Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tam Yargı Davası "Süregelen Hak İhlali"

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-10-2012, 17:48   #1
Ger0nim0

Varsayılan Tam Yargı Davası "Süregelen Hak İhlali"

tüm meslektaşlarıma ve forum üyelerine selamlar;

olay özeti; bir müvekkilim "X" üniversitesinde öğrenci iken ağırlıklı not ortalamasının 1.80'in altında kalması (1.78) sebebiyle yeni ders alamıyor ve zaten almış ve geçmiş olduğu (dd-dc olanları) tekrar alıyor, bu haliyle okulu bir yıl uzamış oluyor. son senesinde okuldan transkript alıyor ve bakıyor ki o yıl a.n.o. 1.88 görünüyor. öğrenci işleri fakülte vs araştırması ile internetteki ders seçim ekranı ile asıl kayıtların uyuşmadığını tespit etmiş. o sırada dava açmaktan korkmuş ve bir yıl sonra mezun olmuş...

öncelikle üniversiteye ihtar çektik fakat cevap verilmedi. akabinde maddi ve manevi tazminatlara yönelik tam yargı dava açtım ne var ki dava 1 yıllık süre aşımı gerekçesiyle reddedildi. idare mahkemesi 1 yıllık süreyi müvekkilin okuldan transkripti aldığı tarihten başlatmış. ben ise okuldan mezun olduğu tarihten başlatıyorum zira bana göre burada "SÜREGELEN HAK İHLALİ" mevcut. okulu geç bitirmesiyle ilgili olduğuna göre okul bitene kadar hak ihlali devam ediyor demektir.

"süregelen hak ihlali"ne ilişkin lehe/aleyhe bir danıştay kararı, içtihat, doktrin bulamadım. bu konuda yardımcı olabilecek bilgi veya karar sahip arkadaşların yardımlarından memnun olacağım. duruma göre temyiz edeceğim. şahsen ben doğru yorumladığımı düşünüyorum lakin destekleyici envanter sıkıntısı içindeyim.

şimdiden teşekkürler, hepinize iyi çalışmalar

.
Old 12-10-2012, 13:10   #2
Av. Bahadır

Üzülerek sizinle aynı kanaatte olmadığımı bildirmek isterim. Süre gelen hak ihlali zaten uygulama ile oluşturulmuş bir mevzudur ve dar yorumlanması gerekir. Karşılaştığım kararlarda da genelde maaşın eksik ödenmesi yahut primlerden mahrum bırakılma vs gibi durumlar idi.

Şahsi kanaatim burada süre gelen hak ihlali olmadığıdır. Müvekkiliniz o dönemde olayı öğrenmiş olay tüm sonuçları ile doğmuş ve zamanaşımı süresi geçmiştir. Ha deseniz ki mezuniyet ortalaması bu sebepten yanlış hesaplanmıştır. O zaman önce ortalamanın düzeltilmesi için başvurursunuz başvurunuzdan sonuç alamazsanız süresi içinde idari işlemin iptali davası açarsınız. ancak bu dava da tazminat talebinizin dinlenmeyeceği çok nettir.
Old 15-10-2012, 09:27   #3
Ger0nim0

üstadım; şayet dava idari eylemin iptaline yönelik olsa idi ben de sizinle hemfikirim, söz konusu durumu öğrendiği andan itibaren başlar. halbuki burada zararlara yönelik bir tam yargı davası mevcut. neye göre dinlenmeyeceği çok net açıkçası çıkaramıyorum, şöyle ki; doğan zararlar ihlalin sonuçlarına ilişkin. peki ihlal ne zaman sonuçlanıyor? yanlış hesaplamadan kaynaklı yeni ders seçtirilmemesi buradaki idari eylem, yanlış hesaplama değil? bir yıllık bir gecikme yaşıyor, haliyle iş hayatına bir yıllık gecikmeyle giriyor, beklenen kazanç kaybını neye göre istemeliydik peki? daha öğrenciyken böyle bir dava pek mantıklı olmazdı diye düşünüyorum, mesela "henüz okulu bitirmedi, belki yine uzatacak, beklenen kazanç kaybı an itibariyle istenemez" denilebilirdi,
her neyse; hukuki olarak farklı yorabiliriz elbette; sonuç olarak kimsede benzer bir içtihat yok anlaşılan. dosyayı temyiz edeceğim, bakalım ne çıkacak, olumlu olursa paylaşırım (ama sadece olumlu olursa )
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi