Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

fsek da yetkili mahkeme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-07-2010, 16:06   #1
av.cemd

Varsayılan fsek da yetkili mahkeme

merabalar,telifle ilgili ankaradan yayın yapan bir televizyona açacağımız davada genel görevin yanında yetkili mahk. varmıdır,ve görevli mah.neresidir.teşekkürler
Old 14-07-2010, 22:57   #2
hakkaniyet_

Patent sahibi tarafından, üçüncü kişiler aleyhine açılacak hukuk davalarında yetkili mahkeme,davacının ikametgahının olduğu veya suçun işlendiği veya tecavüz fiilinin etkilerinin görüldüğü yerdeki mahkemedir(551 saylıl KHK mad.137).
Saygılarımla
Old 15-07-2010, 07:15   #3
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan hakkaniyet
Patent sahibi tarafından, üçüncü kişiler aleyhine açılacak hukuk davalarında yetkili mahkeme,davacının ikametgahının olduğu veya suçun işlendiği veya tecavüz fiilinin etkilerinin görüldüğü yerdeki mahkemedir(551 saylıl KHK mad.137).
Saygılarımla

Sayın meslektaşım "patent" ve "telif hakkı" çok farklı kavramlardır. Patent; tekniğin bilinen durumunu aşan ve sanayiye uygulanabilir olan buluşlara verilen bir belgedir. Telif hakkı ise en genel anlamı ile herhangi bir sanat veya düşünce ürününün kullanılması, yayılması ve yayını ile ilgili haklara ilişkindir. Telif hakları 5846 S. Yasa ve genel hükümler çerçevesinde korunurken, patentler 551 S. KHK ve genel hükümler çerçevesinde korunmaktadır. Bir patent ile ilgili ancak tescil hakkı, lisans hakkı gibi haklar söz konusu olabilirken; düşünce ve sanat mahsulü ürünler ile ilgili olarak telif hakkı söz konusu olacaktır.

Telif hakları konusu benim alanım dışında, ancak bildiğim kadarı ile 5846 S. Yasa'da görev özel olarak düzenlenmekle birlikte (m.76) yetki konusunda özel bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu nedenle genel yetki kuralları dahilinde, açacağınız davanın konusuna göre yetki kuralını çözümleyebilirsiniz. Ayrıca yardımcı olması açısından www.telifhaklari.gov.tr adresine de göz atabilirsiniz.

5846 S. Yasada:
Alıntı:
I - GÖREV VE İSPAT: Madde 76- (Değişik madde: 23/01/2008-5728 S.K./141.mad)
Bu Kanunun düzenlediği hukukî ilişkilerden doğan davalarda, dava konusunun miktarına ve Kanunda gösterilen cezaya bakılmaksızın, görevli mahkeme Adalet Bakanlığı tarafından kurulacak ihtisas mahkemeleridir. İhtisas mahkemeleri kurulup yargılama faaliyetlerine başlayıncaya kadar, asliye hukuk ve asliye ceza mahkemelerinden hangilerinin ihtisas mahkemesi olarak görevlendireceği ve bu mahkemelerin yargı çevreleri Adalet Bakanlığının teklifi üzerine Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca belirlenir.

Sayın meslektaşımın affına sığınarak, 551 S. KHK'nın konu ile herhangi bir ilişkisi bulunmadığını belirtmek isterim.
Saygılarımla,
Old 15-07-2010, 09:46   #4
hakkaniyet_

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
Sayın meslektaşımın affına sığınarak, 551 S. KHK'nın konu ile herhangi bir ilişkisi bulunmadığını belirtmek isterim
Önemli değil,dalgınlıkla verdiğim bir cevap olmuş gerçekten.
Saygılarımla
Old 15-07-2010, 10:43   #5
KARAKÜLAH

Fsek m.66/son
"Eser sahibi, ikamet ettiği yerde de tecavüzün ref'i ve men davası açabilir."
Tecavüz haksız fiil niteliğindeyse HUMK 21 de uygulanabilir. Ref,men, tazminat hangi davayı açacaksınız? davacı eser sahibi mi, ruhsat sahibi mi mali hakları devralan kişi mi? Uyuşmazlığı biraz açarsanız sanırım daha sağlıklı cevaplar verebiliriz. Örneğin 3 kat bedel talep edecekseniz HUMK 21 e göre yetkiyi tesis edemezsiniz.
Old 15-07-2010, 12:08   #6
av.cemd

Teşekkür ediyorum paylaştığınız için.Biz tazminat davası açacağız maddi,manevi.maddi tazminatta rayiç telif hakkının 3 katı tutarında maddesine dayanacağız.Davacı eser sahibi.Bu davayı Samsunda açabilirmiyiz
Old 15-07-2010, 16:35   #7
KARAKÜLAH

Sayın av.cemd
Eser sahibi Samsun'da ikamet ediyorsa FSEK 66/sona göre davayı samsunda açabilirsiniz. Rayiç bedelin 3 katına kadar bir bedel istemeniz aslında maddi tazminat değildir. Dolayısıyla kusur şartı aranmaz. 3 katı bedel talep ettiğinizde taraflar arasında farazi sözleşme ilişkisi vuku bulmuş sayıldığı için ayrıca tazminat davası açamazsınız.
Old 16-07-2010, 09:12   #8
av.cemd

karakülah teşekkürler ama 66/son da ref ve men davasından bahsetmiş ben tazminat davasından bahsediyorum.kusur şartının da yalnızca manevi tazminatta aranmayacağı kanısındayım,bu bahsettiğim olayda da sözleşme ilişkisi yok tamamen çalıntı halinde gerçekleşmişip yayın yapılmış.teşekkürler
Old 16-07-2010, 14:46   #9
KARAKÜLAH

Alıntı:
Yazan av.cemd
Biz tazminat davası açacağız maddi,manevi.maddi tazminatta rayiç telif hakkının 3 katı tutarında maddesine dayanacağız.
Sayın av.cemd,
Siz 3 kat tazminat isteyeceğinizi söylediniz. Ben de yukarıda bahsettiğim 3 kat bedel isteminin tazminat olmadığını ifade ettim. 3 kat bedel istemi FSEK m. 68/1 ve 2'de tecavüzün ref'i davası başlığı altında düzenleniyor. bu talepte bulunduğunuz takdirde bir de tazminat talep edemeyeceğinizi ifade etmek istedim.
Sizin maddi zararınız arada bir sözleşme ilişkisi olmadan bir kullanım söz konusu olduğu için sözleşme olsaydı elde edeceğiniz miktardır. Bu miktarın 3 katını talep etmeniz durumunda tazminatın amacı zararın giderimi olduğu ve sizin maddi zararınız da 3 kat fazla bedel talebi ile giderileceği için bu durumda +maddi tazminat talep edemezsiniz. Ayrıca FSEK 68/sondaki "Bedel talebinde bulunan kişi, tecavüz edene karşı onunla bir sözleşme yapmış olması halinde haiz olabileceği bütün hak ve yetkileri ileri sürebilir." hükmüne göre 3 kat bedel talep ettiğiniz durumunda tecavüz edenle eser sahibi arasında farazi bir sözleşme ilişkisi kurulmuş olacaktır.
Dolayısıyla sizin maddi tazminat davası olarak nitelendirdiğiniz, esasında tecavüzün refi olan davada 3 kat bedel talep etmeniz durumunda, FSEK 66'daki yetki kuralı uygulama alanı bulacaktır.
Manevi tazminat davasında ise kusur aranmayacağı görüşünüze katılıyorum. Zira fsek 70'te maddi tazminatta haksız fiil hükümlerine atıfta bulunulmuşken manevi tazminat talebinde böyle bir atıf yoktur ve kusur şartı da aranmamıştır. Saygılarımla.
III - TAZMİNAT DAVASI:
Madde 70 - (Değişik fıkra: 07/06/1995 - 4110/22 md.) Manevi hakları haleldar edilen kişi, uğradığı manevi zarara karşılık manevi tazminat ödenmesi için dava açabilir. Mahkeme, bu para yerine veya bunlara ek olarak başka bir manevi tazminat şekline de hükmedebilir.
Mali hakları haleldar edilen kimse, tecavüz edenin kusuru varsa haksız fiillere mütaallik hükümler dairesinde tazminat talep edebilir.
Birinci ve ikinci fıkralardaki hallerde, tecavüze uğrıyan kimse tazminattan başka temin edilen karın kendisine verilmesini de istiyebilir. Bu halde 68 inci madde uyarınca talep edilen bedel indirilir.

Old 16-07-2010, 16:33   #10
av.cemd

teşekkür ediyorum sn. karakülah,maddi tazminat olmayacağı görüşünüze katılıyorum artık, peki tecavüz oldu ama yayın bitti kaldırıldı zaten tecavüzün refi başlığı altında açmamızın bi sıkıntısı olmaz mı?bir de görev olarak asliye ticaret olabilir mi ben ticari dava olarak hatırlıyorum FSEK kapsamındaki davaları.teşekkürler
Old 16-07-2010, 17:06   #11
KARAKÜLAH

İzinsiz kullanım ile eser sahibinin mali ve manevi haklarına bir saldırıda bulunulmuştur yayın kaldırılmış olsa bile eser sahibinin bu haklarının haleldar olduğu sonucu ortadan kalkmamıştır. Ref davası tecavz devam ederken açılabileceği gibi tecavüz sona erdikten sonra sonuçlarının ortadan kaldırılması amacıyla da açılabilir.
Görevli mahkemeye ilişkin FSEK 76'da hüküm var, 2008'den beri bu davalar ihtisas mahkemesinde görülüyor.Fikri ve sınai haklar hukuk mahkemesi görevlidir. İyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi