Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ceza davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-10-2011, 12:52   #1
Konuk

Varsayılan Ceza davası

Merhaba .Eşimle ayrıyız. Ve iki yıldır aramızda süren bir ceza davası var. Eşim beni pek çok kez darp etti. Ama bir çok kez de beni ikna ederek daha doğrusu kandırarak şikayetlerimi geri aldırdı. Ancak önümüzdeki ceza davasında şikayetimi geri almamıştım. Oda hem devlet ve hem de özel hastaneden alınan iki raporunda düzmece, sahte olduğunu söylüyor. Halbuki bu duruma ait bir çok tanığım var. Ve böyle bir şey yapmak içinde bir nedenim yok. Darp izlerini gösteren elimde resimlerde var. Bu raporlar nerede inceleniyor. Eşim gayet nüfuzlu biri. Ona karşı ben hem maddi ve hemde sosyal anlamda gayet güçsüz kalıyorum. o da bunu kullanıyor. Nereye itiraz etmiş olabilir raporlar hakkında. Şu an bir avukatım olmadığı için de takip edemiyorum. Bu itirazına karşılık raporların gerçek olduğunu ortaya çıktığında kendisine ceza yada tazminat davası açabilirmiyim. Hakim raporlar sahte diyerek mahkemeyi yanıltmak isteyen birine karşı görüşü olumsuz olur mu ? ayrıca birinci davadan da hükmün açıklanması geri bırakılması almıştı. İkincisinden ceza alır mı ? ikincisinden de aynı cezayı alırsa bu beş yıl artı beş yıl daha olarak eklenecek mi cezasına ?
Old 25-10-2011, 16:08   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba .Eşimle ayrıyız. Ve iki yıldır aramızda süren bir ceza davası var. Eşim beni pek çok kez darp etti. Ama bir çok kez de beni ikna ederek daha doğrusu kandırarak şikayetlerimi geri aldırdı. Ancak önümüzdeki ceza davasında şikayetimi geri almamıştım. Oda hem devlet ve hem de özel hastaneden alınan iki raporunda düzmece, sahte olduğunu söylüyor. Halbuki bu duruma ait bir çok tanığım var. Ve böyle bir şey yapmak içinde bir nedenim yok. Darp izlerini gösteren elimde resimlerde var. Bu raporlar nerede inceleniyor. Eşim gayet nüfuzlu biri. Ona karşı ben hem maddi ve hemde sosyal anlamda gayet güçsüz kalıyorum. o da bunu kullanıyor. Nereye itiraz etmiş olabilir raporlar hakkında. Şu an bir avukatım olmadığı için de takip edemiyorum. Bu itirazına karşılık raporların gerçek olduğunu ortaya çıktığında kendisine ceza yada tazminat davası açabilirmiyim. Hakim raporlar sahte diyerek mahkemeyi yanıltmak isteyen birine karşı görüşü olumsuz olur mu ? ayrıca birinci davadan da hükmün açıklanması geri bırakılması almıştı. İkincisinden ceza alır mı ? ikincisinden de aynı cezayı alırsa bu beş yıl artı beş yıl daha olarak eklenecek mi cezasına ?

Sayın konuk,
Eşe karşı işlenen darp suçlarında şikayet aranmaz, siz şikayetten vazgeçseniz bile dava devam eder. Ayrıca bu suçlarda verilecek ceza (eşe karşı işlendiği için) arttırılır.
Hekimler bu tür suç izlerini gördüklerinde zaten yetkili makamlara ihbar etmeye zorunludurlar. Almış olduğunuz raporlar geçerlidir. İtiraz üzerine yeniden rapor alınmasına karar verilebilir. İtirazlar, soruşturma aşamasında o işe bakan Cumhuriyet Savcısına, dava aşamasında ise davaya bakan mahkemeye yapılır.
İlk davada hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilip bu karar kesinleşti ve denetim süresi (bu tür davalarda genellikle 5 yıldır) dolmadı ise, ikinci davada hem hükmün açıklanmasına karar verilmeyecek, hem de ilk davadaki hüküm açıklanacaktır.
Davalarınızı bir avukattan doğrudan hukuki yardım alarak takip etmeniz önemlidir. Bu şekilde hak kaybına uğramazsınız. Eğer maddi durumunuz kötü ise bulunduğunuz ildeki baroya başvurarak adli yardım çerçevesinde sizin için bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Old 25-10-2011, 16:09   #3
by dinçer

Sayın konuk;

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki eşinizin nüfuzu ne denli etkili olursa olsun ancak ve ancak ortada olmayan veya henüz düzenlenmemiş işlemlere etki etmekle sınırlı kalacaktır.Bu anlamda elinizde mevcut olan hastane raporlarını değiştirme yetkisi hiç kimsenin tekelinde değildir.

Ancak eşiniz de savunma hakkını kullanarak süren soruşturma dosyasına yapacağı bir itirazla elbette bu rapora/lara itiraz edebilecektir.Rapora itiraz halinde Hakim ve/veya savcı kayda değer gördüğü itirazın haklılığı noktasında bir karar verebilmek için Adli Tıp ile yazışma yolunu tercih edebilir.Ancak kanaatimce bu pek bir işe yaramayacaktır eşiniz açısından.Zira vücudunuza gelen zarar basit sıyrık,ekimoz ve morluktan ibaretse olay tarihi ile Adli Tıbba gönderilme tarihi arasına zaman aralığı gireceğinden ( yaralar iyileşeceinden )etkisiz olacaktır.

Ancak vücudunuzda meydana gelen zarar çıkık,kırık,uzuv kaybı,derin yara,yanık gibi kısa sürede iyileşmesi mümkün olmayan durumlardan ibaret ise bu durum yine lehinize olacak ve Adli Tıpa gitmeniz halinde yeniden aynı şekilde rapor altına alınacaktır.Kaldı ki elinizde bu duruma ilişkin fotoğraflarda bulunmaktadır.

Rapora itiraz eşinizin savunma hakkı sınırları içerisinde değerlendirileceğinden itirazında haksız çıkan eşinize sırf bu nedenle açacağınız tazminat davasını kaybedeceğiniz kanaatindeyi.Tabi darp nedeniyle maddi manevi tazminat bundan müstesnadır.

Birinci dava sonucunda kurulan hükmün kesinleşme tarihi ile ikinci olay tarihi arasındaki zaman aralığı sorunuzun cevabında önemli bir noktadır.Bunu şu an için belirtmediğinizden cevaplayamıyorum.

Tüm bu ifadelerimle birlikte bir avukattan doğrudan destek almanız gerekmektedir.
Old 26-10-2011, 12:52   #4
Konuk

Varsayılan Davanın sonucu ve seyri nasıl olur ?

İlginiz ve cevaplarınız için değerli hukukçularımıza teşekkür ediyorum. İnternetten sorguladığımda bir önceki davada verilen Hükmün Açıklanmasının Geri bırakılmasının kararının henüz kesinleşmediğini gördüm. Bu kararın gireceğimiz diğer davadan önce kesinleşmesi için ne yapabilirim. ? Ayrıca ; ilk davanın tarihi yani HAGB kararı verilen davanın açılış tarihi ikinci gireceğimiz davanın açılış tarihinden sonraki bir tarihtir. Bu şart ve koşullarda kendisi berat edebilir mi ? Ben ceza almasını ısrarla istiyorum. Çünkü kendisinden defalarca fiziksel ve psikolojik şiddet gördüm. Halen psikolojik şiddetleri de devam etmektedir.

Son olarak ; bu siteyi okuyan hemcinslerime haddim olmayarak bir tavsiyede bulunmayı isterim.Çünkü ben maddi ve manevi anlamda çok güçlü bir durumda iken avukatlarımın tavsiyelerini dinlemediğim için şu an hem maddi ve hem de manevi anlamda çok muşgül ve zor durumdayım. Sizler eğerler avukatlarınız var ise ve buradaki hukukçularımızın tavsiyelerini mutlaka dinleyin. Eşiniz size bir kez fiziksel şiddet uyguladı ise bunun devamı mutlaka geliyor. Ben çok kereler affettim. Aile birliğimiz sona ermesin diye. Ancak karşı taraf bunu benim kendisine karşı bir zayıflığım olarak nitelendirdiği ve devamlı affedileceği mesajı aldığı için şiddetlerine devam etti. Ben de zaten bu yüzden ceza almasını istiyorum. Beni öyle bir hale getirdi ki çalışan bir bayan olmama rağmen avukat dahi tutacak maddi gücüm kalmadı. Ve kendisi bana hiçbir şekilde maddi yardımda bulunmoyur, çocuklarada . Bu nedenle eğer eşiniz size fiziksel yada psikolojik şiddet gösteriyorsa affetmeden önce iyice düşünün. Herhangi bir yaptırım ve müeyyide ile karşılaşmayan bireyler suç işlemeye devam ediyorlar. Boşanmanız gerekiyorsa boşanın. Ekonomik özgürlüğünüzü elde edin , devam ettirin. Hele ki çocuklarınız varsa vereceğiniz kararlarda onların faydasına olacak şekilde hareket edin. Avukatlarımız müvekkillerinin faydasına olacak şekilde düşünüyor ve tavsiyelerde bulunuyorlar. Onları mutlaka dinleyin.
Old 28-10-2011, 11:27   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Son sorunuzun yanıt daha önce yazan meslektaşım Sn.Aladağ tarafından verilmiştir.

Alıntı:
İlk davada hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilip bu karar kesinleşti ve denetim süresi (bu tür davalarda genellikle 5 yıldır) dolmadı ise, ikinci davada hem hükmün açıklanmasına karar verilmeyecek, hem de ilk davadaki hüküm açıklanacaktır

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi