Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Hakkımı arıyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-02-2010, 21:27   #1
Konuk

Soru Hakkımı arıyorum

Merhabalar. Öncelikle verdiğinizden bu hizmetten dolayı çok teşekkür ederim. Şimdi soruma geçmek istiyorum. Ben 2005 yılında eşimi bir trafik kazası sonucunda kaybettim. 3 oğlum var 2si reşit diğeri 17 yaşında. Büyük oğlum universite öğrencisi 2.si üniversiteye hazırlanıyor 3.sü lise okumakta. Eşimden intikal eden emekli maaşından başka bir gelirim yok. Büyük oğlum aldığı bursla kendini ve kardeşlerini bi nebze idare ettirebiliyor ancak yeterli olmuyor. Aynı zamanda bende kanser hastasıyım tedavi masraflarımda olduğundan dolayı maddi sıkıntı çekiyorum. Babam gayrimenkullerden kira geliri var. Bu kira gelirlerlerini abilerim alıyor. (Abilerimin durumları iyi) Yaklaşık 10 yıl önce babam üstündeki arazileri abilerime devretti. (Babadan oğula geçer mantığı var bizim ailede.) Ben bunu belli bir zaman sonra öğrendim. Ben maddi sıkıntı çekerken abilerim hayatlarını yaşıyor. Kadın olarak hiçe sayıldığımı düşünüyorum. Benim bu gelirlerde ve gayrimenkullerde ne gibi haklarım var? Yasal olarak itiraz hakkım var mı? İlginiziden dolayı şimdiden çok teşekkürler.
Old 02-02-2010, 10:31   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Babanız hayatta ise kira gelirleri ve tapudaki devirler için yapabileceğiniz bir şey yoktur.

Ancak, babanız vefat etti ise ve abilerinizin kira almakta olduğu taşınmazlar tüm mirasçıların üzerine ise, bu durumda miras payınıza istinaden siz de kira gelirinden pay talep edebilirisiniz. Bunun için önce abilerinize karşı ihtarname çekmek ve sonrasında dava açmak gerekecektir.

Yine eğer babanız öldü ise ve erkek kardeşlerinize tapuda bazı gayrımenkullerini satış sureti ile devretmiş ise miras payınızın yok edilme amacıyla muvazaalı olarak yapılan bu işlemlere karşı tapu iptal tescil davası açılabilecektir. Bunun için tapu kayıtlarının incelenmesi gerekir.

Eğer şartları yok ise, tapu ital tescil gerçekleştirilemiyor ise, sizin SAKLI miras payınız için babanızın ölümünden itibaren 1 yıl içinde TENKİS davası açma hakkınız vardır. Burada sadece babanızın mirasçısı olmanız sebebi ile hakkınız olan ve asla ortadan kaldırılamayacak kanuni payınıza yapılan tecavüzü geri almış olacaksınız.

Bu davaları tek başınıza açıp takip etmeniz ise mümkün değildir. Kesinlikle profesyonellik gerektirir.

Yoksulluğnuzu kanıtlayarak, bulunduğnuuz yer il barosundan kendinize ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesini isteyebilirsiniz.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi