Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşçi Ücretinin Gecikmeli Ödenmesi Durumu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-02-2016, 19:39   #1
FiNaZZi

Varsayılan İşçi Ücretinin Gecikmeli Ödenmesi Durumu

Sayın meslektaşlarım,
Müvekkil, yaklaşık 1 yıldır ücretini takip eden ayın 10 unda almaktadır. Ancak son ay işveren ücreti 15 gün gecikmeli ödemiştir. Bu durumda işçinin İş akdini feshedebilmesi için İş Kanunu m.34 gereğince ücretin ödeme gününden itibaren 20 gün gecikmeli mi ödenmesi gerekir yoksa gecikilen günün ertesi günü iş akdini feshedebilir mi?
Old 28-02-2016, 13:01   #2
olgu

Ücretin 20 gün geç ödenmesi mücbir sebep halinde geçerlidir. İşverene keyfiyen verilmiş bir hak değil.
Yargıtay eskiden ücretin ya ay sonu yada sözleşme ile belirlenen günde ödenmesi gerekir diye geç ödemeye de açık kapı bırakıyordu. Ancak geçenlerde oluduğum bir kararda ücret en geç ayda bir ödenir yasal düzenlemesi gereği 30. günden sonra ödeme yapılması halinde, işçinin haklı fesih yapabileceği yazıyordu. Ancak önemli nokta fesih tarihinde ücretini hala alamamış olması gerekiyor. Yarın karara ulaşırsam paylaşırım.
Old 28-02-2016, 14:29   #3
FiNaZZi

Sayın olgu tşkler umarım o karara ulaşabilirsiniz çünkü ben baya araştırdım bulamadım. .
Old 29-02-2016, 09:47   #4
olgu

22. Hukuk Dairesi’nin 05.11.2015 tarih, 2014/17209E- 2015/30216K sayılı ilamı

“işçinin emeğinin karşılığı olan ve işveren için en temel borç olan ücretin geç ödenmesine işçinin katlanma yükümlülüğü bulunmadığı gibi, bu hususun işyeri uygulaması haline geldiği de kabul edilemez. Bu itibarla, iş sözleşmesinin davacı tarafından feshi haklı sebebe dayandığından kıdem tazminatı isteminin kabulü gerekirken, yazılı şekilde hüküm tesisi hatalıdır.”
Old 29-02-2016, 10:13   #5
FiNaZZi

Sayın olgu, benim burada asıl sormak istediğim; bir gün gecikmenin dahi haklı fesih sebebi olup olmadığı mı yoksa ödeme gününden itibaren 20 gün geçmesi mi gerekir?
Old 29-02-2016, 10:20   #6
olgu

1 günlük geçikmenin somut olaya göre dürüstlük kuralına uyup uymadığını hakim taktir edecektir. Ancak 20 gün işveren tanınmış bir hak değil, ancak haklı ve makul bir gerekçesi var ise ücreti geç ödeyebilir benim düşüncem.
Old 29-02-2016, 10:31   #7
Av. V. Gözde Arıkaya

Sayın meslektaşım, 1 günlük gecikme dahi işçiye fesih hakkı verir. En azından 7. ve 9. Hukuk daireleri böyle düşünüyor
Old 29-02-2016, 10:52   #8
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan av.v.gözde
Sayın meslektaşım, 1 günlük gecikme dahi işçiye fesih hakkı verir. En azından 7. ve 9. Hukuk daireleri böyle düşünüyor

Bu nevi kesin çizgilerle belirlenmiş 7. ve 9. hukuk dairesi kararı ben görmedim. Varsa görmek isterim.

Ücretin zamanında ödenmemesi sonucu açılabilecek davalarda dürüstlük ve hakkın kötüye kullanılmaması kurallarını gözetmek gerektiğini düşünüyorum...

Kolay Gelsin...
Old 29-02-2016, 11:03   #9
Av. V. Gözde Arıkaya

Cuma günü katıldığım eğitimde konuşmacı Yargıtay tetkik hakimi 1 günlük gecikmenin dahi fesih hakkı vereceğini, çünkü işçinin geçimini ücretle sağladığı, bir günlük gecikmenin dahi işçiyi zor durumda bırakacağını vs. belirtti.

İşçinin alacağının muaccel olması yeterli, bir günlük gecikme dahi fesih hakkı verir diye özellikle belirtti.
Old 29-02-2016, 11:49   #10
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan av.v.gözde
Cuma günü katıldığım eğitimde konuşmacı Yargıtay tetkik hakimi 1 günlük gecikmenin dahi fesih hakkı vereceğini, çünkü işçinin geçimini ücretle sağladığı, bir günlük gecikmenin dahi işçiyi zor durumda bırakacağını vs. belirtti.

İşçinin alacağının muaccel olması yeterli, bir günlük gecikme dahi fesih hakkı verir diye özellikle belirtti.

Ücretin 20 güne kadar gecikmesi işverene bir hak gibi algı yanlışlığı oluştu. Panellerde bunun izahatını yaparken 1 günlük gecikme dahi işçiye bazı durumlarda fesih hakkı verebilir, şeklinde anlamak gerekir.

Ancak her olayı kendi içerisinde somut duruma göre değerlendirmek gerekir...

Kolay gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi