Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nüfus kaydının düzeltilmesi davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-12-2012, 11:37   #31
akrd61

Mirasçılardan alacağımız vekaletname genel bir vekaletname mi olacak?
Old 20-12-2012, 12:45   #32
recepav

Genel vekaletname yeterli ama vekaletname yeni çıkartılacaksa siz yine vekalete bu dava için de ibare ekletin.Syg
Old 02-12-2013, 12:10   #33
CananOz

Öncelikle iyi çalışmalar diliyorum..
babamın dedesinden kalan taşınmazlar için izaleyi şüyu açıcam yalnız veraset ilamını almadan nüfustan kayıtları aldığımda dedenin 8 çocuğu gözüküyor halbuki 7 kardeşler.6. cocuk olan hala doğduktan 7 ay sonra aynı isimle bir emine daha gözüküyor ve eminelerin tc noları farklı ayrıca ana ve baba adları tutuyor.yaşayan sadece 7. çocuk olan amca var diğerleri vefat etti.ben babamın vekili olarak nüfusun terkini davası açabilir miyim hukuki menfaatim olduğunu düşünürsek bu durumda davalı nüfus idaresi ve yaşayan kardeşlerden 7. cocuk olan amca mı olacak ve bu dava ne kadar sürede sonuçlanır tahminen şimdiden teşekkürler.
Old 03-12-2013, 11:07   #34
akrd61

Değerli meslektaşım anlatımınızdan

Nüfus kayıtlarında esasında var olmayan ancak nüfus kayıtlarında var olan TC noları farklı ancak anne-baba adları aynı ikinci bir kız çocuğu daha gözükmekte.Burada iki kayıttan tan işlem görmeyen kayıtın iptali için nüfus kaydının iptali davası açmanız gerekir diye düşünüyorum.İspat bakımından Emine ye ait kayıtlardan hangisinin işlem gördüğünü yani Emine hayattayken hangi nüfus kaydı ile işlemler yaptığını evlilik kayıtlarından,resmi dairelerde yapmış olduğu işlemlerden,tanık beyanlarıyla vs. ispatlamanız durumunda işlem görmeyen kaydın iptal edileceğini düşünüyorum.

Alıntı:
Yazan CananOz
ben babamın vekili olarak nüfusun terkini davası açabilir miyim hukuki menfaatim olduğunu düşünürsek bu durumda davalı nüfus idaresi ve yaşayan kardeşlerden 7. cocuk olan amca mı olacak ve bu dava ne kadar sürede sonuçlanır tahminen şimdiden teşekkürler.

Babanız hayatta ise babanız veya alacağınız vekaletname ile vekili olarak siz eğer hayatta değil ise mirasçısı olarak ve nüfus kaydının değişmesinden etkilenecek olan olarak yine siz davacı olabilirsiniz.

Davalı olarak Nüfus Müdürlüğü ve Nüfus kaydının değişmesinden etkilenecek olan yaşayan ve yaşamayanların mirasçılarını göstermeniz gerekiyor.
Süre konusunda ise
Old 21-09-2015, 11:49   #35
advokat34

Varsayılan Nüfus Kayıtlarının Düzeltilmesi Davası mı?

Meslektaşlarımın bayramını kutluyorum.
Görüşlerinizi almak istediğim bir husus vardı;
Anne baba, çocuğunu başka bir kadının nüfusuna kaydetmişlerdir. Kayıtta anne görünen kadının, imam nikahlı birlikteliği vardır. Yani nüfus kaydında çocuğun babası diye geçen ismin resmi anlamda bir babalık durumu yoktur. Bu durumda çocuk yönünden soybağını reddedeceği bir baba bulunmamaktadır.
O halde, kayyım işi ile uğraşmaktansa, kaydi anne adına Nüfus Kayıtlarının Düzeltilmesi davası açmamız, çocuğun biyolojik anne babasının nüfusa geçmesi için yeterli olur mu?
Biyolojik anne baba adına mı yoksa kaydi anne adına mı dava açmak işi kolaylaştırır karar veremedim.
Bu konuda görüş ve deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Old 22-09-2015, 20:04   #36
uğur deniz

Vekaletnamede nüfus kayıtlarının düzeltimi yönünden özel yetkinin olması gerekir.
Old 09-02-2016, 21:43   #37
av.mucahit

Farklı başlık altında açmamak adına buradan sormak istedim.
Biraz garip bir olay. Müvekilimin eşine ve baldızına aynı kimlikler zamanında çıkartılmış. Öyleki Müvekilimin eşinin ve baldızının kimliklerindeki her türlü bilgi (İsim , T.C Kimlik numarası dahil ) aynı olarak yazılmış. Bundan dolayı müvekilimin yaptığı resmi evlilik iki farklı kişinin nufus kaydına işlendiğinden müvekilimin çoçukları baldızı adına kayıt edilmiş.
Müvekilim durumdan yeni haberdar oluyor ve eşine ait kimliği değiştiriyor ama yeni kimliğinde bekar gözüküyor.
Şimdi ise çoçuklarını gerçek eşi adına kayıt etmek ve tabi ki de baldızı ile olan evliliği bitirmek istiyor. Bu durumda ne yapmamız lazım. ?
Old 22-11-2019, 14:00   #38
av.busranur

Merhaba
mertmemoli'nin anlattığı olaya benzer bir olay benim müvekkilimin de başına gelmiş. Dedesi yıllar önce tren kazasında hayatını kaybetmiş ve cesedine de ulaşılamamış. Üstelik dedesinin nüfus kaydı hiç yapılmamış. Dedesine ve dedesinin kardeşlerine kalan miras nasıl olduysa dağıtılmış. Ancak kadastronun uğramadığı yerlerde yeni tereke ortaya çıkmış ve dedesinin kardeşleri bu yerlerin kendi üzerine geçmesi için dava açmışlar. Bu kardeşler bir uyanıklık yapıp "Nasıl olsa kardeşimizin nüfus kaydı yok" diyerek yeni ortaya çıkan mirastan onun faydalanmasına engel olmak istemişler. Müvekkilim mirasçı olarak gözükmüyor, bu yüzden hak kaybı yaşamaktadır. Ne yapmalıyım? Kardeşlerin açtığı davaya müdahil olarak katılabilir miyim? Yoksa nüfus kaydının tespiti için dava mı açmalıyım?
Nüfus Hizmetleri Kanunu Uygulama Yönetmeliği m.72'de buna ilişkin bir hüküm var. Diyor ki;
Nüfusta kayıtlı olmayanların ölümü
MADDE 72 – (1) Aile kütüğünde kaydı olmayan kişinin ölümüne ilişkin tutanaklar resmî veya özel sağlık kurumları veya kamu kurum ve kuruluşlarının kayıtlarına dayanılarak düzenlenmişse nüfus müdürlüğünce kabul edilip işleme alınır.
(2) Ölüm tutanaklarında yer alan bilgilere göre aile kütüğünde kaydı bulunmayan kişiler, vatandaşlık durumu düzgün olmayan kişiler kütüğüne kayıt edilerek hakkında yaptırılacak soruşturma ile Türk vatandaşı olup olmadıkları araştırılır. Türk vatandaşı olduğu anlaşıldığı takdirde, ölüm tutanağına dayanılarak nüfus müdürlüğünce resen doğum tutanağı düzenlenir. Ölen kişi bu doğum tutanağına dayanılarak aile kütüğüne tescil edilir. Daha sonra ölüm tutanağı aile kütüğüne geçirilir, vatandaşlık durumu düzgün olmayan kişiler kütüğündeki kaydı, aile kütüğü ile bağ kurularak kapatılır.

Burada bahsedilen soruşturma nasıl yapılır? Soruşturma yapılması için nereye başvurmalıyım? Vatandaşlık durumu düzgün olmayan kişiler kütüğüne nasıl ulaşabilirim? Kolay gelsin
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi