Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Anket Sonucu: Sizce Avukatlık Yasası'nda Düzenlenmesi gereken en önemli konu nedir?
Avukatlık /Stajyerlik Sınavı 154 54,80%
Avukatla Zorunlu Temsil 105 37,37%
Avukatlıkta Kıdeme Ayrıcalık Tanınması 21 7,47%
Vekalet ücretinin /sözleşmenin kaydileştirilmesi 58 20,64%
Avukatlıkla birleşebilen ve birleşemeyen işlerin yeniden düzenlenmesi 40 14,23%
Mesleki Sorumluluk/Hukuk Sigortası Kurumları 42 14,95%
Disiplin Affı ve/veya Disiplin Cezalarının Yeniden Düzenlenmesi 20 7,12%
Avukatlıkta Uzmanlaşma / Meslek İçi Eğitim 95 33,81%
Avukatlar tarafından yapılacak işlerin alanının genişletilmesi 115 40,93%
Avukatlık Şirketi 29 10,32%
Birden Fazla Seçenek İşaretlenebilen Anket. Oy Verenler: 281. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 322)

T.B.B. Avukatlik Yasası Önerisi Hazirliyor

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-11-2011, 21:44   #31
Av. Bülent Sabri Akpunar

Bence tartışılması gereken en önemli konu bir çok Avrupa Ülkesi'nde de uygulanan "Avukatla temsil Zorunluluğu'nun getirilmesi"dir.

Türkiye'de Avukatlık mesleğinin "tamam mı / devam mı" sorusuna yanıtı bence zorunlu temsilde yatmaktadır, bu nedenle mesleğin itibarını ve sosyal statüsünü korumakla görevli ve yetkili TBB'nin ve Yargılamayı hızlandırmak için yasaları değiştiren ve yine başka yeni bir düzenleme hazırlığı içinde olduğunu duyduğum Adalet Bakanlığı'nın bu düzenlemeye kafa yorması gerekir.

Konu hakkında daha fazla bilgi için aşağıda Doç.Dr.Mine Akkan'ın Bir seminerde yaptığı konuşma metnini alıntılamak gereğini duymaktayım.
Alıntı:

Neden avukatlık sınavı biz bu kadar söylüyoruz avukatlık sınavı olması gerektiğini , aslında 30 yıl önce falan hukukumuzda varmış, o zaman hukukçu sayısı azken varmış, şimdi avukatlık sınavının amacı ne olmalı , bir kere hukuk fakültesi sayısı ve öğrenci sayısı ve bunun karşılığında mezun sayısı oldukça fazla ama avukatlık sınavının amacı bu mezunları elemek değil, elemek olmamalı avukatlık sınavının amacı avukatlık mesleğini özellikle meslek hukuku iyi bilen ve lisanstaki öğrendiklerini uygulayabilen hukukçuları avukat yapabilmek. Dolayısıyla bu sınavın bir eleme sınavı olmadığını düşündüğünüzde aslında hukuk uygulamasına yararlı bir sınav olduğu sonucuna varıyoruz ve avukatlık sınavının mutlaka getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hep tartışılan şuydu , Amerika'da gördük, yedi yıllık bir eğitim, 4 yıllık bir lisans sonra 3 yıllık bir eğitim , bizde 4 yıllık fakülteyi bitirdikten sonra 1 yıllık staj sonrasında hemen avukat olunabiliyor herhangi bir sınav şartına bağlı olmaksızın.

Okul ve eğitimi tartışmak istemiyorum , çünkü pek çok hukuk fakültesi var ve öğretim görevlisi sayısı az, dolayısıyla hukuk eğitimi de güçlendirilmeli ama bunun sonucunda stajı da güçlendirmemiz gerekiyor. Şu anda uygulanmakta olan staj yönetmeliğine baktığımda aslında çok güzel 120 saatlik bir eğitim olduğunu görüyorum, 60 saati zorunlu anayasa hukukuna yönelik bir eğitim olduğunu görüyorum. Eğer bu eğitim çok iyi uygulanıyorsa bir nebze avukatlık mesleğinin geliştirilmesine, kalitesinin artmasına, bilgili donanımlı avukatlar mesleğe başlamasına hizmet edecektir,ancak avukatlık sınavı da getirildiği takdirde bu avukatlık mesleğinin çok daha iyi biçimde yürütülebileceğine inancım sonsuz.

Avukatla temsil zorunluluğu konusunda aslında hukuk muhakemeleri kanun tasarısıyla tartışma alevlendi tartışılmaya başlandı, nedir avukatla temsil zorunluluğu biraz ceza hukukunda zorunluluk sistemi var ama hukuk yargılanması bakımından baktığımız zaman, özellikle tarafların silah eşitliğinin sağlanması açısından, hukuk devleti ilkesi açısından, hukuk ilimi açısından, adil yargılanmak açısından pek çok şey saydım bunlar açısından olması gerekenler, hatta geç kalınmış bir düzenleme. Avukatla temsil zorunluluğu dediğimiz zaman, tasarıda getirilen düzenleme şimdilik 50.000 liranın üzerindeki davalara bakılıyor, fakat başbakanlık benim bildiğim kadarıyla tasarıdan bu düzenleme çıkartıldı, daha sonra bilim komisyonu kabul ettiği halde daha sonra adalet komisyonu çalışmaları sırasında bilim komisyonundan sonra adalet komisyonuna büyük millet meclisi başkanlığı altında çalışan aday komisyonu önerildi, adalet komisyonu çalışmaları sırasında tekrar önerilmiş avukatla temsil sorumluluğuna ilişkin hükmün konulması ve gerçekten ihtiyaç çünkü ülkemizin gerçekleri düşünüldüğü zaman hani okur yazar oranı demeyeyim ama pek çok kişi ne yapacağını bilmez durumda. Özellikle hukuk karmaşık hale geldikçe, özellikle hukuk alt dallara ayrıldıkça belki biz bile işin içinden hemen çıkamayacağımız çok problem oldukça avukatlığı temsil etmek zorunluluğu da gerçekten zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. Adalet komisyonunda tekrar önerilmiş avukatla temsile ilişkin bir kurul mutlaka kurulsun diye, ancak avukatla temsil zorunluluğunun sadece hukuk muhakemeleri kanun tasarısında yapılmasının yeterli olmadığı onun yanında avukatlık kanununda bir genel düzenleme daha sonra birçok kanunda değişiklik yapılması gerektiği gerekçesiyle daha ileriki bir tarihe ertelenmiştir. Benim umudum avukatlık kanunuyla ilgili sizin karşılaştığınız sorunlarla beraber, avukatlık kanunuyla ilgili yeni bir düzenlemenin tasarı yapıldığı zaman avukatla temsil zorunluluğu sorununun tekrar gündeme geleceği ve bu konuda bir hüküm sevk edileceği yönünde. Bu umudu taşımakla birlikte, bir tehlikeye işaret etmek istiyorum, tabii sizler çok daha iyi biliyorsunuz. Parası olmayanlar adli yardımdan yararlanacaklar için her davada avukatla temsil zorunluluğu getirirsek , nasıl olacak, devlet bu yükün altından nasıl kalkacak, ben hep şöyle bakıyorum hiçbir zaman adil yargılanma hakkının önüne geçmemeli parasal sorun da, dolayısıyla tarafların silah eşitliğinin sağlanması , çünkü eğer adli yardımı da devreye sokmadan herkes kendi davasını açabilir derseniz bu durumda fakir olan, parası olmayan, bilinçli olmayan insan avukata danışmadan hakim önüne çıkacak ve belki de davayı kaybedecek , ama karşı tarafta bir avukat desteği ile birlikte , hukuku bilen biri elbette ki hakkıdır, hukuku bilen biri o davanın kazanılmasını sağlayacak , bu sebeple hiç bir şey bu adli yardım mekanizması tabii ki iyileştirmeler yapılırsa dediğim gibi bu özgürlüğün de önüne geçmemeli sadece tehlike budur, onun dışında tehlike yoktur. Avukatla temsil zorunluluğuna karşı olanlar, avukatlık mesleğinin iltimaslı hale getirildiğinden bahsetmektedir, böyle şey söz konusu değildir, hiç zannetmiyorum avukatla temsil zorunluluğundan avukatlar çok para kazanacak, bütün bu davalar avukatla temsil edildiğinde iş artacak herkes mutlu olacak diye bir şey yok, Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre avukatlarla ilgili avukatla temsil zorunluluğuyla ilgili olarak sadece %20 oranında avukatların bunu aldığı sonucu ortaya çıkmış dolayısıyla böyle avukatlara para kazandırma, avukatların işlerinin artması, ekonomik bağımsızlıkların güçlenmesi söz konusu değil, kaldı ki avukatın da ekonomik bağımsızlığa sahip olması gerekiyor bu sebeple avukatla temsil zorunluluğunun, avukatlık mesleğini diferansiyel hale getirmek yerine, hem ekonomik bağımsızlık hem de tarafların hak arama özgürlüğünün sağlanması açısından getirilmesi şart oluyor. Hukukumuzda avukatla temsil zorunluluğu 70 le 71. Maddeye hukuk sorunları kanunu kabul edilmiş , eğer davasını bizzat takip eden kimse mahkeme huzurunda uygun olmayan hal ve tavırda bulunursa, hakim gerekirse bir vekilin temsil etmesine karar verebilir. 71.madde de iki taraftan birinin gerektiği gibi davasını takip edecek ehliyeti olmadığı görülürse avukatlarla temsil etmesine hakim tarafından karar verilebilir. 2001 tarihi avukatlık kanununa getirilen bir düzenlemeyle anonim şirketler ve yapı kooperatifleri için bir sözleşme ve avukat bulundurma zorunluluğu getirilmiştir. Dolayısıyla hukukumuzda yavaş yavaş, avukatla temsil zorunluluğuna doğru bir yol izlenmektedir. Özellikle hukukun karmaşıklaştığı, hukukun yeni yeni dallarının çıktığı, fikri mülkiyetten bahsettik, elektronikten bahsettik, bunları normal bir vatandaşın hukuk çerçevesinde kendisinin yapabilmesi çok zor, onun için avukatla temsil edilmesi kişilere çok daha fazla kolaylık sağlayacak, ayrıca mahkemelerin iş yükünü de azaltacaktır. Mahkemelerin iş gücü nasıl azalacak? Açılmasında yarar görülmeyen, ümitsiz bulunan, hiçbir sonuç vermeyecek davaların önlenmesini sağlayacak belki. Belki tarafların uzlaşmaları sağlanacak. Avukata zorunlu olarak danışmak, bir hukuki yardım almak, belki çok kolay çözülebilecek, özellikle kamu hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıklarda, kira anlaşmazlıklarında veya trafik kazalarındaki uyuşmazlıklarda çok kolaylıkla avukatın tarafları uzlaşmaya yönlendirmesi söz konusu olacak. Burada belki bir konunun altını çizmek lazım. Avukat mutlaka dava açtığında veya takip yaptığında ücret kazanmayacak, elbette ki tarafları uzlaştırdığında da belli bir ücrete hak kazanması gerekecek. Dolayısıyla gereksiz davaların açılmasının önlenmesi, veya kolaylıkla çözümlenebilecek, tarafların uzlaşmasının mümkün olduğu uyuşmazlıkların dava yoluna gitmeden çözümlenmesi mahkemelerin iş yükünü azaltacak, bunun yanında avukatın özellikle somut olayları eleyerek mahkeme önüne getirmesi, o uyuşmazlığın her şeyini değil, sadece çekişme konusu olan vakaların mahkeme önüne getirilmesiyle belki hakimi boş yere uyuşmazlıkla ilgisi olmayan şeyleri ayıklamasına engel olacaktır. Böylelikle hakim çok daha rahat ve kolay karar verebilecektir.
Old 29-11-2011, 17:01   #32
Av. İbrahim ATEŞ

Varsayılan Avukatlık Yasa Taslağı

Ocak ayında yasalaşması beklenen Avukatlık Yasa Taslağı hakkında meslektaşların beklentileri nelerdir.
Staj süresi, avukat yardımcılığı, kıdeme göre dava alabilme ve 65 yaş sınırlaması ile ilgili düşünce ve beklentileriniz nelerdir.
Old 29-11-2011, 18:36   #33
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim ATEŞ
Ocak ayında yasalaşması beklenen Avukatlık Yasa Taslağı hakkında meslektaşların beklentileri nelerdir.
Staj süresi, avukat yardımcılığı, kıdeme göre dava alabilme ve 65 yaş sınırlaması ile ilgili düşünce ve beklentileriniz nelerdir.

Bu bilginizin kaynağı nedir?
Old 29-11-2011, 19:34   #34
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Gemici
Avukatlık mesleğinin içinde bulunduğu çıkmaz THS'de değişik başlıklar altında, değişik alanlarda defalarca tartışıldı ve tartışılıyor.

Mesajlardan mesleğin çıkmazına sebep olarak gösterilen, en azından benim saptadığım sebeplar ve çıkmazdan kurtulmak için getirilen önerilen:
1. Çok hukuk fakültesi var, meslek bu kadar çok fakülteden çıkan ve çoğunluğa başka meslekte yer bulamadığı için avukatlığa yönelen bu kadar çok mezuna ekmek veremez,
2. Özel hukuk fakülteleri kapatılsın, mezunları iyi yetiştirlimiyor,
3. Eski hakimler, eski savcılar emekliye ayrıldıktan sonra avukatlık yapamasınlar, bu yoldan hem avukat sayısı sınırlandırılır, hem de hakim ve savcı iken avukatlara kötü davranan hukukçular avukatlık mesleğinden üzak tutulur,
4. Avukatlığa giriş sınavla olsun, en iyisi senelerce avukatlık yapanları da sınavdan geçirmek(Var mı doktorlarda, mimarlarda, mühendislerde böyle bir uygulama?),
5. Avukatlığa yaş haddi getirilsin,
6. Genç avukatlar geçimlerini ve ilk avukatlık denemelerini icra işlerinden kazanıyor, belirli ev eşyalarının haciz dışı bırakılması bu avukatların ekmek paraları ile oynamak demektir, başka ülkelerde icra işlemlerini sadece icra memurları yapıyorsa ve borçluya ait bazı ev eşyaları haciz dışı bırakılıyorsa bu bizi alakadar etmez. Durum değişmemeli!
7. Yabancı avukatlık büroları Türkiye'de faaliyet göstermesin, ekmek paramız elden gider(Var mı Avrupa ülkelerinde, girelim dediğimiz AB'de, böyle bir kıstılama?).
8...
9...
Saydığım sebeplerin avukatlığa ve avukatlara zarar verdikleri bir gerçek. Üzerinde durulması gereken konu, bu sebeplerin hepsinin mi, bir tanesinin mi, bir kaçının mı mesleğe zarar verdiği.

Üzerinde tartışılması gereken asıl soru: sadece yukarıda saydığım ve THS'de tartışılan sebepler mi avukatlığı çıkmaza sokan sebepler, yoksa başka sebepler de mı var?

Bir fikir sahibi olmak için diğer Avrupa ülkeleri ile Türkiye'yi karşılaştırmada fayda var.

Nüfusa oranla hangi ülkede kaç kişiye bir avukat düşüyor
(Veriler 2006 yılın ait, söz konusu ülkelerin Barolarından ve 'World-Fact-Book'tan alınmış, kaynak:http://www.bgfa.ch/scripts/getfile?id=1138 ):
Değerlendirilen ülke sayısı 57.
1. İsrail: 235
2. ABD: 270
3. İspanya 271
4. Arjantin 285
6. Yunanistan: 305
12.İtalya 454
13. Portekiz 489
14. Mexiko 488
15. İngiltere 490
20. Almanya 596
21. Bulgaristan 650
23. Belçika 714
26. İsviçre 1032
27. Brezilya 1044
28. Macaristan 1121
31. Hollanda 1257
32. Fransa 1285
.
40. Polonya 1792
41. Türkiye 2012
42. Slovenya 2026
43. İsveç 2086
48. Finlandiya 3014
49. İran 4579
50. Japonya 6373
54. Çin 9386
55. Hindistan 10954
56. Vietnam 24824

Dava değerine oranla avukatlık ücreti(Yüzde olarak, kaynak Federal Baro - Almanya -:http://www.brak.de/fuer-anwaelte/geb...w-studie.pdf):
Macaristan 5
Danimarka 5
Polonya 5
İzlanda 5,9
Almanya 6,2
Finlandiya 10
Yunanistan 10
Fransa 10,7
İsviçre 11,3
Portekiz 11,9
Türkiye 12
İspanya 12,7
Çek Cum. 13,1
Hollanda 13,7
İtalya 21,8
İsveç 31
Ortalama: 11,8
İstatistik, Dünya Bankası: 2008

Birinci istatistiğe göre Türkiye deki bir avukata(nüfusa oranla)2012 olası müvekkil düşerken, Almanyadaki bir avukata 596 olası müvekkil düşüyor. Dört kat neredeyse! İkinci istatistiğe göre Türkiyedeki avukatın davanın değerine oranla aldığı veya alması gereken ücret Alman avukatın iki misli. İstatistiki olarak Türk avukatın Alman avukattan daha dazla kazanması gerekiyor! Saptama doğru değilse, terslik nerede?

Saygılarımla

Sayın Gemici,

1 ve 5. madde dışında ki görüşlerinize katılıyorum.

1. maddede ki görüşünüzü, vermiş olduğunuz istatistik (kişi başına düşen avukat sayısı) bilgiler çürütmüyor mu?

Kolay Gelsin...
Old 29-11-2011, 22:15   #35
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz

P.S: Bu arada bir şey dikkatimi çekti: "65 yaş üzeri meslektaşların avukatlık yapmasının yasaklanması" düşünülüyormuş... Amacın ne olduğunu (yazılmadığı için) anlayamamakla beraber bunun gereksiz bir yasak olduğu kanaatindeyim. Bir avukat 65 yaşını geçmişse ve halen layıkiyle işini icra edebiliyorsa bunu engellemeye hiç kimsenin hakkı olmadığını düşünüyorum. Bir avukat, "hukuk"la ilintili işlerden başka bir iş icra edemez (edebilseydi bunu çoktan yapmış olurdu sanırım ). Yıllarca çalışmaya alışmış bir kişiye mesleğini yapmayı yasaklarsanız, (bir nev'i) o kişiyi ölüme terk etmiş olursunuz (diye düşünüyorum)

Saygılar...

Bildiğiniz üzere, biz avukatlar mesleğimizi önce doktorlarla sonra da hakimlerle kıyaslarız. (Ben hiç avukatlıkla öğretmenliği kıyaslayanı görmedim örneğin. )

Bu 65 yaşın espirisi de hakimlikle mukayeseden kaynaklanmaktadır. Emekli yargıçların avukat olmasından hoşnut olmayanlardan şu düşüncede olanlar var: "Madem devlet bir kişiyi sırf yaşı sebebiyle hakim olmaktan men ediyor, hakimlik yapamayacak olana avukatlık niye yaptırılıyor?"

TBB başkanının röportajından anladığım kadarıyla, malum toplantıda da 65 yaş, mesleğe devam için değil, mesleğe kabul için önerilmiş.

http://www.barobirlik.org.tr/Detay.a...0910&Tip=Haber
Old 29-11-2011, 22:40   #36
Av.Ömer Güntay

Bazı konular adeta magazinel bir ilgiye sahiptir. Bu 65 yaş meselesi de böyle bir konu. Ve üzerinde sinir harbi içinde tartışmak da pek kolaydır bu konuların. Konunun abesliğine yaslanarak ve ondan güç alarak gereksiz sert tartışmamalı... Zaten böyle birşey olduğu yok, varmış, oluyormuş hissiyle yaklaşılmamalı. TBB Başkanı ve Ankara Baro Başkanın bu şekilde atışma yoluna girmesi üzücü.

Henüz filiz vermemiş, kabul dahi görmemiş bir gayriciddi konuyu niye bu kadar konuşuruz, ve hatta hınç ve sertlik içinde konuşuruz bilmem... Ben şuna bakarım: Avukatlık yasa tasarısı veya önerisinde bu koşul var mı?

Bu öneri o toplantıda bir kişi tarafından Sayın Adli Tip'in de belirttiği gibi, "mesleğe giriş yaşı olarak" dile getirilmiş, tartışılmış, kabul görmemiş, diğer katılımcılar tarafından da şakaya vurulmuş...

Bazı düşünüşler vardır, daha ilk duyduğunuz anda yanlışlığı ve ölçüsüzlüğü her yönden, hukuken, insanen, aklen, vicdanen beyninize vurur. Bu öneri, AVUKATLIK İÇİN işte böyle fantezi bir öneri...

Herkes/her avukat, kendisi tayin eder ne zaman çekileceğini cübbeyi asacağını... Ve, herkesin fizik bünye ve zihin/dimağ durumu farklılık arz eder, kimseye yasayla dayatılacak hususlardan değil ki bu...

Saygılarımla.
Old 30-11-2011, 01:29   #37
Av.Nevra Öksüz

Öncelikle; sınav önerimin, sayıyı azaltmakla, avukat başına düşecek müvekkili artırmakla (bunu yazmayı dahi zül addettiğimi ve yazmaktan ar duyduğumu belirtmek isterim), ekmek parasıyla v.b. garip ve mesleğime yakışmayacak düşüncelerle ilintili olmadığını yazmak istedim...

Ben öğretmenle kıyaslandığını gördüm; örn: "öğretmenler 3 ay tatil yapıyor, biz yapamıyoruz"şeklinde Aslında eminim ki hepimiz, içimizde bir yerlerde bu kıyaslamaların yanlış olduğunu biliyoruz...

Alıntı:
Yazan Adli Tip
...Bu 65 yaşın espirisi de hakimlikle mukayeseden kaynaklanmaktadır. Emekli yargıçların avukat olmasından hoşnut olmayanlardan şu düşüncede olanlar var: "Madem devlet bir kişiyi sırf yaşı sebebiyle hakim olmaktan men ediyor, hakimlik yapamayacak olana avukatlık niye yaptırılıyor?"...

Hakimliğe başlama yaşında: avukatlık mesleğinden geçişte 45 yaş; diğer hallerde 35 yaş sınırı var. Bu arkadaşlar "madem devlet bir kişiyi sırf 45 yaşında diye hakimliğe almıyor, 45 yaşında hakim olamayan, avukat da olmasın" ya da "45 yaşından sonra avukatlığa başlanamasın" da diyebilecekler midir acaba

Alıntı:
Yazan Adli Tip
...TBB başkanının röportajından anladığım kadarıyla, malum toplantıda da 65 yaş, mesleğe devam için değil, mesleğe kabul için önerilmiş.

http://www.barobirlik.org.tr/Detay.a...0910&Tip=Haber
Teşekkürler

Avukatlık serbest meslektir; mesleğe kabul için de mesleğin devamı için de "yaş sınırı" önermek abesle iştigaldir (diye düşünüyorum ).

P.S: Bence bazı konular şaka kaldırmaz; meyveyi ağaçtayken tartışmak lazım, olgunlaşıp düşerse tartışılacak yeri kalmaz, ağaca geri yapıştıramayacağımıza göre...; TBB, devlet sırrı değilse toplantıyı yayınlasa da biz de bizi bağlayacak düzenleme önerilerini istişare edebilsek, öyle ya akıl akıldan üstündür, belki birilerinin göremediğini diğer bazı birileri görür... v.s. v.s.

Saygılar...
Old 30-11-2011, 07:12   #38
Av.Mehmet Saim Dikici

Her öneri tartışılmalıdır. Tartışılmaz diye bir şey yoktur. Tartışılır, uygun değilse elenir.

Yaş mevzuundaki genel yaklaşım nedeniyle, bu önerinin sonuç vermesi çok "yaş" olsa da yine de tartışılmalıdır. Bu bir nevi, "hakkımızı alamazsınız"ın değişik bir vesiyonu gibidir. Yoksa kaçımız 70 yaşında bu strese devam etmek isteriz ki?

65 yaş erken olabilir ancak mesleğin bir sonu olmalıdır. 70 olur 75 olur.. O ayrı mesele.

Elden ayaktan düşmeden ayrılmak gerekir. "Kurt kocayınca…. " sözüne ortam yaratmamak gerekir. Zaten fiilen bu iş belli bir yaştan sonra zor yapılıyor. Herşeyden önce insan vücudu buna engel oluyor. Üç beş istisnayı ele alıp, "bak işte gençlerden daha zinde, daha etkili, şu bu…" şeklinde hareket etmek de çok doğru olmaz. Duygusal yaklaşımın kimseye faydası olmaz.

Ben şahsen 70 yaşımda bu işi yapmak istemiyorum. Bazen bu yaşta bile çok gerildiğimi, yorulduğumu hissediyorum…

Siz hiç baro sayfalarında kaybettiğimiz meslektaşlarımızın ölüm yaşlarına dikkat ettiniz mi?

http://www.istanbulbarosu.org.tr/kaybettiklerimiz.asp

O kadar yıpratıcı bir meslekteyiz ki bırakalım 70 yaşı, 45-50-55 yaşında hayattan göçen bir çok meslektaşımız var. Bu tür yaş işlerle uğraşmayalım, neden erken ölüyoruzun nedenlerine çare arayalım.

Sahi biz avukatlar neden erken ölüyoruz?
Old 30-11-2011, 11:35   #39
Av.Hukuki

Sayın T.B.B ve barolar eğer bir sınav gelecekse yine bu sınava geçmişde olduğu gibi daha mezun olmamış öğrencilerin sınavdan muaf tutulması mantıksızlığını istisna olarak getirmeyin.Çünkü daha mezun olmamış Hukuk fakültesi öğrencisi kazanılmış hak sahibi değildir.Aksi kanaatdeyseniz şu şekilde bir i,stisna getirerek kökten çözüm bulabilirsiniz."Henüz annesinin karnında olan vatandaşlarımız dahi bu sınavdan muaftır."Nasıl böylece getireceğiniz sınav 20-30 yıl uygulanmaz.
Old 30-11-2011, 14:31   #40
Av.N.Beydağ

Varsayılan Avukatlık yasa tasarısı

Meslektaşlarımın çoğunun haberi olmadığını tahmin ettiğim bir hazırlık var. Ankara Barosu kendi sitesinde itirazlarını belirtmese haberimiz olmayacaktı. Avukatlık yasa tasarısı. Çok radikal değişiklik önerileri olduğundan söz ediliyor. Benim karşı çıktığım baroların avukatları bilgilendirmemesi. Bazı öneriler uygun gelebilir ya da bazıları gelmeyebilir. Ama kendi meslek hukukumuzun oluşmasını bu kadar dışarıdan izlememeliyiz. Tartışmalıyız. Eğer zaten yapanlar varsa, biz farketmemişiz demek ki...
Old 02-12-2011, 11:23   #41
Av.Harun Atalay

Dünyanın hiçbir yerinde avukat olmak bu kadar kolay değildir heralde.Özel üniversite okuyan arkadaşlar sitem felan etmişler ama malesef bu ülkede avukat olmak için biraz paranızın olması ve sınavda barajı geçmeniz yeterli.Acilen avukatlık sınavının bu yasayla birlikte düzenlenmesi gerekiyor.

Bir de okuduğum bir yorum beni çok şaşırttı."Okulu bitirmem yeterli , bu ruhsatı bitirmeyle ben hak ettim zaten" gibi bir yorumdu sanırım. Avukatlık mesleğini bu kadar basit gören bir zihniyet bu mesleği yapmamalı. Nasıl her hukuk fakültesini bitiren birisi hakimlik savcılık yapamıyorsa avukatlık da yapamamalıdır.Biz yargının bir koluysak eğer sınav muhakkak olmalı.

saygılar...
Old 02-12-2011, 12:56   #42
Napoliten

Alıntı:
Yazan Av.Harun Atalay
Dünyanın hiçbir yerinde avukat olmak bu kadar kolay değildir heralde.Özel üniversite okuyan arkadaşlar sitem felan etmişler ama malesef bu ülkede avukat olmak için biraz paranızın olması ve sınavda barajı geçmeniz yeterli.Acilen avukatlık sınavının bu yasayla birlikte düzenlenmesi gerekiyor.

Bir de okuduğum bir yorum beni çok şaşırttı."Okulu bitirmem yeterli , bu ruhsatı bitirmeyle ben hak ettim zaten" gibi bir yorumdu sanırım. Avukatlık mesleğini bu kadar basit gören bir zihniyet bu mesleği yapmamalı. Nasıl her hukuk fakültesini bitiren birisi hakimlik savcılık yapamıyorsa avukatlık da yapamamalıdır.Biz yargının bir koluysak eğer sınav muhakkak olmalı.

saygılar...
Üniversiteyi bitirmenin sadece avukatlık değil herhangi bir mesleği yapmak için yeterli olduğunu düşüncesini ben savundum. Bana göe her sınavın hukuki bir daynağı olmalıdır. Bahsettiğiniz Hakim Savcı sınavı devlet memurları için liyakat ilkesinin bir gereğidir. Anayada yer almaktadır. Devlet avukat alırken de sınav yapmaktadır.

Eğer siz üniversiteden mezun ettiğiniz kişide gerekli yeterliliği sağlıyamıyorsanız bu mezun olanın mı yoksa mezun edenin bir suçu mudur? Basit bir örnek olması açısından örneğin bir avukat x y ve z yi yapmalıdır diyelim. Hukuk fakültesinde ne görüyorsunuz x y ve z sonra üniversite ben bu kişiye x y ve z yi öğrettim kanıtı bu diplomadır diyor. Sonra başa dönüyoruz biri size soruyor hakikaten bu x y z yi biliyormusun? Sınav yapıyor. Yaptığınız sınav sonucu biri geçen diğeri kalan olmak üzere iki Hukuk Fakültesi mezunu öğrencisi oluşuyor. İkisinde de aynı diploma var o halde ben şöyle düşünürsem ayıp etmem heralde bu kazanamayana bu işi iyi öğretmemişler. Kazanamayan bu benim suçum mu derse sizce haksız mıdır?

İşin bir diğer tarafı şu an avukatlık yapan herkesin bu sınava girmesi istenirse ve elinde bir sürü dava olan örneğin siz sınavı kazanamazsanız ne olur. Bu sınavı koyarsanız elinize tek geçecek şey dershanelerde avukatlık sınavına hazırlık sınıfları olacaktır. Bir bilemedin iki sene sonra bu mesleği yapmak isteyen herkes bu sınavı gene kazanacaktır. Üstüne bir mesleği yapmaya ehil olduğunuzu tespit tek bir kere yapılacak sınavla olmaz her sene bu sınavı geçmeniz ve her sene bu mesleği yapmaya ehil olduğunuzu göstermeniz gerekir eğer asıl amcınız ehil kişilerin avukatlık yapmasını istemekse tabi. Eğer mesleğin kalitesini yükseltmek istiyorsanız bunun yolu sınav değil üniversitedeki eğitim kalitesini artırmaktır.
Old 22-12-2011, 14:39   #43
Av.Buğcan Çankaya

Geçen zaman içerisinde, Ankara Barosu bir taslak hazırlamış ve bugün itibariyle internet sitesinde yayınlamaya başlamıştır.

http://www.ankarabarosu.org.tr/Dosya...20111220ek.pdf

Taslak bir kaç madde dışında gözüme uygun gözükmekte.

Sınav konusundaki çekincelerimi daha önce belirtmiştim. Taslakta da, bu çekincelerimi sunmak zorunda hissediyorum.

Özellikle staj ile ilgili yapılacak sınavın klasik method ve TBB gözetiminde yapılıyor olması, kendi kanaatimce pekte uygun olmayacaktır.

TBB'nin hazırlayacağı tasarı merakla bekliyor, eleştiri hakkımı oraya saklıyorum.

Herkese iyi forumlar dilerim.
Old 23-12-2011, 09:33   #44
Napoliten

Alıntı:
Yazan Av.Buğcan Çankaya
Geçen zaman içerisinde, Ankara Barosu bir taslak hazırlamış ve bugün itibariyle internet sitesinde yayınlamaya başlamıştır.

http://www.ankarabarosu.org.tr/Dosya...20111220ek.pdf

Taslak bir kaç madde dışında gözüme uygun gözükmekte.

Sınav konusundaki çekincelerimi daha önce belirtmiştim. Taslakta da, bu çekincelerimi sunmak zorunda hissediyorum.

Özellikle staj ile ilgili yapılacak sınavın klasik method ve TBB gözetiminde yapılıyor olması, kendi kanaatimce pekte uygun olmayacaktır.

TBB'nin hazırlayacağı tasarı merakla bekliyor, eleştiri hakkımı oraya saklıyorum.

Herkese iyi forumlar dilerim.
Ben avukat değilim ama 3 sene sonra olacağım o yüzden bu tasarı ile ilgileniyorum bunu şu yüzden açıkladım bazıları "arkadaş hukuçu değil hukuçu olsa yorum yaparım" diyor buna engel olmak adına bu açıklamayı yapıyorum.

Okuduğum kadarı ile;
1- Ben sınav yerine meslek içi eğitimi savunuyorum. Daha öncede söyledim bu sınav bi şekilde geçilir bu şekilde mesleğin kalitesini artıramayız. Bu işlemi sürekli hale getirmek meslek içi eğitimleri almayan kişilerin avukatlık yapmasını engeleyici şekilde olmalıdır.

Bu sınav işinin olmayacağını tahmin ediyorum ve fakat sınav olacaksa dikkatimi çeken 2 eksiklik oldu. Birincisi "Staj bitiminden itibaren açılan bir sınava girmeyen" tümcesi yerine "Staj bitiminden itibaren açılan bir sınava mazeretsiz olarak girmeyen" olarak değişmeli.

İkincisi ise sınavı kazanamayan Avukat adayı ile ilgili bir düzenleme göremedim. Gördüğüm iki tane sınav var. Biri staja başlama sınavı diğeri mesleğe kabul sınavı. Bu iki sınavı kazanamayanlara değinilmeli. Elinde diploması ile sınavı kazanamayan biri için zor bir durum.

2- Denetim kurulu ile ilgili Baroların denetiminin Adalet Bakanlığından çıkarılması gayet olumlu fakat bir kurumun kendi kendini denetlemesi bana göre sakıncalı. Baro denetim kurulunun içiriği iyi gözden geçirilmeli Avukatlık Kanunu Yönetmeliğinde bence fazla değinilmemiş böyle bir değişiklik yapacaksanız yönetmelikte değişmeli.
Old 29-12-2011, 09:56   #45
ufukyener

Hukuk fakültesini bitiyorsunuz, sonra sınava giriyorsunuz kazanamıyorsunuz. Avukat olamıyorsunuz. Hakimlik sınavına giriyorsunuz onu da kazanamıyorsunuz. Sonuçta hukuk fakültesini bitirmiş ama hukukla ilgilenemiyorsunuz. Neden? Çünkü en basitinden hukuki danışmanlık hizmeti yapamazsınız çünkü danışmanlık avukatların elinde. Peki fakülteyi bitiren genç arkadaşlarımız ne yapacak? Ben sınava karşıyım. Bu sorunla ilgili olarak bulunabilecek en kolay çözüm çünkü. Onun yerine hukuk fakültelerini azaltma yoluna gidilse, kontenjanlar düşürülse, eğitimin kalitesi arttırılsa, idari yargıya başvuru için sadece ve sadece hukuk fakültesi mezunu olma şartı getirilse daha iyi olmaz mı? Benim öğrencilik yıllarımda Karadeniz TEKNİK Üniversitesi bile hukuk fakültesi açmak için YÖK' e başvuruda bulunmuştu (yanlış hatırlamıyorsam). Kaldı ki madem bir sınav yapılacak bütün ülke genelindeki avukatlar girsin bakalım sınava kaçımız geçebilecek ben geçebileceğimi düşünmemekteyim. Avukatlık mesleği hukuki bilgiye dayanan bir meslek değil ki. Artık mevzuat programlarında istediğimiz bilgiye ulaşabilmekteyiz hatta dilekçe örneklerini bile bulabilmekteyiz. Sonuç olarak sınava karşıyım.
Old 30-12-2011, 01:10   #46
Av.Buğcan Çankaya

Biz bunları konuştuğumuz sıralarda ise yapılan düzenleme ile "TBB Avukatlık Ortaklığı Yönetmeliği" 'nin 7. maddesi yürürlükten kaldırıldı.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...0111228-14.htm

Avukatlık ortaklığının kurulumu ile ilgili olan 7. madde yürürlükten kalkarak, yabancı avukatlık ortaklıklarının ülke içinde konuşlanması hiç bir izne tabi bulunmayacak bir duruma geldi.

Ankara Barosunun kaygılarını zaman zaman aşırı bulmuştum ancak görünen o ki bizler işlerimiz ile meşgul iken olanlar olmuş. Bir sabah yatağımızdan kalktığımızda acaba ne tür değişikliklerle karşılaşacağız merak ediyorum.
Old 06-01-2012, 08:28   #47
Napoliten

Magazinel konulara gösterilen ilgi bu kadar yoğunken, avukatlık mesleğinin geleceği olan bu konuya bu kadar az ilgi olmasını da hayretle takip ediyorum.
Old 06-01-2012, 17:28   #48
Av. İbrahim ATEŞ

Varsayılan İşimiz '' YAŞ ''

Arkadaşlar, bir kısım arkadaşlarımız bu konuyu neden tartıştığımızı söylemişler. Avukatlık Kanunu ile ilgili olası değişiklikleri avukatlar tartışmayacak da kim tartışacak ?
Benim bu konuda en önemli gördüğüm husus yaş meselesidir. Avukatlık kamu hizmeti olarak kabul edildiğine göre diğer kamu hizmetlerinde uygulanan 65 yaşın bizim içinde uygulanması gerekir. bu sınır mesleğe kesinlikle değer kazandıracak ve mesleğimizi hakim savcılık sonrası yapılabilecek iş olmaktan çıkaracaktır. 65 yaşına kadar hakim savcılık nimetinden yararlananlar bu yaştan sonra da etiketleriyle birlikte avukatlık icra etmektedirler.
Yaş konusu yalnız bu üst sınır ile bırakılmamalı ve mesleğe kabulde de yaş sınırı olmalıdır.
Nasıl ki, hakim savcılığa girişte 30 yaş sınırı ( avukatlık mesleğinden geçenler için 45 yaş ) var ise hakim savcılıktan avukatlığa geçişte de makul bir yaş sınırı ( 50- 55 yaş ) belirlenmelidir. bu durum da mesleğe değer katacak ve her halükarda yapılabilecek bir iş olmaktan çıkaracaktır.
yaş konusunda meslektaşların ''yaş sınırlaması olmasın'' tutumunu anlamak mümkün değil. 65 yaşından sonra elde edebileceği geliri tüm meslek hayatı boyunca elde edebileceği artı kazanca ve itibara tercih ediyor.
biz bu kafayı değiştirmediğimiz sürece, yargıç egemen yargı sistemi devam edecek ve savunma her zaman ezilecektir.
Old 09-01-2012, 11:21   #49
Av. Seda Üstün Tuğ

Şaşırdığım nokta şu: Genç meslektaşlar nerede
Asıl bizi ilgilendiren konu bu. Gençlerin daha fazla sahiplenmesi ve çözüm üretmesi gerekmez mi? Mesleğin dinamikleşmesine en fazla katkıda bulunanlar nerede
Muğla Barosu Başkanı Sayın Mustafa İlker Gürkan'ın görüşünu aktarmak istiyorum:
"Mesleğimizin geleceği onlar. Onların mücadelesi olmazsa, mücadeleye katılımı olmazsa hiçbir şey başarılamaz. Eğer onlara layık görülen sadece "koşuşturmak", yine "koşuşturmak" ve devamında yine "koşuşturmak" olursa..Baroların önce buna müdahale etmesi gerekir.Aksi halde tarih önünde sorumlu oluruz."
Bu görüşe katılmamak elde değil.
Stajı biten ve serbest olarak mesleğe henüz başlamayan, bir başka meslektaşının yanında "sigortalı" olarak çalışanların katılımı da şarttır. Ancak o kadar soyutlanmış şekilde çalışıyorlar ki durumdan çoğu bihaber. Aradan aylar geçmiş olmasına rağmen..
Heyy, bu başka bir konu! diyenleri duyar gibiyim. Hayır değil. Çünkü olumsuzluklar giderilmeden, eksik yapılan tartışmalar her zaman eksiktir ve gerçek bir başarıdan uzaktır.
Söylenecek çok şey var, tartışılacak yığınla ayrıntı..Ama görüyorum ki hala TAM değiliz..Bence esaslı sorunlardan biri de budur..
Old 09-01-2012, 21:17   #50
ufukyener

Avukatlık serbest bir meslektir evet doğrudur ama belli bir yaş kriterinin muhakkak olması gerektiği kanaatindeyim. 60-70 yaşındaki kişilerin CMK görevlendirmeleri almakta. Stajyerler büroda sekreter, katip, iş takipçisi gibi kullanılmakta. Parası olmayan stajyerin ruhsatnamesini alması neredeyse imkansız. Sigortası,sağlık güvencesi yok. Sınav yapılmalı ama neye göre avukatlık sadece hukuki bilgiye dayanmıyor ki. Kaldı ki; içtihat programlarında aradığımız her bilgiye ulaşabilmekteyiz. Sınavı kim yapacak neye göre yapacak belli değil. Sınavı kazanamayan hukuk mezunu ne iş yapacak? vs vs vs... Arabuluculuk yasasından bile bihaber olan meslektaşlarımız bulunmakta. 100 saat eğitim görecek herhangi bir kimse benim yaptığım işi yapabilecek. Karamsar değilim, olmadım, olmayacağım. Geleceğe hep umutla baktım ve bakmaya da devam edeceğim.
Old 19-01-2012, 19:24   #51
alplawyer

Sevgili arkadaşlar; içinde bulunduğumuz fecaatin sanırım bircoğumuz çok iyi farkında. Ama ben konuya 2 ayrı yönden bakıyor, korkularımı ve rahatsızlığımı sizlerle paylaşmak istiyorum;

AVUKATLIK SINAVI YÖNÜNDEN:

Sevgili mesektaşlarım; avukatlık sınavı kesinlikle gerekli bir düzenlemedir. Mesleki yaşamımızda çok kez karşılaştığımız gibi ister devlet üniversitelerinden, ister özel üniversitelerin hukuk fakültelerinden mezun olsun, eğitim kalitesinin, dolayısıyla mesleki kalitenin kim ne derse desin artık dibe vurduğu günler yaşıyoruz.

Mezun hukukçuların memleketteki istihdam durumuna göre önceliği aslında ilk olarak avukat olmak değildir. Maalesef zihniyet okulu bitirdiğimde hiçbir şey olamazsam avukat olurum zihniyeti haline gelmiştir. Mantar tarlasına dönen hukuk fakültelerinde şu an henüz rüştünü ispat edememiş asistanlara tevdi edilen ders anlatma ve not okuma hengameleri mi dersiniz, öss sınavında aldığı puana bakılmaksızın özel okullarca paran varsa al gülüm ver gülüm diplomacılığının önüne geçilememesinimi, hangi sebeple olduğunu bir türlü belirleyemediğim her sene onlarca hukuk fakültesi açma siyasetini mi ..vs vs..

Hal böyle olunca bütün bu bahsettiğim marazları bir aşı ile kurutamayacağımıza göre, ehil bir kuruluşun yönetim ve himayesinde yapılacak her türlü şek ve şüpheden uzak sınav sistemi getirilmeli ve bu kalitesizlik ve fütursuzca büyüyen avukat meslektaş sayısının bir an önce kontrolünün sağlanması ivedi olarak gereklilik arz etmektedir. Realiteen uzaklaşıp özel üniversite mezunu hukukçu olmasın mantığının reelde artık kimseye bir fayda getirmediği ortadadır(her nekadar şikayetçi olsamda bu durumdan ki ben bir devlet üniversitesi mezunuyum). Önüne geçmesi imkansız bir hal alan özel üniversite sistematiğini sorgulamak bize bir yarar sağlamaz kanaatindeyim. Dolayısıyla AVUKATLIK SINAVI muhakkak yeni düzenlemede yerini almalı, hatta biraz daha ileri gidip haddimi aşarak halihazırdaki avukatların dahi bu sınava tabii olmaları gerekmektedir diye düşünmekteyim ki bu zaten mümkün gözükmemektedir.

AVUKATLIK MESLEĞİNİN GELECEĞİ YÖNÜNDEN ;

Sevgili arkadaşlar; mesleğimiz gerçekten meşakkatli, sabır gerektiren, çoğu zaman emek ve çabalarımızın her yönden baltalandığı, hak ettiğimiz semereleri çoğu zaman alamadığımız, küçük bir hatadan bile birilerinin pirelenip hiçbir delille ispatlayamadığı hevesli suçlamaları pire iken deve yapıp saçma iddianamelerle kimi zaman sanık sandalyesine oturtulabildiğimiz, fakat aslında çok zevkli, saygın ve şerefli bir meslektir Avukatlık...

Fakat artık işin iyice tadı kaçmış durumdadır. Hangi amaçla olduğunu tam olarak kestiremediğimiz avukat ve avukatlık yasasıyla oynama, basitleştirme, uyumlaştırma gayreti içinde olan siyasilerin niyetinin ne olduğu konusunda az çok hepimiz fikir sahibiyiz.

Önümüze konulan tasarılarla sermaye mesleği haline getirilmeye çalışıldığı çok açık olan bu oyunun maalesef kurbanları olmaya mahkum bir hava içindeyiz. Ne baroların ne de Barolar Birliği'nin(ki ne işe yaradığından hala tam emin değilim) mesleğimizin geleceği ve bekası ile yasa maddelerinde oynama yapılarak yapılan düzenlemelere kimsenin sesinin çıktığını görmemek bir yana üzüntü ile belirtmek isterim ki bir yandan da özellikle siyasilerin dümen suyuna girme çabalarına bağlı olarak malesef içimizde bağlı bulunduğumuz kurumları yönetenlerce bu durum kabullenilmiş hatta gözü kör bir nefer gibi benimsenmiş gibi bir hisse kapılmamak mümkün görünmemektedir. Manzara içler acısıdır. Cılız birkaç ses dışında olan biteni herkes seyre dalmıştır.

Üzülerek bir kez daha ifade edeyim ki; birileri avukatlık kanununu bizim sonumuzu getirircesine yabancı ortaklıklar, şubeler açmalar, şirketleşmelerle uygun kanaldan birilerinin geleceğini fişekleyip maddeten güçlü tekeller yaratırken bir diğerinin ipini çekme derdindeki yasa yapıcıların kafalarında zaten şekilendirmişken, baroların ve barolar birliğine hitaben ben yaptım oldu zaten ama sen de bir bak bir şeyler söyle de hikayeden demokrasimiz pekişsin teranelerinin farkında değilmiyiz?

Bu kapsamda üzüntülerime onlarcasını ekleyerek sizide üzmek istemediğim için bu konuda daha fazla birsey yazmayı kendime ve sizlere zul görüyorum. Hepinize saygılarımı sunuyor umduğumuzun başımıza gelmemesi için dua ediyorum.
Old 26-01-2012, 14:57   #52
av.eduss

çoğu meslekdaşım "yaş" ve "sınav" hususuna vurgu yapmış ise de bence mesleğimizdeki en önemli eksiklik "branşlaşma" kavramının yokluğu.Zaman içinde ortaya çıkan çeşitli tesadüfi istisnalar dışında tabi..çoğu avukat meslek hayatına "ne iş olsa bakarım, tecrübe olur" fikirleri ve zikirleri ile yola başlıyor..yanlış olduğu kanaatindeyim..branşlaşmak rekabet ortamında şart ve gerçek profosyonellik göstergesi bence..bir meslekdaşım demişya kendimizi hep doktorlarla yada hakimlerle kıyaslarız diye..Bunda da kıyaslayalım..Nasıl bir kadın doğum uzmanına çocuğumuzu götürmezsek bir ceza avukatına da kamulaştırma davasının götürülmesinin anlamsız olacağı fikri oluşmalı toplumda..Yeni mezunken hepimize aile çevremiz tarafından sorulan ve o zamanlar komik bulduğumuz soru aslında ne kadar önemli;NE AVUKATISIN....Bi şey avukatı olmak kavramı yerleşmeli bence..İşin akışına bırakılmadan kuralı kaidesi ve sertifikası ile hemde..Sınav sınav diyoruz ya..İşte çözümüm;evet 2 yıl staj süresi olmalı..Staj bir bekleme dönemi olmaktan çıkıp seçme ve liyakat aşaması haline getirilmeli..Süre sonunda tercih edeceğimiz branşa yönelik bir sınav sistemi geliştirilmeli.TUS gibi bir anlamda..Ben staj dönemim sonunda aile hukukuna yönelmeyi kabul etmiş isem gireceğim staj dönemi sonu sınavımda o sıfatı alabilmek için gerekli olan puana ulaşmalıyım..gibi..
Old 28-01-2012, 18:24   #53
Avst

Değerli Meslekdaşlarım;
Son bir senedir serbest Avukat olarak bu mesleği yapmaya çalışıyorum. Ben de fakülte ve sonrasında edindiğim kimileri için küçük ama benim için çok büyük tecrübelerimden yola çıkarak çorbada bir tuzum olmasını istedim. Barolar Birliği tarafından tartışmaya açılan konular, Avukatlık mesleğinin gelişmesi ve istenilen noktaya gelmesi açılarından sadece bizleri ve yargıyı değil bütün toplumu ilgilendirmekte olan konulardır. Çünkü Avukatlar, yargının en önemli unsurlarındandır. Tarafların Avukatı olmasa da dava sonuçlanır ancak yargı işleyişini, usul hükümlerini, kanunları bilmeyen tarafların haklarını ne derecede aldıkları, adaletin yerini bulup bulmadığı tartışılabilir. Böyle bir durumda insan haklarından, demokrasiden bahsetmek imkansızdır. Bu noktada "Avukatla Zorunlu Temsil" çok yerindedir.
Yeni Avukatlık yasası ile yapılmak istenen değişiklikler, mesleğin saygınlığı ve niteliği için güzel gelişmelerdir. Ancak bu çok yetersizdir. Burada önemli olan bu yasanın nasıl uygulandığıdır. Nicelikten çok Niteliktir önemli olan.
Örneğin; Günümüzde uygulanan stajyerliğin, 2 değil 5 seneye çıkarılması boşunadır. Fakülteyi yeni bitirmiş, öğrencilikten yeni çıkmış çoğu Avukat adayımız, stajı, fakülte ile meslek arasında tatil dönemi olarak geçirmektedirler.(istisnalar hariç) Avukat adayları, Mahkemeler için yük, yanında staj yapılan Avukat için ucuz iş gücü, Aile için büyük gurur olmaktalar, teoriyle uzaktan akraba olan hukuk sistemi içinde kaybolmaktalar katiplikten öteye gidememektedirler. Katiplik yapmakta bir başarıdır ancak kişi bu dönemde avukatlık, hakimlik, katiplik, sekreterlik vs. gibi mesleklerden biraz bir şeyler öğrenmekte, teorinin kitapta güzel olduğuna kanaat getirmekte bocalama dönemini acabalar arasında geçirmektedirler. Fakültede verilmeyen (özel devlet farketmez) "Adliyede Davranış Şekilleri" dersinin eksiliğini çok hissetmektedirler.
Avukatlığı yapamayacak olanlar veya yapmaktan vazgeçenler staj döneminde güzel bir uykudan uyanırlar. Bazı adaylar bu dönemi çeşitli sınavlara hazırlanarak geçirmekte "Bi hakim olsam, Kamuya kapağı attıkmı tamamdır" gibi düşüncelerle Avukatlıktan ışık hızıyla kaçmaya çalışırlar.
Bu noktada avukatlık sınavının yapılması çok mantıklı değildir. Çünkü kişi, mesleği seçmemiştir meslek onu seçmiştir. Zaten idealinde avukatlık olan birisi bu zorlukları göze alarak mesleği tanıyarak gelecektir. Ama bugün idealist olarak bu mesleği seçen kişi sayısı çok azdır. Burada en önemli görev Hukuk Fakültelerine hatta Liselere düşmektedir. Kişinin, Hukuk sisteminin işleyişini, Avukatın, Hakimin, Katibin, Sekreterin görevlerini daha o yıllarda görmesi gerekir ki ona göre seçimini yapsın..
Sonuç olarak; burada tartıştığımız yeni Avukatlık Yasası, bazı sorunlara çözüm olsa da sorunların temelinden çözülmesi gerektiğidir. Bu yasa, bozuk olan bina temelinin üst katlarında yer alacaktır. Sorunun çözümü, Eğitim sisteminde, Hukuk Eğitiminin teori yanında pratik kazandırmasında, Adliye İşleyişinde çağa ayak uydurarak köklü reformlar yapmaktan geçmektedir..
Nasıl Cerrah olmak için önce uygulamalı olarak önce 6 sene tıp eğitimi sonra deneyimli cerrahların yanında ameliyatlara girilip yavaş yavaş öğreniliyorsa ve belirli tecrübeden sonra ameliyat edilebiliyorsa Hukukta da böyle olmalıdır.. Çünkü Değerli hocamın söylediği gibi insan hayatını direkt ilgilendiren iki meslekten bir diğeri de HUKUK tur. Bu konu genişletildiğinde UZMANLAŞMA kesinlikle olmalıdır. Çünkü her hukuk dalı bile kendi içinde okyanus büyüklüğündedir.
22 yaşında Hakim ve Avukat olunabilen ve bu kişiden sağlıklı kararlar vermesini ve sağlıklı savunmalar yapmasını bekleyen kaç ülke vardır?
Cevap: Toplamda kaç ülke olduğunu bilemiyorum ancak Ülkemizde mevcut bir durum.. Yargının en önemli unsurları olan Hakimlik ve Avukatlık meslekleri bu kadar kolay kazanılmamalı.. Bence..
Saygılarımla....
Old 23-02-2012, 13:27   #54
Av. Öznur Aktürk

Sayın Meslektaşlarım,

Gündemdeki Avukatlık Yasası Taslağı ile ilgili olarak, özellikle mesleğe kabul, yeterlilik, uzmanlaşma gibi konuların daha somut değerlendirilebilmesi açısından, Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü'nün "Avrupa Birliği'ne Üye Ülkelerde Avukatlık Mesleği İle İlgili Düzenlemeler" başlıklı çalışmasından yaptığım alıntıları aşağıda aktarıyor ve ülkemizdeki sisteme kıyasla görüşlerinizi rica ediyorum.
Saygılarımla...

ALMANYA

AlmanHukukuna göre avukat, yargının bağımsız bir sujesidir. Buradaki yargı kavramıdar

anlamdaanlaşılmamalıdır; zira avukat, sadece adli mercilerin bir sujesi değildir.Nitekim

avukatlarıngörevi sadece mahkemelere çıkmakla kalmamakta, özellikle hukuki meselelerde

danışmanlıksuretiyle mahkeme öncesinde kendini göstermektedir.

Avukat,hukuki yardıma ihtiyacı olanın danışmanı ve vekili olarak, hakim ve savcılarakarşı

bağımsızbir görev üstlenmiştir. Bu görevi yerine getirebilmesi içinde, geniş yetkilerle

donatılmıştır.Alman Avukatlık Yönetmeliğine göre hukuki meselelerde görüş bildirme

yetkisisadece avukatlara tanınmıştır. Alman Anayasa Mahkemesi verdiği bir kararda,

bireylerinhukuki meselelerde bilgilendirilmesinin, aslında devletin asli görevleriiçersinde

olduğu,ve bu görevin yasa ile avukatlara bırakıldığı, ifade etmiştir. Bu anlamdaavukatlar

kamugörevi üstlenmişlerdir. Bu tanımlama avukatın kamu hizmeti görmesi şeklinde değil,

sadeceavukatın gördüğü görevin önemini ifade ettiği, bu bakımdan kendisine önemlihaklar

yanındaödevlerde yüklediği, şeklinde algılanmıştır.

AlmanAvukatlık Yönetmeliği avukatlığın serbest bir meslek olduğunu belirtmiş, ancak

bununyanında avukatlığın esnaflık olmadığını da ifade etmiştir.

AvukatOlabilme Şartları

Avukatolabilmek için;

�� Üniversitelerinhukuk fakültelerinde en az 3.5 yıllık bir eğitim programını başarıyla

tamamlayanlar,ülke genelinde yapılan sınava girerler.

�� Başarılı olanlarhukuk kariyerine hazırlık mahiyetindeki 2 yıllık staja başlarlar.

�� Stajyer tümzorunlu ve seçimlik evreleri tamamladıktan sonra, Eyalet Yüksek

MahkemesiBaşkanı, stajyerin staj boyunca aldığı notlarla birlikte sınav kurumuna

havaleeder.

�� Sınav Kurumustajyerin notlarını inceleyerek sınava alınıp alınamayacağına karar

verir.

�� Stajyerler sınavagirmeye hak kazanırlarsa yazılı ve sözlü sınava girerler. Öncelikle

yapılanyazılı sınavlardan adayın belirli bir puan barajını geçmesi gerekmektedir. Bu

barajıgeçemeyen adaylar sözlü sınava kabul edilmezler.

�� Yazılı sınavlardansonra yapılan sözlü sınav, bir olay hakkında hazırlanan dosyanın

incelenmesive tartışılması şeklinde geçer. Adaylar staj sonrası yapılacak sınava

sadece ikidefa katılabilmektedirler. İki kez de başarısız olan adayın bir kez daha

sınava katılmahakkı bulunmamaktadır.

Avukatlarınücretleri 1 Temmuz 2004 tarihli “Avukatların Ücretlerine İlişkin Kanun”

çerçevesindebelirlenebileceği gibi taraflar arasında serbestçe tayin edilebilmektedir.

Almanya'da1995 yılında yürürlüğe giren, "Ticarî Bir Mesleği İcra Etmeyen KişilerinOrtaklık

KurarakMesleklerini Yapmalarına Dair Kanun” ile Avukatlık ortaklıklarının kurulmasıyolu

açılmıştır.

AVUSTURYA

AvukatOlabilme Şartları

�� Avusturya’daavukat olabilmek için öncelikle bir hukuk fakültesinden mezun olmak

ve bununardından 5 yıllık bir mesleki eğitimden geçmek gerekmektedir.

�� Bu 5 yıllıksürenin en az 9 ayının adliyelerde ve 3 yılının da bir avukatın yanında

stajyeravukat olarak geçirilmesi gereklidir.

�� Adaylıksüresince en azından 42 günü (yarım gün üzerinden) tamamlayacak şekilde

çeşitlikonular üzerindeki eğitimler tamamlanmalıdır (örn. 6 günlük medeni usul ve

ADR eğitimi).

�� Stajyeravukatlar, Bölge İstinaf Mahkemesi’nin düzenleyeceği bir avukatlık

sınavındanbaşarılı olmaları ve barolar birliğince güvenilebilir olduklarına yönelik

kanaatbildirilmesi halinde avukat olarak baroya kayıt olmak için başvurabilirler.

Böyleliklebir büro açabilir ve dava alabilirler.

Mesleğinİcra Şekline ve Ücretlere Dair Bilgiler

Avusturya’daavukatların iş mahkemelerindeki bazı usuller dışında part-time hakimlik yapma

olanağıbulunmuyor.

Avukatlarbireysel olarak veya şirket kurarak görevlerini ifa edebilirler. Avukatlıkücretiyle

ilgiliolarak ise barolar tarafından oluşturulan davalarda alınacak vekalet ücretlerineilişkin

listelerbulunmaktadır. Bununla birlikte avukatlar alacakları vekalet ücretini serbestçe

belirleyebilirler;ancak, Baroların disiplin kuralları uyarınca alınabilecek en düşük vekalet

ücreti miktarına uymak zorundadırlar.

BELÇİKA

AvukatOlabilme Şartları

�� Öncelikle YargıKanunun 428. maddesine göre bir avukat adayının hukuk lisansına (5

yıl) sahipolması gerekir.

�� Bunu takiben üçyıllık bir staj süresini tamamlamaları 434. maddeye göre zorunludur.

�� Barolar BirliğiKonseyi tarafından muafiyet tanınmadıkça staj süresi askıya alınmamış

veyakesilmemiş olması gerekir.

�� Aynı Konsey stajsüresince adayların yükümlülüklere riayet edip etmediğini denetler.

Gerektiğindestaj süresini uzatabilir.

�� Aday listesindebulunan bir aday beş yıllık süreden sonra kayıtlı olduğu Baro’nun

yükümlülüklerineriayet etmezse kaydı silinir.

�� Hukuk doktorasınasahip olmakla birlikte on senedir avukatlık icra etmeyen bir

avukataKonsey onursal avukatlık payesi verebilir. Bu on yıllık süre kısaltılabilir.

Avukatlığagiriş yaşı ile ilgili herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Mesleğinİcra Şekline ve Ücretler Hakkında Bilgiler

Hukukdavalarında ancak Yargıtay avukatlığı sıfatı bulunanlar avukatlık yapabilir. Bu

avukatlarınen az 10 yıllık Baroya kayıtlı avukatlar olmaları ve ayrıca Yargıtay BarolarBirliği

tarafındanaçılan sınavı geçmeleri gerekmektedir.

Avukatlarücretlerine mesleklerinin gerektirdiği alçakgönüllülük esasına göre kendileri

belirler.Eğer kararlaştırılan ücret makul değilse Baro Başkanı bu rakamı indirebilir.

Kendiliğindenatanan avukatların ücretleri devlet tarafından atanır. Eğer bu konudan doğan

bir davasöz konusu olursa aksi taraflarca oybirliğiyle kararlaştırılmadıkça dava halkaaçık

görülür.Kanunun 446 ıncı maddesinin açık hükmü gereğince dava sonucuna göre ücret

anlaşmasıyapılamaz.

Avukatlarbir şirket kurmak suretiyle de faaliyet gösterebilirler. Ancak uygulamada her

avukatınmüstakil bürosu vardır.

Kanunun444. maddesine göre avukatlar adaletin ve gerçeğin savunması görevini özgürce

yaparlar.Müvekkillerle olan ilişkilerinde edindiği gizli bilgileri ifşa etmemeyükümlülükleri

vardır.Bunun yanında görevlerini ifası sırasındaki ifadelerinden dolayı dokunulmazlıklarısöz

konusudur.

Baroyakaydı olan her bir avukat istisnalar saklı kalmak kaydıyla Belçika’nın herhangibir

mahkemesindebir davada avukatlık yapabilir.

Kanunlabelirtilen hallerde avukat mahkemede veya savcılıkta hazır bulunmak üzere ihzar

edilebilir.Eğer bir avukat kendiliğinden bir davaya atanmışsa haklı sebepler göstermesihali

istisnaolmak üzere buna uymak zorundadır. Hukuki bir davada eğer bir taraf avukat

tutamıyorsaBaro başkanı kendiliğinden bir avukat atar.

Kanunun437. maddesine göre avukatlıkla bağdaşmayan işler başlığı altında kamugörevlisi

veya yargı mensubu olma durumu dazikredilmiştir.

ÇEKCUMHURİYETİ

AvukatOlabilme Şartları

�� Avukat olabilmekiçin; hukuk mastırı içeren bir hukuk fakültesinden (5 yıllık) mezun

olmak,

�� Bir avukatın yanındaveya bir şirkette hukuk görevlisi olarak 3 yıl staj yapmak,

�� Herhangi bir sabıkakaydının olmaması,

�� Avukatlıkyapmaya engel olacak bir disiplin cezası almamak,

�� Üniversite öğretimüyeliği dışında bir işle ve avukatlık mesleğiyle uygun düşmeyen

faaliyetlerleuğraşmamak,

�� Avukatlık sınavındanbaşarılı olmak ve

�� Avukatlık yeminietmek gerekmektedir.

ÇekCumhuriyetinde avukatlar bireysel veya şirket halinde faaliyet gösterebilirler.Avukatlık

ücretiesas olarak avukatla müvekkilin anlaşmalarına tabi olmakla birlikte; böyle birücret

belirlenmemişse bu konuyla ilgiliAdalet Bakanlığı genelgesi uyarınca belirlenmektedir.

DANİMARKA

Danimarka’da,hukuki prosedürler Adalet Yönetimi Kanununda düzenlenmektedir. Ceza

hukukundaiki temel haktan biri suçlamaya cevap verme, diğeri ise yasal yardımdan

yararlanmadır.Herkesin istediği avukatı atama ve avukatıyla özel görüşme yapma hakkı aynı

zamandaanayasal bir haktır. İlgili kişi istediği takdirde avukat masrafı devlet tarafından

karşılanmaktaolup, miktarını mahkeme tayin etmektedir.

AvukatOlabilme Koşulları

�� Avukatlarınhukuk fakültesi mezunu olmaları,

�� Avrupa Birliğiülkesi vatandaşı olmaları,

�� Sabıkalarınınolmaması,

�� Baroya kayıtücretini ödemeleri, s

�� Sosyal güvenliksistemine tabi olmaları gerekmektedir. Mesleğe kabul için gerekli

geçişsüresini Adalet Bakanlığı tayin etmektedir. Avukat olma niteliklerini taşıyanve

baroya kayıtolan avukatlara meslek icrası sertifikasını Danimarka Adalet Bakanlığı

vermektedir.

Mesleğinİcra Şekline ve Ücretlere Dair Bilgiler

Avukatıntemel görevi adalet hizmetlerinin geliştirilmesi, müşterilerinin hak ve

özgürlüklerininkorunması olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte, görevini icra ederken

avukatınkamu çıkarını da koruması aranmaktadır. Avukatların belirtilen sorumluluklara ve

meslekiyükümlülüklere uygun davranmadığı hallerde disiplin kurulu, avukatlara disiplin

cezasıuygulayabilmektedir. Sözkonusu yükümlülükler kendi hesabına çalışan veya birhukuk

firmasıörgütlenmesi olarak çalışan tüm avukatlara ayırım gözetilmeden uygulanacaktır.

Meslekicrasında avukatların bağımsızlığı ilkesi benimsenmiştir, avukatın müvekkilini

memnunetmek için meslek etiği ve standartlarının aksine davranmayacağı da özel olarak

düzenlenmiştir.

Avukatlarhakkında meslek etiği kuralları, avukatların müvekkili adına hangi koşullardadava

takipedebileceğini, ücret alma usullerini ayrıntılarıyla belirtmektedir. Uzman olmadığıbir

konuda,vekillik görevini üstlenmesi, uzman bir meslektaşına müvekkilini yönlendirmesi

gerektiğide özel olarak belirtilmiştir. Bu durumlarda yönlendirmesi karşılığındaherhangi bir

ücrettalep edemeyecektir.

Avukatlarhukuk firması olarak tek tüzel kişilik altında, kendi hesaplarına ya da aynıofisi

paylaşmaksuretiyle çalışmalarında aynı mesleki etik kurallarına uyacaklardır. Müvekkiliile

herhangibir çıkar çatışması bulunması halinde, vekillik görevinden çekilmeyükümlülükleri

demevcuttur. Bu gibi durumlarda müvekkilinden aldığı ücreti iade edecektir Avukatınalacağı

ücret adilve makul ölçüde olmalıdır. Yapılan masraflar, kararlaştırılan ücret miktarınıgeçtiği

taktirde,durumdan müvekkilini derhal haberdar etmesi gerektiği de ayrıca düzenlenmiştir.

Ücret karşılığıavukatın makbuz vermesi, yasadan kaynaklanan bir zorunluluktur.

Danimarka’daavukatlar Baro Yasasının 44. maddesi uyarınca mesleki teminat sigortası

yaptırmaklayükümlüdür. Avukatların karşı taraf avukatıyla ilişkilerinde uyacaklarıkurallar

da özelolarak düzenlenmiştir. Karşı taraf avukatının meslek icrasını engelleyicidavranışlarda

bulunmalarıyasaktır.

Avukatlaryanlarında çalıştırdıkları yardımcı avukatlara (assistant attorneys) gerekli eğitimi

vermek, meslek etiği kurallarına uygundavranmalarını sağlamak durumundadır.

ESTONYA

AvukatOlabilme Koşulları

Estonya’dabaroya yalnızca avukatlar, avukatların kıdemli katipleri ile avukat katiplerikayıt

yaptırabilirler.Baroya kaydolup avukatlık mesleğini icra edebilmek için:

�� Estonya’da veyabaşka bir AB ülkesinde ikamet ediyor olmak,

�� Aktif bir hukukkapasitesine sahip olmak,

�� Akredite edilmişbir hukuk programını tamamlamış olmak,

�� Yazılı ve sözlüolarak Estonya diline hakim olmak,

�� Dürüst ve yüksekahlaklı olmak,

Şartlarınınsağlamak gerekmektedir.

Bu şartlarısağlayan adaylar yazılı olarak barolar birliğine başvururlar ve yazılı vesözlü bir

sınavdangeçerler. Barolar birliğinin kurul kararıyla avukatlığakabul edilenlerin ismi resmi

gazetedeyayımlanır.

Avukatünvanı alabilmek için bu şartlar dışında:

�� En az 2 yılavukat katibi olarak veya en az 1 yıl kıdemli avukat katibi olarak çalışmış

olmak

�� Avukatlık sınavınıgeçmiş olmak gerekmektedir.Veya

�� Hukukprofesörleri veya en az üç yıl yüksek mahkeme üyesi olarak çalışmış olmak

�� En az 24 yaşındaolmak gerekmektedir.

Baroyakaydolmak için sınavdan geçmek gerekmekte ve avukatlar yemin ederek görevlerine

başlamaktadırlar.

Avukat kıdemlikatibi veya avukat katibi olarak baroya kaydolup avukatların nezaret ve

sorumluluğundaçalışmak için eğitim almış ve sınavdan geçmiş olmak gerekmektedir.

Avukatlarhukuk büroları, şirketleri aracılığıyla veya şirketlerin ortaklık kurması şeklindede

çalışabilirler.

BarolarBirliği bünyesinde mesleki uygunluk komisyonu görev yapmakta ve avukatların

periyodikolarak hizmet içi eğitimden geçmeleri gerekmektedir. En az her beş yılda bir bu

komisyonaalınan eğitimler hakkında bilgi verilmesi zorunludur. Bu komisyon avukatların

meslekiuygunluklarını inceleyip gözden geçirir.

BarolarBirliği Avukatlık ücretini belirleyemez, kısıtlayamaz. Vekalet ücreti ancak

müvekkilleyapılan sözleşmeyle kararlaştırılır. Bu saatlik, sabit veya müvekkile sağlanan

menfaategöre kararlaştırılabilir. Avukatlık mesleği için reklam yasağı bulunmaktadır.

Avukatlarınmeslek içi eğitimleri ayrı bir bölümde düzenlenmiş ve yaptırıma bağlanmıştır.

Hizmet içieğitime katılmayanların veya en son tabi oldukları mesleki uygunluk

değerlendirilmesindenveya en son girdikleri avukatlık sınavından itibaren 6 yıl geçenlerin

üyelikleri ve mesleki faaliyetleri askıyaalınabilmektedir.

FİNLANDİYA

Finlandiya’daavukatlık mesleği, Avukatlık Kanunu altında düzenlenmiştir. Sadece belirli

kriterlerikarşılayan ve Finlandiya Baro Birliği’nce kabul edilen kişiler avukatlık unvanını

kullanabilirler.Bu kapsamda toplam avukat sayısı 1600’dür.

Finlandiya’dahukuki yardım sağlama konusunda avukatlara bir tekel sağlanmamıştır.

FinlandiyaBaro Birliği avukatları mesleki konularda denetimle görevlidir. Bu denetim

avukatlıkbürolarında çalışan diğer hukukçuları da kapsamaktadır, ancak avukat olmayan ve

hukukiyardım hizmeti sunan kişiler Baro kontrolü dışındadır. Avukatlık Kanununun

gerekleriniyerine getirmeyen veya mesleki etik kurallarına uymayan avukatlar son çare

olarakBaro’dan uzaklaştırılırlar.

AvukatOlma Koşulları

�� Finlandiyavatandaşı veya Avrupa Ekonomik Alanı üyesi devletlerden birinin

vatandaşıolmak

�� En az 25 yaşınıtamamlamak

�� Dürüstlüğünedair şüphe taşınmaması ve yaşam tarzının avukatlık mesleği ile

bağdaşıyorolması

�� Müflis olamamakve tam fiil ehliyetine sahip olmak

�� Finlandiya’daveya Avrupa Ekonomik Alanı üyesi devletlerden birinde hukuk eğitimi

almışolmak. Avrupa Ekonomik Alanı üyesi devletlerden birinden hukuk eğitimi almış

olan kişileriçin Baro bilgi düzeyini tespit için ilave bir sınav yapabilir.

�� Avrupa Birliğiüyesi ülkelerin birisinde avukatlık unvanını almış olan bir kimse

Finlandiya’daherhangi bir sınava tabi olmadan mesleğini icra edebilir. Ancak bu

imkandanyararlanmak için söz konusu ülkede avukatlık mesleğinin en az üç yıl

boyunca icra edilmiş olması şarttır.

Old 23-02-2012, 13:29   #55
Av. Öznur Aktürk

FRANSA
Mesleğin İcra Şekline ve Ücretlere Dair Bilgiler
Avukatlıkyasasına göre, avukatlık özgür ve bağımsız bir meslektir. Avukat,faaliyetlerini
mesleğebağlılık bilinciyle bağımsız bir şekilde ve yemininde yer alan hususlara bağlıolarak
gerçekleştirir.
Müvekkillerinekarşı yetkili bir şekilde ve dikkatlice faaliyetlerini yürütür. Avukat
müvekkilininsırdaşı olarak kabul edilmektedir. Avukatlık mesleğinin mesleki gizlilik ilkesi
bulunmaktadır.Bu gizlilik sınırsız ve süresizdir. Her türlü yargı aşamasında öz savunması
saklıtutulmaktadır. Kanunların izin verdiği ölçüde açıklamada bulunabilir amamesleki
gizlilikhususunu da ihlal edemez. Mesleki gizlilikten kasıt, her türden yazılı belge,yazı
kopyalarıve elektronik yoldan iletilmiş olan bilgilerdir. Avukat mesleki gizlilikilkesine
yanındaçalışan kişilerin de riayet etmesini sağlamakla yükümlüdür. Şayet avukat, bir
avukatlıkşirketinde faaliyet gerçekleştiriyorsa; mesleki sırra tüm ortaklarının riayetetmesini
sağlamaklayükümlüdür. Ceza alanında, savunma hakkını ihlal etmeden avukat kovuşturma
vesoruşturma gizliliğine saygılı davranır. Burada müvekkiline dosyada yer alan vesadece
savunmaile ilgili hususları bildirebilir. Avukat ile müvekkili arasında her tür bilgive belge
takasıgizlilik içerisinde gerçekleştirilir.
Aynıdava içerisinde bir avukat şayet kişiler arasında menfaat çakışması varsa birkişiden
fazlasınıtemsil edemez. Buna tarafların rıza göstermesi halinde temsil edebilir. Şayetyeni bir
müvekkilinindavası ile eski bir müvekkilin davası çakışırsa; yani birincisine ait bilgiler,yeni
davadayeni müvekkilinin menfaatine olursa bu kişiyi temsil edemez. Bu durum şirkethalinde
çalışanavukatlar için de geçerlidir. Avukat savunma prensibini ve vicahilik prensibineriayet
eder.
Cezadavasında avukatlar soruşturma tamamlanmadan taraflara haklarını bildirir vesavcılık
makamınadelilleri hakkında bilgi verir. Şayet sanık veya zanlı istisnai bir talepte
bulunacaksa,avukat zaman geçirmeden bunu bildirmelidir. Avukat bildirimde bulunması
müvekkilininmenfaatlerine zarar getirmeyecekse, açacağı dava hakkında karşı tarafın
avukatınıbilgilendirir.
Avukather tür hukuki, ekonomik ve sosyal alanlarda mesleki prensipler ışığındamüdahalede
bulunabilir.Görevini yerine getirirken başka meslek gruplarıyla işbirliği içinde olabilir.
Kanunve düzenlemelerde belirtilmiş olan durumlar haricinde yazılı herhangi birvekaletname
olmaksızınadli ve idari her türlü kurumda müvekkili adına hareket edebilir.Müvekkillerine
hertürlü bilgi sağlamakla yükümlüdür. Avukat gerçek ve tüzel kişileri temsiledebilir. Aynı
zamandahakem konumunda, bilirkişi, uzlaştırıcı, anlaşmalı paylaşımı gerçekleştirmeyada
mirasişlerini gerçekleştirme görevlerini de yürütebilir. Bu görevlerini meslekprensiplerine
göreve bağımsız olarak gerçekleştirir.
Görevlerindebağımsız olarak çalışmakla beraber, avukat kanunların öngördüğü durumlarda
vekaletnameibraz etmelidir. Müvekkili adına görüşme yapma, hareket etme veya adına imza
atmayayönelik vekaletname alabilir. Bu tür bir vekaletname spesifik olmalıdır, genel
hükümlerikapsayamaz. Avukat müvekkilinin mali temsilcisi olarak tayin edilebilir.
Müvekkilinimeslek grupları toplantısında temsil edebilir. Vekaletname verilen görevleri açık
olaraksınırlandırmalıdır. Avukat şayet vekaletnamede belirtilmiş olan görevi yerine
getiremeyecekolursa; bunu hemen vekalet verene bildirmesi gerekir. Avukat yazılı
vekaletnameolmaksızın mali konularda hareket edemez. Avukat mali yönetime sebep verecek
herhangibir vekaleti, kayıtlı olduğu baronun olurunu almadan kabul edemez.
Avukatdostane anlaşmalarda müvekkilinin oluru ile hareket eder. Avukat işlemlerindekarşı
tarafınavukatı ile muhatap olur, belgeleri direkt olarak karşı tarafa iletmesi halindebile; bir
örneğiniilgilinin avukatına iletmek zorundadır. Avukat görüşmelerde müvekkilinin hazır
olmasıyada yazılı izni ile katılabilir. Karşı tarafın avukatı olmaksızın görüşmesiiçin ise;
meslektaşınınoluruna bağlıdır, aksi halde baş başa görüşmeleri mümkün değildir.
Kendisinebir dosya tevdî edilmiş olan bir avukat; bu dosya ile ilgili daha önce
görevlendirilmişolan meslektaşlarının olup olmadığını kontrol etmelidir. Meslektaşının
yerinegeçmeyi kabul eden avukat, bunu kendisine yazılı olarak bildirmelidir.
Görevineson verilen avukatın ise zaman kaybetmeden dosyayı ilgiliye iletmesi gerekir.Yeni
görevialacak avukat meslektaşının alacağı ücretin verilmiş olmasını sağlar ve şayetkişi adli
yardımdanistifade ediyorsa buna dair bilgi baroya verilir. Önceki avukatın alacaklarıile ilgili
sorunlarbaroya bildirilir.
Meslekiprensipler dahilinde avukat reklam yapabilir, internet sitesi açabilir, sitevasıtasıyla
sunacağıhizmetlere karşılık, talepte buluna bankaya para yatırmak durumundadır.
Avukatve müvekkili arasında anlaşma olmaması halinde; ücret ve giderler, müvekkilingelir
durumuve davanın zorluğu nispetine göre belirlenir. Ücret belirlenmede esas alınanhususlar;
davayaharcanan zaman, araştırma için yapılan çalışmalar, davanın niteliği ve zorluğu,dava
konusuanlaşmazlık nedeninin önemi, avukatın giderleri, avukatın meslekteki kıdemi ve
uzmanlığı;müşterinin elde edileceği kazanç ve maddi durumu olarak yasada belirlenmiştir.
Avukatdosyasını kabul ettiği müvekkilinden peşin olarak gider talebinde bulunabilir.Bu
talepedilen peşinat makul olmalıdır. Avukat görevli olduğu dosya ile ilgili yardımına
başvurduğumeslektaşının ücretini karşılamak durumundadır. Şayet ortaklaşa bir dava dosyası
hakkındaçalışılmış ise geliri ortaklaşa paylaşmaları gerekir. Ücretler nakit, çek,havale, senet
veyabanka kartı ile ödenebilir. Ödenmeyen bir senedi olan avukat ticaretmahkemesinde dava
açabilir.Her türlü hesaplaşma durumunda avukat gider dökümünü müvekkiline vermesi
gerekir.
Onursalavukat yeminde belirtilmiş olan hususlara bağlı kalmaktadır. 20 yıllık hizmetsüresi
sonrasındaavukat onursal avukat ünvanı alır. Temel prensipleri zedelemiş hiçbiravukat
onursalolamaz. Baro genel kurulu kararı olmaksızın onursallık geri alınamaz veya
reddedilemez.Şayet onursallığın alınması gerekçesi ortadan kalkarsa ilgili kuruldan tekrar
onursallığıtalep edebilir.
Bağımsızişbirliği ve maaş karşılığı işbirliği şeklinde avukatlar birlikte çalışabilir.Bağımsız
işbirliğindeavukat kendi müşterilerini seçebilir. Maaşlı işbirliğinde ise avukatın kendi
müvekkilleriolamaz, şirket adına hareket eder. İşbirliği yapacak avukatın çalışma kontratı
çalışmahukuku uyarınca gerçekleştirilir. İmzalandığı 15 günlük süre içerisinde çalışacakolan
avukatınbağlı olduğu baro kuruluna yazılı olarak bildirilmelidir. Aynı şekildekontratta
yapılandeğişiklikler de bildirilmelidir. Taraflar farklı bir kontrat tanzimetmeyeceklerse veya
mevcutakde son vermek isterlerse birbirlerini en az üç ay önceden bilgilendirirler.Ücret
konusundakianlaşmazlıklarda baro gerekli değerlendirmeyi yapar.
İkincilbüroların, ülkede ve yurt dışında açılması Fransız yasalarına göre mümkündür.Buna
dairbilgi baroya iletilmelidir. Avrupa Birliği ülkelerinde ek büro açılmasıdurumunda Baro
kurulunabilgi verir. Avrupa Birliği dışında ek büro açılmasında baro kurulundan oluralması
gerekirve kurul üç ay içerisinde buna dair cevabını vermesi gerekir.
Yetkialanı dışında bir görevlendirme yapması gereken bir avukat bunun koşullarını
müvekkiliile görüşür. Bu işlemler yapıldığında mesleki gizliliğe riayet edilmesini
sağlamalıdır.Farklı barolara mensup olan avukatlar arasındaki bir anlaşmazlık olması halinde
edileceküçüncü bir baro tarafından uyuşmazlık çözümlenir. Avukatlar Fransa dışında
AvrupaBirliği üyesi ülkelerin barolarına kayıtlı veya Avrupa Birliği barokriterlerini kabul
eden ülkelerin avukatlarıylabirlikte hareket edebilirler.
HOLLANDA
AvukatOlma Şartları
�� Her şeyden önceadayın hukuk lisans diplomasına sahip olması gereklidir.
�� AvukatlıkKanunun 1. maddesine göre bir avukatın bir baroya kaydının yapılabilmesi
için 9.maddede yazılı sınavı geçmesi gerekmektedir.
�� Aday avukat 3 yılsüreyle kural olarak en az yedi yıllık mesleki deneyimi olan bir
avukatıngözetimi altında stajını yapar. Stajyer avukatın mesleki deneyimi ve
donanımıyetersiz görülürse (adayın kısmi mesaiyle çalışması gibi) Barolar Birliği
Konseyi enfazla 3 yıl daha bu süreyi uzatır.
�� Barolar Birliğistaj programını hazırlar. Staj sonunda bir sınav yapılır. Birliğin staj
programınınhazırlanmasından sorumlu kurulu faaliyetlerine ilişkin raporu her yıl
düzenliolarak Adalet Bakanına sunar.
Baroyakaydı yapılan avukat Hollanda sınırları içerisinde hukuki veya cezai her türlüdavayı
takipedebilir. Bir avukatın üyesi olduğu baronun dışındaki bir baronun coğrafi sınırlarındabir
bürosuolamaz.
Baro Başkanıihtiyaç sahibi bir kişiye zorunlu hallerde resen bir avukat tayin eder. İlgili
avukatsadece istisnai hallerde bu görevden kaçınabilir. Resen tayin olunan avukatgörevlerini
yapmakzorundadır.
İflasınıilan eden bir avukatın avukat olarak çalışabilme yetkisi askıya alınır.
Hollanda’daavukatlar bir şirket veya ortaklık kurmak suretiyle faaliyet gösterebilir.Ancak
bunun içinher ortağın ya avukat ya da hukuk uygulayıcısı olması zaruridir.
Avukatlarücretlerini özgürce belirleyebilirler. Müvekkilleriyle olan ilişkilerindegizlilik
kurallarınariayet etmekle yükümlü olup müvekkillerinin çıkarlarını gözetmeleri
gerekmektedir.
Ayrıca kısmi mesaili hakim olarakatanmaları mümkündür.
İNGİLTERE
Ortakhukuk (common law) sistemini benimseyen İngiltere'de kesin çizgilerle adli-idariyargı
hukukuayrımı bulunmamakta olup, muhtelif kanunlarla Kraliyet adına yapılacak soruşturma
usulleridüzenlenmektedir.
Kraliyetintaraf olduğu davalarda uygulanacak usullere dair 1947 tarihli CrownProceedinsg
Act, hem Kraliyet adına hemde Kraliyete karşı açılacak davalardaki usuli işlemleri
düzenlemekteolup, dava türleri; Kraliyet adına görev yapan memurların eylemlerinden
kaynaklananhaksız fiil sorumluluğu davaları, fikri mülkiyet davaları, ihmal sorumluluğundan
kaynaklanandavalar, Kraliyet mülkiyetinde bulunan gemi, uçak gibi malvarlığı ile ilgili
davalargibi oldukça geniş hukuki fiilleri kapsamaktadır.
Kraliyetintaraf olduğu davalar country court denilen yerel mahkemelerde, bumahkemelerin
işleyişesaslarına dair mevzuata göre görülmektedir. Kraliyet tarafından yapılacaktemyiz
başvurularıise Yüksek Mahkeme nezdinde yapılmaktadır.
Genelkural, özel hukuk kişileri arasında uygulanacak usulü işlemlerin bu türdavalarda da
geçerliolmasıdır. Ancak Kanunun 17. maddesi; Hukuk Hizmetlerinden Sorumlu Bakanın
muhtelifkamu kurumları için davalarda görev yapacak solicitor (avukat, hukuk danışmanı)
listesitayın edebileceğini öngörmektedir. Bu durumda, listede ismi bulunanavukatlardan
seçilentemsilciler davada ilgili kamu kurumunun yanında yer almaktadır.
Kamukurumları tarafından başlatılacak hukuk davaları, doğrudan kurumun kendisi veya
GenelSavcı (Attorney General) tarafından açılmaktadır. Kamu kurumlarına karşıaçılan
hukukdavalarında, kurumun kendisi veya Genel Savcı karşı taraf olarakgösterilmektedir.
Davalardatebligat avukatlara yapılmaktadır.
İngiltere’deavukatlar daha çok hukuk firması yapılanmaları şeklinde meslek icra etmekte
olup,“avukat” terimi yerine hukuk danışmanı anlamına gelen “solicitor” ve “barrister
terimlerikullanılmaktadır.
Solicitorve barrister olarak tanımlanan hukuk danışmanlığı görevi ise birbirinden farklıdır.
Barrister olarak çalışmak geneldemesleğin ilk aşamasında olmaktadır. Ceza davalarında
iddianameyive iddianame hazırlığına kadar geçen süreç, barrister önderliğindeyürütülmekte,
müteakipyargılama prosedürleri ise solicitor gözetiminde devam etmektedir.
Barristerolarak çalışan hukukçular “magistrates court” olarak anılan mahkemelerdesavunma
yada soruşturma safhasında görev almaktadır. Barrister, Baronun mesleki etikkurallarına
görehareket etmekte ve ceza davalarında savcı olarak rol üstelendiği durumlarda “Kraliyet
SoruşturmaBirimi” (Crown Prosecution Service) tarafından yönlendirilmektedir. Ceza
davalarındadavalının aleyhine delilleri ortay kaymakta, hüküm verme aşamasında ise çok
sınırlıfonksiyonu bulunmaktadır.
1974tarihli Solicitors Act ile hukuki yardım sağlayacak avukatların nitelik ve çalışma
koşullarıdüzenlenmiştir. Söz konusu yasa muhtelif tarihlerde değişikliklere uğramıştır.
Yasanınilgili hükümleri şu şekildedir:
Solicitor olarak çalışmak için “LawSociety” (Hukuk Topluluğu) tarafından verilmiş bir
sertifika(practising certificate) ile baroya kayıt olmak gerekmektedir. LawSociety, Baro
Başkanıve Lord Chief Justice ile birlikte solicitor olarak çalışan kişilerin alacağı eğitimile
ilgilidüzenleme yapmakla yükümlüdür. Solicitor olarak atanmak için alınması gereken
sertifika,gerekli eğitimleri tamamlamış ve karakteri ile fiziki elverişliliği bakımındansolicitor
olarakçalışmasında engel görülmeyen hukukçulara verilmektedir. Hukuk Topluluğu
tarafındandüzenlenen sertifika alındıktan sonra ilgilinin baro başkanına yazılı olarak
müracaatetmesi gerekmektedir. Başvuruda bulunan kişi ile ilgili tüm bilgiler, Hukuk
Topluluğusicilinde ayrıntıları ile bilgisayar ortamında kaydedilmektedir. İlgilinin,hukuka
aykırıherhangi bir davranışı sözkonusu olduğunda sertifikası süresiz ya da geçiciolarak geri
alınmaktadır.Mesleğe alınma kararının reddine karşı ilgilinin mahkemeye başvuru hakkı
bulunmaktadır.Usulüne uygun olarak alınmış sertifika ile solicitor tüm mahkemelerde ve tüm
ülkegenelinde meslek icra edebilmektedir. Yasada özel bir bölüm altında solicitorolarak
çalışankişilerin mesleki dokunulmazlığı düzenlenmiştir.
Yasalyardım alan kişinin zarar görmesi, zarar görme tehlikesinin olması ya da maliaçıdan
zarargörmesi hallerinde “compensation fund” telafi ödeneği adı verilen fondanHukuk
Topluluğunabaşvuruda bulunmak suretiyle yararlanması mümkündür. Solicitor olarak çalışan
kişilerinve varsa bu kişileri çalıştıran işveren konumundaki kişilerin de meslek icrasından
dolayızarar görmemeleri için Hukuk Topluluğu gerekli her tür önlemleri almakla
yükümlüdür.
Yeterligörülmeyen mesleki hizmetten dolayı ilgili kişilerin mahkemeye başvurma hakkı
tanınmıştır.Bu gibi durumlarda, veya re’sen mesleki uygunsuzluk durumunun saptanması
halinde,ilgili kişiye ve çalıştığı firmaya bir bildirim yapılmakta ve duruma görekonuyla ilgili
dokümanlarıngönderilmesi istenilmektedir.
İngiltere’desolicitor ve barrister olarak çalışan kişilerin hakimlik mesleğine geçme hakkı
bulunmaktaolup, buna dair hükümler 1990 tarihli Mahkemeler ve Yasal Hizmetler
Kanunundadüzenlenmiştir. 15 yıl barrister olarak çalışan ya da 10 yıl Yüksek Mahkeme
nezdindeçalışan kişiler hakim olarak atanabilmektedir. Atamalar Lord Justice tarafından
gerçekleştirilmektedir.
Yasalyardım ücreti genellikle devlet tarafından karşılanmaktadır. Buna dair AdliYardım
Yasasıbulunmaktadır. Adli yardım dışında, ücret, ilgili kişi ile hukuki yardım sağlayankişi
veya firma arasındadüzenlenen sözleşme hükümleri uyarınca kararlaştırılmaktadır.
İRLANDA
AvukatOlabilme Koşulları
İrlanda’daavukat olabilmek için :
�� Bir ön sınavdangeçmek veya bundan muaf olmak
�� Final sınavınıgeçmek
�� İrlandaHukukçular Birliği nezdindeki iki aşamalı eğitimlerden geçmek
gerekmektedir.
�� Birinci aşamadailgili eğitimleri alıp sınavlardan geçtikten sonra adaylık merkezinde
11 aysüren bir eğitim alınır. Daha sonra yine benzer eğitim ve kurslardan sonratekrar
sınavlaragirilir
Üniversitemezunu olanlar ile hukuk katibi olarak belli bir süre çalışmış olanlaryalnızca
final sınavınagirerler ve pratik eğitim aşamasını tamamlarlar.
Üniversitemezunu olmayanlar sınavlara başvurabilmek için en az 21 yaşında
olmalıdırlar.
Adaylaravukat gözetimindeki stajlarında belli bir ödenek alırlar.
Eğitimler İrlandaHukukçular Birliği bünyesinde düzenlenir.
Avukatlar İrlanda’da:
�� Bireysel kişilerehukuki konularda danışmanlık hizmeti verirler,
�� İş adamlarınaçok çeşitli alanlarda danışmanlık hizmeti sunarlar,
�� Mahkemelerdedava açıp savunma yapabilirler,
�� Tahkim veyamahkeme dışı çözümlerde ihtilafları çözmede görev alırlar.
�� Alım,satım,finansal kiralama, devir ve temlik işleriyle ilgili hizmet verirler.
�� Vergi uyuşmazlıklarınıhalletmek, vasiyetname hazırlamak ve miras yoluyla geçen
malvarlığınınyönetimiyle ilgili hizmet sunmak la görevlidirler.
�� Avukatlar çokgeniş alanlarda hizmet sunduklarından iş dünyasında tercih edilen ve
sıklıkla istihdam edilen kişilerdir.
Old 23-02-2012, 13:29   #56
Av. Öznur Aktürk

İSPANYA
AvukatOlabilme Koşulları
İspanya’da avukat olabilmek için şu koşulları sağlamak gerekmektedir;
�� İspanyol vatandaşıveya diğer bir AB üyesi ülke vatandaşı olmak,
�� Avukatlıkyapmaya engel bir hali olmamak,
�� İspanyaÜniversitelerinden veya denkliği onaylanmış bir yabancı üniversiteden hukuk
diplomasınasahip olmak,
�� İşyerininbulunduğu yerdeki Baroya üye olmak.
AvukatlıkKanunun 1.maddesine göre, avukatlık mesleği kamusal nitelik arz eden serbestbir
meslektir.
Avukatlar,serbest ve adil rekabet çerçevesinde hareket ederler. Görevlerini ifa ederkenilgili
mevzuatave etik ilkelere riayet etmek durumundadır.
İspanya’da,“danışman avukat” ve “mahkeme avukatı” diye tanımlanabilecek iki tür avukat
bulunmaktadır.Danışman avukat, duruşmalara girmeksizin tüm özel ve kamu kesimine
hukukikonularda danışmanlık hizmeti sağlayan avukat grubudur. Ücretleri Barolar tarafından
belirlenir.Mahkeme avukatları ise; tarafları mahkemede temsile yetkili olan avukatlardır.
Avukatlıkücretleri Adalet Bakanlığı tarafından belirlenir
AvukatlarGenel Konseyi ulusal düzeyde, yerel düzeyde de Barolar, avukatların görevlerini
yasalarauygun bir şekilde yerine getirmeleri hususunu denetlemekle görevlidirler.
Avukatlarhizmetleri karşılığında, önceden belirlenmiş veya belirli zaman dilimlerinde
periyodikveya hizmet verilen zaman/saat üzerinden hesaplanmış ücreti almayayetkilidirler.
Bu miktaravukat ile müvekkili tarafından mesleki etik ilkelerini ihlal etmediği müddetçe
serbestçetayin edilebilir.
10 Temmuz2001 tarihli Avukatlık Yönetmeliği ile avukatlık şirketlerinin kurulması imkanı
sağlanmıştır.
İSVEÇ
AvukatOlabilme Koşulları
İsveç’teavukatlık mesleğinin kanuni altyapısını “Avukatlar” başlığı altında İsveç Usul
Kanunu’nun8. Bölümü oluşturmaktadır. Bu Bölüm altında avukatlığın şartları şu şekilde
sıralanmıştır:
�� “İsveç’te veyaAvrupa Ekonomik Alanına üye bir devlette mukim olmak.
�� Hukuk alanındahizmet vermeye yönelik eğitim almak ve gerekli meslek sınavlarını
geçmek.
�� Avukat olarakçalışabilmek için gerekli uygulama ve teori içerikli eğitimleri almış
olmak.
�� İyi bir itibarasahip olmak.
�� Avukatlıkhizmetini vermeye engel bir durumu olmamak.”
�� Tüm bunlarailave olarak hukuk eğitiminin tamamlanmasından itibaren en az beş yıl
süreylehukuk alanında çalışmış olmak ve
�� bu sürenin de enaz üç yılını asistan avukat olarak geçirmiş olmak gerekir.
�� Vatandaşlık,ikamet ve eğitimle ilgili koşullar Avrupa Birliği üyesi ülkelerin
vatandaşlarıiçin esnetilebilir.
�� Hizmetlerinserbest dolaşımı prensibi gereğince başka bir AB ülkesinde hukuk eğitimi
almış kişilerİsveç hukukuna dair bilgisini test eden sınavda başarılı olabilirlerse
İsveç’tebir baroya kaydolabilirler.
Mesleğiniicrada gerekli itina ve hassasiyeti göstermeyen avukatlar Baro tarafındangerekli
uyarılaryapıldıktan sonra meslekten ihraç edilebilir. Bu karara ve Baroya kabuledilmeme
kararınakarşı ilgili avukat veya avukat adayı Yargıtay nezdinde dava açabilir.
İsveç’tedavaların avukatla takip zorunluluğu olmadığı gibi, avukat unvanını taşımayanbir
kısım kişilerde başkaları adına davaları takip yetkisi bulunmaktadır. Ancak avukatlık unvanı
bir takımayrıcalıklar bahşetmektedir. Örneğin ancak avukatlar mahkemeler tarafından bir
müdafiolarak tayin edilebilirler. Her şeyin ötesinde avukatlık unvanı hukuk hizmetisunma
alanındabelirli bir kalitenin mevcudiyetini belgelemektedir.
Avukatlarbireysel olarak veya ortaklık şeklinde çalışabilirler. Baronun izni olmadıkçabir
avukat,avukat olmayan bir kişinin emrinde çalışamaz. Avukatlar başka meslekten kişilerle
(muhasebeciler vb.) ortak işyapamazlar.
İTALYA
AvukatOlabilme Koşulları
İtalya’daavukat olabilmek için iki yol mevcuttur.
Bunlardanbirincisi, bir avukat yanında iki yıl süre ile staj yapılmasıdır. Bu sıradastajyere bir
ücretödenmesi söz konusu değildir. Bu iki yılın usulüne uygun olarak geçirildiğiniispat için
duruşmalarakatıldığını, tebliğ ettirdiği ve hazırladığı dilekçeleri, çözümlediği hukuki
sorunlarıgösteren bir dosya bulundurmak ve bunu istendiği zaman yetkililere göstermek
zorundadır.
İkinci yolise, avukatlık okulunda bu iki yılın geçirilmesidir. Bu okula gitmek zorunlu
değildir.Her iki şekilde de, iki yıl sonra avukat olabilmek için üç tane sekiz saatlikyazılı ve
sözlü sınavbaşarılmalıdır.
Avukatlar,“genel yetkili avukat” ve “İtalyan Yargıtay’ında temsile yetkili avukatlar”olmak
üzereikiye ayrılırlar.
İtalyanyüksek mahkemelerinde görev yapabilmek için en az sekiz yıllık mesleki deneyimine
sahipolunmalıdır.
İtalya’daavukatların ücretleri, Ulusal Avukatlar Konseyi’nin kararıyla belirlenir. Ancak
Konsey,Adalet Bakanlığının onayını almak durumundadır. Bakanlık ise, Danıştay ve
BakanlararasıÜcret Komitesi’nin görüşünü aldıktan sonra onaylayabilecektir.
Ücretlerbelirlenirken, uyuşmazlık konusunun değeri, mahkemenin derecesi ve duruşmaların
süresietkili olmaktadır. Her usuli adımda minimum ve maksimum olmak üzere alt ve üst
tavanlar belirlenmektedir. Bu tavanlarındışındaki ücret anlaşmaları geçersizdir.
LETONYA
AvukatOlabilme Koşulları
LetonyaAvukatlık Kanunu uyarınca şu kişiler avukat olarak kabul edilirler:
a) yeminliavukatlar
b) yeminliavukat yardımcıları
c) AB üyeülkelerden avukatlık yapma niteliğini kazanmış AB üye ülke vatandaşları
Yeminliavukat olabilme şartları:
1) Letonyavatandaşı olmak
2)Kusursuz bir itibara sahip olmak
3) 25 yaşınagelmiş olmak
4) Devlettarafından kabul edilen bir hukuk eğitimi almış olmak ve avukatlık yapma
niteliğinesahip olmak
5) Resmidili kullanmada kusursuz olmak
6) Aşağıdakialanlardan birinde çalışma tecrübesine sahip olmak
a) hakim
b) en aziki yıl savcılık, yeminli icra görevlisi ya da yeminli noter
c) en azüç yıl yeminli avukat yardımcılığı
d) en azüç yıl üniversitede herhangi bir hukuk alanında öğretim görevliliği
e) en azbeş yıl başka bir hukuki tecrübe
7) Yeminliavukatlık sınavını geçmiş olmak ( hukuk doktorası olanlarda bu şart aranmaz)
Yeminliavukatlık başvurusu için gereken tüm belgeleri göndermiş aday listesi Letonya
yeminliavukatlar konseyi panosuna asılır ve 1 ay içinde bu kişilere ilişkin referans
sağlanmasıiçin kıdemli yeminli avukatlara ve her mahkeme bölgesindeki yargı idaresine
gönderilir.
Bu aşamadansonra Letonya yeminli avukatlar konseyi başvuruların hepsini inceler ve kanuni
gerekliliklerikarşılayan başvuruların sınava alınmasına karar verir. Bu sınav en az altı ayda
bir yapılır.Sınavı geçenler, avukatlık yeminini ettikten sonra yeminli avukatlar listesine
alınırlar.
Yeminliavukat yardımcısı olabilme şartları:
En az 21yaşında olmanın yanında;
1) Yeminliavukat olma şartlarından 2,4 ve 5. şartlara haiz olmak
2) Adayınyanında çalışmasına rıza gösteren yeminli avukatın adının
bildirilmesigerekmektedir.
Yeminliavukatlar mesleki aktivitelerinde finansal olarak bağımsızdırlar. Bireysel yada diğer
yeminliavukatlarla ortak olarak çalışabilirler Gelir ve giderlerinin muhasebesinikendileri
yaparlar.
LİTVANYA
AvukatOlabilme Koşulları
18 Mart2004 tarihli Avukatlık Kanunu’na göre avukat olabilme şartları şu şekildedir:
1)Litvanya vatandaşı ya da AB üyesi ülke vatandaşı olmak
2) Hukuklisans ya da yüksek lisansına sahip olmak
3) En az 5yıllık hukuk alanında görev yapmak ya da en az iki yıl avukat
yardımcılığıyapmak
4) Yüksekahlaklı olmak
5) Resmidili iyi kullanıyor olmak
6) Avukatlıksınavını geçmiş olmak
7) Avukatolmaya engel bir sağlık probleminin olmaması
8) En az 7yıllık hakimler ya da doktora derecesine sahip olanlar için 6. madde
uygulanmaz.
Avukatlıksınavı yılda en az 4 kere yapılır. Başvuranın başvurusundan itibaren en fazla 3ay
içerisindesınava alınması zorunludur. Sınavı geçen avukatlar, avukat yemin ettikten sonrave
meslekihukuki sorumluluğa karşı avukat ya da avukat ortaklığı sigortası yaptırdıktansonra
Litvanyagörevdeki avukatlar siciline kayıt olabilirler.
Avukatlarbireysel, ortaklık ya da şirket şeklinde mesleklerini icra edebilirler.Herhangi bir
davada,müvekkilleri ile bir avukatlık sözleşmesi yapmak zorundadırlar. Sözleşmedeücret
konusundabir sınırlama söz konusu değildir ancak bu ücret, davanın karmaşıklığı, avukatın
niteliklerive tecrübesi, müvekkilin finansal durumu ve diğer faktörler göz önünde
bulundurularakbelirlenir.
Avukatyardımcılığı şartları:
1)Litvanya vatandaşı ya da AB üyesi ülke vatandaşı olmak
2) Hukuklisans ya da yüksek lisansına sahip olmak
3) Yüksekahlaklı olmak
4) En az 5yıllık mesleki tecrübesi bulunan halihazırda görevde ve herhangi bir
disiplincezası almamış bir avukatın adayın yanında eğitim görmesine rıza
göstermişolması
5) Avukatyardımcısı olmaya engel bir sağlık probleminin olmaması
Yukarıdakişartları taşıyan kişilerin başvurusu Baro tarafından incelenip kabul edilirse,
Litvanya avukat yardımcılığı sicilinekayıt olurlar.
LÜKSEMBURG
AvukatOlabilme Koşulları
10.08.1991tarihli Avukatlık Kanunu, avukatlık mesleğine kabul şartlarını ortaya
koymaktadır.Buna göre;
�� Baro’ya kayıtolabilmek için, en az 4 yıl eğitim veren bir hukuk fakültesinden mezun
olmakgerekmektedir.
�� Baro’ya kabulkararı, yazılı bir sınav sonrası Baro Konseyi tarafından alınmaktadır.
�� Kişi kabuledildiği taktirde, öncelikle Baro avukat siciline avukat olarak kaydı
yapılacaktır.
�� Bu aşamadansonra, 2 yıl süreyle en az 5 yıllık kıdemli avukatlık yapmakta olan bir
avukatınyanında eğitim görecektir. Bu süreçte, kendisine verilen davalarda
mahkemedeavukat olarak görev yapabilecektir.
�� Bu staj süresiardından ve bu eğitime ilişkin final sınavını geçtikten sonra, Baro
görevdeki avukatlar siciline,görevdeki avukat olarak kaydı yapılacaktır.
MACARİSTAN
AvukatOlabilme Koşulları
Macaristan’daavukatlık yapmak için aşağıdaki şartları taşımak gerekmektedir:
�� Macar vatandaşıolmak
�� Sabıka kaydıbulunmamak
�� Hukuk fakültesimezunu olmak
�� Baro sınavındabaşarılı olmak
�� Sorumluluksigortası yaptırmış olmak
�� Full-timeavukatlık mesleği icra etmeye uygun bir büroya sahip olmak
�� Kamuhizmetlerinden yasaklı olmak, barodan atılmış olup üzerinden 10 yıl
geçmemesi,yaşam şekli itibariyle avukatlık mesleğine uygun olmamak gibi
avukatlığaengel olan özellikleri taşımamak
�� Yemin etmek
Avukatlarrutin görevlerinin yanı sıra aşağıda belirtilen hizmetleri sağlamayayetkilidirler:
�� Vergi danışmanlığı
�� Sosyal güvenlikdanışmanlığı
�� Finansal ve diğerişkolları ile ilgili danışmanlık
�� Emlak acentesi
�� Patent bürosu
�� Arabuluculukhizmetleri
�� Hakemlik
�� Lobifaaliyetleri yürütmek
Ancakavukatlar başka birinin yanında istihdam edilemeyecekleri gibi; noter, kamugörevlisi
veyabelediye başkanı olarak görev yapamazlar. Ayrıca kişisel olarak katılımcıolacakları ve
sınırsızfinansal sorumluluklarının bulunacağı girişimcilik faaliyetlerindebulunamazlar.
Avukatlarhizmetlerinin karşılığında ücret almak ve masraflarını karşılatmaktaserbesttir.
Aynı şekildealacakları ücreti de serbest bir şekilde belirleyebilirler.
Avukatlarmesleki faaliyetleri sonucu neden oldukları zararı tazmin etmekleyükümlüdürler.
Bunun içinde sorumluluk sigortası yaptırmaları gereklidir.
Avukatlarhukuk yönetmeliklerinde veya etik kurallarda belirtilen yükümlülüklerinekusurlu
birbiçimde aykırı davrandıkları takdirde haklarında disiplin soruşturması başlatılacaktır.
Soruşturmasonunda kınama, para cezası veya barodan kaydın silinmesi cezası ile
cezalandırılabilirler.
Avukatlarbireysel olarak kendi bürolarında faaliyette bulunabilecekleri gibi, hukukfirması
kurarak da yine tek başlarına veyaortaklık şeklinde faaliyet gösterebilirler.
Old 23-02-2012, 13:31   #57
Av. Öznur Aktürk

POLONYA
AvukatOlabilme Koşulları
AvukatlıkMeslek Kanunun 65.maddesine göre;
�� Kkamu haklarındanyararlanmaya ehil olan,
�� Hukuk alanındalisans (5 yıl) ve yüksek lisans diploması bulunan,
�� 3 yıl sürenstajyerliği bitirip
�� Baro sınavınıgeçen herkes avukat olabilir.
�� Sınavı geçen biraday sınavın ilanından itibaren 2 yıl içerisinde Baroya avukat olarak
kaydınıisteyebilir.
�� Sınav AdaletBakanlığının atadığı Komisyon tarafından yapılır.
�� Sınav AdaletBakanının belirlediği bir günde senede bir kez yapılır.
�� Ancak bu sınavhükmü daha önce hakimlik ve savcılık sınavını geçmiş veya hukuk
doktorlarınauygulanmaz.
�� Her bir baro 30gün içerisinde baroya kabul edilen veya edilmeyen avukatlara ilişkin
AdaletBakanlığına bildirim yapar. Bakanlık idari bir işlemle kabul edilen avukata
itirazedebilir.
Aranan koşullarısağlayarak Baroya kabul edilen bir avukat kendi başına veya bir hukuk
firmasındamesleğini icra edebilir.
Ancakhukuk fakültesinden mezun olup da yüksek lisans diploması olan kişiler birhukuk
firmasındaçalışabilir ve fakat tek başlarına hukuk firması kuramazlar. Sadece hukuki
hizmetlersunan bir kişi addedilirler ve mahkemelerde müvekkillerini temsil edemezler.
Yukarıdabelirtilen koşulları yerine getirerek Baroya kabul edilen avukatlarmahkemelerde
müvekkillerinitemsil edebilirler.
Bir hakimveya savcı mesleği bıraktıktan iki yıl içerisinde en görev yaptığı mahkemeninyargı
çevresinde2 yıl süreyle avukatlık yapamaz. Bu kural Yüksek Mahkemeler ile
Başsavcılıklardanayrılan hakim ve savcılara uygulanmaz.
Eğer biravukat yargı mensubu veya emniyet mensubu olursa kayıtlı olduğu Baro bu kaydı
siler. Dolayısıyla avukatlıkhakimlikle bağdaşan bir iş olarak görülmemiştir.
PORTEKİZ
AvukatOlabilme Koşulları
Portekiz’deavukatlık yapabilmenin ilk şartı bir hukuk fakültesi mezunu olmaktır. Avukatlık
öncesindebelirli bir deneme süresinin tamamlanması gerekmekle birlikte hukuk fakültesi
öğretimüyeleri ve doktor unvanına sahip olanlar için böyle bir süre istenilmemektedir.
Avukatlar,avukatlık mesleğiyle bağdaşmayan iş ve görevlerde bulunamazlar. 3.740 Euro’yu
aşan hukukdavalarında ve yüksek mahkemeler önüne gelen davalarda ve temyizlerde
avukatla temsil edilmek şartıbulunmaktadır.
ROMANYA
AvukatOlabilme Koşulları
Avukatlıkmesleği yalnızca baroya kaydolanlarca yapılabilmektedir. Avukatlar hukuk
büroları,ortak hukuk büroları, profesyonel şirketler şeklinde veya sınırlı sorumluprofesyonel
şirketler şeklindefaaliyet gösterebilirler.
Romanyavatandaşı olup medeni ve siyasi hakları kullanabilenler, hukuk fakültesi mezunu
veya hukukdoktoru unvanına sahip olanlar, sağlık koşullarını taşıyanlar avukat olarak
avukatlıkmesleğini yapmak üzere baroya kaydolabilirler. Yabancı uyruklu avukatlar
Romanyadili ve hukuku hakkındaki sınavlardan geçerek mesleklerini icra edebilirlerancak
mahkemelerönünde yazılı ve sözlü savunma yapamazlar. (AB vatandaşları hariç. Onlar için
farklı vedetaylı hükümler var)
Mesleğekabul baronun yaptığı bir sınavla mümkündür. Mesleğin başında iki yıllık birstaj
süresibulunmaktadır. Bu sürede de aday olarak hukuk mahkemeleriyle sınırlı olarakmesleği
icraedebilmektedirler. Bu sürenin sonunda girilmesi zorunlu olan bir sınavbulunmaktadır.
Avukatlıkmesleği dışında, doğrudan ticari faaliyet veya ücretli başka bir iş yapmakmeslekle
uyumluolmadığından yasaklanmıştır (Eğitim-öğretim, tahkim vs. hariç). Avukatlarınzorunlu
olarak mesleki sorumluluk sigortasıyaptırılması gerekmektedir.
SLOVAKYA
AvukatOlma Koşulları
Slovak AvukatlıkMesleği Hakkında Kanun (“Legal Profession Act”) hükümlerine göre
avukatlıkyapabilmek için aşağıda belirtilen şartları taşımak gereklidir:
�� Yasal işlemlerikendi başına yapma ehliyetine sahip olmak
�� Slovakya hukukfakültelerinde birinden ya da denkliği kabul edilmiş bir ülkenin
hukukfakültesinden master derecesi sahibi olmak
�� En az 3 yılstajyer avukat olarak çalışmış olmak
�� Baro sınavındabaşarılı olmak
�� Barodan ya dastajyer avukat listesinden atılmasını gerektirecek bir disiplin
soruşturmasıgeçirmemiş olmak
�� Dürüst bir kişiliğesahip olmak
�� Baroya kabuledildiği tarih itibariyle başka birisinin yanında istihdam edilmiyor
olmak
�� Yemin etmek
Dürüst birkişilikten kastedilen adayın kasti bir cürüm işlememiş olması, sabıka kaydının
bulunmaması,dürüstlüğü ve performansı konusunda hakkında makul şüphenin
bulunmamasıdır.
Baro ayrıcaüniversitelerdeki hukuk profesörlerini ve yardımcı profesörleri yemin etmek
şartıyladoğrudan avukatlık yapma hakkı tanıyacaktır. Aynı şekilde hakimlik, noterlikveya
savcılık sınavlarıBaro sınavına eşdeğer sayılacak, bu sınavlardan birisini geçmiş olanlar
sınavdanmuaf tutulacaktır.
Stajyeravukat olmanın şartları ise şu şekildedir:
�� Yasal işlemlerikendi başına yapma ehliyetine sahip olmak
�� Slovakya hukukfakültelerinde birinden ya da denkliği kabul edilmiş bir ülkenin
hukukfakültesinden master derecesi sahibi olmak
�� Bir avukatın yanındaçalışıyor olmak
�� Dürüst bir kişiliğesahip olmak
Avukatlarmesleklerini kendi açacakları bürolarında ferdi olarak icra edebileceklerigibi; diğer
avukatlarlaortaklık kurmak suretiyle; ticari olmayan bir ortaklığa ortak olmak suretiyle;
sınırlısorumluluğu bulunan bir ortaklığa genel ortak olmak suretiyle veya sınırlısorumluluğu
olan biravukatlık şirketinde şirket yöneticisi olmak suretiyle de icra edebilirler.
Ortaklıkkurarak çalışacak avukatların ortaklığında avukatlık mesleğinden olmayanlar yer
alamaz.
Avukatlarmesleklerini icra ederken müşterilerinin haklarını korumak, yasal menfaatlerini
geliştirmek,kanuna uygun olan talimatlarını yerine getirmekle yükümlüdür.
Avukatlarsınırlama olmadan Slovakya’nın her yerinde avukatlık yapabilirler. Uluslararası
anlaşmalarauygun şekilde başka ülkelerde de avukatlık yapmaları mümkündür. Avukatlarmahkemeler tarafından yapılan zorunlu görevlendirmeler hariç olmak üzere
avukatlıkhizmeti sunmayı reddedebilir.
Avukatlarücret karşılığında hizmet sunarlar ve makul bir meblağı peşin olarak talep
edebilirler.Avukatlık ücreti haricinde yaptıkları harcamaların (mahkeme masrafları, ulaşım,
telefonmasrafları, uzman görüşü ücreti, çeviri ücreti gibi) karşılanmasını da talepederler.
Avukatlarnormalden daha düşük ücret talep edebilecekleri gibi hiç ücret almadan dahizmet
sunabilirler.
Avukatlarmesleklerini icra ederken sebep oldukları zarar için müvekkillerine karşı
sorumludurlar.Ancak avukat azami gayreti göstermesine rağmen zararın kontrolü dışında
oluştuğunuispatlayabilirse sorumlu olmaktan kurtulabilir.
Baronunbelirlediği meslek kurallarını ihlal ederek görevini kötüye kullanan avukatlar
hakkındadisiplin soruşturması başlatılır ve sonucuna göre yazılı kınama, aleni kınama,para
cezası,geçici görevden uzaklaştırma veya baro levhasından kaydının daimi silinmesi
cezalarından biri ile cezalandırılır.
SLOVENYA
Avukat Olabilme Koşulları
Slovenya’daavukatlık yapmak için aşağıdaki şartları taşımak gerekmektedir:
�� Slovenya vatandaşı olmak
�� Sağlıklı olmak
�� Slovenya üniversitelerinden veya denkliği kabul edilen ülke üniversitelerindenbirinin
hukukfakültesinden mezun olmak
�� Avukatlık sınavında başarılı olmak
�� Hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra en az bir yılı biravukatın yanında olmak
üzere4 yıl süreyle hukukla iştigal etmek
�� Slovenya diline hakim olmak
�� Avukatlık mesleğini icra edebilecek kadar güvenilir birisi olmak
�� Avukatlık mesleğini icra etmek için gerekli malzeme ve tesise(equipment and
premises)sahip olmak.
Avukatlıkmesleğini icra edebilecek kadar güvenilir birisi olmaktan kastedilen; ahlaken
avukatlıkyapmayı hak etmeyecek bir suçtan mahkum olmamak veya avukatlık mesleğini
adaletlive itinalı bir biçimde yapamayacağı sonucu çıkarılacak davranışlardabulunmamaktır.
Hakimve savcılar, en az 1 yıllık avukat yanında çalışma şartından muaftır.
Bellibir dalda master yapmış olan avukatların talebi üzerine, o dalda en az 5 yıldırfaaliyette
bulunmalarıkoşuluyla “uzman avukat” unvanı verilebilir.
Hukukfakültesi mezunları en az bir yıl bir avukat yanında öğrencilik yapmakdurumundadır.
Bubir yılın ardından, stajyer avukat olarak avukatların yanında ya da hukukfirmalarında
çalışmayahak kazanırlar. Bu sırada iş sözleşmesi ile çalışırlar ve belli bir ücret alırlar.Üç
yılınardından sınavda başarılı olmaları durumunda da bağımsız avukatlık yapmaya hak
kazanırlar.
Mesleğin İcra Şekline ve Ücretler Hakkında Bilgiler
Avukatlarkendilerine başvuran müşterileri temsil edip etmeyeceklerine serbestçe karar
vereceklerdir.Avukatlar kendi açacakları bürolarda bireysel olarak çalışabilecekleri gibi
hukukşirketi içerisinde de faaliyet gösterebilirler.
Hükümetdaireleri, kamu gücü kullanan örgüt ve kişiler, avukatların dosyaları ileilgili
istedikleribilgileri sağlamakla yükümlüdür. Özel yasalarla sadece belirli yetkililerin erişimine
izinverilen kişisel veriler hariç olmak üzere avukatlar, müşterilerini temsilkapsamında
veritabanıyöneticilerinden kişisel veri talebinde bulunmaya yetkilidirler.
Avukatlaryapmış olduğu işin karşılığında ücret alma ve yaptıkları masrafların karşılanmasını
istemehakkına sahiptir. Avukat ücretleri Barolar Birliği ve Adalet Bakanı tarafındanbirlikte
kararlaştırılır.Avukatların müşterileri ile anlaşmaları ve yazılı hale getirmeleri şartıyla
belirlenenbu ücretten daha yüksek bir ücretin avukata ödenmesi mümkündür. Avukatlar
müvekkilineiletmek üzere aldığı paradan kendi ücretini kesme hakkına sahiptir.
Avukatların,avukatlık yaparken aşağıdaki işleri yapmaları mümkün değildir:
�� Bilim, eğitim, sanat ve gazetecilik hariç başka bir meslek icraetmek
�� Ücretli kamu hizmeti yapmak
�� Noter bürosu işletmek
�� Şirket yönetimine dahil olmak
�� Avukatlık mesleğinin bağımsızlığına ve saygınlığına yakışmayacakbaşka işler
yapmak
Avukatlar,stajyer avukatlar ve avukatlık öğrencileri mesleklerini itina ile yapmakzorundadır,
aksitakdirde disiplin sorumlulukları doğacaktır. Disiplin soruşturması sonundauyarı, kınama,
paracezası, avukatlık mesleğini yapma hakkından yoksun bırakılma cezaları ile
cezalandırılabilirler.
Avukatlarınreklamlarını yapmaları yasaktır, yasağa uymayanlar yüksek para cezaları ile
cezalandırılmaktadır.
YUNANİSTAN
AvukatOlabilme Koşulları
Yunanistan’daavukat olabilmek için öncelikle hukuk fakültesi mezunu olmak gerekir ki,
Yunanistan’dagirilmesi en zor fakültelerden birisi hukuk fakültesidir. Hukuk eğitim 4yıldır.
Yabancıbir ülkede hukuk eğitimi alan kişilerin diplomasının tanınması için ilave birsınava
tabitutulması gerekmektedir.
Avukatlıkstaj süresi 18 aydır ve bir avukatlık bürosu denetiminde yürütülen bu stajsüresince
stajyerleren az 30 defa duruşmaya katılmalıdırlar. Staj süresinin tamamlanmasınınardından
stajyerleryazılı ve sözlü olmak aşamaları olan bir sınav sürecine tabidir. Sınavlarbarolar
tarafındanorganize edilir. Yazılı sınavdan 10 üzerinden 6 puan alan stajyerler, halkaaçık olan
ve jüriheyetinde hakim, savcı ve avukatların olduğu ve bunların da doğrudan sorular
yönelttiğibir mülakata girerler.
Avukatlıksınavına girme yaşı maksimum 35’dir.
AvrupaBirliği üyesi devletlerin vatandaşı olan avukatların Yunanistan’daçalışmalarına 98/5
sayılıTopluluk Direktifi gereğince izin verilmektedir. Ancak bu hakka sahip olmakiçin söz
konusuyabancı avukatların en az üç yıl boyunca Yunanistan’da bir hukuk bürosunda
çalışmalarıgerekmektedir. Bu süre zarfında yabancı avukatlar ancak bir Yunan avukatın
kendisineeşlik etmesi durumunda mahkemelerde müvekkillerini temsil edebilirler.
Yunanistan’daavukatlık mesleği; disiplin hukuku, ücretler, mesleki ilerleme gibi konuları
kapsayan1954 yılında yürürlüğe giren Avukatlık Kanunu altında düzenlenmiştir. Ayrıca
avukatlarınuyması gereken Mesleki Davranış Kuralları ve her baronun belirlediği kurallarda
avukatlariçin bağlayıcıdır. Yunanistan’da avukatlar mesleğe başladıklarında önce sadeceilk
derecemahkemelerinin yetki alanı altında kalan işlere bakabilmektedirler. Dahasonraları,
görevyaptıkları süre ve aldıkları davaların özelliklerine göre istinaf ve temyiz
mahkemelerinde de temsilyetki ve hakkını elde edebilmektedirler.
Old 23-02-2012, 13:43   #58
Av.Hukuki

Varsayılan Yağma Hasan'ın Böreği

Bizim ülkemizde Avukatlık hakkı her ile bir hukuk fakültesi açılarak ve yapılacak sınav kaldırılarak siyasiler tarafından bedelsiz dağıtılan bir ulufeye dönüşmüştür.Kendileri kapıcı alacakken bile sınav yaparlar ama avukatlık için sınavı lüzum görmezler.Popilist siyasiler bedavaya açılabilen Hukuk Fakültelerinden bolca açtılar.Talep olursa her ilçeye hattta her köye açacaklar.Mezunlara gelince onlara sınav getirip onların oylarını kaybetmek olmaz.
Old 23-02-2012, 13:57   #59
Av. Öznur Aktürk

Sayın Meslektaşlarım,
Ben şahsen 10 yıldır bu mesleği icra eden bir avukat olarak
1- Hukuk fakültesi sayısının ve kontenjanlarının azaltılması, hukuk eğitiminin olması gerektiği kalite düzeyine çıkarılması,
2- Hukuk fakültesi diploması alındıktan sonra avukatlık stajına başlayabilmek için sınav yapılması,
3- En az 2 yıllık doyurucu ve yeterli bir staj dönemi olmasını (staj süresinin şu anki sistemiyle yürümesi halinde beklenen faydanın 2 değil 12 yıl da olsa elde edilemeyeceğini ve staj dönemi ile ilgili olarak köklü düzenlemelerin yapılması gerektiği),
4- Staj süresi sonunda mesleğe kabul için avukatlık sınavı yapılması,
5- Mesleğe kabul sınavına kıdemine bakılmaksızın halihazırdaki avukatlarından da girmesinin zorunlu olması,
6- Bu sınavın bir nevi TUS benzerliği kurularak aynı zamanda uzmanlaşmaya yönelik olması ve her avukatın her davaya bakma yetkisinin olmaması, sadece uzmanı olduğu alanda avukatlık mesleği icra etmesi,
7- Meslek içi eğitimlerin kaliteli ve yeterli düzeyde verilerek bu eğitimlerin zorunlu tutulması,
8- Avukatlık sınavını başarı ile tamamlayıp mesleğe kabul edilenlerin sonraki süreçte her 3-5 yıl gibi bir sürede yeterlilik ve ek uzmanlık sınavlarına tabi tutulması gerektiğini düşünüyorum.
Bunların bazıları veya hepsi siz sayın meslektaşlarıma abartılı, realiteden uzak, gereksiz, uygulama güçlüğü yaratacak fikirler olarak gelebilir. Ama dediğim gibi bunlar şahsi düşünce ve temennilerimdir.
Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi