Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tüketici / maddi-manevi tazminat davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-08-2014, 09:44   #1
neziha

Varsayılan tüketici / maddi-manevi tazminat davası

sevgili meslektaşlarım;
mağazadan çanta ve ayakkabı alınmış ve ayakkabı sipariş üzerine getirilecekmiş lakin ayakkabınn rengi kalmadığından başka ayakkabı getirtilmiş tüketici de o zaman ayakkabı renginde çantamı değiştirmek istiyorum demiş fakat mağazadan bu istek kabul edilmemiş eşyaların alımı bir hafta dolmadan değiştirilmek istenmiş lakin mağaza sorumluları terbiyesizlik yapmayın defolun gidin şeklinde tavır sergilemişler. Tüketici tüketici hakem heyetine sikayette bulunmuş ve emniyette de şikayette bulunulmuş.
SORU: Tüketici maddi ve manevi tazminat davası açabilir mi?
Benim tahminim maddi tazminat davasını hakem heyeti kararı doğrultusunda açılabileceği, manevi tazminat davası hakaret ve kişiyi toplum içinde rendice eden tavır sergilemelerinden ötürü açabileceğim doğrultusundadır.
Old 22-08-2014, 22:11   #2
üye45998

Değerli meslektaşım;ortada bir ayıplı mal olduğuna şüphe yoktur. Çünkü TKHK madde 8 den de hareketle kararlaştırılan "örnek ya da modele" uygun olmayan ayakkabı getirtilmiştir.Dolayısıyla öncelikle TKHK md.11/1 gereğince seçimlik haklardan ayıpsız misliyle değiştirme veya sözleşmeden dönme hakkı kullanılabilir. Maddi tazminat davası açısından da TKHK madde 11/6 gereğince hakem heyeti kararına bağlı olmadan açılabileceğini düşünüyorum. Çünkü maddede maddi tazminat davasının hakem heyeti kararı doğrultusunda açılacağına dair ibare yok. Manevi tazminat davasının da hiç kuşkusuz ki toplum içinde rencide edilmesinden mütevellit açılabileceğini düşünüyorum.
Old 25-08-2014, 10:47   #3
neziha

İyi

Değerli meslekteşım;
Öncelikle yardımcı olduğunuz ve cevap verdiğiniz için teşekkür ederim bende araştırmamı yaptım ve sizinle aynı doğrultuda bilgiler elde ettim ve hakem heyeti kararlarının maddi tazminat davası için bağlayıcılığı olmadığını öğrendim ve delil anlamında bana yardımcı olabileceğini düşünüyorum.
Old 25-08-2014, 16:04   #4
üye45998

öncelikle rica ederim değerli meslektaşım. Evet haklısınız takdiri delil anlamında değerlendirilebilir. Ancak ortada borca aykırılık olduğu için zaten BK madde 112 çerçevesinde ispat yükü borçluya aittir. Ama tabi zararın ispat yükü zarar gören olmanızdan mütevellit size ait olduğundan öncelikle hakem heyetine başvurup ordan çıkacak kararla asliye hukuka gitmek elinizin güçlenmesi açısından daha mantıklı.. şimdiden kolay gelsin..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi