Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ihtiyadi tedbir

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-01-2010, 18:30   #1
Konuk

Varsayılan ihtiyadi tedbir

Merhaba;

Eşimle 6 aydan beri ayrı yaşıyorum bir yaşında oğlum var onunla beraber ailemin yanındayım.Eşim hayatında başka bir bayan olması sebebiyle beraber kaldığımız evden boşanmak istiyorum diyerek ayrıldı sonrasında kendisinin kaldığı eve gittiğimde beni darp ederek ve oğlumu öldüreceğini söyleyerek evinden kovdu.Bebeğim o esnada ailesinin yanında kalıyordu (çalıştığım için).Eşim boşanmayı kabul etmediğim müddetçe oğlumu vermeyeceğini ailesinin evlerine kabul etmeyeceklerini söyledi (yazılı maili mevcut).Bende oğlumu ailesinin evinden aldım ve kendi ailemin yanına kalmaya başladım.Eşim bu süre zarfında bizi hiç aramadı ama mailllerde hep oğlumu kaçırmakla beni suçladı.Tedbir nafakası için dava açtım ve hakime hanım 400 tl oğluma bağladı ve 2. duruşmayı mayıs ayına erteledi.Henüz parayı oğluma verilen parayı alamadım.Eşim birliğini değiştirdi ve geçtiğimiz hafta malülen emeklilik için işlem sağladığını öğrendim (daha evvel senin oğluna para vermem gerekirse emekli olurum demişti şahitlerim var).Eşimin banka borçları var hepsi icrada.Emekli sandığını aradım ve bana emeklilik işleminin gerçekleştiğine yönelik bilgi verildi fakat ben emeklilik tazminatını alıp almadığını net olarak bilemiyorum.İhtiyadi tedbir kararını cuma günü çıkarttım pazartesi günü birliğine yazısını elden vericem.Eğer eşim parasını aldıysa bunun için gerçekleştirebileceğim herhangi bir işlem varmıdır?Belki bankaya olan borçları sebebiyle tazminatına bloke konulabilir.Benim bu ihtiyadi tedbir kararına artı olarak tüm banka hesaplarına tedbir kararı konulması için bir madde koydurmam gerekir mi(tedbir kararını emekli olduğunu birliğe vericem)?Eşime 2008 yılında bir aldığımız bir araba var fakat arabanın ruhsatı babasının üzerine bunun için bir işlem sağlayabilirmiyim?Ayrıca eşimin hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştum ekim 15 de emniyete ifade verdim elimdeki tüm belgelerle fakat herhangi bir sonuç henüz çıkmadı ne zaman çıkabilir?

Dest. için teşekkürler.İyi çlş.
Old 17-01-2010, 00:51   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Oğlunuz için hükmedilen tedbir nafakasının tahsili için öncelikle bir icra takibi başlatmalısınız.Borçlunun adresine tebliğ sonrası kesinleşecek takipte, nafakayı tahsil için eşinizin gelirleri ve mal varlığı değerleri üzerine haciz işlemi uygulamanız gerekecektir.

Eşiniz çalışıyor ise, maaşı emekli ise emekli maaşı üzerinde haciz isteyebilirsiniz. Bunu da halen çalışmakta olduğu kuruma ya da emekli ise Emekli olduğu kuruma yazı talebinizle, icra dairesi tarafından bildirilecektir.

Nafaka alacağı öncelikli alacak olduğundan maaşlardan öncelikli olarak kesilecektir. Diğer hacizlerin önüne geçecektir.

Yapılan icra takibine rağmen nafaka ödememek SUÇTUR. İcra ceza mahkemesinde açacağınız dava ile eşiniz ceza alacaktır.

İhtiyatı tedbir kararını mahkeme, talebinize göre ya da taktirine göre verebilecektir.

Sizin yine bankalardaki paralarla ilgili tedbir de istemenizde sakınca yoktur. Siz taleplerinizde bulunun mahkeme bunları değerlendirecektir.

Ancak ve ancak hukukçu olmayan bir kimsenin bu işlemleri takip etmesi ya da hakkın özüne yönelik talepte bulunması sağlıklı ve yeterli değildir.

Hatta açtığınız ve birebir incelemediğimiz dosyanın -ayrıntısına ilişkin- yanıt vermemiz de sağlıklı olamaz. Bizler ancak buradan, çerçeve kanun ve bilgileri verebiliriz.

Bu sebeplerle,hak kaybına uğramamak için davalarınızı takipte profesyonel fiili avukat desteği almalısınız.

Saygıyla,
Old 18-01-2010, 00:04   #3
Konuk

Teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi