Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hükümözlü'den alınan vekalet

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-07-2012, 21:46   #1
Av. Mehmet 81

Varsayılan Hükümözlü'den alınan vekalet

Hükümözlü mahkumdan vekalet aldım şimdiyse hükümlü ve statüsü değiştiği için bu vekaleti kullanamıyorum, cezasının bitmesinede 1 ay kaldı, merakım hükümözlüyken aldığım vekaleti tahliye olduktan sonra da kullanabiliyor muyum?
Old 09-07-2012, 00:45   #2
av.buğra

İnceleme

Hükmün kesinleşmesi ile vekalet akti sona erer, yeni vekaletname almalısınız...kolay gelsin...

1-)Avukatlık vekalet akdinin, vekaletnamede bahsedilmese bile mahiyetinden kaynaklanan bir süresi vardır.
2-)Ayrıntıları Ceza Genel Kurulu'nun 06.03.2007 tarih ve 13-54 sayılı kararında da belirtildiği gibi, avukatlık sözleşmesinin süresiz olarak devam ettigini kabul etmek mümkün değildir.Belli bir ücret karşılığı iş yapan vekilden, kesinleşen bir hükümden yıllar sonra, bu hükümle ilgili olarak yeni bir durum ortaya çıktığında, o hususu da kendiliğinden halletmesi bir görev olarak beklenemez.Yasal düzenlemeye uygun olanı avukatlık sözleşmesinin hükmün kesinleşmesi ile sona ermesidir.Olağan olmayan yasa yolları bu sürece dahil edilmemelidir.
Ancak açıkça sonlandırılmadığı veya diğer sona erme sebebleri de bulunmadığı takdirde, vekalet ilişkisi halen devam ediyor olacağından, kesinleşme işleminden sonraki işlemler içind e aynı avukatın işe devam etmesi isteniyorsa, ayrı bir veklet akdi yapılmalıdır.Bu sözleşme şart olmamakla birlikte şekle bağlı olarak açıkça yapılabileceği gibi, müvekkilin vereceği şifahi bir talimatla da olabilir. Yine vekilin, müvekkilin lehine işe girişmesi ve müvekkilin de buna izin vermesi veya ses çıkarmaması şeklinde olabilir.( YCK. 25.12.2007 tarihli ve 2007/3-272E, 2007/209 K sayılı içtihadı YKD Ağustos 2009)

Old 09-07-2012, 07:35   #3
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan av.buğra
Hükmün kesinleşmesi ile vekalet akti sona erer, yeni vekaletname almalısınız...
Avukatlık sözleşmesi ile vekaletnamesi ayrı düşünülmelidir. Sözleşme, işin bitmesi ile sona erer. Vekaletname ise süresiz geçerlidir. Her iş için kullanılabilir. Her iş için ayrı sözleşme yapılması gerekir ama ayrı vekaletname alınması gerekmez.

Saygılarımla
Old 09-07-2012, 10:16   #4
av.buğra

İnceleme

Alıntı:
Av.Armağan Konyalı ,Vekaletname ise süresiz geçerlidir
haklısınız, ölüm,istifa ,azil ,vekilin fiil ehliyetini kaybetmesi ,meslekten çıkarılma...vb.sebeplerle vekalet akdi(...Noterde aktedilen vekalet akdi...)sona erer. ancak ,hükmün kesinleşmesi ile müvekkil fiil ehliyetini yitiriyor. Bir no'lu mesajda belki muradımı tam izah edemedim,yeni vekaletname değilde eklediğim içtihatta da vurgulanan ve belirtilen müvekkilin yeniden fiil ehliyetine sahip olmasından sonra yeniden yetki verilmesidir...

Alıntı:

av.buğra
kesinleşme işleminden sonraki işlemler içinde aynı avukatın işe devam etmesi isteniyorsa, ayrı bir veklet akdi yapılmalıdır
kastım bu idi....teşekkür ederim....

ayrıca aşağıdaki CGK Kararı çok ayrıntılı irdelemiş ;Avukatlık .sözleşmesi ile vekaletname ayrımında yeknesaklık olmadığıda bir nebze vurgulanmış...kolay gelsin...
YARGITAY
CEZA GENEL KURULU
E. 2007/6-13
K. 2007/54
T. 6.3.2007
Old 09-07-2012, 12:01   #5
Av.Selim Balku

Sayın Buğra, belirttiğiniz 06.03.2007 tarihli yargıtay ilamını baştan sona okudum. -öğretici bir karar olduğu için herkese tavsiye ediyorum.- Ancak sorulan soruya cevap olarak kararda yeni bir vekaletin alınması gerekir gibi bir sonuca ulaşamadım.

Yargıtay olayında, avukatlık sözleşmesinin sona erip ermemesi irdeleniyor, vekaletin geçerliliği değil...

Bu sebeple Sayın Konyalı'ya katılıyorum. Sorunun cevabı ilamda ayrıntılı belirtilmiş...
Old 12-07-2012, 00:54   #6
Av. Mehmet 81

Öncelikle meslektaşlarıma verilen detayla cevaplar için ayrıca da ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. Cezaevi yönetimi hükümözlüden aldığım vekaleti hükümlü olduğundan kullanamazsınız dedi şimdiyese kişi 3. yargı paketinden yargılandı ve çıktı, şuandan sonra yeni bir vekalet gerekmez dıye düşünüyorum, lakin hükümlülük devam etseydi vasi atanması gerektiğinden yeni bir vekalet gerekli diye düşünüyorum.
Old 12-07-2012, 07:50   #7
av_yaseminceylan

Mehmet Bey,

Ben de sizin gibi düşünüyorum. Zira mahkeme tarafından hakkında bir hüküm kurulsa da, karar henüz kesinleşmemiştir. Ancak bu durumda olanlar tutuklu statüsünde kabul edilirler. Tutuklular için de vasi atanması gerekmektedir.

İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi