Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

eşin ailesini evden kovma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-10-2014, 14:39   #1
caraighan

Varsayılan eşin ailesini evden kovma

Selamlar Sayın Meslektaşlarım,

Davalının(veya taraflardan birinin) diğerinin anne ve babasını evden kovmasının boşanma sebebi olduğuna dair Yargıtay kararı arıyorum.Nette baktığım kadarıyla 2.HD'nin 12.06.2007 tarihli bir kararı var ancak karar bütününe ulaşamıyorum.Bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.

Saygılar.
Old 08-10-2014, 15:06   #2
Av.TuğbaKara

T.C. YARGITAY

2.Hukuk Dairesi
Esas: 2006/14481
Karar: 2007/9926
Karar Tarihi: 12.06.2007
(4721 S. K. m. 166)

Dava: Taraflar arasındaki davanın birleştirilerek yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hükmün temyizen mürafaa icrası suretiyle tetkiki istenilmekle duruşma için tayin olunan bugün duruşmalı temyiz eden Kamil Karakan vekili Av. Cengiz Günal Akgül ve temyiz eden karşı taraf vekili Av. Cahit Ovayolu geldiler. Gelenlerin konuşması dinlendikten sonra işin incelenerek karara bağlanması için duruşmadan sonraya bırakılması uygun görüldü. Bugün dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

Karar: Toplanan delillerden tarafların birbirlerine karşı ağır hakaretlerde bulunduğu, kocanın başka kadınla ilişkiye girdiği, kadının da eşini evden kovduğu anlaşılmaktadır. Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına yol açan olaylarda koca ağır kusurludur. Türk Medeni Kanunu’nun 166/2. maddesinin aradığı koşullar gerçekleşmiştir. Kocanın davasının da kabulü gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması doğru görülmemiştir.

Sonuç: Hükmün yukarıda gösterilen sebeple BOZULMASINA, bozma sebebine göre diğer yönlerin şimdilik incelenmesine yer olmadığına, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, iş bu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere, 12.06.2007 gününde oybirliği ile karar verildi. (¤¤) söz konusu tarih ve daire numarası ile bakıldığında bir tek bunu bulabildim. Ancak bu da size uygun değil. Künye numarasını tam verebilirseniz yardımcı olmaya çalışırım
Old 08-10-2014, 15:19   #3
caraighan

Sayın Meslektaşım,çok teşekkürler.

Yalnız ben eşin diğer eşi evden kovması ile ilgili değil,eşin diğer eşin anne ve babasını evden kovmasıyla ilgili karar aramıştım.Gene de sağolunuz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi