Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Bakanlığın "Uçak kaçırdı" dediği vatandaş 65 bin YTL'lik dava açtı

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-11-2006, 14:31   #1
Seyda

Varsayılan Bakanlığın "Uçak kaçırdı" dediği vatandaş 65 bin YTL'lik dava açtı

THY’nin Tiran-İstanbul seferini yapan uçağı Hakan Ekinci ile kaçırdığı açıklanan, daha sonra olayla ilgisinin bulunmadığı belirtilen Hataylı Mehmet Ertaş, olay sonrası "posttravmatik stres bozukluğuna uğradığını" bildirerek, Adalet Bakanlığından toplam 65 bin YTL maddi ve manevi tazminat talebinde bulundu.
Ertaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 Ekim Salı günü uçak kaçırma olayına adı karıştığı gerekçesiyle tüm yaşamının altüst olduğunu söyledi.
Yaşadığı olaydan sonra uyuyamadığını, eve kapandığını, çevresinden uzaklaştığını belirten Ertaş, şöyle devam etti:
"Yurt dışında yaşayan birisi olarak, devlet büyüklerimi sıkıntıya düşürmemek için olayın yaşandığı günlerde dava açmayı düşünmemiştim. Ancak çevremdekilerin bana ’korsan’ diye hitap etmesi, herkesin beni halen suçlu gibi görmesinden rahatsızlık duydum. Yaşadığım olayın etkisiyle geceleri uyuyamadım, kabuslar görmeye başladım. Evden dışarı çıkamadım. Ailemin isteğiyle psikologa gittim. 30 Ekim günü doktorlar bana ’Posttravmatik stres bozukluğu’ teşhisi koydular. 6 aylık tedavi sürecim bulunduğunu belirttiler. Oysa ben hemen Tiran’a dönmeyi ve işimin başına geçmeyi düşünüyordum. Tüm hesaplarım altüst oldu.
Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum." Uçak kaçırma olayında ismini açıklayan Adalet Bakanlığına, zararının karşılanması amacıyla başvuruda bulunduğunu bildiren Ertaş, "Kendi çabamla bir yere varamıyorum. İnsanlara bir şey anlatamıyorum ve yaşadığım psikolojik sorunlardan kurtulamıyorum. Bunun için hakkımı hukuki yoldan arayacağım" dedi.

AVUKAT TAŞ: "HUKUKİ SÜREÇ BAŞLADI"
Ertaş’ın avukatı Sinan Taş ise Adalet Bakanlığına konuyla ilgili idari başvuru yaparak, hukuki süreci başlattıklarını söyledi.
Müvekkili Ertaş’ın uçak kaçırma olayından sonra tüm yaşamının değiştiğini ve gelişmelerden olumsuz etkilendiğini ifade eden Taş, şunları kaydetti:
"Ertaş’ın maddi ve manevi zararının karşılanmasını istiyoruz. Bunun için Bakanlıktan, müvekkilimin kişilik haklarına ağır saldırı niteliğindeki, tamamen gerçeğe aykırı basın açıklaması şeklinde meydana gelen idari eylem sebebiyle 60 bin YTL manevi, 2 bin 800 YTL maddi ve diğer giderler için saldırı tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte ödenmesi istemiyle 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 13. maddesi gereğince, toplam 65 bin YTL tazminat isteğinde bulunduk. Bakanlıktan gelecek cevaba göre idari yargıda gerekli davamızı açacağız. Ertaş’ın mağduriyetinin giderilmesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Şayet, sonuç alamazsak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuracağız." Taş, davayı kazanacaklarından emin olduğunu da sözlerine ekledi.

http://www.milliyet.com.tr/2006/11/17/son/sontur12.asp
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi