Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sitenin merdiven temizliğini yapan kadının sigorta hakkı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-08-2011, 10:51   #1
BORATAN

Varsayılan sitenin merdiven temizliğini yapan kadının sigorta hakkı

merhabalar ; müvekkil bir sitede 6 yıldır merdiven temizlik işi yapıyor .aylık 500 TL anlaşma karşığı haftada 2 ve ya 3 gün giderek çalışıyor. iş kanunun kapsamında çalıştığı gün kadar sigortalılığının tespiti davası açabilir miyiz ? bu konuda yasal düzenleme yapılacağını duymuştum.ancak yaptığım araştırmada henüz olumlu bir karara ulaşamadım.şimdiden teşekkürler
Old 03-08-2011, 12:07   #2
kezzy

Ev hizmetlerinde çalışanlar (ücretle ve sürekli olarak çalışanlar hariç) ile Kamu idareleri hariç olmak üzere, tarım işlerinde veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz işlerde çalışanlar sosyal sigortalı değillerdir. Yani, işverenleri onlar için SGK’ya prim ödemek zorunda değiller.
Ev hizmetlerinde çalışan ve temizlik yapak kişiler malesef İş Kanunu değil, hala Borçlar Kanunu kapsamında değerlendiriliyorlar.
Old 03-08-2011, 12:20   #3
Av.Evran KIRMIZI

Sayın Kezzy, bu cevabınızın hukuki daynağını anlayamadım. İş kanunu'na tabi olmamak ile sigortalı olmamak farklıdır diye düşünüyorum. Bu soruda çalışanın 5510 sayılı kanunun 4/a'ya tabi sigortalı olduğu ve 86. maddeye göre dava açılabileceği düşüncesindeyim. Fakat kuruma hiç belge verilmemiş olması nedeniyle 5 yıldan öncesi hak düşürücü süreye uğramıştır.
Old 03-08-2011, 12:35   #4
kezzy

Alıntı:
Yazan Av.Evran KIRMIZI
Sayın Kezzy, bu cevabınızın hukuki daynağını anlayamadım. İş kanunu'na tabi olmamak ile sigortalı olmamak farklıdır diye düşünüyorum. Bu soruda çalışanın 5510 sayılı kanunun 4/a'ya tabi sigortalı olduğu ve 86. maddeye göre dava açılabileceği düşüncesindeyim. Fakat kuruma hiç belge verilmemiş olması nedeniyle 5 yıldan öncesi hak düşürücü süreye uğramıştır.

Haklısınız üstadım yanlış anlaşılacak şekilde ifade etmişim. Uyardığınız için teşekkür ederim.
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, ev hizmetlerinde süreksiz çalışanları sigortalı saymıyor. Kanun’un 6 ıncı maddesinin birinci fıkrası gereğince, “…Ev hizmetlerinde çalışanlar (ücretle ve sürekli olarak çalışanlar hariç),” sigortalı sayılmamaktadırlar.

5510 sayılı Kanun uygulaması bakımından bir ev hizmetlisinin sigortalı sayılabilmesinin çalışma karşılığında ücret ödenmesi ve çalışmanın sürekli olması şarttır. Süreklilik kavramının ne olduğu da 4857 sayılı İş Kanunu’nda belirtmiştir ki, “ Nitelikleri bakımından en çok otuz iş günü süren işlere süreksiz iş, bundan fazla devam edenlere sürekli iş denir.”

Bu nedenle temizlik için haftada 2-3 günde değişik evlere gidenler hakkında Sosyal Sigortalar Kanunu uygulanmamakta ama aynı evde sürekli çalışıyorsa bu durumda ev sahibi çalışanı SGK'ya bildirmek ve sigorta primlerini ödemek zorundadır
Old 04-08-2011, 00:52   #5
Evren Osman

Değerli arkadaslar merhaba
benim bildigim site temizlik işlerinde çalışanların sigortalı olması zorunlu. Nasıl apartmanlarda kapıcılar İcin SSK dosyası açılıyor ve primleri ödeniyor ise buradada merdiven temizliği Isinde çalışan kisi İcin puantaj uygulaması yapılmak suretiyle aylık primi bildirilmeli ve eksik kalan günler İcin eksik gün formu verilmelidir.
Bildigim kadarıyla sigortalı olmayacaklar ev hizmetlerindekiler bu kisi site yönetimine bağlı çalışıyor bu nedenle sitelerinde apartmanlar gibi SSK dosyası açılması gerekli
sadece bekçi ve kapıcılarda gelir vergisinden bir istisna var onun dısında sigortalı olması gerekli diye düşünüyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi