Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

adi yazılı sözleşme ile müteahhiten daire alımı tapu iptal

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-02-2023, 10:02   #1
yeditepelişehir

Varsayılan adi yazılı sözleşme ile müteahhiten daire alımı tapu iptal

Merhaba meslektaşlarım. Müteahhitten adi yazılı sözleşme ile daire alımına dair bir sorum olacak. Çokça benzer konu açılmış ama eldeki verilerle kafam karıştı ve net bir sonuca da ulaşamadım. Eldeki verileri şöyle sıralayayım
1- Müteahhitle arsa sahibi arasında kat karşılığı inşaat sözleşmesi var. ( noterden mi yapıldı şu an bilmiyorum) müvekkilin beyanına göre arsa sahiplerine tapuları verilmiş. Ve yine tapularını alan başkaları da var.
2- Müvekkil ödemenin yarısını müteahhit şirket sahibine elden, bir kısmını müteahhit şirket hesabına bankadan, bir kısmını da müteahhidin eşine bankadan yapmış. Bu ödeme şekliyle borcu yok görünüyor ama ödeme bir kaç yere dağıldığı için ve yarısı elden olduğu için sıkıntı var gibi.
3- İkinci maddeye ek olarak müvekkilin müteahhitle whatsapp yazışmaları var. Müteahhit sürekli oyalama peşinde. Şunu yapıyorum bunu yapıyorum vs tarzı konuşmalar. Aynı dairenin başkalarına da satışı söz konusu. Müteahhidin de diğerleriyle sorunu çözmeden tapu veremem tarzı beyanı var. ( sözlü mü yoksa whatsapptan mı bunu iletmiş şu an bilmiyorum.)
4- Yakın tarihte de tapu devri için müteahhit randevu almış, müvekkile harçları yatırtmış ama randevu günü tapuya gelmemiş. Bu husus yukardaki elden ödeme kısmının ispatında işe yarar mı, yani alacağını aldığına göre devir için randevu almışsın denebilir mi?yoksa devir için randevu almak başka bir şey borcun tamamen ödenmesi başka bir şey diyebilir miyiz?
5- Yargıtay kararlarında yüklenicinin arsa sahibi karşı edimini yerine getirmiş olması, davacının yüklenice karşı edimini yerine getirmiş olması yani borcu tamamen ödemesi, dairenin fiilen teslimi ve kat mülkiyetine tabi bir yapı olması durumunda tapu iptal ve tescil mümkün olabilir diyor. Başka Bir platformda bir meslektaşımızın Yargıtay artık fiili teslim de aramıyor şeklinde yorumunu da okumuştum ama şu an bulamadım o başlığı.
6- Fiilen teslim olmasa da müvekkil bir evin neredeyse bütün eşyalarını almış ve faturalandırmış, ilgili yerlerde eşyaları beklemede. Nasıl olduysa kapılar henüz takılmadan klima da taktırmış.
7- Tüm bu bilgiler ışığında hangi davayı açabiliriz? Tapu bildiğimiz kadarıyla halen yüklenici şirket üzerinde. Kat irtifakı var. Eve yerleşmediği için ve ödeme ispatı da biraz sıkıntılı olabilecek gibiyken tapu iptal tescil mümkün olur mu? Bu mümkün değilse rayiç bedel istesek nasıl olur? whatsapp yazışmaları devire dair konuşmalar vs hatta randevu alınmasını borcu olmadığının delili olarak kabul ettirebilir miyiz ve bu vesileyle rayiç değer isyebilir miyiz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi