Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Gayrimenkul İsgali Ve İsgal Edilen Gayrimenkullerin Satisi

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-02-2002, 15:59   #1
EmineILGIN

Varsayılan Gayrimenkul İsgali Ve İsgal Edilen Gayrimenkullerin Satisi

Merhabalar,
Yurtdisinda ikamet etmekte olan bana ve kardeslerime, babamizin vefati nedeniyle bize gayrimenkul miras birakti. Bunlari ucumuzun adina gecirdim.
Sozkonusu olan ve Turkiye'de koy yerinde bulunan evin birisini akrabam yaklasik 7 yildir sozlesmesiz ve kontraksiz isgal etmektedir. Bunun yani sira bize ait olan arsa uzerinde ahir yapmis bulunmakta ve ayrica bize ait olan tarlayi kullanmaktadir. Ayni zamanda sehirde bulunan bir dairemiz tanimadigimiz kisiler tarafindan kapisi kirilip isgal edilmistir. Her hangi bir sozlesme veya kontrakt yoktur.
Bizler yurdisinda yasadigimizdan ve Turkiyemizin kanunu, yasalari, yol ve yordami hakkinda bilincsiz.
Bizlerin ne yapmasi gerekli bu durumda? Isgal edilen gayrikmenkullerimize nasil bosaltabiliriz? Cunku satmak istiyoruz, hicbir alici problemli bir mali almak istemez.
Kardeslerim ve ben bu sorunu cozmek icin neler yapmaliyiz? Ve avukatsiz halletmek mumkunmu aceba? Ne kadar zaman suresi icinde bu sorunlarin cozulme imkani olabilir?

Saygilarimla,
Old 27-02-2002, 15:59   #2
Acekin

Merhabalar;
Anlattığınız hususların hepsi fuzuli işgaldir. Kaymakamlığa vereceğiniz bir dilekçe ile bu işi halledebilirsiniz. Bu işleri yaparkende avukat tutma mecburiyetiniz yoktur. Elbette hukuki işlerinizi kendiniz takip ve dava edebilirsiniz. Ancak sizin çok uzun bir sürede bitireceğiniz bir işi bir avukat çok daha kısa zamanda ve çok daha kolay olarak halledecektir. Zira siz acemi olarak bu işleri yapmaya çalışırken o daha profesyonelce bu işleri yapacaktır. Benim size tavsiyem bu işte bir avukattan profesyonel yardım almanızdır. Karar sizin.
Saygılarımla...
Old 27-02-2002, 16:00   #3
EmineILGIN

Sayin Acekin,
Verdiginiz cevabiniz icin cok tessekur ederim. Bu konu ile ilgili kafama takilan sorular vardi, bununla ilgili cevap verebilirseniz menun olurum.
Oncelikle kaymakama verilecek dilekcegi kendimmi yazmam gerekli, bu gerekli ise
ornek dilekceleri nereden bulabilirim? Yoksa dilekce bir makam tarafindan mi yazilmali?
Ben bu isgal konusu ile iki degisik avukata basurmustum, tarifelerini ogrenmek icin ( kendileri isgal konusu ile herhangi bir bilgi vermediler. Ve tuhaf olan
ikiside degisik tarifeler vermislerdi, isgal edilen gayrimenkullerin bosaltilmasi icin.
Sorum sudurki, avukatlarin yapacaklari isler icin standard tarifeleri (avukatlik ucreti) varmidir? Ve bunu nasil ve nereden ogrenebilirim?
Ayrica yeni avukatlik kanunun madde 77/avukatlik kanununun 164 maddesinin degismis oldugunu okudum.
Bu degisen kanunda sunlar yazmaktadir: avukatlik ucreti, avukatin hukuki yardiminin karsiligi olan meblagi veya degeri ifade eder. Yuzde yirmibesi asmamak uzere, dava veya hukmolunacak seyin degeri yahut paranin belli bir yuzdesi avukatlik ucreti olarak kararlastirilabilir.
Bu yukaridaki 164 madde ne demektir biraz aciklamada bulabilirmisiniz??
Ornegin hukuku yardimin karsiligini para ile nasil degerlendirebilirsin veya olcebilirsin? Yizde yirmibesi nasil buluyorsun, bunlar standard midir? v.s.
Ya
Old 27-02-2002, 16:00   #4
Acekin

Tekrar merhaba;
Sayın Ilgın, kaymakamlığa yazılacak dilekçeyi, tapuda malik oraka görünen kimseler veya bunların vekalet verdiği kimse yazıp imzalayacaktır. Bu dilekçeleri hazır olarak bulabileceğiniz bir yerin olduğunu sanmıyorum. Bu dilekçenin şekli o kadar önemli olmayıp önemli olan konuyu aktarabilmesidir.
Avukatlık ücreti konusunda her avukatın farklı tarife uygulamalır diğer meslek gruplarında olduğu gibi gayet normaldir. Bu işin bir standardı yoktur. Sadece barolar tarafından yayınlanan asgari ücret tarifeleri vardır. Ancak bu da adından da anlaşılacağı gibi asgari ücret tarifesidir, yani tarifede alınacak ücretin alt sınırı belirtilmiş olup üst kısmı için bir sınırlama getirilmemiştir.
Avukatlık Kanunun 164 Md. si aslında son derece açıktır. Ancak hukuki yardımın karşılığının para ile alınmasının size ters gelme sebebini anlayamadım. Yapılan her işin bir karşılığı vardır. Avukat da müvekkiline bazen bilgisi ile bazende çalışmasını ile hizmet vermektedir ve bunun karşılığını da istemektedir. Diğer mesleklerde de bundan farklı bir şey olmamaktadır. Doktorlarda tıbbi yardımda bulunmaktadır ve karşılığını da kesin olarak almaktadırlar. Sorunuzun diğer kısmına gelince, Avukat ile vekil, alınacak ücreti vekaleti serbestçe kararlaştırabilirler, bunda herhangi bir sınırlama söz konusu değildir. Bazen taraflar alınacak ücreti açılan davanın miktarına bağlı olarak kararlaştırabilirler, kanun bu gibi durumlarda uygulanacak oranın sınırını çizmiştir. Kanun burada belirttiği oranla konuya mutlak bir sınırlandırma getirmemiştir. Şayet mutlak orak bir oran getirse; değeri para ile ölçülmeyen hususlarda neyi esas alarak oran uygulayacaksınız. Kısacası siz kendinize göre uygun gördüğünüz bir avukatla anlaşın ve anlaştığınız hususları belirleyen bir de sözleşme yapın. Kanun bu tür anlaşmalara engel değildir. Umarım sorunuzun cevabınızı almışsınızdır.
Saygılarımla...

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi