Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kiracinin kiralayanin kendi ihtiyaclari nedeniyle kiralanan yerden cikarmasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-12-2008, 11:43   #1
Canavar Avukat

Varsayılan Kiracinin kiralayanin kendi ihtiyaclari nedeniyle kiralanan yerden cikarmasi

Merhaba,
Belki cok kolay anlasilir ve net bir konudur ancak karsima ilk defa geliyor, ustun koru ya da yuzeysel de olsa dogru acidan bakabilmem icin yol gostermenizi rica ediyorum.
Kiralanan seyin cinsi Ofis ve Arsa, muvekkil sirket tarafindan showroom amacli kullanilmak uzere kira sozlesmesi yapilmis. Kira sozlesmesi suresi 1 yillik. Her sene yenileniyor. 01.02.2005 kira baslangici.

Kiralayan kisi muhattaba durduk yere ihtarname gondererek 01.02.2009'da sozlesmenin sona erecegini, bunu yenilemek istemedigini kiracinin bu tarih itibariyle kiralanan yeri bosaltmasi gerektigini yapmadigi taktirde tahliye davasi vs her turlu yasal yola basvuracagini bildirmis. 4 senedir devam eden bir kira akti yani anlasilan. Ancak ihtarnameyi zamaninda gondermis; yani sozlesmenin bitiminden 2 ay once..

Kiralayan yani tahliye edilmesi istenen firma bizim muvekkilimiz bu durumda her sey kiraya verenin lehine gorunuyor cunku herseyi usulune gore ve zamaninda yapmis ancak bu durumda muvekkilimiz icin tek istedigimiz kira sozlesmesini 2 ay daha uzatabilmek yani kira sozlesmesinin bitimi olan 01.02.2009 tarihinde degil de 01.04.2009'da cikmak.

Bu konuda nasil bir onlem yolu izlenebilir ne yapilabilir ?

Kanali dogru acmama yardimci olursaniz arastirmasini yapmakisterim

Tesekkurler
Old 31-12-2008, 13:59   #2
av.23

Söz konusu yer 6570 tabi olmadığından kiralayan müvekkliniz aleyhine süre bitimi ve aktin feshi konulu dava açabileceği gibi; İİK m.272 uyarınca tahliye emri gönderebilir. Her iki durumda da (icradan gelen tahliye emrine itiraz ederseniz) yargılama zaten bir süre devam edeceğinden; müvekkilinize gerekli olan 2 aylık süre dava devam ederken sağlanmış olur.Onun dışında sözleşmenin süresinin uzatılabilmesi mümkün görünmüyor.Dava devam ederken tahliye gerçekleşir ve davada konusuz kalmış olur. Tabi davaya veya takibe sebebiyet vermeden ötürü yargılama giderleri vekalet ücreti ödemek zorunda kalır müvekkiliniz.Ne kadar iç açıcı şeyler söyledim değil mi? Elinizi çabuk tutar yargılamada tahkikat bitip deliller toplanmadan boşaltırsanız tabi vekalet ücretinin yarısını ödeyerek kurtarabilirsiniz. Kolay gelsin
Old 31-12-2008, 14:52   #3
emrah_orbay

en güzel yol, bunların olabileceğini kiralayana anlatmak ve bunların olmasındansa 2 aylık kira bedelini verip 2 ay daha orada kalmak konusunda kiralayanla anlaşmak diye düşünüyorum.saygılarımla
Old 02-01-2009, 04:31   #4
cisseven

bence sözleşme bitim tarihinde sşzş mahkemeye verirse size tahliye tebliğinin gelmesi ile hatırladığım kadarıyla 2 aylık bi tahliye süresi veriyor oda size yeter heralde ama kanuna bakmakta fayda var görüşündeyim
Old 02-01-2009, 10:41   #5
Admin

Alıntı:
Yazan Batur77
Kiralayan kisi muhattaba durduk yere ihtarname gondererek 01.02.2009'da sozlesmenin sona erecegini, bunu yenilemek istemedigini kiracinin bu tarih itibariyle kiralanan yeri bosaltmasi gerektigini yapmadigi taktirde tahliye davasi vs her turlu yasal yola basvuracagini bildirmis. 4 senedir devam eden bir kira akti yani anlasilan. Ancak ihtarnameyi zamaninda gondermis; yani sozlesmenin bitiminden 2 ay once..
2 aylık süreyi nasıl bulduğunuzu anlayamadım? Sözleşmede yazılı bir süre mi bu 2 ay?

Zira gayrımusakkaf mecurlar için feshin ihbarı süresi BK 262/1 gereğince 3 ay:
Alıntı:
III:FESHİN İHBARI:
Madde 262 - İcar için ne sarih ne de zımmi bir müddet tayin edilmemiş olursa, gerek müstecir gerek mucir, ihbar suretiyle akdi feshedebilir.
Akitte, hilafına bir hüküm tayin edilmemiş ise, iki taraftan her biri aşağıdaki kaideler dairesinde feshi ihbar edebilir:
1 - Mefruş olmayan apartmanlar, yazıhane, tezgah, dükkan, mağaza, mahzen, samanlık, ahır, ve bu gibi mahaller ancak mahalli adetince muayyen en yakın vakit için ve böyle bir adetin fıkdanı halinde altı aylık bir müddetin hitamı için ve her iki halde üç ay evvel yapılması lazım gelen bir ihbar ile.
Eğer sözleşmede böyle bir süre söz konusuysa Sayın av.23'ün tüm dediklerine katılıyorum.
Old 02-01-2009, 13:24   #6
av.23

Sözleşme 1 yıllık ve her yıl yenileniyor ayrıca mülk sahibi çekmiş olduğu ihtarda sözleşme bitiş tarihini de belirtmiş diye yazınca ben süreli bir sözleşme olduğu sonucuna vardım ve süre bitimi nedeni ile tahliye isteyebilceklerini düşündüm.Ancak eğer sözleşme süresiz hale geldiyse (çünkü 6570 teki gibi kendiliğinden 1 yıl uzamıyor herhalde bildiğim kadarı ile yine de bakmak lazım) sayın adminin dediği gibi BK.262 yani feshi ihbar suretiyle tahliye yoluna başvuracaklar bunun için 3 ay önceden ihtar çekilmeli ve kira dönemlerini 6 ay olarak hesaplayıp 6 ayın sonunda dava açması gerekir.Bu durumda eğer ihtar tarihini ve sözleşmenin her sene yenilenip yenilenmediğini tam olarak bilmek lazım.Sanki bu halde sizin lehinize bir durum var gibi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi