Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Radar Uyarısı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-02-2008, 14:43   #1
avukatahmet1

Mutsuz Radar Uyarısı

Maaalesef CMK ile ilgili karakola giderken radara yakalandım.Sürat yapmayan bir tarzım olmasına ve kurallara riayet etmeme rağmen hayatımda ilk kez ceza yiyiyorum.237.-YTL çok sinirimi bozdu.Şimdi sorum radar yolu ile hız sınırı kontrolu yapıldığında radar uyarı levhası konulmalı diye bir şey hatırlıyorum.Daha sonra haberlerde bunun kaldırılacağını okudum.İzmirliler bilir Gaziemir metro çalışmaları nedeniyle yol berbat durumda ve tali yoldan çukurlara girerek devam edebiliyoruz.Bende cezayı yediğim yere servis yolundan çıkış yaptım ve Karakoldaki ifadeye geç kaldığımdan dolayı çok kısa bir mesafede farkında olmadan 93 km ye çıkmışım(rapor öyle diyor).Ana yol kapalı olduğundan dikkat radar var şeklinde harhangi bir uyarı sözkonusu değil.Şimdi ben bu cezaya itiraz edeyimmi.Ya da ne yapmalıyım.Yönetmelik hakkında bilgisi olan lütfen yardım etsin
Old 29-02-2008, 17:39   #2
BurakALTIPARMAK

sevgili meslektaşım uyarı levhaları artık konmuyor..genelge yayınlandı
Old 15-02-2010, 16:48   #3
selingüven

sayın meslektaşım bu genelgeyle ilgili bilgi verebilirmisiniz?genelgenin tam adı nedir?
Old 17-02-2010, 23:54   #4
umutlaw

Maalesef bende odedigim ilk cezadan hemen sonra bir navigasion aldim bu sekilde hem hiz limiti ve hem radarin bulundugu yerler aninda monitorde gozukuyor. Bilginize
Old 18-02-2010, 17:23   #5
Nusret

Ben de Antalya'dan Alanya'ya giderken güya Manavgt çıkışındaki radara yakalanmışım 111 km. ile. Demek ki yakaladıklarını söyledikleri hızı 10 km. artırmışlar. Alanya'daki emekli öğretmen abimize durumu anlatınca, geçenlerde bir arkadaşa daha 111 km. ile yakalandığını söylediklerini öğrenince, bu yakalama olayının sahte olabileceğini düşünmeye başladım. Yakalananların sanırım tümü de diğer illerin plakalarıydı.

İstanbul'a dönüşte itiraz ederim dedim, ama iş güçten dolayı bir türlü dilekçeyi yazıp da veremedim itirazı. 130 lira ağlaya ağlaya gitti yani sizin anlayacağınız. Ödemedim hala, sonuna kadar ödemeyeceğim. Ödemeyince birkaç katına çıkıyormuş, öyle mi acaba? Öyleyse bile, ancak faizini alabilirler, katlayamazlar diye dava açarız artık ne yapalım.
Old 18-02-2010, 17:48   #6
Admin

Bir kural ihlali olmadığı halde, ceza kesilmesi söz konusuysa elbette bunun iptali için gerekli yasal yollara başvurulması herkesin en tabii hakkıdır. Kuralın bir şekilde hatalı ya da yanlış olduğu düşünülüyorsa bunun hukuka uygun şekilde değiştirilmesi gerektiğini savunmak, bunun için gerekli yollara başvurmak da herkesin vatandaşlık hakkıdır.

Öte yandan kural ihlalini hoşgörmek, savunmak, kuralı alaya almak, uyulmadığını/uyulmayabileceğini ima etmek, kuralı ihlal eden kişiye görevi gereği ceza uygulayan memuru veya kurumu eleştirmek takdir edersiniz ki hukukun üstünlüğünü en üstün değer kabul eden Türk Hukuk Sitesinin katlanabileceği bir durum değildir.

Kural varsa uygulanır. Yanlışsa değiştirilmesi için gerekli yasal ve demokratik yollara başvurulur. Değiştirilinceye kadar ise GENE uygulanır ve herşeyden önce saygı duyulur.

Bu nedenle mesajlarda bu tonlamaya dikkat edilmesini rica ederiz.
Old 18-02-2010, 19:16   #7
Avukat Hakan Eren

Sayin admin hakli uyariniz icin tesekkurler. Sildigim yaniti yazarken de tereddut etmistim... Demek ki tereddut ettin seyi yazmamak gerekiyormus. Saygilarimla...
Old 19-08-2014, 10:10   #9
AvukatHakan

Meslektaşım koymuş kararı. Artık uyarı levhası yoksa ceza da yok şeklinde kararı var Yargıtay'ın.
Old 22-08-2014, 21:24   #10
Av.Rıdvan Ergün

İyi güzel de, levhanın konulup konulmadığını mahkeme nasıl tespit edecek?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi