Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Takibi - kambiyo senedi - avukatlık ücreti - nafaka alacağı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-02-2009, 12:22   #1
justicewarior

Mutsuz İcra Takibi - kambiyo senedi - avukatlık ücreti - nafaka alacağı

merhablar değerli meslektaşlarım bir kaç tane sorum olacak ;

1-)kambiyo sedine mahsus haciz yolu ile akip yaptım...yüzde 27 avans haddi faizi ile takip yapacağım yerde, yüzde 25 reeskont iskonto faizi ile takip yaptım...icrayada verdim...benim için bi sakıncası olur mu bu takibin....ve avans haddi faizi ile reeskont iskonto faizi arasındaki fark nedir ?
2-)bir boşanma davasında avukatlık ücretimi icraya koyacam bu takipte yüzde 9 dan az olmamak üzere adi kanuni faiz mi işletecem ? yoksa başka bir faiz mi işletecem ? ve vekalet ücretinde borçluya 4 - icra emri mi yollayacam...?
3-) boşanma davasının 4 .celsesesinde müvekkilim lehine nafaka alacağı doğdu....nafaka alacağını icraya koyacam bu nafaka alacağına yıllık yüzde 9 dan az olmamak üzere adi kanuni faiz mi işletecem ? yoksa başka bir faiz mi işletecem ? ve nafaka alacağında borçluya örnek 7 yi mi yani ilamsız takipte ödeme emrini mi yollayacam ?

Yardımcı olursanız sevinirim.......

saygılar.....
Old 09-02-2009, 19:28   #2
Av.Yücel Tamtürk

Yasalarda belirtilen faiz oranından fazla bir faiz oranı üzerinden takip yapmak sorun teşkil etse de,belirtilen faiz oranı altında faiz talep etmek sorun olmaz. (Müvekkilinizin şikayeti hariç).Aradaki fark aşağıdaki linkte açıklanmıştır.
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.pho?t=7897
Her iki alacak içinde (4-5) 53 icra emri göndereceksiniz,yasal faiz (%9) isteyeceksiniz.
Old 09-02-2009, 19:32   #3
pir_i fani

1)% 2 lik bir faiz sizi ne zengin eder ne fakir,
2)İlamlı takiplerde aksine bir faiz yazılı değilse asıl alacaklara ancak yasal faiz istenebilir.
3)ara kararlar için örn 7 ödeme emri tebliğ edilir, yasal faiz istenebilir,
Old 09-02-2009, 19:39   #4
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

[quote=justicewarior]merhablar değerli meslektaşlarım bir kaç tane sorum olacak ;

1-)kambiyo sedine mahsus haciz yolu ile akip yaptım...yüzde 27 avans haddi faizi ile takip yapacağım yerde, yüzde 25 reeskont iskonto faizi ile takip yaptım...icrayada verdim...benim için bi sakıncası olur mu bu takibin....ve avans haddi faizi ile reeskont iskonto faizi arasındaki fark nedir ?
2-)bir boşanma davasında avukatlık ücretimi icraya koyacam bu takipte yüzde 9 dan az olmamak üzere adi kanuni faiz mi işletecem ? yoksa başka bir faiz mi işletecem ? ve vekalet ücretinde borçluya 4 - icra emri mi yollayacam...?
3-) boşanma davasının 4 .celsesesinde müvekkilim lehine nafaka alacağı doğdu....nafaka alacağını icraya koyacam bu nafaka alacağına yıllık yüzde 9 dan az olmamak üzere adi kanuni faiz mi işletecem ? yoksa başka bir faiz mi işletecem ? ve nafaka alacağında borçluya örnek 7 yi mi yani ilamsız takipte ödeme emrini mi yollayacam ?
2)avukatlık ücretlerini icraya koyarken yasal faiz işletiyorum.ilamlı takip yapmanız gerektiğini düşünüyorum.Zira vekalet ücreti ilamda geçmektedir.
3)yasal faiz işletiyorum nafaka alacaklarında.ara kararı icraya koyayacağınız için ilamsız takip yapmanız gerektiğini düşünüyorum.Saygılar
Old 11-02-2009, 00:19   #5
arbitrator

Alıntı:
Yazan justicewarior
merhablar
reeskont iskonto faizi
icrayada verdim
bi sakıncası
icraya koyacam
adi kanuni faiz mi işletecem
başka bir faiz mi işletecem ? ve vekalet ücretinde
icra emri mi yollayacam...?
icraya koyacam
adi kanuni faiz mi işletecem ?
yoksa başka bir faiz mi işletecem ? ve nafaka alacağında
ödeme emrini mi yollayacam ?

saygılar.....

Seve seve yardımcı olayım:
1- Merhablar değil "merhabalar"
2- İskonto "kırdırma" "erken tahsil nedeniyle faizin peşin indirimi" demektir. Bunu bankalar yapar.
Ama bankalar iskonto ettikleri senetleri elinde tutmaz, onlar da bu senetleri Merkez Bankası'na kırdırır. Bu ikinci kırdırmaya "re-eskont" denir. Reeskont iskonto diye bir faiz türü yoktur.
3- "icraya da verdim" (dahi anlamındaki de/da'lar ayrı yazılır).
4- "bi sakıncası" değil "bir sakıncası"
5- "adi kanuni faiz" dışında "nitelikli kanuni faiz" yok maalesef
6- işletecem, yollayacam, koyacam değil; işleteceğim, koyacağım ve yollayacağım.
7- Noktalama işaretlerinden sonra "büyük harf" kullanıyoruz ve edebi bir gereklilik yoksa "ve" bağlacını kullanmıyoruz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Bu arada usul-icra dersinize kimin geldiğini merak ettim.
Saygılarımla.
Old 11-02-2009, 13:41   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan justicewarior
merhablar değerli meslektaşlarım bir kaç tane sorum olacak ;

saygılar.....

Sayın justicewarior,

Sayın arbitrator'un eleştirilerine aynen katılıyorum. Mesajınız hem hukuki dili bakımından hem imla bakımından tam bir felaket. Alan Yöneticileri tarafından cevap yazılmadan fark edilseydi, silinirdi. Ancak şimdi de cevap yazan katılımcılara saygısızlık olmasın diye, silemiyorum.
Old 11-02-2009, 13:45   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan arbitrator
Seve seve yardımcı olayım:
1- Merhablar değil "merhabalar"
2- İskonto "kırdırma" "erken tahsil nedeniyle faizin peşin indirimi" demektir. Bunu bankalar yapar.
Ama bankalar iskonto ettikleri senetleri elinde tutmaz, onlar da bu senetleri Merkez Bankası'na kırdırır. Bu ikinci kırdırmaya "re-eskont" denir. Reeskont iskonto diye bir faiz türü yoktur.
3- "icraya da verdim" (dahi anlamındaki de/da'lar ayrı yazılır).
4- "bi sakıncası" değil "bir sakıncası"
5- "adi kanuni faiz" dışında "nitelikli kanuni faiz" yok maalesef
6- işletecem, yollayacam, koyacam değil; işleteceğim, koyacağım ve yollayacağım.
7- Noktalama işaretlerinden sonra "büyük harf" kullanıyoruz ve edebi bir gereklilik yoksa "ve" bağlacını kullanmıyoruz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Bu arada usul-icra dersinize kimin geldiğini merak ettim.
Saygılarımla.

Üşenmeyip yazdığınız için teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi