Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Basın yoluyla kişik hakşarına yapılan tecavüz nedeniyle manevi tazminat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-12-2007, 11:20   #1
witch-wizard

Varsayılan Basın yoluyla kişik hakşarına yapılan tecavüz nedeniyle manevi tazminat

herkese iyi çalışmalar dileyerek siz deneyimli meslektaşlarımdan bi konuda bana yardımcı olmanızı diliyorum..staj bitim raporum olarak, basın yoluyla kişilik haklarına tecavüz nedeniyle manevi tazminatı konu alan bir dosyayı incelemeye aldım..dosya 2003 esasıyla açılmış ve karar 2005 yılında verilmiş tabi bu seyirde yargıtay temyiz süreci de var..
Dava Asliye Hukuk Mahkemesinde açılmış ve benim, bunu yasal bir dayanağa dayandırmam gerekiyor.
Görev ve Yetki konusunu belirlerken HUMK nun hangi maddelerine dayanmam gerektiğini tam olarak açıklığa kavuşturamadım.
(şunu da hatırlatmak istiyorum davacının yerleşim yeri ankara, davalılar yani gazetenin merkezi istanbul ve dava ankarada açılmış)
Basın Kanununda sadece ceza mahkemelerinin adı geçtiği için siz değerli meslektaşlarımın yardımlarına ihtiyaç duydum.
Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ediyor ve iyi çalışmalar diliyorum.
Old 24-12-2007, 12:00   #2
emrahcevik

merhaba,

konuyla ilgili olarak mk 25/son size yol gösterebilir. bunun dışında genel hükümlere göre haksız fiilin işlendiği yer (zararın meydana geldiği yer olarak da anlaşılabilir bu) mahkemesinde de dava açılabilir. eğer yazılı eser yoluyla kişilik haklarına tecavüz olmuşsa eserin dağıtıldığı yerlerdeki mahkemeler de yetkilidir.
konuyla ilgili Erol Çetin'in Basın Hukuku adlı Seçkin Yayınlarından çıkan kitabı size yardımcı olabilir. bolca içtihat bulabilirsiniz bu kitapta.
Old 24-12-2007, 13:10   #3
Yücel Kocabaş

Yetkili mahkeme konusunda davacının seçimlik hakkı bulaunmaktadır:
TMK.nun 25 (eski MK. 24/a) md.sine göre kendi yerleşim yeri veya davalının yerleşim yerinde dava açabileceği gibi;
HUMK 21 md. sine göre haksız eylemin oluştuğu yani gazetenin dağıtıldığı veya okunduğu her yerde tazminat davası açılabilir.
Görevli mahkeme ise genel kurala göre asliye/ sulh mahkemeleridir.
Saygılarımla.

T.C.

YARGITAY

4. HUKUK DAİRESİ

E. 1999/10296

K. 1999/10912

T. 9.11.1999

• DAVACININ İKAMETGAHI MAHKEMESİ ( Yayın Yoluyla Kişilik Haklarına Saldırı Nedeniyle Manevi Tazminat Davasında Yetki-Davacının Seçim Hakkı )

• YAYIN YOLUYLA KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI ( Yetkili Mahkeme )

• YETKİLİ MAHKEME ( Yayın Yoluyla Kişilik Haklarına Saldırı Nedeniyle Manevi Tazminat Davası )

1086/m.9,21

ÖZET : Yayın yoluyla kişilik haklarına saldırılan davacının, yetkili mahkemeye ilişkin seçim hakkı bulunduğu gözetilmeden, yetkisizlik kararı verilmesi usul ve yasaya aykırıdır.
DAVA : Davacı H. vekili tarafından, davalılar ... Bülten Dağıtım ve Tic. Ltd. Şti. ve arkadaşları aleyhine 16.4.1999 gününde verilen dilekçe ile basın yoluyla kişilik haklarına saldırıdan dolayı manevi tazminat istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; yetkisizlik nedeniyle dava dilekçesinin reddine dair verilen 29.9.1999 günlü kararın Yargıtayca incelenmesi davacı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü:
KARAR : Dava, yayın yoluyla kişilik haklarının saldırıya uğradığı nedenine dayalı manevi tazminat istemine ilişkindir.
Davalılardan ... Bülten Dağıtım ve Ticaret Ltd. Şti. süresi içinde yetki itirazında bulunarak, yetkili mahkemenin Bakırköy Asliye Hukuk Mahkemesi olduğunu ileri sürmüştür.
Mahkemece, yetki itirazı yerinde görülerek dava yetki yönünden reddedilmiştir.
Haksız eyleme ilişkin davalarda davacı, genel hükümlere göre davasını, davalının ikametgahında açılabileceği gibi, HUMK.nun 21. maddesi uyarınca haksız eylemin meydana geldiği yer mahkemesinde de açabilir. Başka bir ifade ile, bu konuda seçimlik hakkı davacıya aittir.
Somut olayda, davaya konu olan eylem, yayın yoluyla kişilik haklarının saldırıya uğradığı nedenine dayanmaktadır. Dava, bir dergideki yazı nedeniyle açılmıştır. Bu derginin davacının oturduğu yerde dağıtılmadığı ve okunmadığı savunulmadığına göre, davacının oturduğu yerde zarara uğradığı ve böylece haksız eylemin orada gerçekleştiği kabul edilmelidir. Hal böyle olunca davacının oturduğu yerde zarar gördüğü; haksız eylemin de o yerde gerçekleştiği sonucuna varılabilir. Böylece davanın HUMK.nun 21. maddesinde öngörüldüğü üzere yetkili mahkemede ve yasanın öngördüğü yerde açıldığı anlaşılmaktadır.
Kaldı ki, Medeni Kanunun 3444 sayılı Yasa ile değişik 24/a maddesinde davasının kendi ikametgahı mahkemesinde de dava açabileceği hükme bağlanmıştır.
Açıklanan bu yasal düzenlemeler itibariyle davacının seçimlik hakkını yasal düzenlemeye uygun kullandığı ve buna göre yetkili mahkemede davayı açtığı anlaşılmaktadır.
Şu duruma göre işin esasının incelenerek varılacak sonuca göre bir karar vermek gerekirken, somut olaya ve yasa maddelerine aykırı biçimde yetkisizlik kararı verilmesi bozmayı gerektirmiştir.
SONUÇ : Temyiz olunan kararın belirtilen nedenlerle BOZULMASINA, 9.11.1999 gününde oybirliğiyle karar verildi
Old 24-12-2007, 21:33   #4
Av.Bülent AKÇADAĞ

Sayın Ekinci;

Manevi tazminat davaların da görevli mahkemenin belirlenmesi HUMK hükümlerine tabidir, kısacası görevli mahkeme müdeabbihin değerine göre belirlenir. (Sulh/Asliye) 2007 yılında Sulh/Asliye Hukuk Görev Sınırı : 5.910,00 YTL, 2008 yılında ise 6330 YTL olarak belirlenmiştir. Bu rakamlar görevli mahkemeyi belirleyecektir,

Davanın açılabileceği yer olarak ise (yetki) Gazetenin neşredildiği her yer, yetkili mahkeme olarak kabul edilir.
Old 25-12-2007, 12:51   #5
witch-wizard

Herkese değerli katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.İletilen değerli bilgilerle sorunum tamamiyle çözüldü.İyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi