Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

itirazın iptali kararını borçlunun kendisine nasıl tebliğ edeceğim?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-01-2007, 22:21   #1
üye14072

Varsayılan itirazın iptali kararını borçlunun kendisine nasıl tebliğ edeceğim?

Borçlu aleyhine ilamsız takibe başladım.
avukatı itiraz etti.
itirazın iptali davasını kazandım.
kararı tebliğe çıkarttım.
mahkeme de haklı olarak borçlunun avukatına tebliğ etti.

mal beyanında bulunmayan borçlu hakkında İİK 75 gereği ceza davası açabilmem için kararın borçlunun kendisinde de tebliği gerekiyor. (yargıtay içtihadı)

mahkeme konu ile ilgili talebimi reddetti.

icra müdürü de reddetti.

bu tebligatı nasıl yapacağım

saygılarımla

Av. M. Emin ÖZTÜRK
Kocaeli Barosu
Old 27-01-2007, 12:44   #2
saadet

ne yazık ki yapamayacaksınız , benim de bunun gibi taleplerim geri çevrildi. isterseniz icra müdürünün kararına karşı şikayet yoluna gidin ve deneyin ben bu yolu denememiştim. kolay gelsin , iyi günler.
Old 27-01-2007, 15:49   #3
üye14072

Alıntı:
Yazan saadet
ne yazık ki yapamayacaksınız , benim de bunun gibi taleplerim geri çevrildi. isterseniz icra müdürünün kararına karşı şikayet yoluna gidin ve deneyin ben bu yolu denememiştim. kolay gelsin , iyi günler.

şikayet sonucu ne oldu?

ayrıca noter vasıtasıyla tebligat düşünüyorum ne dersiniz?
saygılarımla
Old 28-01-2007, 00:03   #4
Av.Bülent Özkan

Sn. Meslekdaşım;
İlamsız takibe karşı itirazın iptali davası açtı iseniz ve bu itirazın iptali davası kabul oldu ise bilindiği üzere Mahkeme kararını dahi tebliğ etmeden icra dosyasından hacze çıkabilirsiniz. size önerim;
Borçluya hacze gidiniz. Haciz sırasında orada bulunması durumunda da icra dosyasında bulunan itirazın iptali kararını elden kendisine tebliğ ettiriniz bu hususu da haciz zaptına işletiniz(sn. Kavilinin mesajından sonra eklenmiş bölüm- haciz zaptına ayrıca haczi kabil mal bulunmadığı veya borcu karşılamaya yeter mal bulunmadığı işlenmelidir,).... İşe yarayabilir. Düşünebildiğim en pratik çözüm bu ..
Saygılarımla..
Old 28-01-2007, 15:24   #5
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan Av.Bülent Özkan
size önerim;
Borçluya hacze gidiniz. Haciz sırasında orada bulunması durumunda da icra dosyasında bulunan itirazın iptali kararını elden kendisine tebliğ ettiriniz bu hususu da haciz zaptına işletiniz.... İşe yarayabilir. Düşünebildiğim en pratik çözüm bu ..
Saygılarımla..

Meslektaşım bu öneriye katılamıyorum. Çünkü soruyu soran meslektaşımız "mal beyanında bulunmayan borçlu hakkında İİK 75 gereği ceza davası açabilmem için" seçenek aramaktadır. Oysa, karar bildirimi yapılmadan önce borçlunun mallarının nerede ve hangileri olduğunu alacaklı/vekili biliyor ise, suç oluşmayacağından borçlunun bu nedenle cezalandırılması gerçekleşmeyecektir.

Saygılarımla.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu, yeni sanık

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...?t=5702&page=3
Old 28-01-2007, 18:31   #6
ragıp

Vekille trakip edilen davalarda, vekile tebligat yapılacağı ve asile yapılan tebligatın yok hükmünde olduğu sabit. Ancak, ceza davalarında ve sair davalarda asile tebligat yapılmasını öngören durumlar, ayrık tutulmuştur.
Bu nedenle, kararın hem asile hem vekile tebliğini istemek gerekir. Eğer talep red edilirse, buna ilişkin yasal yollara başvurmakta yarar var. Mal beyanında bulunmama nedeniyle zamanaşımının bu arada işlemeyeceği kanısındayım
Old 28-01-2007, 21:10   #7
üye14072

ilginç biçözüm önerisi site yasaklısı bir meslektaşımızdan geldi.

açtığım itirazın iptali davasında, kararın borçluya da tebliğini dava talebi olarak sunmamı teklif etti.

sayın ragıpa da tüm meslektaşlara da teşekkürler.
av. m. emin öztürk
Old 29-01-2007, 12:41   #8
saadet

Alıntı:
Yazan isim bulamadım
şikayet sonucu ne oldu?

ayrıca noter vasıtasıyla tebligat düşünüyorum ne dersiniz?
saygılarımla

hakimlerin usulüne uygun bir tebligat olduğunu kabul etmesi bir zor görünüor ama diğer bir meslektaşın dediği gibi hacze gidip kararı tebliğ ettirebilirsiniz. borçlunun borca yetecek kadar malını haczedip muhafaza altına almadığınız sürece şikayet hakkınız düşmez. iyi günler.
Old 29-01-2007, 13:30   #9
AV. YUSUF DEVECİ

vekile tebligat esas olmakla birlikte asilede tebligat çıkarmanıza yasal engel yoktur önemli olan vekile çıkarılmasıdır hatta mal beyanı açmanız içinde zorunluluk bu durumda mahkemenin talebinizi kabul etmesi gerekir talebinizde tebliğin sebebini ve yargıtay içtihadı da eklediyseniz reddi yasal değil yanlız buna rağmen mahkeme dosyasında arzulanan sonuca varmak mümkün görünmüyor ise icra dosyasına mahkeme kararını ibraz edip mahkeme kararına göre dosya hesabını çıkartılarak borçluya borç muhturası çıkartıp bu muhturayla birlikte mal beyanında bulunulmasını talep edebilirsiniz
yukarıda meslektaşlarımızın belirtiği gibi hacizde tebliğ yaparsanız şikayet hakkınız olmasına rağmen ceza kararının çıkması biraz zor
pratikte ise bu yazdığım şekilde tebligat olsada veya yukardaki talepleriniz kabul edilsede borçlu kendini vekille temsil ettiğine göre kaybedilmiş bir mahkeme kararını tebliğ alır almaz soluğu avukatın yanında alacaktır neticede vekilde gereğini yapacaktır
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi