Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Depresyon ve kardeşimin evi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-04-2011, 15:24   #1
Konuk

Varsayılan Depresyon ve kardeşimin evi

öncelikkle bi kamu çalışanıyım.Gençlik dönemimde bir hata yaparak çocuk sahibi oldum.Ancak bu çocuk babasında kalıyor.Ve şuan 14 yaşında.2001 yılında tanıştığım biriyle evlenme karaı aldık ve evlendik.Benim tüm geçmişimi biliyordu evlendiğim kişi.Evlendiğim kişi benim maaş kartımı kredi kartımı aldı.yıllarca kullandı.Daha 1 ay önce yüklü miktarda kredi çektirdi.Kardeşimin evi de kendisi mortage kredisi kullanmak için bankaya başvurdu ve krdeyi aldı.10 yıllık evliliğimden sonra geçmişteki çocuk beni buldu ve eşimle bu yüzden bana çok kızdı hatta fiziksel şiddete maruz kaldım.Babamlara telefon edip beni almalarını istemiş babamlar tüm itirazlarıma karşın alıp beni kendi evlerine götürdü.Şu anda benden boşanmak istiyor ancak ben çocuklarım ve ev onda olduğu için istemiyorum.Bu evi ve çocukları eşimden alabilirmiyim?BU arada eşimin ilgisizliği yüzünden depresyon geçirdim.Bu rahatsızlık çocuklarımı almama engelmi?Kızım 9 oğlum 5 yaşında
Old 12-04-2011, 09:08   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşinizin,önceki ilikinizden doğan çocuğun sizinle iletişime geçmesine kızması haksızdır.Çocuğunuzun sizinle ale ilişkisi kurmaya hakkı bulunmaktadır.

Eşinizin size şiddet uygulaması ve müşterek konuttan uzaklaştırması kusurlu davranış ve aynı zamanda şiddettir.

Öncelikle en yakın aile mahkemesine başvurarak müşterek konutun size ve çocuklara tahsisi veya evden yararlanmanıza engel olmama,koruma kararı süresince eşinizin nafaka ve konutun mutad giderlerini ödemeyesi,korku ve şiddete yönelik davranışların yasaklanmasını ve gerekli görülecek diğer tedbirlerin alınmasını isteyebilirsiniz.

Karara uymayan eşiniz hakkında üç aydan altı aya kadar hapis cezası istekli ceza davası açılacaktır.

Bu karar sonrasında müşterek konutunuza dönebilir ve çocuklarınızla birlikte olabilirsiniz.

Ayrıca evlilik dışı doğan çocuğunuz ile kişisel ilişkinizi sürdürebilirsiniz.

Eşinizin boşanmak istemesi boşanmaya yeterli değildir.Siz böyle bir dava açıldığında itiraz edebilir veya onun kusurları sebebi ile kendiniz de boşanma davası açabilirsiniz.

Boşanma davasında çocukların velayeti hakkında hakim çocukların yararını gözeterek karar verecektir.Hakim uzman görüşü ve çocukların görüşünü dikkate alacaktır.

Kredi ile alınan ev sizin adınıza kayıtlı ise yasal bir girişimde bulunmanıza gerek yok.Ev sizindir.Ama krediyi siz çekip eşiniz kendi adına tapuda kayıt yaptırmışsa,boşanma durumunda ,boşanma davası açılıncaya kadar ödenen miktarın yarısını talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Daha detaylı bilgi için bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 12-04-2011, 10:21   #3
Konuk

Varsayılan onu aldattığımı düşünüyor

Daha öncede belittiğim gibi evlilik dışı olan çocuğun babasıylada iletişime girdiğimi ve kendisini aldattığımı kızımın yanında defalarca tekrarladı.Bu konu artık namus davasına doğru gidiyor sanırım.Namulu ve iffetli bir kidına iftira atmanın cezası ve izleyebileceğim yolu bana anlatırsanız çok memnun olacağım
Old 12-04-2011, 16:12   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Çocuğun babası ile çocuk hakkında iletişimde bulunmak sadakatsizlik değildir.

Her iletişim sadakatsizlik anlamına gelmez.İçeriğini ve oluş biçimini bilmeksizin eşiniz tarafından sadakatsizlikle suçlanmanın iftira veya hakaret suçunun oluşmasına yol açar.

Bu eylem nedeni ile savcılığa suç duyurusunda bulunabilir ve devamında manevi tazminat davası açabilirsiniz.

Yine bu tutum nedeniyle boşanma davası açabilirsiniz.

Bir avukatla yasal başvurularınızı yapmanız yayarınızadır.Mali durumunuz elverişli değilse şikayetiniz sırasında savcılık veya karakolda barodan avukat istediğinizi söylerseniz size bir avukat atanacaktır.
Old 13-04-2011, 12:13   #5
Konuk

Soru

bulunduğum yerde eşimin konumu nedeniyle(4320 sayılı kanundan yararlanmak için şahsen sözlü olarak başvuruda bulundum. Bana yanlızca evden uzaklaştıracaklarını ve hiçbir şekilde koruma olmayacağını söylediler.) Ve birkez daha anladım ki benden yana olan hiçbir şey yok şimdi evde oturup beklemekten başka çarem kalmadı.Bekleyeceğim bakalım hakkımda ayrılık için başvuruda bulunmasını.Adam beni tehdit ediyor.Bu iş ya güzellikle ya kanla bitecek kendisi polis korkuyorum diyorum ama aile mahkemesi seni yanlızca evde koruyabiliriz diyor.Sayın avukatlar daha bana ya da çocuklarıma ya da annemlerden birine bişey mi olması gerekiyor. Ne yapmam gerekiyorEn azından sizler bana yardımcı olur musunuz.
Old 13-04-2011, 12:36   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Aile mahkemesi aşağıdaki koruma tedbirlerine ve bu kararların eşe bildirilmesine karar verir.

Aşağıda örnek tedbirler sıralanmıştır. Tedbirlerin kapsamı sadece kaldığınız konutu/ konutları değil çalıştığınız işyerini de içerir.
Alıntı:
Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Eşinizin tehditleri için doğrudan Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Telefonlarınızın takibe alınmasını isteyebilirsiniz. Tehditleri için şahit de dinletebilirsiniz.

Kişi emniyet mensubu olsa da hakkında kanunlar uygulanmak zorundadır. Aksi halde görevli ve sorumlular da suç işlemiş olacaklardır. Ülkemizde kişiye koruma verilmesi gibi bir uygulama ve gerekli donanım maalesef yoktur.

Neden bir avukatla birlikte hareket etmiyorsunuz? Bilgisayar ekranından somut sorununuzu çözmeniz mümkün değildir. Haklarınız hatırlatılmış durumdadır.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder, kolaylıklar dileriz.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi