Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

İstanbulda çalışan stajyer arkadaşlar nekadar ücret alıyorsunuz?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-10-2007, 09:33   #1
Av.Feyza Kaftelen

Varsayılan İstanbulda çalışan stajyer arkadaşlar nekadar ücret alıyorsunuz?

Mrb arkadaşlar ben İstanbulda staj yapıyorum icra ağırlıklı bir büroda çalışıyorum. Aylık 500 ytl alıyorum ve tabiri caizse canımı çıkarıyolar.Ama etraftan duydum kadarıyla icra ağırlıklı çalışan bürolorda stajyer daha fazla ücret alıyormş.Bu konuda bilgisi olan arkadaşların benimle paylaşmasını rica ediyorum.
Old 03-10-2007, 16:40   #2
obaykan

stajyerlere genelde 500 600 arası veriliyor,aslinda sizin ortalama bir değerde , yeni mezun genç bir avukatin bile 1 milyarı zorla aldığı bir piyasada makul bir değer sanırım.ama tabiki az bir meblağ gönül isterki daha çok alalım çalıya basmadan halıya basılmıyor ama saygılarımla...
Old 04-10-2007, 08:58   #3
Av.Feyza Kaftelen

Sayın Obaykan beni aydınlattıgınız için teşekkür ederim.Bizimde halıya basacağımız gün umarım yakındır.
Old 04-10-2007, 16:32   #4
cLaW

Stajyerlerin ücret karşılığı çalışması yasak değil mi?
Old 04-10-2007, 22:30   #5
obaykan

yasak ama istanbul sartlarinda stajyerler ekonomik olarak zor sartlar altinda yasamak zorunda kaldiklari ve yiprandiklari icin biz buna arkadaslar arasinda yipranma bedeli diyoruz yada cep harcligi her sey algilamada bitiyor
Old 04-10-2007, 23:38   #6
pergamun

evet arkadaşlar stajyerin ücret karşılığı çalışması yasak çünkü onlar robotlar ve geçimlerini zengin aile bireylerinden saglıyorlar.zaten bütün stajyer arkadaşların avukatlık yasasına göre aile bireylerininin çok zengin olmaları gerekiyor.en az 23-24 yaşına gelmiş stajyer arkadaşlarımızın emek verip mesai vererek çalıştığı para kazandırdığı işyerinden beklentisi olamaz olmamalıdırda ne gerek var paraya ,üniversite mezunu ol bir sene para kazanma bide üstüne askere git,onlardan öncede en az 4 senede okulda parasızsındır.geldin mi 30 yaşına rahata erersiniz hukukçu arkadaşlar,ömürün yarısı gittikten sonra.500 milyon diyolar yahu ne diyeyim ben?
Old 05-10-2007, 20:45   #7
cLaW

Alıntı:
Yazan pergamun
zaten bütün stajyer arkadaşların avukatlık yasasına göre aile bireylerininin çok zengin olmaları gerekiyor

Hangi madde?
Ben gözden kaçırmşım sanırım..

Alıntı:
Yazan pergamun
üniversite mezunu ol bir sene para kazanma bide üstüne askere git

Bunun kötü tarafı nerede?
a)üniversite mezunu olmakta
b)hukuk fakültesi bitirmekte
c)askere gitmekte
d)erkek olarak doğmakta
e)Yapılan tercihlerde

Alıntı:
Yazan obaykan
her sey algılamada bitiyor

Sn. Obaykan sanırım burda kastedilen :
Yasak olduğunu algıladığımızda herşey bitiyor
Old 06-10-2007, 00:37   #8
Canavar Avukat

Guzel bir site, uye oldugum icin memnunum o yuzden bloklanmayi ya da atilmayi goze alamiyorum yoksa icimden geldigi gibi saydiracagim = 500 YTL
Old 06-10-2007, 02:04   #9
Av.Ahmet DELİKANLI

Sayın meslektaşlarım ben şu an 4. sınıf öğrencisiyim ancak alınıan ücreti görünce çok üzüldüm kendi içimde büyük bir savaş veriyorum hakimliğe mi hazırlansam yoksa avukat mı olsam diye ancak verilen ücret çok cüzi bir miktarmış bu yüzden de hakim olmaya düşüncelerim daha yatkın gibi görünüyor peki siz benim düşüncelerime katılır mısınız yoksa daha mı farklı düşünürsünüz?
Old 06-10-2007, 11:33   #10
Seyda

Avukatlık Kanunu'nda ya da Avukatlık Staj Yönetmeliği'nde, stajyerlere ücret verilmesini yasaklayan bir madde var mı?

'..ücret verilir' ya da 'ücret verilmelidir' diye bir hüküm yok ama, 'ücret verilemez' diye bir hüküm de yok okurken atladığım bir madde yoksa..! Yoksa, ücret verilmesinin yasak olduğunu söyleyemeyiz. Bu yanında stajyer bulunduran avukatın takdirine bağlıdır.

Yeri gelmişken ben de söyleyeyim. Bir yere birden gökten inip ya da merdivenlerden birden çıkıp gelinmiyor, bunun bilincindeyiz sanırım hepimiz. Ancak ülke şartları açısından bakıldığında verilen ücret normal gibi görünse de mesleğin kalitesine yakıştıramıyorum..Gönül elbette daha iyi şartlarda staj yapmayı ve mesleğe atılmayı dilerdi..Ama ne yapalım ki, bu durumu değiştiremeyiz

Avukatın yanında çalıştığım dönemde ben de 500 YTL alıyordum ve yol-yemek de bana aitti. Evimden büroya 2 vasıta ile gittiğim ve İstanbul'da yaşadığım (ve artık öğrenci pasom olmadığı) düşünülürse; gidiş-geliş yol masrafımın ortalama 5,20 YTL olduğunu İstanbul'u az çok bilenler tahmin edebilirler.. Öğle yemeğini de hesaplarsak bana kazandığımdan tatmak pek nasip olmadı..

Sadece ilk dönemlerde olacağını düşündüğüm bu maddi sıkıntı sebebiyle Avukatlık yapmaktan vazgeçmek bence mantıklı değil..Her meslekte maddi ya da manevi birşeyler kazanana dek biraz sıkıntı çekilir diye düşünüyorum..
Old 06-10-2007, 13:03   #11
deno

Henüz 4.sınıfta okuyan bir arkadaşım icra ağırlıklı bir büroda aylık ''800 ytl maaş alıyor + gün içerisindeki tüm masrafları karşılanıyor''-içtiği suyu bile ödeniyor.Üstelik torpil yok,araya akraba sokmak yok.İlk çalışmaya başladığı yer.
Stajerlere bu denli az maaş verilmesi sanırım çevrede çok fazla mezun ve stajerin olması.Tabi avukatlardaki bu olmazsa öbürü olur zihniyetine dayalı rahatlık.Keşke hiç staj yapmak zorunda bırakılmasak.
Old 06-10-2007, 20:27   #12
Adli Tip

Avukatlık Kanununda ve Staj Yönetmeliğinde "Avukat Stajyerlerine Ücret Ödenmez" şeklinde bir hüküm yoktur. Ancak;
Avukatlık Kanununun 16. Maddesi 5. Maddeye, 5. Madde de 11. Maddeye atıfta bulunmaktadır.
"Avukatlık Kanunu 11. Madde: Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya meslekin onuru ile bağdaşması mümkün olmıyan her türlü iş avukatlıkla birleşemez."

Kaldı ki, Staja başlarken, SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı gibi kurumlardan aldığımız belgeler de bir yerde çalışmadığımızı kanıtlamak içindir.
Bu itibarla yanında staj yapılan avukatın stajyere yaptığı ödemeleri ücret olarak değerlendirmemek gerekmektedir. Bir başka ifadeyle de stajyer, avukat yanında yaptığı işlerden dolayı ücrete hak kazanamaz.
Aksi düşüncesi stajyerle avukat arasındaki ilişkiyi iş ilişkisine dönderir ki bu da sakıncalı bir durumdur.
Mevzuat "bence" bu şekilde. Ancak....

Yasalar elbette olması gerekene ulaşmayı amaçlarken "olandan" yola çıkmalıdır.
Avukat Stajyerlerinin sosyal hakları içler acısıdır ve stajyerler -neredeyse- sahipsiz durumdadırlar.
Ne var ki, "avukatlar stajyerlere neden az para veriyor" gibi bir sitem çok yanlış olmakla birlikte, üzerinde cüppe varmışcasına davranılması gereken THS'de bu şekilde bir tartışmanın varolması da kanımca şık bir durum değildir.
Stajyer Arkadaşlar ve Biz Avukatlar bu mücadeleyi barolarda ve mecliste vermelidirler.
Ben 1 yıllık stajının tamamında (dilediğimiz sonucu alamasak da) bu mucadeleyi vermiş olmanın, ve avukat olduktan sonra bu duyarlılığı kaybetmemiş olmanın huzurunu yaşayanlardanım.
Avukatlık Stajı yapan meslektaşlarımızın en az Hakim Stajlerleri kadar haklarının olması çok acil bir ihtiyaçtır.
Bu hedefi sağlamak da, stajyelerin değil baroların dolayısıyla biz avukatların görevidir.

Saygılarımla,
Old 01-11-2007, 22:45   #13
av.fatihyilmaz

anlamıyorum neden bukadar zor durumlarda bırakılıyoruz... iyi stajerken para alabilmek için ille istanbulda mı staj yapmak gerekiyor. bence buna bir son verilmeli baronun verdiği bir kredi var ayda 250 ytl... 6000 ytl öğrenim borcu kapıya dayanmışken hangi cesaretle bu krediyi alabiliriz ki... okuduğumuz dönem boyunca baba eline baktığımız gibi birde staj döneminde baba eline mi bakacaz... ne güzel valla...
Old 04-11-2007, 13:56   #14
Av.Yasin TOPRAK

Varsayılan Bİlİnmeyen Uygulanmayan GerÇek

Herkeze merhabalar, kepimizin çektiği ortak sıkıntılar malesef bu süreç atlatıldıktan sonra unutulup gidiyor ama burada stajyer arkadaşlara örnek olabilecek bir olay var.
Sayın Av.UYgar'ın belirttiği "Avukatlık Kanununun 16. Maddesi 5. Maddeye, 5. Madde de 11. Maddeye atıfta bulunmaktadır.
"Avukatlık Kanunu 11. Madde: Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya meslekin onuru ile bağdaşması mümkün olmıyan her türlü iş avukatlıkla birleşemez."" hususu STAJYERİN, AVUKATI YANINDA SİGORTALI OLARAK ÇALIŞMASINA ENGEL DEĞİLDİR. BU KONUDA BAROLAR BİRLİĞİNİN İTİRAZ ÜZERİNE VERDİĞİ BİR KARAR VARDIR. Olayı kısaca açıklamak gerekirse bir stajyer arkadaşımıza stajı süresince(tabi stajının 2. altı ayında) avukatının yanında sigortalı olarak çalışmıştır. Tabi ruhsat alma sürecinde ssk kaydı çıktığı için ruhsat verilmemiştir. İtirazı üzerine Barolar Birliği bu durumun Avukatlık Kanunu ve Staj Yönetmeliğine aykırı olmadığına karar vermiştir.
Bu kararı Ankara Barosunun duyurular bölümünde okumuştum bulabilirsem siteye de eklemek istiyorum. Bu durum gerek stajyer arkadaşlarca gerekse yanında stajyer olan meslektaşlarca bilinmesi ve uygulanması gerekmektedir.
İLGİLİLERİ DUYARLILIĞA DAVET EDİYORUM, SAYGILARIMLA...
Old 04-11-2007, 14:38   #15
Av.Yasin TOPRAK

Varsayılan İlgİlİ Karar Aynen Aktariyorum Ankara Barosunun İnternet Sİtesİnde AyayimlanmiŞtir

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu'nun 19.02.2006 tarih 3614-9 sayılı kararı ile, avukatlık stajını bir avukatın, avukatlık bürosunun ya da avukatlık ortaklığının "işlerinde" SSK bünyesinde sigortalı olarak tamamlayanların durumunun Avukatlık Kanununun 12/c maddesinde belirtilen "Bir avukat yazıhanesinde ücret karşılığında avukatlık" niteliğinde olduğu ve avukatlıkla birleşebilen işler arasında sayılması gerektiğine karar vermiştir.
TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI
Yönetim Kurulu Kararı
KARAR NO:3614-9 KARAR TARİHİ: 19.02.2006

Hukuk Fakültesinden mezun olan 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu hükümleri uyarınca stajını yapıp tamamlayan _____________'nın _______ Barosu Levhasına yazılmasına ilişkin 02.02.2006 günlü Yönetim Kurulu Kararını vermiş olmakla, Avukatlık stajını Av.__________ ve _______&_______ Hukuk Bürosu işyerinde SSK bünyesinde sigortalı olarak tamamlayan _____________________'ın bu durumunun Avukatlık Yasasının 12/c maddesinde belirtilen "Bir avukat yazıhanesinde ücret karşılığında avukatlık" niteliğinde olduğu ve "Avukatlıkla birleşebilen işler" arasında sayılması gerektiği ayrıca Avukatlık Yasasının 16. maddesinin de sürekli staj yapmaya engel bir işte çalışmama koşulunu içermesi nedeni ile adı geçenin __________ Barosu levhasına yazılma isteğinin kabulüne 19.02.2006 günü katılanların oybirliğiyle karar verildi.

Başkan
Av.Özdemir Özok
Başkan Yardımcısı
Av. Ünsal TOKER
Başkan Yardımcısı
Av. Ali ŞEN
Genel Sekreter
Av. İ. Güneş GÜRSELER
Sayman
Av. Soner KOCABEY
Üye
Av. Muhsin ERGAZİ
Üye
Av. Cengiz TUĞRAL
Üye
Av. Alpay SUNGURTEKİN
Üye
Av. Canan ŞENER
Üye
Av. Sani YILDIRIM
Üye
Av. Halit ÖKÇESİZ

TC
ADALET BAKANLIĞI
Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü

Konu: _________'ın baro levhasına yazılma kararının onaylandığı 10.03.2006

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANLIĞINA

Avukat Stajyeri __________'ın ________ Barosu levhasına yazılmasına dair Yönetim Kurulu Kararının uygun bulunduğuna ilişkin Birliğiniz Yönetim Kurulu'nun 19.02.2006 tarihli kararı ve dayanağı belgeler birlikte incelendi.

_________'ın Hukuk Fakültesinden mezun olarak 1136 sayılı Avukatlık Kanunu hükümleri gereğince stajını yapıp tamamladığı, diğer vasıf ve şartları da haiz bulunduğu anlaşıldığından, Birliğimiz Yönetim Kurulu'nun inceleme konusu kararı onaylanmıştır.

Adı geçene 1136 sayılı Kanunun 9 uncu maddesi uyarınca avukatlık ruhsatnamesi verilmesi için keyfiyetin Baro Başkanlığına bildirilmesini ve ilişik dosyanın da tevdiini rica ederim.
Old 08-11-2007, 23:46   #16
Av. Şerife Duz

Tam ben yeni bir başlık atmak için siteye girmiştim ki yalnız olmadığımı büyük bir mutlulukla farkettim.Stajımın ikinci ayındayım ve yaklaşık birhaftadır da tanıdık vasıtasıyla bulduğum bir büroda çalışıyorum.Tabi çalışmak böyle mi oluyor bilemiyorum?Genelde ya büroda yalnız başıma oturuyorum ya dosya okuyorum ya da bana iş verilirse ki verilmeye çalışılıyor onları yapıyorum.Bugün ilk haciz deneyimimi seyrederek yaşadım o kadar.Belki çok aceleci davranıyorum ama az da olsa bir ücret karşılığında daha fazla iş öğrenerek çalışmak istiyorum.Fikirlerinize ve tecrübelerinize çok ihtiyacım var.Sizce büroda oturup dosya okuyarak,azçok bişeyler öğrenerek ve de ekonomik olarak sıkıntı çekerek mi geçirmeliyim bu süreci yoksa tanıdıklara sırtımı dönüp az da olsa bir ücret karşılığında düşe kalka mı geçirmeliyim?Benim gönlüm ikinciden yana ama aceleci olup pişmanlık yaşamak da istemiyorum.Tecrübe yüklü düşüncelerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.
Old 09-11-2007, 12:04   #17
üye18721

Bir şeyi merak ediyorum; Stajyerlerin kaçta kaçı ücretsiz çalışıyor? Bu soruyu sorarken böyle bir istatistiki çalışma olduğunu sanmıyorum.Sayın yöneticilerimiz bu konuda bir anket düzenleyebilirlermi acaba? Şahsen ben stajyerlerin ücretsiz olarak çalışmasına veya çalıştırılmasına katılmıyorum.Zira artık belirli bir yaşa gelmiş ve herkesin malumu olduğu üzere çoğunlukla dar gelirli ailelerin bir mensubu olan stajyerlerin aile yardımıyla geçinmelerinin olanaksız olduğu düşüncesindeyim.Çoğunlukla ailesinden ayrı yaşayan, bu nedenle barınma,gıda,ulaşım...gibi bir çok gideri olan stajyerler çalışmaları karşısında ücret almalıdırlar ki yaşamlarını başkalarının yardımına gereksinme olmaksızın idame ettirebilsinler.
Old 09-11-2007, 12:36   #18
üye18721

Öte yandan İstanbul'da stajyerlerin çok fazla olduğu ve bu yüzden az ücret verildiği söyleniyor.Bu bir gerçek.Ama çalıştığım B.Çekmece bölgesinde stajyer veya maaşlı olarak çalışacak avukat bulmak diğer bölgelere göre daha zor.Bu konuda Adliye Duvarında verdiğim 2 ilana şimdiye kadar cevap veren olmadı.Saygılarımla.
Old 09-11-2007, 12:43   #19
ecesaka

Stajyerlere maaş verilmemelidir, bir avukattan duyduğum güzel bir tabirle uygulamayı öğrenmek amacıyla seçtiğimiz ofise giderek o ofisi şereflendirdiğimizden "şerefiye" verilmelidir. Yoksa bizler icra takipçisi değiliz, bizler hukuk işçisi (amelesi) değiliz. Bizler uygulamayı öğrenmek amacıyla, kendimize bilgi, deneyim katmak amacıyla orada bulunan, bu amaçla bir şeyler öğrenirken ofise yardımcı olan avukat adaylarıyız.

Şu an için Baro'da stajyerlerin durumu ile ilgili düzenlemeler yapılmaya çalışılıyor. Ücret alması yasak olan stajyerlere baro tarafından az da olsa bir ödeme bağlanılması için çalışıyorlar. Ancak stajyerlerle ilgili pek çok açık var... Örneğin staj biter bitmez 1000YTL kadar bir tutarı ödeyerek ruhsatımızı alabiliyor olmamız gibi... Staj süresince çalışmayan bir insanın bu meblağı ödemesi zaten mümkün değildir. Bu konuda herhangi bir "kredi", "taksit" imkanı gibi imkanlar da bulunmamaktadır. Bunlar gibi pek çok konuyu ancak bizler, bu konulara dikkati çekerek, staj sonrasında stajyerlerin çektiklerini unutmayarak, bu konularda bir şeyler yaparak değiştirmemiz mümkündür.
Old 09-11-2007, 12:47   #20
üye18721

Ne ad altında olursa olsun; Sayın Ece SAKA'nın belirttiği gibi stajyerlere "Şerefiye" adı altında bir ödeme yapılması akla yatkın,meslek onuruna da uygundur.

Old 09-11-2007, 12:56   #21
Av.Cengiz Aladağ

Avukatlık stajının nasıl yapılacağı Avukatlık Kanununda yazılı. Stajyer avukat çalışmaz, staj yapar. Bu nedenle de stajyere herhangi bir ücret verilmez. Sorun yasada değil, stajyerlere avukatlık mesleğini öğretmek yerine çalıştıranların ve ekonomik nedenlerle buna boyun eğmek zorunda kalıp staj yapmak yerine çalışanların bulunmasındadır. Sorun yanlış yerde aranırsa çözüm de bulunamaz.

Not: Yazım yanlışı giderildi.
Old 09-11-2007, 13:17   #22
üye18721

Her ne kadar Avukatlık Yasasının ilgili maddeleri gereği stajyerlere ücret verilmez ise de; teori ve pratik yurdumuz gerçeğiyle uyuşmamaktadır. Bu konudaki norm tabi ki stajyerin ücret karşılığı olmaksızın staj yapmaları,mesleği öğrenmeleridir.Bu konuyu açmakta yarar görüyorum; staj sadece ofisde mi yapılır? Adliyeye gidip bir takip açmasını bilmeyen, Esas defterine bakmasını bilmeyen,vs gibi konularda pratik yapmamış olan bir stajyer yarın avukat olarak mesleğe başladığında mesleğini nasıl ifa edecektir? Ücret almaması durumunda yaşamını nasıl idame ettirecektir.Malum barolar stajyerlere sonradan ödemeleri karşılığında cüzi bir kredi veriyorlar.Bu kredi asgari geçim standartlarına uygun düzeyde olsa, bile stajyerlerin pratik de yapmaları gerekmez mi?
Old 09-11-2007, 13:25   #23
Av.Cengiz Aladağ

Sayın Aydın, elbette ki staj sadece büroda yapılmaz. Ama bakınız forumu açan üye ne yazmış:

Alıntı:
ben İstanbulda staj yapıyorum icra ağırlıklı bir büroda çalışıyorum. Aylık 500 ytl alıyorum ve tabiri caizse canımı çıkarıyolar.

Stajyer staj yapmalıdır; staj çerçevesinde dilekçe de yazacaktır, hacze de gidecektir ama canı çıkacak kadar değil, öğrenecek kadar. Şu anki sorun stajyerlerin sigortasız işçi gibi çalıştırılmasındadır. Saygılarımla.
Old 09-11-2007, 13:34   #24
üye18721

Sayın Aladağ bu düşüncenize katılıyorum;s. avukatların;" canı çıkacak derecede çalıştırılması" stajyer avukatı yanında çalıştıran meslektaşın kişisel hatasıdır diye düşünüyorum.Saygılarımla.
Old 03-05-2008, 12:03   #25
ibak

Önemli

Alıntı:
Yazan deno
Henüz 4.sınıfta okuyan bir arkadaşım icra ağırlıklı bir büroda aylık ''800 ytl maaş alıyor + gün içerisindeki tüm masrafları karşılanıyor''-içtiği suyu bile ödeniyor.Üstelik torpil yok,araya akraba sokmak yok.İlk çalışmaya başladığı yer.
Stajerlere bu denli az maaş verilmesi sanırım çevrede çok fazla mezun ve stajerin olması.Tabi avukatlardaki bu olmazsa öbürü olur zihniyetine dayalı rahatlık.Keşke hiç staj yapmak zorunda bırakılmasak.

Benimde bir öğrenci arkadaşım benzer şartlarda çalışıyor ama çevremde bulunan stajyer arkadaşlarımdan 600,00-Ytl'den fazla alan yok. Aradaki fark öğrenci arkadaşımın salt icra takipçiliği yapmasından kaynaklanıyor. Genellikle bazı kurum avukatları butür takip elemanlarına ihtiyaç duyuyorlar ve onlar için çalışana verilen para problem oluşturmuyor.
Old 23-10-2008, 14:37   #26
fatoş elma

ben istanbulda staj yapmak istiyorum fakat korkuyorum ekonomik sıkıntı çekeceğim ve yine ailemden destek alacağım diye.eğer istanbulda bana yeterli ücreti verecek bir avukat varsa stajımın ikinci ayını istanbulda tamamlamak istiyorum.bu konuyla ilgili bilgisi olanlar varsa lütfen bana ulaşsınlar.şimdiden teşekkürler.
Old 30-10-2008, 19:53   #27
yasemindinler

sevgili stajer arkadaşım üzgünüm ama istanbulda staj yapmak istiyorsan ailenden yardım almayı da göze almalısın.Sadece staj dönemi içinde değil ayrıca işe ilk başladığındada, İstanbul'un şartlarını göz önüne alırsan orda alıcağın 1.500ytlnin seni geçindirebileceğini sanmıyorum.Ancak birşeyleri başarmak içinde bazı şeylerden taviz vermek gerekiyor,sana tavsiym eğer orda yaşamak istiyorsan orda yaşa yoksa mutlu olamıyorsun
Old 09-11-2008, 17:34   #28
stjyer.nil

Bir de bedava staj yapanlar var.Ben de onlardan biriyimAvukatlar stajı iş öğretme olarak görüyor.Hem sana mesleği öğretip hem de para verme düşüncesi saçma geliyor.
Old 14-08-2014, 10:57   #29
Av. Eelif

Merhabalar, son mesaj yazılalı 6 sene olmuş ama benim bildiğim kadarıyla stajyere verilen ücret hala 500 tl civarı Bende dün itibariyle stajıma başladım fakat henüz avukat yanında çalışmaya başlamadım. Bugün iş görüşmesine gideceğim ama ne kadar ücret vermeyi düşünüyorlar bi fikrim yok. Şuan stajyer olarak çalışan arkadaşlar ne kadar ücret alıyorsunuz? Paylaşırsanız sevinirim.
Old 15-08-2014, 14:08   #30
Av.A.Aksoy

Ortalama olarak asgari ücret veriliyor artık. yol+yemek de karşılanmıyor. Benim çalıştığım ofiste stajyer avukata önem veriliyor,işi iyi öğretiyorlar.Fakat bence asıl değişmesi gereken ''Avukat'' önündeki ''stajyer'' kelimesidir. Zira adımız stajyer olunca ne öğrenciyiz ne de avukat. Haliyle kemiklerimiz ağrıyıp başımız çatlayana dek çalışıp,adı sadece işi öğrenme süreci olup da avukatlardan daha çok yorulunca,ben stajyer olmayı sindiremiyorum. Staj yapılacaksa lisans dönemi içinde yapılsın,fakat mezun olan hukukçuya stajyer denilmesin.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi