Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kızımın velayetini alabilir miyim

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-07-2014, 19:24   #1
Konuk ceyda

Mutsuz kızımın velayetini alabilir miyim

merhabalar ben 5 yıllık evliyim esim bu süre icinde gecici işlerde calıştı evine dogru düzgün bakmadı yeri geldi komsuların maddi yardımıyla evime alış veriş yaptım bosanmak istedim beni aileme ve bana zarar vermekle öldurmekle tehdit etti 2 yasında bir kız çocugum var tüm bu sorunlar yüzünden boşluga düştüm baska biriyle görüsmeye basladım ama sadece telefon ve sms yoluyla kesinlikle herhangi bir cinsel birliktelik vs olmadı cok pisman oldum telefon görüsmelerinin birini eşim ses kaydı yapmış bosanma davası açtı beni kızımı almakla bana vermemekle tehdit ediyor kızımı bana göstermiyor bosanmayı bende istiyorum size sorum kızımın velayetini alabilir miyim acil yardım istiyorum saygılarımla
Old 20-07-2014, 13:12   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Davaya vereceğiniz cevapta, çocuğunuzun velayetini istediğinizi ve geçici velayetinin de dava süresince size verilmesini talep ediniz. İki yaşındaki çocuğunuz anne bakım ve şefkatine muhtaç yaştadır.

Boşanmaya sebep olan olaylarda daha ağır kusurlu sayılabilirsiniz. Ancak velayet bu değerlendirmeden farklı bir konudur. Çocuğunuza verdiğiniz zarar veya ileride zarar görebileceği durum ve somut delil yoksa velayetin anneye verilmesi beklenir.

Davada velayet açısından tanık gösterme ve bilirkişi incelemesi talep etmeniz de mümkündür.

Maddi durumunuzun iyi olmadığını kanıtlayarak, davanın bulunduğunu yerin barosundan ücretsiz avukatlık hizmeti de isteyebilirsiniz.

Bu boşanma davası içinde, dava sonuçlanıncaya kadar ayrıca kendiniz için dava tarihinden itibaren tedbir nafakası talep etmeniz de mümkündür. Çocuğunuzun geçici velayetinin ve nihai velayetinin size verilmesi halinde tedbir ve iştirak nafakasına hükmedilmesini isteyebilirsiniz. Baba çocuğu teslim etmezse, icra takibi ile çocuğun teslimi sağlanır.

Her durumda bir avukatla davayı takip etmeniz hak kaybına uğramanızı engeller.

Saygılarımla
Old 23-07-2014, 21:53   #3
Konuk ceyda

Mutsuz kizimin velayetini alabilir miyim?

Sayin Av.Ufuk,oncelikle ilginiz ve cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Esim mahkemede ses kaydini kullanacagini ve gecmise dönük telefon ve sms kayitlarinida cikarip mahkemeye delil olarak sunacagini soyluyor bosanma konusunda hic bir itirazim yok anlasmali olarak bitsin ama kizimin velayeti bana verilsin istiyorum ama esim sanirim ses kaydini ve diger dokumanlari mahkemeye sunacaginioyluyor bu durum bosanma davasini cekismeli hale getirir mi bir de esimin calismadigi ve eve bakmadiginda maddi yardim.yapan komsularim esimin ses kaydinda yakaladigi telefonla gorustugum kisinin yakin akrabalari bu durum onlari sahit gostermemi olumsuz etkiler mi yada sahitlikleri kabul edilir mi mahkemede? Esim su an davayi acmis durumda ben mahkeme kagidinin gelmesini bekliyorum. Maddi yada manevi hic birsey umrumda degil ben sadece 2 yasinda ki kizimin velayetini ve benimle kalmasini istiyorum esimin ustune hicbir malvarligi yok su an bir isi de yok ev kira kizimin babaanneside baska bir adamla evlenmek uzere esimin cocugu almasi durumunda cocuga bakabilecek kimse yok mahkeme evlilik birligine sadakatsizlikten dolayi cocugumu babaya birakir mi esimin elinde ki ses kaydi ve cikaracagini soyledigi dokumanlar velayeti almasi icin yeterli olur mu ? Kizimin velayetini alabilir miyim?
Old 24-07-2014, 20:12   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Velayetle ilgili olarak ilk mesajımda gerekli tüm yanıtları verdim. Mahkeme tercihini çocuğun yararından yana kullanacaktır. Velayet taraflar arasında çekişmeli olduğundan mahkeme bu konuda tüm delilleri toplamak ve gerekli araştırmayı yapmak zorundadır. İddialarınıza ilişkin şahitlerinizi ve bilgi ve belgelerinizi mahkemeye cevap ve delil bildirme sürelerini kaçırmadan sununuz.

Velayet dışındaki sorularınız ise, boşanma davasını yönlendirmeye ve pratikte takip etmeye yönelik sorular. Bunlara dosya görülmeden karşı tarafın iddia ve delilleri somut olarak bilinmeden yanıt verilmesi doğru değildir. Ve bu bilgisayar ekranından da mümkün değildir.

Hak kaybı yaşamamak için baroya ücretsiz avukatlık hizmeti için başvurabilir veya tanıdığınız bir avukatla davanızı sürdürebilirsiniz.

Kahdem adına teşekkür ederiz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi