Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hacizleri ve İpoteği Nasıl Kaldırabilriz?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-02-2011, 17:30   #1
av.knel

Varsayılan Hacizleri ve İpoteği Nasıl Kaldırabilriz?

Müvekkilim kooperatif üyeliği ile daire hakkı elde etmiş; kooperatif yetkilileri muvazaalı olarak müvekkilimin hakkı olan daireyi 3. kişi üzerine tapuda tescil etmişlerdir. Muvazaalı satışın iptali için, tapu iptali davası açtık ve karar lehimize kesinleşerek tapunun iptali ile müvekkilimiz adına kaydına karar verildi.

Dava aşamasında dava tarihinden sonra davalının borçları sebebiyle bu taşınmaz üzerine ipotek ve haciz şerhleri konulmuştur.

Bu ipoteği ve hacizleri nasıl kaldırabiriz? İcra Müdürlükleri talebimizle bu hacizleri kaldırmamaktadır.
Old 25-02-2011, 01:52   #2
levi

Değerli meslektaşım ipoteğin ve hacizlerin fekki için dava açmanız gerekir.Aksi halde icra müdürünün böyle bir yetkisi bulunmamaktadır.Saygılarımla,
Old 25-02-2011, 11:46   #3
av.knel

Ne tür bir dava açmamız gerekir?

Davadan sonra ve tedbirden önce konan ipotek hakkı korunmaz mı?
Old 25-02-2011, 21:22   #4
levi

Şöyleki eğer 3 kişinin de kötü niyetli olduğunu ve muvazzalı olduğunu ispatlayabilirseniz ve hali hazırda kazandığınız tapu tescil iptal davası kararını sunarsanız şansınız yüksek olur,bunun için asliye hukuk mahkemesinde ipoteğin fekki davası açmanız gerekir aynı davada hacizleride belirtmeniz gerekir.Teşekkürler
Old 27-02-2011, 01:08   #5
M. Emre Bulut

Benzer konuda Noter Satış Sözleşmesi ile alınan ancak tescil ettirilmeyen bir araç üzerine eski malikin alacaklıları haciz tatbik etmişlerdi ve ben her dosya alacaklısına istihkak varakası göndererek istihkak iddiamı bildirdim ve 3 gün içerisinde iddiama itiraz etmediler tüm hacizleri kaldırdım. Biraz daha pratik bir yol gibi görünüyor. Tabi ben istihkak varakası ekine Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararını da eklemiştim. Sanırım alacaklılar dava ile ugrasma gereği duymadılar Denenebilecek bir yol ama icra müdürlerine durumu anlatmak biraz zor gibi gözüküyor. Sonuç alınabileceği kanaatindeyim.
Old 28-02-2011, 11:23   #6
av.knel

Alıntı:
Yazan M. Emre Bulut
Benzer konuda Noter Satış Sözleşmesi ile alınan ancak tescil ettirilmeyen bir araç üzerine eski malikin alacaklıları haciz tatbik etmişlerdi ve ben her dosya alacaklısına istihkak varakası göndererek istihkak iddiamı bildirdim ve 3 gün içerisinde iddiama itiraz etmediler tüm hacizleri kaldırdım. Biraz daha pratik bir yol gibi görünüyor. Tabi ben istihkak varakası ekine Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararını da eklemiştim. Sanırım alacaklılar dava ile ugrasma gereği duymadılar Denenebilecek bir yol ama icra müdürlerine durumu anlatmak biraz zor gibi gözüküyor. Sonuç alınabileceği kanaatindeyim.

Sayın meslektaşım verdiğiniz örneğin benzer olduğunu düşünmüyorum. Taşınmazlarda istihkak iddiası söz konusu değildir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi