Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ilamlı takibin iflas yolu ile takibe çevrilmesi mümkün müdür?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-12-2009, 15:23   #1
gujankaracay

Varsayılan ilamlı takibin iflas yolu ile takibe çevrilmesi mümkün müdür?

ilama dayanan işçilik alacakları için yaptığım ilamlı takipten sonuç alamadım. iflas yolunu denemek istiyorum. İİK 43. maddesi uyarınca tacirler hakkında haciz yolu ile yapılan takiplerin bir defaya mahsus olmak üzere iflasa çevrilebileceğine ilişkin hüküm var. buna dayanarak icra müdürlüğünden takip yolunun değiştirilmesi için talepte bulundum. ancak ilamlı icra bakımından bunun mümkün olmadığını söyleyerek talebimi reddettiler. iflas müdürü de aynı görüşte. bana kalırsa kanun maddesi ilamlı takipleri kapsam dışı bırakmış değil ancak konuya ilişkin kitaplarda çok fazla bilgi ve yargıtay kararı bulamadım bu nednele bilgi ve tecrübesi olan melektaşlarımdan yardım rica ediyorum.
öte yandan ilama müstenid bir alacağın icra emri tebliğine rağmen ödenmemesi bir doğrudan doğruya iflas sebebi olarak sayılmış. bu yolun denenmesi ne kadar tavsiye edilir. prosedürü nedir? ne kadar maliyetlidir?

şimdiden teşekkürler...
Old 04-12-2009, 00:10   #2
Av. Ö.Erol Yavuz

Madde 37 - İcra emrinde yazılı müddet geçtiği halde borcunu ödemeyenlerin malları haczolunur yahut borçlu iflasa tabi eşhastan olup da alacaklı isterse salahiyetli ticaret mahkemesince iflasına karar verilir.

Madde 177 - Aşağıdaki hallerde alacaklı evvelce takibe hacet kalmaksızın iflasa tabi borçlunun iflasını isteyebilir.

1 - Borçlunun malum yerleşim yeri olmaz, taahhütlerinden kurtulmak maksadiyle kaçar, alacaklıların haklarını ihlal elen hileli muamelelerde bulunur veya bunlara teşebbüs eder yahut haciz yoliyle yapılan takip sırasında mallarını saklarsa;

2 - Borçlu ödemelerini tatil eylemiş bulunursa;

3 - 301 inci maddedeki hal varsa;

4 - İlama müstenit alacak icra emriyle istenildiği halde ödenmemişse

Türkiye de bir yerleşim yeri veya mümessili bulunan borçlu dinlenmek için kısa bir müddette mahkemeye çağrılır.

(EKLENMİŞ FIKRA RGT: 25.11.1988 RG NO: 20000 KANUN NO: 3494/36)
Bu Kanunun 178 inci maddesinin ikinci fıkrası burada da uygulanır.

Madde 160 - (DEĞİŞİK MADDE RGT: 06.03.1965 RG NO: 11946 KANUN NO: 538/77)
İflas isteyen alacaklı ilk alacaklılar toplantısına kadar olan masraflardan sorumludur.

(DEĞİŞİK FIKRA RGT: 25.11.1988 RG NO: 20000 KANUN NO: 3494/27)
Mahkeme, bu masraflar ile iflas kararının kanun yolları için gerekli bütün tebliğ masraflarının peşin verilmesini ister.

Depo edilecek masrafların miktarını dava açılacak yerin Asliye Ticaret Mahkemesi'nden, yoksa bu görevi üstlenen Asliye Hukuk Mahkemesi'nden öğrenebilirsiniz.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi