Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

40 yıl önceki ilamı nasıl bulabilirim ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-01-2008, 01:13   #1
concept

Varsayılan 40 yıl önceki ilamı nasıl bulabilirim ?

Mahkemece 40 yıl önce görülmüş davanın ilamını incelemem gerekiyor. Bendeki bilgilerde sadece mahkeme adı ve esas numarası yazılı.
İlamların mahkemece saklanma süresi var mı ? Söz konusu 40 yıl önceki mahkeme kararına nasıl ulaşabilirim ?
Old 16-01-2008, 09:40   #2
Av. Ela

sayın bertali,
saklanma süresi konusunda net bir bilgim olmamakla beraber,dosyanızın ait olduğu mahkemenin o yıla ait esas defterlerini araştırın(ulaşabilirseniz tabi), kararın tarih ve karar numarasını da bulduktan sonra memurdan arşiv kayıtlarına bakmasını rica edin.ben de geçenlerde bu şekilde 1981 yılına ait bir dosyaya ulaşabildim.umarım yararlı olur.kolay gelsin.
Old 16-01-2008, 09:54   #3
Av.bozkara

Mahkeme dosyaları 10 yıl saklanıyor. 10 yılın sonunda da seka kağıt fabrikasına gönderiliyor. Ancak karar kartonunun ve esas defterlerinin böyle bir süresi yok diye biliyorum. Esas defterinden karar numarasını bulup, karar kartonundan karara ulaşabilirsiniz sanırım. Ancak dosya çoktan sekada kağıt olmuştur
Old 16-01-2008, 10:03   #4
Av. Ela

saklanma süresinin 10 yıldan uzun olduğunu düşünüyorum zira karar yanında 1981 yılına ait dosyaya da ulaştım.ancak büyükşehirlerde o kadar dosyayı nerede ne kadar saklayacaklar ya da saklansa bile nasıl ulaşılacak?
Old 16-01-2008, 10:03   #5
ali ekmekçi

karar kartonları saklanır bir de tapu vs.ile ilgili bir dava ise bu kurumdaki dosyalardan da ulşabilirsiniz.
Old 16-01-2008, 11:13   #6
Av.Ergün Vardar

İlgili Mahkemenin mübaşirine arşivde aramasını rica edebilirsiniz.
Old 16-01-2008, 11:58   #7
avpınar

Bugün tesadüf bir sulh hukuk mahkemesinde imha edilecek dosyaların ayrılmasına tanık oldum bana söylediklerine göre dosyalar 20 yıl geçince imha ediliyormuş, değişik iş dosyaları ise 5 yıl geçince imha ediliyormuş.
Old 16-01-2008, 12:59   #8
Armağan Konyalı

İlamların mahkemece saklanma süresi davanın cinsine göre değişmektedir. Aşağıdaki adresteki listeden ilgili süreyi bulabilirsiniz umudundayım.

Saygılarımla

http://www.higm.adalet.gov.tr/arsiv_kanunu.HTM
Old 10-03-2010, 11:33   #9
Av.Ofagan

Sayın Meslektaşlarım,
Bugün, 1980 senesinde alınmış bir Veraset İlamının tasdikli suretini alabilmek için Kalem müdürünü aradığımda, bana cevap olarak 90 öncesi dosyalarla beraber Karar Kartonlarının da imha edildiğini söyledi. Ancak sayın Konyalı'nın işaret ettiği Arşiv Yönetmeliğinde, Hukuk Mahkemelerinde Karar Kartonlarının süresiz olarak Kurum arşivinde saklanması gerektiği belirtilmiş.

Hangi mevzuata (kanun, yönetmelik, genelge vs.) istinaden bu imha işleminin yapıldığını bilen veya benden önce böyle bir durumla karşılaşmış olanınız var mı acaba ?

20 Sene öncesinin bile Mahkeme Kararlarını imha eden bir hukuk sisteminde ne hukuka saygıdan ne de usul ekonomisinden bahsedilemez sanırım. Mahkemelerdeki iş yükünden şikayet ederken insanları 20 senede bir aynı konuyla ilgili olarak dava açmaya yöneltmek hangi mantıkla açıklanabilir ?

Değerli görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılarımla
Old 21-01-2014, 13:37   #10
LaMeKan

Adalet Bakanlığı Merkez ve Taşra Teşkilâtı ile Bağlı Kuruluşları Arşiv Yönetmeliği, 16/07/2005 tarihinde yürürlükten kaldırılmış.(bkz.16/07/2005 tarih ve 25877 sayılı Resmi Gazete)

Yönetmelik yürürlükten kaldırıldıktan sonra, önce Adalet Bakanlığı İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı'nın 13/02/2006 tarih ve 128 no'lu Genelgesi çıkarılmış. Bu Genelge, Adalet Bakanlığı İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı'nın 06/03/2007 tarih ve 128/1 no'lu Genelgesi ile yürürlükten kaldırılmış.

Arşiv hizmetleriyle ilgili yürürlükteki düzenleme: Adalet Bakanlığı İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı'nın 06/03/2007 tarih ve 128/1 no'lu Genelgesi (Genelge'ye Adalet Bakanlığı'nın internet sitesinden ulaşılabilir.)

(Konu ile ilgili olarak ayrıca bkz: 3473 sayılı Muhafazasına Lüzum Kalmayan Evrak ve Malzemenin Yok Edilmesi Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun.......Devlet Arşiv Hizmetleri Hakkında Yönetmelik)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi