Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İlgili meslek odasına müzekkere yazılarak emsal ücretin sorulması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-01-2013, 15:45   #1
hukukkuşu

Varsayılan İlgili meslek odasına müzekkere yazılarak emsal ücretin sorulması

Sayın meslektaşlarım,
Neredeyse her iş sözleşmesinden kaynaklanan haklarla ilgili davalarda karşımıza çıkan "ilgili meslek odasına müzekkere yazılarak emsal ücretin sorulması" ara kararında sizlerin bu sürece katılımınız konusunda yorumlarınızı merak ediyorum.
Şahsen ben öncelikle ilgili meslek odasını, özellikle sendikaları önceden tespit ederek işçi lehine en uygun emsal kararı belirleyecek sendikaya yazı yazılması konusunda beyanda bulunuyorum ve genellikle ilgili yere gönderiliyor. Ancak bu araştırma sırasında yaptığım görüşmelerde sendika yetkilileri çok umursamaz davranıyorlar ve çoğu zaman bilgim yok cevabı ile karşılaşıyorum. Kaldı ki ben hiçbir zaman ilgili emsal ücret konusunda bilgi almaya çalışmıyorum sadece iş kolu hakkında net bilgi almak istiyorum. Çünkü yazdığım beyan dilekçesinde müvekkil işçinin yaptığı işi ve tecrübesini de ayrıntılarıyla yazıyorum, sendikanın duruma vakıf olup olmadığını kestiremiyorum. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Teşekkür ederim..
Old 11-01-2013, 16:20   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan hukukkuşu
Sayın meslektaşlarım,
Neredeyse her iş sözleşmesinden kaynaklanan haklarla ilgili davalarda karşımıza çıkan "ilgili meslek odasına müzekkere yazılarak emsal ücretin sorulması" ara kararında sizlerin bu sürece katılımınız konusunda yorumlarınızı merak ediyorum.
Şahsen ben öncelikle ilgili meslek odasını, özellikle sendikaları önceden tespit ederek işçi lehine en uygun emsal kararı belirleyecek sendikaya yazı yazılması konusunda beyanda bulunuyorum ve genellikle ilgili yere gönderiliyor. Ancak bu araştırma sırasında yaptığım görüşmelerde sendika yetkilileri çok umursamaz davranıyorlar ve çoğu zaman bilgim yok cevabı ile karşılaşıyorum. Kaldı ki ben hiçbir zaman ilgili emsal ücret konusunda bilgi almaya çalışmıyorum sadece iş kolu hakkında net bilgi almak istiyorum. Çünkü yazdığım beyan dilekçesinde müvekkil işçinin yaptığı işi ve tecrübesini de ayrıntılarıyla yazıyorum, sendikanın duruma vakıf olup olmadığını kestiremiyorum. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Teşekkür ederim..

Geçen hafta bir sendikadan gelen müzekkere cevaplarını yazayım. Toplu iş davası açtık. Aynı işyerinde, aynı işi yapan iki işçi için gelen ücret miktarı: A'nın 1.500 TL, B'nin 1.200 TL olarak geldi. Cevabi yazıyı imzalayan iki kişi de aynı. Fakat 1.500 TL alabileceği bildirilen cevabi yazının tarihi, diğerinden 2 gün öncesine ait. Yani aynı işi yapan işçi, 2 gün sonra 300 TL daha az almaya başlamıştı.

Ne kadar vakıf olduklarını anlayın işte.
Old 11-01-2013, 22:23   #3
ayse1728

Ne yazık ki uygulamada fikir birliği yok davalı işveren vekili olarak takip ettiğim bir dosyada. Ticaret odası 1500 mail müşavirler odası asgari ücret dedi davacı da 1750 alıyorum diyor işyerinde aynı işi yapan da başka kimse yok ve aynı işi yapan ve bu tutarı alan diğer işçi tanıklar asgari ücret diyor hakîmin kararını merakla bekliyorum
Old 11-01-2013, 22:40   #4
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan ayse1728
Ne yazık ki uygulamada fikir birliği yok davalı işveren vekili olarak takip ettiğim bir dosyada. Ticaret odası 1500 mail müşavirler odası asgari ücret dedi davacı da 1750 alıyorum diyor işyerinde aynı işi yapan da başka kimse yok ve aynı işi yapan ve bu tutarı alan diğer işçi tanıklar asgari ücret diyor hakîmin kararını merakla bekliyorum
Bilirkişi -ara kararı ile takdir olunan bilirkişi ücretine bakmadan; yani "bu ücrete üç alternatif hesap yapılır mı? " demeden- üç ihtimale göre hesap yapacak, sonra "bak ben üç ayrı hesap yaptım" diyerek ek ücret talep edecek, mahkeme de hangisine kanaat getirirse ona göre karar verecek. (Ne iyi olur böyle ). Kolay gelsin.
Old 14-01-2013, 13:39   #5
ayse1728

Dikkat

Alıntı:
Yazan Av.H.Sancar KARACA
Bilirkişi -ara kararı ile takdir olunan bilirkişi ücretine bakmadan; yani "bu ücrete üç alternatif hesap yapılır mı? " demeden- üç ihtimale göre hesap yapacak, sonra "bak ben üç ayrı hesap yaptım" diyerek ek ücret talep edecek, mahkeme de hangisine kanaat getirirse ona göre karar verecek. (Ne iyi olur böyle ). Kolay gelsin.

ya da ortalamasını alıp yapsın hesabını ne şiş yansın ne kebap diyerek
Old 14-01-2013, 15:11   #6
hukukkuşu

Tüm değerli yorumlar için teşekkür ederim..
Alıntı:
Yazan Av.H.Sancar KARACA

Mahkeme yüksek olan ücrete kanaat getirsinde biz üç ayrı hesap yapılmasına razı oluruz..
Old 14-01-2013, 16:34   #7
Matrix

Bence Yargıtay bu kararını gözden geçirmeli;Çünkü meslek odaları ( Ticaret ve Sanayi Odası ile Mali Müşavirler ) işveren örgütleri sayılır ve işverenin bildirdiğinin aksine bir ücret bildiremez.Sendikalar ise ancak, toplu iş sözleşmesi ile bağlı olarak bildirimde bulunabilirler ki bunu da cevabi yazısında belirtmeleri gerekir.Bence işveren, ne kadar ücret verdiğini ispat etmelidir, diye düşünüyorum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi