Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Derdimi hakime anlatamıyorum...

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-04-2010, 01:21   #1
Konuk

Varsayılan Derdimi hakime anlatamıyorum...

Merhabalar tekrardan.Öncelikle geçmiş dönemlerde buraya sorularımı yöneltmiştim ve cevaplandığı için teşekkür etmek istiyorum.Eşimle anlaşmalı boşanma davası açmıştık karşılıklı,2009 temmuz ayında evlenmiştik ilk duruşmamız 18 şubat 2010 tarihindeydi ve neticesi verdiğiniz cevapla aynı oldu.Kendisi mahkemede ben eşimi seviyorum boşanmak istemiyorum dediği için duruşma günü 22 nisan 2010 tarihine ertelendi.Şimdi sizlere şunu sormak istiyorum.Kendisi bana psikolojik şiddet uygulamış,bana hayatıyla ilgili bir çok gerçek olmayan şeyler söylemiş,beni ve ailemi kandırmış,bunun yanında devletin bazı resmi kurumlarını da kandırmış,beni 1 ay evden dışarı çıkartmamış,ailemle görüştürmemiş,3 ay evli kaldık ve bu süre zarfında asla çalışmamış,düğünde takılan takıları bozdurarak 3 ay boyunca geçimimizi sağlamıştır.Ben evi terkettikten sonra beni telefonla ve çeşitli yollarla rahatsız ederek 2 kez çalıştığım işimden etmiştir.Fakat bunları ispatlayamıyorum.Çünkü bütün arkadaşlarımı tehdit etmiş ve aleyhine şaitlik etmemeleri için onları korkutmuş.Kaldı ki beni ve ailemi defalarca öldürmekle tehtid etmiş,onun yüzünden 2 defa işten kovulmuş bir kadın olarak çok madur durumda kalmış bulunmaktayım.Kendisinin psikolojik sorunları olduğunu duydum çevreden.Şu anda da bir cami de yatıyormuş.Ve hala daha inatla boşanmak istemediğini söylüyor.Ne bekliyor anlamıyorum,tüm bu yaptıklarından sonra ona geri döneceğimi mi düşünüyor?Ben artık kendime zarar vermeye başladım,intihara teşebbüs ettim sayesinde,psikolojik olarak çok ağır bir çöküntü yaşıyorum bir an önce kurtulamadığım için böyle iğrenç bir insandan.Ama mahkeme yine uzayacak gibi görünüyor,avukat tutamıyorum maddi durumum yetersiz olduğu için,ilk duruşmada hakim bana saçma sapan sorular sorup aceleye getirdi işi,derdimi anlatamadım bile,benim hayatımı bitirdi.Hakim bunu anlamıyor.Anlatamadım ona.Hani hukuk haklının yanındaydı?Hani adalet kadına saygı gösterirdi?Ben bunları yazarken bile ağlıyorum.Sinirlerim gerçekten çok yıprandı.Kendi psikolojisi bozuk olduğu için beni rahatsız ederek benden boşanmayarak ve boşanmayacağını bu işi inada bindirdiğini söyleyerek benim de psikolojimi bozdu.Tüm bu kabusun biran önce bitmesini istiyorum.neden böyle insanlar var hayatta anlamıyorum.Kendisini çok iyi gösterip sonradan bambaşka biri oluyorlar.Bunu niye yapıyorlar ve hukuk neden bunlara müsama gösteriyor.Ben gerçekten çok kötü bir durumdayım ve artık gücüm kalmadı.9 aydır bu durum içindeyim ve ömrüm gitti bu 9 ayda.Tıbbi mümessildim,kendime,işime,görüntüme,giyimime önem veren bir insandım ama şu an beni gören ucube diye yüzüme bakıyor.O iğrenç insan yüzünden hayattan soğudum.İşimi yapamıyorum,para kazanamıyorum.Ben bunları hakime nasıl anlatabilirim çünkü mahkemede hepsini inkar ediyor.Ben ne yapabilirim lütfen yardımcı olun.Lütfen.
Old 16-04-2010, 09:02   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Boşanma davaları yazılı usule tabi dava türleridir.

Bir hakimin tarafları saatlerce dinlmeyebilmesine de olanak yoktur zaten.

Hukuki sorunlarınızın çözümü ve takibinde avukat desteği almanızın önemi bu noktada ortaya çıkmaktadır.

Profesyonel avukatlar hukuk dili konuşurlar ve bunu mahkemeye aktarırlar.

Yapmanız gereken MUTLAKA bir avukat ile davanızı takip etmenizdir.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, bunu kanıtlayarak boşanma davanızın görülmekte olduğu yer il barosuna ücretsiz avukatlık hizmeti için başvurabilirsiniz.

Saygılarımızla,
Old 16-04-2010, 09:04   #3
av.sebahattin

Sayın Konuk, öncelikle geçmiş olsun.

Anlatımınızdan, boşanma için yeterli sebepleriniz olduğu fakat, Usul kuralları nedenleriyle haklılığınızı ispat etmekte güçlük çektiğinizi anlıyorum.

Eleştirdiğiniz dosya hakiminin tutumunu doğru yorumlayabilmek için şunu bilmelisiniz: "Sizin İddialarınız Delil Değildir" Bu nedenle hakim sizden dava dilekçenizde yazdığınız geçimsizlikleri ispat edecek araçlar bekliyordur. Delillerin takdiri ve muhakemesi dosyayın değerlendirilmesi daha sonraki bir aşamadır. Bu yüzden hakim yanlış bir tutum sergilememiştir.

Dosyanızın durumu açısından bir avukattan yardım almanızda büyük fayda var. Şayet gelir durumunuz buna müsait değilse, bulunduğunuz il ya da ilçedeki baroya tarafınıza ücretsiz avukat atanmasını talep edebilirsiniz. Baro talebinize, maddi durumunuzu araştırdıktan sonra olumlu veya olumsuz bir cevap verecektir.

Tekrar geçmiş olsun. Sakin olun, çözümsüz görünen şeyler de çözülecektir. Bu süreç geçtikten sonra daha mutlu bir yaşam kuracağınızdan eminim.
Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi