Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

BELÇİKA'da verilen ve orada kesinleşmiş boşanma kararını aldım İTİRAZ edebilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-04-2010, 22:34   #1
Konuk

Varsayılan BELÇİKA'da verilen ve orada kesinleşmiş boşanma kararını aldım İTİRAZ edebilir miyim?

Merhaba KAHDEM ÜYELERİ
öncelikle yaptığınız bu iyiliklerden dolayı hepinize tesekkürler
Ben 2008 yılında Belçikada yaşayan,çifte (Türk-Belçika) vatandaş olan biriyle evlendim.Eşiminde benimde bu ikinci evliliğimiz.Evliliğimizin 3cü ayında eşimin ilk karısı ortaya çıktı, eşim ilk karısına döndü ve bana Belçikada boşanma davası açmış Gerekçe olarakta: benim onunla yurtdışında oturum izni için evlendiğimi sadece 1hafta beraber olduğumuzu ve 1senedir ayrı yaşadığımızı iddia etmiş Bu davaya itiraz dilekçemi yeminli tercüman tarafından yapılan fransızca tercümesiyle birlikte yolladım Fakat ocak ayında Belcikada boşanmışız 5Subatta karar kesinleşmis 08/04/2010da bana Belçika mahkemesinin boşanma kararı bana tebliğ edildi
ben yurt dışı için formalite evlenmedim eşimle hala internette konuşuyoruz bunu evlilik sözleşmesi yapmadığım için alım satımlarda imzam gerektiği için mecburen Belçikada boşanmak zorunda kaldığını Türkiyede boşanmayacağını söylüyor
Sorum Şu:Ben Belçikaya hiç gitmedim Boşanma davasınada vizem olmadığı ve maddi olanaklarım elvermediğinden dolayı katılamadım Maddi olanaksızlıklar yüzündende orada beni temsil edecek avukatta tutamadım Şimdi gelen boşanma kararıyla Belçikaya formalite evliliği ile gitmeye çalışan kadınmışım konumuna sokuldum Oysaki eşimin arkadaşlık sitelerine (resimli olarak) üyelikleri, eski eşinle beraber yaşadıklarını, aslında benim iyi bir eş olduğumu sadece imzam gerektiği ve bende orda olmadığımdan dolayı boşanmak zorunda kaldığını benden kaynaklanan herhangi bir sorun olmadığını eşimle yaptığımız telefon mesajları ve internetteki yazışmalarımızdan ispatlayacak durumdayım
Türkiyede olsaydı elimdeki kanıtlarla davayı sanırım düşürebilirdim Ama gelin görünki dava Belçikada görüldü gidemedim kendimi temsil ettiremedimde Gönderdiğim itiraz dilekçemden bahsedilmiyor kaile alındımı alınmadımı bilmiyorumda Şimdi bu dava kararınada itiraz etmek istiyorum
Belçikada kesinleşmiş boşanma kararına itiraz edebilirmiyim? Eğer edebiliyorsam bunu kaç gün içinde yapmaliyim? ve hukiki olarak nasıl bir yol izlemeliyim Çünkü boşanmakta istemiyorum ben suçlu değilim formalite evlilikte yapmadım
Yardım ederseniz sevinirim
Şimdiden her şey için teşekkür ederim iyiki varsınız
Old 17-04-2010, 08:36   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Belçika'da verilen kesinleşmiş boşanma kararına yine aynı ülkenin yasalarınca bu yönde bir olanak varsa girişimde bulunabilirsiniz.

Bu konuda ancak Belçika yasalarını bilen bir hukukçu size yardımcı olabilecektir.
Old 17-04-2010, 20:02   #3
Konuk

Sayın Av. Habibe Hanım
sormadığım avukat kalmadı gibi bişey.Kimse Belçika kanunlarını bilmiyor.Yurt dışı kanunlarını şu avukat yada şurdaki insanlar yada şuradaki kurum-merci bilir diyen bile bulamadım
Gururuma dokunan kanunlar önünde yurt dışı meraklısı, yalancı evlilik yapan kadın durumuna düşürülmek yoksa Boşanmış olmak koymuyor bana.
Anlayacağınız elim kolum bağlı: Ben bu itrirayı temizleyemiyecekmiyim?
Old 18-04-2010, 09:10   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Genel olarak kesinleşmiş mahkeme kararlarına karşı kanun yolu kapalıdır.Ancak olağanüstü kanun yolu olarak tarif edilen başka olanaklar tanınmış olması durumunda kararı yeniden tartışmak mümkündür.

Bu konuda tüm diğer meslektaşlarım gibi ben de aynı şeyi söylemek durumundayım.Belçika Yasalarına göre bir girişimde bulunmak istiyorsanız yasal durumu bilmek durumundasınız.Bu konuda yardımcı olamadığımız için üzgünüz.

2-Anlaşıldığı kadarı ile boşanma sırasında size ilişkin atfedilen "yurt dışı meraklısı, yalancı evlilik yapan kadın durumuna düşürülmek" tanımlamaları asıl sizi üzen konu.

Belçika yasaları konusunda sorun giderilemez ise ,bu satırlar sebebi ile eşiniz aleyhinde tazminat davası açmak da tartışmaya değer diye düşünüyorum.
Old 18-04-2010, 12:39   #5
Gemici

Sayın Konuk,
durumun Sizi üzdüğünü ve kendinizi haksız bir suçlamaya karşı savunmak istediğinizi anlıyorum. Üzüntüyle bildirmek gerekir ki hukuktaki şekilcilik belirli durumlarda haksızlığa yol açabiliyor. Bu şekilciliğin vatandaşlara fazla zarar vermesini önlemek ve onların hukuka olan güvenlerini sarsmamak için, şekilcilik kurallarını bilen ve onlara göre hareket eden avukatlık mesleği kurulmuş. Bu sebebten yeminli tercümana tercüme ettirip gönderdiğiniz dilekçe(büyük bir ihtimalle) işleme bile konulmamış olabilir, eğer resmi yollardan mahkemeye ulaşmadı ise.

Size yapılan tebliğlerde de bir hata olmuş olabilir.

Eğer resmi yollardan bir tebliğ yapıldı ise ve Belçika hukukunun ve milletlerarası anlaşmaların ön gördğü yollar takip edildi ise, kendinizi haksızlığa uğramiş hissetmeniz ve durumu değiştirmek için yapacağını tüm işlemler boşuna olmuş olur ve size bir faydası olmaz. Sizi masrafa sokacak ve sonuçta herhangi bir faydası dokunmayacak yollara baş vurmanızı tavsiye etmem. Eğer karar alıınırken kanuni yollar takip edildi ise bundan sonraki tüm çabalarınız boşa gider.

Alta size yardımcı olabilecek birkaç link veriyorum.
Avukat Kürşat Bilge T.C. Brüksel Konsolosluğunda hukuki soruları cevaplandırıyor. Size yardımcı olabilir belki de.

Belçika Konsolosluğu - İstanbul
• Belçika Konsolosluğu - İstanbul

İstanbul Belçika Konsolosluğu'nun internet sitesi bulunmuyor.

Belçika Konsolosluğu'nun adres ve telefonları şöyle:

Adres: Sıraselviler Caddesi No: 73, 80060, Taksim - İstanbul

Telefon : 0212 243 33 00-01, 243 20 68

Faks : 0212 243 50 74

Belçika Konsolosluğu'nda, Belçika vize başvurusu ve işlemleri hakkında bilgi alabilir, ülke ile ilgili merak ettiğiniz sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Belçika Konsolosluğu - İzmir
Atatürk Cad. Ekim Apt. No:174 K:5 D:10 PK:35210
Alsancak, Konak, İzmir
Tel: +90 232-4634769

Brüksel Başkonsolosluğu:
http://www.turk-konsolos.com/go.php

SMIT & PARTNERS
Av. Kursat BILGE
Av. Jean-Marc PICARD
02.533.09.33
www.smit.be

Saygılarımla
Old 18-04-2010, 20:29   #6
Konuk

Varsayılan Tesekkurler

Onların yolladiği herşey yasal yolardan sanırım çünkü boşanma davası tebligatı biri bana digeri ise ikamet ettiğim ilin Adliyedeki dış işleri hukuk odasından aldım Buna itiraz ettim ama şahsen.Sizin söylediğiniz gibi mahkeme yada avukatla degil.6ay sonrada posta yoluyla annemlerle oturduğum eve boşanma karari tebliğ edildi
şu verdiğiniz kadar bilgiyi zamanında bana konuştuğum herhangi biri vermiş olaydı belki sonuc farklı olabilir, bu iftira ilede yaşamak zorunda kalmayabilirdim. Bişey çıksın sanmıyorum ama yinede verdiğiniz konsolosluk avukatı ile bir konusayım bakalım o nediyecek
Değilmi kadınsınız hep birtarafınız eksik, hep bir tarafınız mağdur
AV Habibe hanima, özelliklede siz GEMİCİye çok tesekkurler
Allah hepinizden razı olsun.ilgi ve alakanız için çok tesekkür ederim
SAYGILARIMLA
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi