Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mal beyanında bulunmama davası hakkında.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-03-2006, 12:41   #1
turbo

Kitap Mal beyanında bulunmama davası hakkında.

Sayın meslektaşlarım,
İcra takibinde mal beyanında bulunmayan borçlular hakkında hakkında şikayet üzerine açılan mal beyanında bulunmama davasında mahkemenin vekalet ücretine hükmetmesi için takip miktarının en az nekadar olması gerektiği konusunda, bilgilerinize ihtiyacım var. Bu konuda Yargıtay kararlarını vs. inceledim fakat bir sonuç elde edemedim.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
İyi çalışmalar...
Old 09-03-2006, 16:58   #2
Av.Hüseyin Erdayandı

Mahkeme, MBB'den ceza verirse maktu bir vekalet ücretine hükmolunur. (110.00YTL) Yalnız icra ceza hakimliğince MBB'den ceza verilebilebilmesi için eskiden yargıtay herkesin asgari ücret düzeyinde geliri olduğu varsayımıyla bu rakamın altındaki borçlar için ceza verilmesine yer olmadığı şeklinde kararına dayanılarak mahkemelerce bu rakam farklı farklı yorumlanarak kimisi 750YTL'nin altındaki kimisi 1000YTL'nin altındaki borçlara ceza uygulaması yapmıyordu.Siz yine de alacağın 1000 YTL'den fazla olması durumunda ceza kararı çıkabileceğini düşünün.Tabi,tebligat vs şartları da usulüne uygunsa.
Old 09-03-2006, 17:45   #3
mskocak

Sayın Turbo;
Yargıtayın son içtihatlarına göre herhangi bir parasal sınır aranmıyor. Önceleri askari ücret altındaki borçlara ceza çıkmıyordu. Ama üzülerek belirtmek isterim ki elimde bu yönde bir karar yok
Old 12-03-2006, 14:52   #4
krizantem

İcra iflas K.'da yapılan değişiklik sonrası artık mahkemeler " süresinde mal beyanında bulunulup bulunulmadığını" araştırıyorlar.Av. ücreti maktu; 110,00 YTL.dir.
Old 12-03-2006, 17:23   #5
turbo

Geçen hafta,esas alacakları en az 450 TL. olan icra takiplerinde,süresinde mal beyanında bulunmamadan dolayı açtığım 3 davanın duruşmasında, hakim doğrudan reddetti ve vekalet ücretine de hükmetmedi. Ben bu duruma bir anlam veremedim. Benim de düşüncem, cezaya ve vekalet ücretine hükmedilmesi için, esas alacağın en az asgari ücret tutarında olması yönündeydi.
Old 27-03-2006, 22:58   #6
Av.Özcan

Bahsettiğiniz durum İİK daki değişiklikten önceydi ve Yargıtay tarafından geliştirilen bir yorumdu.Ancak şu anda alacaklının borçlunun malvarlığını bilmesi ya da bilmesi gerektiği gibi durmlarda ceza verilmiyordu.Bu ibare mevcut kanundan çıkartıldı.Bu durumda yasal yükümlülük yerine gelmediyse ceza verilmeli.Hatta bir hafta önce ana alacak 250 YTL ye ceza çıkarttım...
Saygılarımla...
Old 01-04-2006, 12:56   #7
AV.SERTANn

5358 sayılı kanunla bu ibare kaldırıldı.Peki ceza verilebileceğine dair Yargıtay Kararı var mı? Mahkeme ne yazık ki ancak o zaman ikna oluyor..Bu konuda en son Yargıtay kararı bilen meslektaşlarımız var ise bizlerle paylaşmasını diliyorum.Saygılarımla....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi