Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Babanin Mİrasini Reddeden MİrasÇi, Daha Sonra Ölen Dedenİn Mİrasini Kabul Edebİlİr Mİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-03-2009, 17:21   #1
vekaleten

Varsayılan Babanin Mİrasini Reddeden MİrasÇi, Daha Sonra Ölen Dedenİn Mİrasini Kabul Edebİlİr Mİ

Değerli meslektaşlarım, bir konu hakkında değerli görüşerinizi bekliyorum..
Müvekkilimiz 2005 yılında babasından kalan mirası reddetmiştir. 2009 yılı şubat ayı içerisinde de dedesi (babasının babasını) vefat etmiştir. Mirası kabul edebilrler mi, dede ile olan mirasçılık ilişkisi babaya mı bağlıdır.
Daha doğru bir anlatımla eğer mirası kabul ederlerse babasının alacaklıları geri dönüp alacaklarını isteyebilrler mi
1. Burda ki mirasçılık ilişkisi bir zincir ise dedenin mirasını kabul etmek, bir nevi babanın mirasını da kabul etmek anlamına mı gelir...
2. Eğer torun ile dede arasında ki mirasçılık ilişkisi babayla ilişkisi olmadan altsoy üstsoy ile ilgili ise, babanın alacaklıları 1.numaralı iddiaları söylemeleri birşey ifade etmez
Konu ile ilgili görüşlerinizi bekliyorum, doktrinden bir görüş yada yargıtayın bu konuya benzer bir kararı paylaşırsanız memnun olurum
Şimdiden herkese teşekkür ederim
Old 19-03-2009, 12:40   #2
Av. Zeynep KILIÇ KAYA

slm.

Benim şahsi fikrim şu yönde; baba 2005 te öldüğünden dolayı 2008 yılında ölen dedenin mirasçısı olamaz. Bu nedenle mirasçılar artık babanın alt soyudur. baba hayatta olsaydı eğer evet bu zincirden bahsedilebilirdi. ama dedenin ölümü sırasında baba hayatta olmadığından mirasçılık sıfatını kazanmış değil.

Bu konuda yargıtay kararı bulamamadım ama mirasçılıkla ilgili olarak kanunda şöyle bir hüküm var:mirastan mahrum bulunan kimseler mirastan yararlanamazlar ve sanki muristen önce ölmüşler gibi hesaba katılmazlar onların yerini füruu alır. bu maddde hükmünü yukarıdaki duruma da uyarlayabilir miyiz
Old 19-03-2009, 12:55   #3
vekaleten

sayın zeynep kılıç,
Babanın ölümünden sonra dedeye ölmüştür. Bence burda torunlar dedeye mirasçı olabilir. Benim üzerinde durduğum husus tam olarak mirasçı olup olmamaları değil. Yani torunların dedenin mirasçı olması, babanın alacaklarının "mirasçılık ilişkisi bir zincir ise dedenin mirasını kabul etmek, bir nevi babanın mirasını da kabul etmek anlamına gelir ve alacaklarımızı talep ediyoruz " gibi bir istemle müvekkillerin karşısına gelebilir mi
Old 19-03-2009, 13:02   #4
vekaleten

Senai Olgaç Medeni Kanun Şerhi'den bir karar aktarıyorum..
"Babasının mirasını reddeden evlat, babasından sonra ölen babaannesinin mirasçısı olur; babasının mirasını reddetmesi durumu babaannesinden mirasçı olmasına engel teşkil etmez. 2.HD. 6.2.1951 T. 7527/989"
Old 19-03-2009, 13:04   #5
Av. Zeynep KILIÇ KAYA

bence baba daha önce öldüğünden mirasçılık sıfatını hiç kazanamamıştır zaten. Bu nedenle dedenin mirasını kabul etmek babanın mirasını kabul etmek anlamına gelmeyecektir. Çünkü babanın ölümü ile böyle bir zincirden bahsedilemez artık. tabiki de bu benim şahsi fikrim bu konuda bir karar bulursam ekleyeceğim. iyi çalışmalar
Old 19-03-2009, 15:54   #7
angel82

VIII. Ret hâlinde sorumluluk
MADDE 618.- Ödemeden âciz bir mirasbırakanın mirasını reddeden mirasçılar, onun alacaklılarına karşı, ölümünden önceki beş yıl içinde ondan almış oldukları ve mirasın paylaşılmasında geri vermekle yükümlü olacakları değer ölçüsünde sorumlu olurlar.

Olağan eğitim ve öğrenim giderleriyle âdet üzere verilen çeyiz, bu sorumluluğun dışındadır.

İyiniyetli mirasçılar, ancak geri verme zamanındaki zenginleşmeleri ölçüsünde sorumlu olurlar

bu nedenle deden kalan mirasla alacaklılara karsı sorumlulukları olduğunu sanmıyorum kanun açıkça retden sonraki sorumluluğu düzenlemiş
Old 24-03-2009, 19:34   #8
hak 198

Babanın mirasını reddetmek babayla olan soybağı ilişkisini koparmaz dolayısıyla da dedeyle olan ilişkide devam eder.Babanın mirası reddedilince dededen gelecek mirasa etki etmez.Kanunumuzda mirasın reddinin soybağı ilşkisini de etkilediğine dair hiçbir hüküm maddesi yoktur..Bence dedesinin mirasını alabilir çünkü baba ölmştür göre baba mirası alamayacağından alt soya torunlara geçer..Torunlar dedenin mirasını alabilir...
Old 13-07-2009, 09:33   #9
av.ilyasmeral

ivazlı mirastan feragat sözleşmesi, yoksunluk ve mirastan men halleri dışında torun dedeye mirasçı olabilir.

sorduğunuz iki soru hususundaysa:

1. mirası reddeden kişi mirasbırakandan daha önce ölmüş gibi miras paylaşımı yapılır. yani torunun mirasçılığı babanın mirasını kabul etmek anlamında değildir. torun, babanın mirasını reddedebileceği gibi dedenin mirasından faydalanmak isteyebilir.

2. alacaklıları zarara uğratmak maksadıyla mirası reddeden kişiye karşı MK. 617 hükmü işletilebilir. alacaklıların veya iflas idaresinin açacağı dava mukabilinde mirasın reddinin iptali durumunda torunun hak talepleri düşer.
Old 15-07-2009, 14:09   #10
Av. Taner BAŞ

Alıntı:
Yazan hak 198
Babanın mirasını reddetmek babayla olan soybağı ilişkisini koparmaz dolayısıyla da dedeyle olan ilişkide devam eder.Babanın mirası reddedilince dededen gelecek mirasa etki etmez.Kanunumuzda mirasın reddinin soybağı ilşkisini de etkilediğine dair hiçbir hüküm maddesi yoktur..Bence dedesinin mirasını alabilir çünkü baba ölmştür göre baba mirası alamayacağından alt soya torunlara geçer..Torunlar dedenin mirasını alabilir...

Elimde konu ile ilgili herhangi bir ilam olmamakla birlikte; üstadın fikrine katılıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi