Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Benzin İstasyonunda araç yıkama- aracın hasar görmesi - tazminat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-09-2014, 17:28   #1
av.kct

Varsayılan Benzin İstasyonunda araç yıkama- aracın hasar görmesi - tazminat

Müvekkilim petrol dağıtım şirketinden yakıt aldıktan sonra aracını otomatik yıkamaya sokmuş ve araçta maddi hasar meydana gelmiştir.
Yıkama makinesinde '' Meydana gelebilecek olan zararlardan şirketimiz sorumlu değildir'' şeklindeki yazı karşı yanı zararı tazminden kurtarır mı? Şimdiden teşekkür ederim.
Old 10-09-2014, 09:34   #2
k.karatas

meydana gelebilecek zararlardan şirketimiz sorumlu değildir ibaresinin sorumluluktan kurtulmak adına bir hükmü yoktur. sonuç olarak o yıkama makinesinden alınacak hizmet için bir bedel ödenmekte ve karşılığında o hizmet alınmaktadır. bu açıdan bakarsak herhangi bir otobüs firmasına binip seyahat ederken şirketin bir öngörüyle otobüse yazacağı ölürseniz sorumluluk kabul etmiyoruz ibaresi şirketi sorumluluktan kurtaracak mıdır? şirketin yazdığı yazı kanun hükmüne aykırıdır bu sebeple hukuk düzeninde de bir karşılığı olmayacağı kanısındayım.
Old 10-09-2014, 09:55   #3
Admin

Sorumsuzluk anlaşmasının BK 115 gereğince geçersiz olduğu düşüncesindeyim.
Old 10-09-2014, 16:04   #4
eser_29

Ücret alınıp alınmaması sonucu değiştirir mi ? Yani çoğu istasyon bir miktar benzin karşılığı ücretsiz yıkama hizmeti sağlıyor. Bir kısmı ise hiç ona bile bakmıyor, önüne gelen yıkamaya girebiliyor. Bana o yüzden ücret alınıp alınmaması sonucu değiştirir gibi gelmedi Sayın k.karataş.
Old 11-09-2014, 09:46   #5
k.karatas

Alıntı:
Yazan eser_29
Ücret alınıp alınmaması sonucu değiştirir mi ? Yani çoğu istasyon bir miktar benzin karşılığı ücretsiz yıkama hizmeti sağlıyor. Bir kısmı ise hiç ona bile bakmıyor, önüne gelen yıkamaya girebiliyor. Bana o yüzden ücret alınıp alınmaması sonucu değiştirir gibi gelmedi Sayın k.karataş.

sayın meslektaşım ben sanırım yanlış değil ama eksik ifade ettim. benim izah etmeye çalıştığım o yıkama makinesinin işletmesinin, benzin istasyonunun işletmesel faaliyetlerinden biri olduğudur. yani belki o makineden para almıyor ama işletmenin pozitif bir değeridir yıkama makinesi ve getirisi vardır. müşteri çekmek adına olsun reklam yapmak adına olsun vs.

şöyle düşünelim bedava yemek dağıtan ve zehirlenirseniz mesuliyet kabul etmeyiz diyen restoranın verdiği yemekten zehirlenirseniz restoranın sorumluluğu vardır ancak restoranın çöpe attığı yemekten zehirlenirseniz sorumluluğu yoktur.

iyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi