Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yabancı Uyruklu eşe Velayet verilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-01-2011, 10:43   #1
Av.H.AtılAyaydın

Varsayılan Yabancı Uyruklu eşe Velayet verilmesi

Sayın meslektaşlarım, Boşanma davası sonucu 3,5 yaşındaki çocuğun velayeti yabancı uyruklu olan davacı anneye verildi. Çocuk boşanma davası açıldıktan kısa bir süre önce sağlık sebepleri bahane edilerek yurt dışına kaçırıldı ve halen de yurt dışında anneannesi tarafından bakılıyor. Kararı temyiz edeceğim, bu konuda, elinde yeni tarihli Yargıtay kararı olan meslektaşlarım paylaşırlarsa sevinirim.Saygılar
Old 19-01-2011, 15:19   #2
Av.Suna SOYDAŞ

Annenin yabancı uyruklu olması velayetin ona verilmemesine neden değildir. Olayınızda çocuğun yaşı,çocuğun bakım ve büyütülmesi en iyi kimin tarafından yapılacağı gibi sübjektif kriterlerin uygulanması gereklidir. Velayet tespitinde sadece yabancı uyruk olunması ile ilgili bir karar olabileceğini zannetmiyorum. Varsa ben de bilgi sahibi olurum. Selamlar
Old 20-01-2011, 01:49   #3
Av.H.AtılAyaydın

Suna hanım teşekkürler,tabi ki tek başına annenin yabancı olması velayetin ona verilmeyeceği anlamına gelmez,bilindiği gibi küçük çocuğun velayetinin anneye verilmemesi çok istisnai durumlarda sözkonusu.Ben bu konuyu araştırırken eski tarihli bir Yargıtay Kararına rastladım, kararda özetle "annenin yurt dışında yaşaması nedeniyle , Türk Vatandaşı olan çocuğun , Türk geleneklerine göre yetişemeyeceği gerekçesiyle velayetin babaya verilmesi" şeklindeydi. Ancak yeni bir karar bulamadım.
Old 21-01-2011, 23:37   #4
Av.Suna SOYDAŞ

Sonuçta annenin de çocuğunu kendi geleneklerine göre yetiştirme hakkı olduğunu Yargıtay da sonradan anlamış ve bu konuda bir daha aynı tür karar vermemiştir sanırım
Old 24-01-2011, 19:13   #5
Av.H.AtılAyaydın

Affınıza sığınarak bu konuda biraz "hemcinsinizi kollama" sezdim Suna hanım Sonuçta biz müvekkilimizin menfaatini korumaya çalışıyoruz, tabi ki annenin de veya babanın böyle bir hakkı olup olmadığını tartışabiliriz, ancak burada önemli anne veya babanın değil çocuğun menfaati..
Old 25-01-2011, 00:10   #6
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.H.AtılAyaydın
Yargıtay Kararına rastladım, kararda özetle "annenin yurt dışında yaşaması nedeniyle , Türk Vatandaşı olan çocuğun , Türk geleneklerine göre yetişemeyeceği gerekçesiyle velayetin babaya verilmesi" şeklindeydi.

Alıntı:
Yazan Av.H.AtılAyaydın
Affınıza sığınarak bu konuda biraz "hemcinsinizi kollama" sezdim Suna hanım Sonuçta biz müvekkilimizin menfaatini korumaya çalışıyoruz, tabi ki annenin de veya babanın böyle bir hakkı olup olmadığını tartışabiliriz, ancak burada önemli anne veya babanın değil çocuğun menfaati..

Sayın Av.H.AtılAyaydın,

1.ci alıntıda Yargıtay, ikinci alıntıda sözünü ettiğiniz, 'çocuğun menfaati'ni mi düşünmüş sizce? Çocuğun menfaati vatandaşı olduğu devlet geleneklerine göre yetişmesinde mi olur sadece?

2.ci alıntıda 'sonuçta biz müvekkilimizin menfaatini korumaya çalışıyoruz' diye belirttikten sonra 'önemli olan anne veya babanın değil çocuğun menfaati..' diye belirtiyorsunuz.
Çocuğun vekili olmadığınız varsayımından yola çıkarak soruyorum: çocuğun menfaati ile müvekkilinizin menfaati aynı mı? Çocuğun menfaati ile müvekkilinizin menfaati aynı olmadığı zaman, önemli olanın çocuğun menfaati olduğu saptamasına sadık kalarak, müvekkilinizin menfaatine ters düşen bir tavır mı takınırsınız?

Saygılarımla
Old 25-01-2011, 13:42   #7
Av.Suna SOYDAŞ

Sn:Av.Ayaydın; Burada hemcinsimi koruma anlamında değil sadece 3.5 yaşındaki bir çocuğun anne sevgi ve şefkatinden mahrum kalma ihtimali beni düşündürdü. Yani benim açımdan ön planda olan konu çocuğun menfaati. Tabi ki bu olayı sadece bir hukukçu değil bir anne gözüyle de değerlendirdim.Hata mı ettim acaba
Old 26-01-2011, 01:24   #8
Av.H.AtılAyaydın

yok yok hata etmediniz sayın av.Suna hanım, forumların genel sıkıntısı, insan kendini yeterince ifade edemiyor, yazdıklarımda ilk bakıldığında çelişki var gibi görünüyor doğru,ancak burada herşeyi ayrıntılı anlatmak da mümkün olmuyor, bizim davamızda davalı eş 3.5 yaşındaki çocuğu yurt dışına kaçırdı ve 2 yıldır da getirmedi, kendisi de çocuğun yanında değil, çocuğa anneanne bakıyor, yani spesifik bir konu, çocuk Türkiyede olsa ve babayla sağlıklı bir görüşme ortamı sağlansaydı sorun olmayacaktı, açıkladığım gibi bizim velayetin babaya verilmesine uğraşımız bu nedenle, her olay kendi içinde değerlendirilir, bazen anneye verilmesi küçük de olsa çocuğun menfaatine olmayabilir, yoksa benim illa çocuk vatandaşı olduğu devletin geleneklerine göre yetişmeli gibi bir düşüncem yok,
Old 20-01-2014, 01:12   #9
UNLUTURK

Varsayılan Olayın gelişimi hakkında soru

Sayın Av.S.AtılAyaydın sizce mahsuru yoksa olayın bu gün itibariyle sonucu hakkında bilgi verebilir misiniz? Çok merak ettim.
Bir de annenin yaşadığı yer neresi acaba? Allah bilir anne Türkiye'de yaşıyordur.
Teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi