Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

futbol hukuku

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-03-2008, 18:46   #1
ilhan13

Varsayılan futbol hukuku

Sevgili meslektaşlarım,

Futbol,birçoğumuzun(özellikle biz erkeklerin) ilgi duyduğu bir spor dalı.Futbolun da kendine özgü kuralları ve kendine özgü bir düzeni var.Kurallar ve düzen denince biz hukukçuların aklına gelen ilk şey de hukuktur sanırım.Futbol hukuku hakkında siz değerli meslektaşlarımın neler düşündüğünü merak ediyorum.Zira her gün tvlerde bir cok kişinin futbol kurallarıyla ilgili uyuşmazlığa düştüğünü görüyoruz.Bu uyuşmazlıkları çözmek neden biz hukukçulara düşmesin ki?Hatta
özel futbol mahkemeleri bile kurulabilirBize de bir sürü iş çıkarFutbolun hukukumuzdaki mevcut yeri ve bununla ilgili ne tür düzenlemelerin mevcut olduğu aklıma takılan ilk sorulardan biri...
saygılar....
Old 07-03-2008, 22:49   #2
Admin

Bu mümkün değil. Çünkü FIFA talimatlarına göre FIFA'ya (Dolayısıyla TFF'ye, dolayısıyla Türk Futbol Liglerine) kabul edilen bir kulüp olmanız için futbolla ilgili ihtilaflarınızı Tahkim Kurulu aracılığıyla çözmeyi ve konuyu yargıya taşımamayı taahhüt ediyorsunuz. Eğer bir futbol kulübü tahkim kurulu yerine idari yargı, adli yargı vs.'ye başvurursa ligden ve FIFA'dan ihraç ediliyor.

Yargıya başvurma özgürlüğünüzün elinizden alınması Hukukçu meslektaşlarımıza çok uzak gelen bir kavram, o nedenle bunun izahını hukukçulara yapmak çok kolay değil ancak teorikte izahı zor olsa dahi, pratikte böyle bir yola başvurma şansınız yok. Neticede FIFA kendi kuralları olan bir özel kulüptür ve kendi üyelerini dilediği kritere göre seçme özgürlüğüne de sahiptir. Bu nedenle siz bir futbol kulübü olarak ben tahkim kurulu kararlarını beğenmiyorum, hakkımı yargı yoluyla arayacağım derseniz, FIFA ben de seni kendi kulübüme almıyorum o zaman diyebiliyor.

Buna yapılabilecek birşey olduğunu düşünmüyorum. Detaylı bilgi için FIFA talimatlarını okumanızı öneririm. Ayrıca konuyla (kısmen) ilgili makaleler de var:
http://www.kocaelibarosu.org.tr/derg...ster&makale=62
http://64.233.183.104/search?q=cache:atzpDfW8_2QJ:acikarsiv.ankara.edu.t r/fulltext/1752.pdf+futbol+tahkim+yerine+mahkeme&hl=tr&ct=cln k&cd=1&gl=tr
http://64.233.183.104/search?q=cache:kzvpPx1NxIQJ:www.ekospor.com/My-Articles/M7.pdf+futbol+tahkim+yerine+mahkeme&hl=tr&ct=clnk& cd=35&gl=tr
Old 08-03-2008, 23:07   #3
Av.Fatma Karataşlı

Ben bayan avukat olarak futbolla ilgilenmek, federasyon kulüp ilişkilerini öğrenmek durumunda kaldım. Öğrendiklerim ve bu süreçte yaşadıklarım hiç de hoşuma gitmedi. Futbol , futbol kulüplerini biz hukukçuların anlaması zor geldi bana. Bence biz bu işle kafamızı yormayalım. Kazanç anlamında başka seçenekler düşünelim.
Old 10-03-2008, 13:58   #4
ilhan13

Anayasada mahkemelerin bağımsızlıığı garanti altında.Peki tahkim kurulunun bağımsızlığını ya da tarafsızlığını kim ya da ne garanti edebilir?yasama organının futbolla ilgili bir kanun çıkarması gerekmezmi?en azından tarafsızlık norm garantisi altında bulunur.Futbolun yanın da diğer spor dalları da var.Genel bir kanun daha çok faydalı olur sanırım.Kulüplerin sürekli federasyonu ve merkez hakem kurulunu eleştirdiklerine şahit oluyoruz.Futbol otoritelerine olan bu güvensizliğin kaldırılması gerek.saygılar...
Old 11-03-2008, 23:04   #5
Av.Fatma Karataşlı

Yazdıklarınız olmasını istediğiniz ,istediğimiz düzenlemeler. Ben başka bir şeyden bahsediyorum. Federasyon yada kulüplerde öyle bir yaklaşım var ki ne siz sorun nede ben söyleyeyim. Öncelikle bu durumun değişmesi gerek. Futbol federasyonuna bir iş için gittim. Soruma cevap almak istedim.Beni gereksiz yere beklettiler. Çok meşgüllermiş!!!!! Onlar çok önemli insanlar!!!! İşleride o kadar çok ki... Yaptıkları işte o kadar önemli ki...
Bu kadar büyük bir ekonominin(futbolun) tabiki kontrol edilmeside ayrıca gerekli bence...
Old 12-03-2008, 10:26   #6
ilhan13

sayın Fatma Karataşlı ,
Kurumların subjektif uygulamaları konumuz dışında.Kaos ortamı ve ihtilaflar beni daha çok ilgilendiriyor.Bu konu üzerinde durmak istemiştim.Eğer hukukçuyum diyorsanız her ihtilafın,her uyuşmazlığın nedenini sorgulamalı ve çözüm yolları üretmelisiniz,uyuşmazlık ilgi alanınız dışında olsa da...Futbol da olsa adalet burda da tecelli etmeli ve neticede toplumun büyük çoğunluğu bu spor dalıyla ilgileniyor.saygılar..
Old 13-03-2008, 13:47   #7
Av.Fatma Karataşlı

Sayın meslektaşım,
Bir hukukçu olarak tabiki bende her nerde olursa olsun hukuk dışı durumların düzelmesini isterim. Burada biraz farklı bir durum var. Toplumun çoğu futbolla ilgileniyor. Tamamda kaç tanesi olup bitenden haberdar? Ben işim gereği ilglenmek durumunda kalınca neler yaşandığını, futbol deyince futbol kulübü denince karşınıza ne tür garipliklerin geldiğinine kadar traji komik durumlarla uğraşmak zorunda kaldığınızı gördüm,öğrendim.
Önce topluma futbolda, futbol kulüplerinde ,futbol federasyonunda nelerin olduğu anlatılmalı ve arkasında da hukuki çözümler getirilmeli. Saygılar.
Old 15-03-2008, 14:46   #8
jurist27

Sn. İlhan13' ün görüşünün uygulamaya geçirilmesinin bana göre önemli getirileri olacaktır. Tüzük , yönetmelik v.s günümüz futbol kurallarına yetmemekte ve günümüz futbolu bence bir kanuna ihtiyaç duymaktadır.

SAYGILARIMLA...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi