Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

YÖK Başkanı Özcan: Bazı bölümler sınavsız olacak

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-04-2010, 10:43   #1
YCanik

Varsayılan YÖK Başkanı Özcan: Bazı bölümler sınavsız olacak

Yök başkanı bazı bölümlere girişin sınavsız olacağını belirtirken hukuk fakültesi örneğini verdi.

Bir gazetecinin, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan’ın üniversitelerde bazı bölümlere sınavsız girilmesine dair önerisi var. Bu mümkün mü? sorusu üzerine Özcan, şöyle konuştu;Bazı bölümlerin o türden sınavsız girilebilen bölümler haline getirilebilmesi mümkün. Bir müddetten beri onun üzerinde düşünüyoruz, hangi bölümler böyle olabilir diye. Mesela Almanya’da hukuk tahsili böyle biliyorsunuz.Herkes hukuka girebilir, başarılı olanlar devam eder, başarısız olanlar ayrılır.Onun gibi biz de bazı bölümleri imtihansız girilebilir hale getirmek için çalışıyoruz.;

Özcan, ;Bu ne kadar sürede gerçekleştirilir? sorusu üzerine; Arz ve talebi biraz dengelersek kolay olacak. Oraya biraz yaklaştık. Birkaç yıl içerisinde tamamen mezun olan öğrenciler için üniversitelerimizde yerimiz olacak. O zaman bu türden sınavsız geçiş yapmak mümkün olacak

Yök başkanının verdiği örneği çok ilginç ve sinir bozucu buldum..

Kaynak : www.milliyet.com.tr
Old 14-04-2010, 12:35   #2
Av.Denizcan Sarıkaya

Eee Avrupalı oluyoruz yavaş yavaş.Alışmak ve ayak uydurmak lazım
Old 14-04-2010, 15:20   #3
Av.Gulsah Banu Polat

yaşasın.. iştre ideal hukuk eğitimi..sınavsız, okula gitmeden hukuk nosyonu kazanmadan.. zaten ne gerek var ki!! böylece herşey daha da içinden çıkılamaz hale gelebilecek.. böylece adalete güven daha da azalabilecek.. artık daha da vasıfsız kemküm gugukçularımız olabilecek.. şu andaki sayıları ne de azdı!!! şükür !
Old 14-04-2010, 17:47   #4
f.a

ayrıca tüm üniversitelere şu kadar öğreci alacaksın diyerek yerleşecek öğrenci sayısını arttırmak ya da yeni üniversitelere yeni bölümler açmak kolay ;ama düşünmek lazım o üniversitenin bu kadar öğrenciyi kaldıracak alt yapısı,öğretim üyesi var mı acaba?
Old 14-04-2010, 18:54   #5
av.sebahattin

Olsunnnn. Meclise de sınavsız giriliyor nasıl olsa.
Old 15-04-2010, 11:27   #6
Av.Hukuki

Yokmu hukuka ve hukukçulara sahip çıkacak kurumlar.Hukuk eğitimi ve avukatlık mesleği yağma hasan'ın böreğimi.Hukuk sınavsız avukatlık sınavsız.Sanki yol geçen hanı.Kamu kapıcı bile alırken sınav yapıyor ama bir kamu hizmeti olan avukatlığa giriş sınavsız.
Old 15-04-2010, 11:55   #7
Av.Kaan

Alıntı:
Yazan Av.Hukuki
Yokmu hukuka ve hukukçulara sahip çıkacak kurumlar.Hukuk eğitimi ve avukatlık mesleği yağma hasan'ın böreğimi.Hukuk sınavsız avukatlık sınavsız.Sanki yol geçen hanı.Kamu kapıcı bile alırken sınav yapıyor ama bir kamu hizmeti olan avukatlığa giriş sınavsız.

Bu tür kurumlarımız var. Ancak şu an kafaları biraz karışık, daha önemli işleri ve gündemleri var.

Güzel ülkemde herkes işini yapsa, ah bir yapsa...
Old 15-04-2010, 14:46   #8
YCanik

Televizyonda hergün 25 saat hukuk tartışmaları dönüyorki malûm süreç içinde hukuk tartışmaları hat safada ama 1 tane hukukçu (en azından öğretim üyeleri) çıkıp ta arkadaşlar fakülteler böyle böyle, öğrenciler telaşlı, hukuk eğitimi her geçen gün birşeyler kaybediyor demedi.. Anlamıyorum hukuka hukukçu sahip çıkmazsa kim çıkacak?
Old 16-04-2010, 06:31   #9
ratiolegis27

Yök başkanının görüşüne kısmen katılıyorum.Halen uygulamada vakıf üniversitelerine giren öğrenciler, "özünde" hukuk fakültelerine sınavsız girmiyor mu zaten???Sorun bakış açısında ve sistemin kendisinde;Anayasamız ile güvence altına alınmış eğitim-öğrenim hakkından herkes faydalanabilmeli ve herkes dilediği taktirde hukuk lisans eğitimi yapabilmelidir.Ancak her hukuk okuyan bir hukuk uygulayıcısı (bu anlamda hakim,savcı,avukat vsr.) olamamalıdır.Çözüm ise çok uzaklarda değil;Avrupa'nın pek çok ülkesinde halen uygulanığı gibi, avukatlık mesleğine girişin,avukatlık stajının,avukatlıkta kariyer durumlarının objektif,çağdaş ve bilimsel esas ve uygulamalara bağlı olarak belirlenebilmesi.Eğer siz "aman efendim zaten okulda biçok sınava giriyoruz,şimdi ne gerek var avukatlık sınavına ya da HUS'a derseniz,birileri siyasi saik ve ticari kazanç maksadıyla yasalaşmış avukatlık sınavının kaldırılması amacıyla Mecliste kulisler yaparsa ve siz de buna alkış tutarsanız,bu ve benzeri ve hatta bunların çok daha ötesinde düzenlemelerle haklı olarak karşı karşıya kalırsınız.
Old 16-04-2010, 07:46   #10
Av.Cengiz Aladağ

Eşimin önerisi daha güzel: Herkese doğuştan hukuk diploması ve avukatlık ruhsatı verilsin!
Kural şöyle olabilir mesela: "Avukatlık sıfatı tam ve sağ doğumla başlar."
Anayasa'ya da "Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti ve hukukçu cennetidir." yazarız, güzel olur.
Old 16-04-2010, 09:54   #11
Atahun

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Eşimin önerisi daha güzel: Herkese doğuştan hukuk diploması ve avukatlık ruhsatı verilsin!
Kural şöyle olabilir mesela: "Avukatlık sıfatı tam ve sağ doğumla başlar."
Anayasa'ya da "Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti ve hukukçu cennetidir." yazarız, güzel olur.

O da olamaz. Çünkü, Anayasamızın eşitlik ilkesine aykırı.

Şaka bir yana; Sayın ratiolegis27 güzel bir noktaya temas etmiş. Ben de bu düşünceye katılıyorum. Özel ve vakıf üniversitelerine öğrenci alınırken vasıf aranıyor mu? Hayır... Ödeme gücü yeterliyse ve azçok LYS' de de bir puan aldıysa vasıflı olmasına gerek yok. Öyle veya böyle mezun oluyor. Bundan sonraki aşama da, kişinin kendi bilgi, birikim ve becerisine kalmış.

Açık öğretim fakültesi yıllardır iktisat, işletme, kamu yönetimi başta olmak üzere çeşitli dallarda mezun veriyor. Bu konuda toplumun hiç bir kesiminde ciddi bir tepki oluşmadı. Tan tersi çoğu insan bunu bir basamak olarak kullandı. Yakında buna bir de "hukuk" dalı eklenirse hiç şaşmayın.

Diğer taraftan; şahsi fikrim, hukuk fakültelerinin sınırlı sayıda tutulmasının eğitim kalitesini yükselteceği fikrine katılmıyorum. Önemli olan sayının azlığı veya çokluğu değil, verilen eğitimin kalitesidir. Bu gün hangi üniversiteler ihityaca göre mezun veriyor ki? Heryıl binlerce öğretmen, mühendis, ilahiyat, iktisat, işletme mezununun kaçı kendi dallarında iş imkanı buluyor? ODTÜ mezunu bir bayanın açık olan sekterlik pozisyonu için iş başurusu yaptığına gözlerimle şahit oldum. O an ki duygularımı buraya yazmaya utanıyorum.

Dolayısıyla, sorun genel. Öyle inanıyorum ki böyle giderse daha da vahim olacak. Şu an ki eğitim politikası, "mezun olana kadar meşgul et" politikası... Sonrası zaten malüm.
Old 16-04-2010, 10:04   #12
NurTuna

Alıntı:
Yazan av.sebahattin
Olsunnnn. Meclise de sınavsız giriliyor nasıl olsa.
sahi ya...
Old 16-04-2010, 20:29   #13
f.a

evet doğru hem meclise ilkokul mezunu giriyor,bizde okuma yazma bilene hukuk diplomasi da verilebilir yaniüniversite mezunu olmasına gerek bile yok
Old 17-04-2010, 06:22   #14
Hak Hukuk

Varsayılan AB Hukuku

Ülkemizde 1950’lerde Hukuk Fakültelerine sınavsız giriliyordu. Bugünkü şartlarda, hukuk fakültelerine giriş için yapılmakta olan ÜYS’nin, sadece devlet üniversiteleri bakımından bir mana teşkil ettiği bir gerçektir.
Meseleyi çözecek soru kanaatimce, (2007 yılından beri, “bir köyde kaç dolmuş çalışabilir” İl Trafik Komisyonu önceden belirliyorken, “bir mahkeme yetki bölgesinde kaç avukatın çalışabileceği” esasının halen neden getirilmediğidir.)
Old 20-04-2010, 22:37   #15
Aslı Aydın

Merhabalar,

Bir öğrenci hukuk fakültesine girebilmek için aslında okuyacağı bölümle pek de alakası olmayan derslerden 3 saat 15 dk. lık bir sınava giriyor ve hayatının bundan sonrasını o sınavda yaptıklarıyla yaşamaya başlıyor. Bana kalırsa pek de adil bir sistem değil bu sistem. Bu sistemde barajın üstünde kalanların bu durumları da bana göre o kişilerin hepsinin de hukuk öğrenimi için vasıflı olduğu anlamına gelmez, gelemez. İki kelimeyi bir araya getirip doğru düzgün cümleler kuramayan, doğru bir şekilde kurallarına uygun olarak bir paragraf yazamayan ve işin kötüsü fakülteden mezun olduğu halde bunu hala beceremeyen birçok kişi vardır etrafınızda.

Öte yandan her fakülte kendi sınavını yapabilir veya şu anda benim aklıma gelmeyen şekillerde; belki her fakültenin kendi yapacağı mülakatla ya da kişinin hukuk alanında verimli olup olamayacağını ölçen, biraz genel bilgi biraz da temel lise bilgilerine dayalı ortak yazılı sınavlar veya bunların her ikisi de; bazı elemeler fakülteler tarafından yapılabilir. Tekrar somutlaştırmak gerekirse bir öğrencinin mat2 testinin hepsini tam olarak yapması o kişinin hukuk fakültesinde okuyup mezun olduktan sonra da yararlı bir hukukçu olacağı anlamına gelmez.

Bunun yanında Hukukta Uzmanlık Sınavı gibi bir sınavın da getirilmesi, şu anda içinde bulunduğumuz durum ele alınırsa son derece mantıklı bir eleme sistemi olarak da kullanılabilir.

Henüz bir 1. sınıf öğrencisi olarak eleştiri yapmam ne kadar doğru olur bilemem fakat bu sistemin içinden geçmiş biri olarak ve bu birkaç yıllık deneyimlerime dayanarak bunları söyleyebiliyorum kolaylıkla.

Saygılar.
Old 22-04-2010, 11:21   #16
Av.Hukuki

HUS filan gelmez arkadaşlar tümüyle siyasi bir kurum olan YÖK hus'u getirmek bi yana Hukuk fakültesini sınavsız yapacak.Popülistliğin at koşturduğu Hukuk eğitimi sınırsızca sömürülecek.
Old 24-04-2010, 23:07   #17
Ulukoca

Hukuk eğitiminin para karşılığı alınmasını nasıl ki hukukun özüne aykırı görüyorsam, "sınavsız" hukuka giriş gibi bir yanlışında ibretlik sonuçlar doğuracağından eminim. Hukuk eğitimi esasında, başka bir fakültenin üstüne okunması gerekir. Liseden çıkmış (çoğunlukla 18'i bile bulmamış) birinin "hukukçu" sıfatı kazanabilmesi gerçekten çok zor bir olay.
Eğer bir değişiklik yapmak istiyorlarsa, hukuk eğitiminin dört yıllık bir yüksek eğitimin üstüne verilebilmesini sağlamak lazım, gerisi faydasız işler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi