Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ayıplı Otomobil-Dolandırıcılık-Tazminat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-11-2010, 16:38   #1
Noyan Yiğit

Varsayılan Ayıplı Otomobil-Dolandırıcılık-Tazminat

2008 yılının 8 nci ayında internette gördüğüm bi ilan üzerine bi galeride bulunan araca alıcı oldum. Araç hoşumuza gitti. Pazarlık ettik. Aracı 28 bin liraya anlaştık. 2006 model bi araba. Arabanın önemli bi hasarı olmadığı bize söylendi. Aldık arabayı bi kaporta boyacıya gösterdik. Bize aracım ön kaputu, sol arka çamurluğu ve sol arka kapısında hasarı olduğu söylendi. Aracı beğendik satın aldık. 2 senedir de severek bindik. Hiçbir arızası da olmadı. Şimdi bi ev satın alma konumuz oldu. Aracı satışa çıkarttık. Bizde internette bi siteye arabanın resimlerini koyarak satılık ilanı verdik. Bu arkadaş bizi Bitlis'ten aradı. Aracı almak istediğini söyledi. Biz de kendisine bildiğimiz hasar ve boya olan yerleri söyledik. Aracın satışı hususunda anlaştık. Arkadaş ta Bitlis'ten Bursa'ya aracı almak üzere geldi. Tam noterde muamele yapacakken telefonu çaldı. Bitlisten arayan babası bi sigortacıya baktırdığını ve araçta bir 10 bin liralık, bi 7 bin liralık, bi 4 bin liralık ve bir iki tane de küçük çapta hasarlı kazaların olduğunu öğrendiğini arkadaşa söylemiş, O da bize söyledi. Biz şok olduk. Alıcı arkadaş da şok oldu. Sonra bizde yeni çıkan bi sistem ile (aracın plakasını yazıyorsunuz, bir numaraya mesaj atıyorsunuz; anında size aracın yaptığı kazalar mesaj şeklinde geliyor) aracın seceresini gördük. Bu kazalar ilk sahibinde olmuş. Ben üçüncü sahibiyim. Tabii ki alıcı arkadaşa mahcup, olduk. Bunlardan haberimiz olmadığını, haberimiz olsa bizim de aracı satın almıyacağımızı söyledik. Kendisi bizden masrafını talep etti. Bizde durumu öğrendikten sonra yarısını karşılayacağımızı , kendisinin madem böyle bir sistemden haberdar olduğu halde niye yola çıkmadan baktırmadığını, bu nedenle kendisinin de bu işte kusuru olduğunu söyliyerek kendisini Bitlis'e tatsız bir şekilde uğurladık. Benim meslektaşlarımdan öğrenmek istediğim.
1) Aracı bize satan vatandaş durumu bilmeden veya bilerek uygun bir fiyatla alıp aracı satın almış olabilir diye düşünüyorum.
2) Aracı O da bunları bilmeden satın almış olabilir
3) Ben bu durumda kandırılmış olmakla aracın ilk sahibi(kazalar bunda olmuş) ve aracı bana satan ikinci sahibi hakkında dolandırıcılıktan C.Savcılığına şikayette bulunsam ve zarara uğradığım gerekçesi ile hukuk davası açsam başarı şansım ne olur. (Araca şu an 20 bin lira veriyorlar) bilgi ve emeğini esirgemiyen arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 26-11-2010, 17:52   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın meslektaşım,

Olayda menkul satışlarında ayıplı ifa hükümlerine dayalı olarak galerici olan kişiye karşı dava açabileceğinizi düşünüyorum. İlk satıcı ile aranızda hukuki ilişki olmadığından onun açısından husumet engeli ortaya çıkabilir. Açacağınız davada hile yoluyla ayıbın saklanması veya gizli ayıp hükümlerine dayanabilirsiniz.
Old 27-11-2010, 17:45   #3
eke

Sayın Noyan,
Aracı alırken zaten kaportacıya götürüp hasarlı olduğunu öğrenmişsiniz. Sigortadan görünen hasar kayıtları genelde kabarık görünüyor. En ufak bir kazada bile eğer sigortanın karşılama durumu söz konusu ise yeni parça takılıyor ve dolayısıyla hesap fazla tutuyor. Bu şekli ile gizli ayıp olacağı kanaatinde değilim.
Ancak aracınızda pert kaydı görünüyor ise gizli ayıp hükümlerine göre aracı aldığınız kişiye açacağınız bir davayı kazanma şansınız çok yüksektir.
Savcılığa bulunacağınız şikayette yüksek olasıkla hukuki ihtilaf konusu sebebiyle takipsizlik kararı çıkacaktır.
Her türlü şartlarda aracın ilk sahibine başvurma şansınız yoktur.
Old 27-11-2010, 23:52   #4
Av.Ali KAYA

Sevgili Noyan Yiğit,aracın plakasını yazıp mesaj gönderdiğiniz tel.no yu sakıncası yoksa 0532-792 50 39 nolu telime ya da av-alikaya@hotmail.com'a yazabilir misiniz.Zira ben de benzer bir sorun yaşadım.
Old 28-11-2010, 01:41   #5
Av.Ali KAYA

Sevgili Meslektaşım..merakımı yenemedim...Google'a yazdım.5664'e plakanı yazdığında hasar bilgilerini bildiriyor.www.otokontrol5664.com sigorta bilgi merkezi.sitesinden ayrıntılı bilgi edinilebilirsiniz değerli forum okurları.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi