Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yardım nafakasının miktarı ne olmalıdır?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-02-2012, 17:22   #1
av.hllsr

Varsayılan yardım nafakasının miktarı ne olmalıdır?

selamlar. 18 yaşını doldurmuş ve halen lise öğrencisi olan müvekkilim. reşit olana kadar iştirak nafakası alıyordu. iştirak nafakasını kesilmesinden dolayı, açacağımız yardım nafakası davasında, nafaka miktarının belirlenmesinde acaba hangi kıstaslar dikkate alınacaktır. müvekkil, iştirak nafakası olarak önce 1500,00 TL daha sonra ise düşürülerek 1350 TL alıyordu. Ancak, davalı yani babası çok zengin olup yıllık geliri yaklaşık 2-3 milyon (eski para ile trilyon) civarındadır. müvekkil annesi ile yaşamakta olup annesi nafaka almamakta ve çalışmamaktadır. davalının tarla vasfında bir çok gayrimenkulü olduğu gibi, kendi üzerine olmayan yat, jeep kira gelirleri ve sair mal ve geliri bulunmaktadır. davalının reel malvarlığı ve gelirini ispatlamamızın faydası olurmu acaba. konuyla ilgili karar ve fikirlerinizi bekliyorum. iyi çalışmalar.
Old 09-02-2012, 18:30   #2
Av.Yasemin AKYOL BAŞYAYLA

Nafaka tutarının belirlenmesi her dava içeriğine ve nafaka ödeme yükü altında bulunan şahsın mali gücüne göre belirlendiğinden burada önemli olan şahsın mal varlığını, hatta hayat standardını ciddi biçimde ortaya koyabilmenizdir. Kendi adına kayıtlı olmayan mal varlıkları elbette kanıtlanması imkansız iddialar olarak kalacaktır ancak adına kayıtlı hiç bir gayrimenkulü yoksa bile harcamalarını tespit ettirebilirseniz mahkeme kanuna karşı hile yapıldığını farkedecek ve takdiri ona göre olacaktır. Bir davamda ben davalının lüks tüketimlerini kanıtlamıstım, lüks otellerde tatil konaklamalarını, uçak seyahatlerini, kredi kart ekstrelerini vs getirtmiştim, resmi olarak SGK'lı ve asgari ücretle çalışır görünmesine rağmen, mahkeme davalının mali gücünün gerçekte görünenden fazla olduğuna kanaat getirmiş ve müvekkile yüksek nafaka bağlamıştı.
Old 09-02-2012, 18:33   #3
av.hllsr

teşekkür ederim. gayrimenkul (sulu tarla niteliğinde) konusunda sorun yok. bir klasör tapusu var . ancak lüks harcaamaları, yurtdışı seyahatleri vs. bunları ispatlasam iyi olur. iti çalışmalar.
Old 09-02-2012, 19:10   #4
Av.Yasemin AKYOL BAŞYAYLA

kesinlikle yararlı olacaktır. Size de iyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi