Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

cezai şart

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-05-2013, 17:33   #1
zeliha ert

Varsayılan cezai şart

Müvekkil emlakçıdan ev satın alıyor, evin sahibi yani satıcı ile emlakçının yanında yazılı sözleşme imzalanıyor, evin şu fiyata satıldığı, akitlerden biri vazgeçtiği takdirde diğer tarafa 20.000 TL ödeyeceği diye. Şimdi satıcı evi satmaktan vazgeçti, bu durumda bu sözleşmenin geçerliliği var mıdır, cezai şart dava edilebilir mi? cevaplarınız için teşekkür ederim
Old 28-05-2013, 00:10   #2
manolimato_06

Sayın zeliha ert, "evin sahibi yani satıcı ile emlakçının yanında yazılı sözleşme imzalanıyor" derken sanırım emlak komisyoncularının ellerinde bulunan matbu sözleşmeden bahsediyorsunuz, satıcı ile alıcı arasında ayrı bir sözleşme yok diye anladım ben eğer böyle ise;
satıcı haksız gerekçelerle evi satmaktan vazgeçmiş ise akit serbestisi sınırları içinde taraflar diledikleri gibi sözleşme yapabileceğinden mahkeme cezai şartın fahiş olup olmadığını değerlendirerek -eğer fahiş ise de tenkis ederek- müvekkilinize cezai şart adı altında bir miktar paranın ödenmesine karar verecektir.
Old 28-05-2013, 21:42   #3
hüsnü gökulu

Varsayılan Şekil şartına uygun olmayan geçersiz sözleşmede cezai şart ta geçersizdir.

Gayrimenkul satımı resmi şekilde yapılmak zorundadır.Şekil şartına uygun olarak yapılmayan sözleşmeler ve sözleşmede öngörülen cezai şart yok hülmündedir
Old 31-05-2013, 19:46   #4
manolimato_06

Sayın zeliha ert sanırım gayrimenkul satım sözleşmesinden bahsetmiyor... Söz konusu sözleşme yer gösterme sözleşmesidir ve tarafları bağlar.
Hatta bu konuda olmak üzere;
YARGITAY 13. HUKUK DAİRESİ E. 2011/2692 K. 2011/10463
...
Davacı, emlakçı olduğunu, davalı ile 9.5.2009 tarihinde yer gösterme sözleşmesi imzaladıklarını, sözleşme gereğince taşınmaz gösterdikleri halde kendilerini devre dışı bırakarak bu taşınmazı satın aldığını, sözleşmede kararlaştırılan %6 oranındaki cezai şartın ödenmemesi üzerine başlattıkları icra takibine davalının itiraz ettiğini ileri sürerek, davalının icra takibine vaki itirazının iptali ile icra inkar tazminatına hükmedilmesini istemiştir...
2-)Mahkemece, sözleşme uyarınca sözleşmede belirlenen bedelin %6'sına tekabül eden 8.400 TL komisyon bedeli yönünden davacının davasının kabulüne karar verilmiş ise de; hükmedilen bu miktarın tamamı cezai şart niteliğinde olup Borçlar Kanununun 161/son maddesi hükmünce hakim fahiş gördüğü cezaları tenkis ile mükelleftir.
Old 06-12-2014, 16:21   #5
Av.Oguz Kagıtcı

Bence gayrimenkul satım sözleşmesinden bahsediyor.Emlakçı sözleşmenin tarafı olsaydı yani tellalık sözleşmesi imzalansaydı , emlakçıyla imzalanan sözleşme derdi , emlakçının yanında imzalanan sözleşme demezdi. Soru açık olmadığı için ben de kesin olarak birşey söyleyemiyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi