Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nafakanın icrası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-06-2013, 13:27   #1
elmas

Varsayılan Nafakanın icrası

Arkadaşlar forumda benzer konulara baktım ama netleştiremedim. Boşanma davası ara kararında verilen tedbir nafakasını ilamsız icraya koymuştum. Buradan maaş haczi de yaptım. Şuanda dava karar kesinleşti,yoksulluk ve iştirak nafakası,tazminatlar yargılama giderleri alacaklarımnız var. İcra müdürü tedbir nafakasını açtığım dosyaya ilamı getirmemi takip talebi ve ilamlı takip (4-5 İcra emri) hazırlamamı ve aynı dosya üzerinden(İlamsız takip dosyası) borçluya ilamlı takibin tebliğ edilip kaldığı yerden devam etmemi maaş haczinin de böylece devam edeceğini,yeniden muhtıra yollanacağını söyledi. Benim çok aklıma yatmadı ilam için ayrı takip açmak gerekmezmi? Bir de maaş haczinin devamı için diğer alacaklar için ilamlı başlatıp,sadece nafakaları ilamsız takip üzerinden devam ettirebilir miyim?
Old 05-06-2013, 14:22   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan elmas
Arkadaşlar forumda benzer konulara baktım ama netleştiremedim. Boşanma davası ara kararında verilen tedbir nafakasını ilamsız icraya koymuştum. Buradan maaş haczi de yaptım. Şuanda dava karar kesinleşti,yoksulluk ve iştirak nafakası,tazminatlar yargılama giderleri alacaklarımnız var. İcra müdürü tedbir nafakasını açtığım dosyaya ilamı getirmemi takip talebi ve ilamlı takip (4-5 İcra emri) hazırlamamı ve aynı dosya üzerinden(İlamsız takip dosyası) borçluya ilamlı takibin tebliğ edilip kaldığı yerden devam etmemi maaş haczinin de böylece devam edeceğini,yeniden muhtıra yollanacağını söyledi. Benim çok aklıma yatmadı ilam için ayrı takip açmak gerekmezmi?

Her iki yöntem de hukuka uygundur.

Alıntı:
Bir de maaş haczinin devamı için diğer alacaklar için ilamlı başlatıp,sadece nafakaları ilamsız takip üzerinden devam ettirebilir miyim?

Bu da 3 üncü yöntemdir ve bana göre bu da mümkündür.
Old 05-06-2013, 14:27   #3
elmas

Yani ilamsız takip dosyasından,aynı esastan icra emri hazırlayıp gönderilebilir diyorsunuz değil mi Suat Bey?
Old 05-06-2013, 14:28   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan elmas
Yani ilamsız takip dosyasından,aynı esastan icra emri hazırlayıp gönderilebilir diyorsunuz değil mi Suat Bey?

Evet, mümkün.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi