısıyla dosyaya yetki belgesi ile giren avukat da esas avukat gibi sorumlu duruma gelir diye düşünüyorum.Bir ara küçük bir araştırma yapmıştım ve böyle bir sonuca ulaşmıştım.Hat ta hükmedilecek karşı vekalet ücreti üzerinde hak sahibi olduğunu da okumuştum. Tabi ki dosyanın esas avukatından bunu talep ederse. Gerçi bir yetki belgesinin olmadığını da belirtiyorsunuz. Peki o zaman yetkili olmayan avukat niye duruşmaya katıldı? Esas dosya sorumlu avukat neredeydi? Duruşmaya niye katılmadı? Mazeret sunmuş mu? vb. Bu konuların iyice irdelenerek olayın açıklığa kavuşturulması lazım. Bu noktaları da küçük bir dip not olarak belirtmek istedim.Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi