Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: Ötanazi suç olmalı mıdır?
evet, ötanazi suç olmalıdır 13 30,95%
hayır, ötanazi suç olmamalıdır 29 69,05%
Oy Verenler: 42. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 28)

Ötenazi'nin Hukuki Statüsü

Yanıt
Konu Notu: 4 oy, 4,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-12-2006, 20:00   #31
Av.Duygu Işık Behrem

Olay çok neşeli hale geldi esasen. Ötanazi kelimesinin doğru yazılışını ben daha önce kendim THS Türkçe ve Hukuk Çalışma Grubundaki ilgili başlığa eklemiş olduğum için dün gece eklediğiniz o mesajı tekrar olmasın diye silmiştim Sayın mutlakadalet
Sayın Jeanne D'arc dil konusunda "hepimizin" doğru bildiği yanlışlar olabiliyor. Önemli olan bile bile yanlış kullanmamak.Nezaketiniz için ben de size teşekkür ederim.
Old 11-12-2006, 20:09   #32
mutlakadalet

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık Poyraz
Olay çok neşeli hale geldi esasen. Ötanazi kelimesinin doğru yazılışını ben daha önce kendim THS Türkçe ve Hukuk Çalışma Grubundaki ilgili başlığa eklemiş olduğum için dün gece eklediğiniz o mesajı tekrar olmasın diye silmiştim Sayın mutlakadalet
Sayın Jeanne D'arc dil konusunda "hepimizin" doğru bildiği yanlışlar olabiliyor. Önemli olan bile bile yanlış kullanmamak.Nezaketiniz için ben de size teşekkür ederim.
Ben de bugün THS Türkçe ve Hukuk Çalışma Grubunda yer alan ilgili forumda eklediğim kelimeyi göremeyince uyku sersemliği ile yanlış yazmış olabileceğimi bundan ötürü de silinmiş olduğunu düşünmüştüm; neyse ki yanlış yazmamışım, şu halde özür dilememe de gerek kalmadı şaka bi tarafa olay cidden çok neşeli bir hal aldı . Neyse ben şimdi tekrardan eklemiş olduğum "ötanazi" kelimesini sileyim de daha fazla kargaşa doğurmayalım.
Old 13-12-2006, 17:22   #33
Av. Galip DAĞTEKİN

Ötanazi'nin suç olup olmaması tamamen göreceli bir konudur.İslam hukuku yönünden baktığımızda ötanazi suçtur.Çünkü canı veren Allah canıda aynı şekilde alır.Yani canının alınması üzerinde insanların hiçbir şekilde etkisi yoktur.Olan hukuk yönünden baktığımızda ise buradada yine göreceli olduğu ortaya çıkmaktadır.Kimi ülkelerde ötanazi suçken kimi ülkelerde suç olamaktan çıkarılmıştır.Türkiye açısından baktığımızda ise Ötanazinin suç olmaktan çıkarılması söz konusu olamaz.Çünkü yaşadığımız toplumda bulunan ahlaki kurallar,görgü kuralları,dini kurallar buna izin vermemektedir.Şahsi görüşüm ötanazi suç olmaktan çıkarılmalıdır.Çünkü ötanaziyi uygulayacağımız kişilerin artık toplumdan bir beklentileri söz konusu değildir.Daha da açmak gerekirse ötanazi uygulanacak kişi "yaşayan bir ölüdür".Bu tür kişilere daha da acı vermenin bir mantığı yoktur.Sonuç olarak ötanazi için kesin bir şey söylemek çok zordur.Toplumun değer yargılarının zamanla değişmesi ile ötanazide suç olmaktan çıkarılabilir....Saygılarımla
Old 14-12-2006, 17:36   #34
allegria

Ötanazi aktif ve pasif ötanazi olmak üzere 2 ye ayrılır:

Aktif ötanazide hekim ya da yardım eden kişi aktif bir hareketiyle kişinin yaşamına son vermekte örneğin iğne enjekte ederek..Bu anlamda baktığımızda aktif ötanazi daha korkutucu bir şey olarak gözüküyor.

Pasif ötanazi de ise hekimin aktif bir hareketi yok sadece hastaya uygulaması gereken tedaviyi sona erdiriyor örneğin hergün yapılması gereken iğneleri yapmıyor ya da hapları vermiyor..

Hukukumuz açısından pasif ötanazinin geçerli olduğu kanısındayım.Zaten ceza hocamızının dediği üzere ülkemizde bizim bilmediğimiz pek çok ötanazi yapılıyormuş hekimler tarafından..
Old 14-12-2006, 21:02   #35
avien

Lütfen "Milyon Dolarlık Bebek" adlı filmi izleyiniz..ötanazi konusundaki görüşleriniz değişir belki ya da "yaşam olgusunun, çizginizin bir noktasında artık yeterince kutsal olmadığını sezersiniz..."

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi