Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargılama sonucunda Hükmedilen Tazminatı davacı kabul etmemekte direnirse?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-01-2007, 11:08   #1
Av.Ceylan Pala Karadağ

Varsayılan Yargılama sonucunda Hükmedilen Tazminatı davacı kabul etmemekte direnirse?

Merhabalar ,
Bir tazminat davası sonucu biz davalıydık ve davacı 40 milyar isterken mahkeme bizi davalı olarak 6 milyar maddi tazminata mahkum etti.Ancak davacıya bu meblağı ödemeye hazır olduğumuzu bildirmemize karşın davacı kararı temyiz etti çünkü meblağı az buldu ve şimdiki ödememizi kabul etmiyor, biz de daha fazla faiz işlemesini önlemek istiyoruz ancak bu parayı nereye ne şekilde depo edebiliriz ya da davacıyı alacaklı temerrüdüne düşürme şansımız var mı? Faizi durdurabilir miyiz? Adliye de dahi kimseden cevabı öğrenemedim . Eğer bu platformda cevap alabilirsem müteşekkir olacağım. İyi çalışmalar diliyorum. Saygılarımla.
Old 26-01-2007, 11:38   #2
ISIL YILMAZ

Ceylan Hanım,
Bildiğiniz gibi alacaklını temerrüdü için ifayı kabulün haklı bir gerekçe olmadan reddedilmiş olması gerekli. Burada alacaklının yasa yolları tükenmemiş, yani temyiz incelemesi ile kararın değişmesi mümkün.

Buna rağmen 6.000.-YTL için faizden kaçınmak istiyorum, deniyorsa aklıma şöyle bir yöntem geliyor. Bu yöntemde 6.000.-YTL için alacaklının reddinin haksız olmasını sağlamak üzerine kurulu.

Alacaklıya bir ihtarname çekerdim ve bu ihtarnamede ...mahkemesinin ...esas ...karar sayılı ilamında hükmedilen tüm ödemeyi yapmaya hazır olduğumu, bu ödemenin kararın Yargıtay'dan bozularak dönmesi ve aleyhime kesinleşmesi halinde kısmi ödeme sayılacağını ancak 6.000.-YTL'ye ilişkin ödeme tarihinden sonraki faizden sorumlu tutulmayı kabul etmediğimi, bu ihtarımın içeriğinin hiçbir şekilde karşı tarafın davasını ve/veya temyiz gerekçelerini kabul anlamına gelmediğini , bana derhal ve yazlı olarak ödemeyi yapabileceğim bir hesap numarasını bildirmesini söylerdim.

Hatta, ödemeyi almamasının BK 98 uyarınca benim zararımın artmasına neden olacak şekilde yorumlanacağını bildirmeyi de düşünebilirdim.

İlk elden aklıma gelenler bunlar, ancak bu durumun üzerinde tabbi ki daha ayrıntılı düşünmek gerekir.

Saygılar.
Old 26-01-2007, 11:44   #3
Av.Ceylan Pala Karadağ

Şöyle bir durum geldi aklıma bu mümkün olabilir mi Sayın Meslektaşlarım?
MAHKEMEDEN TEVDİ MAHALLİ İSTEYEBİLİR MİYİM? Ne şekilde ? Ve sizce işe yarar mı? Teşekkürlerimi sunuyorum
Old 26-01-2007, 12:51   #4
sincap

Merhaba, bende Işıl Hanım'a katılıyorum. İhtarname çekip parayı ödemeye hazır olduğunuz karşı tarafa bildirilmeli. Başıma gelen benzer bir olayda ben vekil olarak paranın bana depo edildiği bilgisinide ihtarnameye eklemiştim. Tevdi mahalli uygulamasını defalarca denemiş biri olarak, pratik bulmuyorum ve olaya mahsus olarak ihtarnamenin yeterli olacağını düşünüyorum. Kolay gelsin...
Old 26-01-2007, 18:27   #5
ismail aksu

"Aynen kira bedeli ödemelerinde olduğu gibi "Adreste ödemeli" olarak para alacaklıya gönderilmelidir.Teslim alınmaması durumunda yukarıda meslektaşların belirttiği ihtarname gönderilmeli ve ödemenin yapılabileceği hesap istenmeli,belirli süre verilmeli,süreye rağman olumlu yanıt verilmediği takdirde tüm bu hususlar delil gösterilerek Mahkemeden Ödeme Yeri Tayini talep edilmelidir." Diye Düşünürüm. Saygılar.
Old 26-01-2007, 19:53   #6
Av.Suat Ergin

Ne tuhaf alacaklılar var. İlamı icraya koyup, fazlaya ilişkin hakkını saklı tutmadığı gibi, ödeme yapan gül gibi borçlusunu üzmektedir.

Ve ne tuhaf borçlular var. Alacaklının peşinde koşup borcunu ödemeye çalışmaktadır. Bu bir rüya sanırım. Birisi çimdik atsın bana...

Sayın Işıl Yılmaz'a katılmaktayım.

Saygılarımla
Old 26-01-2007, 20:05   #7
advokat34

[quote=ISIL YILMAZ]Ceylan Hanım,
Bildiğiniz gibi alacaklını temerrüdü için ifayı kabulün haklı bir gerekçe olmadan reddedilmiş olması gerekli. Burada alacaklının yasa yolları tükenmemiş, yani temyiz incelemesi ile kararın değişmesi mümkün.

Meslektaşlarıma ne yazıkki katılamıyorum. Işıl hanımın ilk parağrafı bu durumu cevaplıyor fakat sonrasındaki öneri ilk parağraf ile uyuşmuyor. Çünkü henüz yargılama bitmiş değildir. Alacaklı lehine mevcut durumun değişmesi mümkün olacabilecekse, temyiz yoluna başvurması alacaklının yasal hakkıdır ve madem yargılama daha devam etmekte, o halde davalının sözkonusu yargılama bitmeden kendi lehine oluşmuş mevcut durumu karşı tarafa kabul ettirme veya bu durumdan tek başına istifade gibi bir şey sözkonusu olamaz. Hukukumuzda (konusu para alacağı olan davalarda) davacıya, davalının temyiz sonucunu beklemeden mahkeme kararını icraya koyup tahsil imkanı verilmişken, davalı için böyle bir şey sözkonusu değildir. Tabi bu da davada tarafların menfaatlerinin ölçüleriyle ilgili bir durumdur. Saygılar...
Old 27-01-2007, 02:58   #8
Av. Can DOĞANEL

Talep de pek samimi görünmüyor esasında;
Yasal faiz ise oranı %9 olup banka mevduat faizi bu faizin üzerindedir. Ticari faiz bile olsa yine mevduat faizleri neredeyse karşılamakta olup, bu oran üzerinden parayı koruyacak pek çok garantili yatırım aracı mevcuttur. Madem gözden çıkarılmış bir 6000,00YTL var bu şekilde değerlendirilip, o para unutulur ve dava sonunda ödenir. Önemli olan aslında Yargıtay Onama kararı gelir gelmez paranın ödenebilmesidir. Yukarıda önerilen ikamette ödeme vs. yollar bu aşamada değerlendirilerek icra harç ve masraflarından kurtulmak mümkün olabilir.
Old 27-01-2007, 12:59   #9
saadet

bir şekilde parayı alacaklıya ödediğinizi, yargıtayda kararın bozulduğunu ve hiç tazminata mahkum edilmediğinizi düşünelim bu durumda ödediğiniz parayı geri almak sizin için daha zahmetli ve masraflı olmaz mı ? yasal faiz oranı düşük
banka mevduat faizinin daha yüksek olduğunu gözönünde tutarak ödememek daha mantıklı gibi geliyor. kolay gelsin iyi günler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi