Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Boşanmaya Davalıda Razı Olursa

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-03-2002, 01:43   #1
Serap YILMAZ

Varsayılan Boşanmaya Davalıda Razı Olursa

Merhaba.Bundan 7 ay önce kocam aleyhine Şiddetli geçimsizlik nedeniyle dava açtım.3 çocuğumuz var.Kocam beni yaklaşık 2 yıl önce evden kovdu.Babamlarla birlikte yaşıyorum.Evden kovulurken yanıma 8 yaşındaki kızımı da aldım.Açtığım davada boşanma ile birlikte sadece küçük kızımın velayetini talep ettim.Ayrıca kızım ve kendim için 200 milyon nafaka istedim.Kocam açtığım ilk davanın ilk duruşmasına gelerek mahkemeye dilekçe vererek boşanmayı kabul ettiğini ama velayet ile nafaka talebimi kabul etmediğini söyledi.Mahkemede 2 tanık dinlettim.Kocam beni evden kovduktan sonra imam nikahıyla evlendi.Tanıklarda bu hususu belirttiler.Ancak mahkeme anlaşılmaz bir nedenle davamı red etti.Kocamda boşanmayı kabul ettiği halde mahkeme neden red kararı verdi?Boşanmamıza karar verip,ihtilaflı olan velayet ve nafaka konusunda olumlu veya olumsuz bir karar vermesi gerekmiyordu?Neler yapabilirim bu konuda.Maddi durumum kötü olduğu için avukatta tutamadım.Lütfen yardımcı olun.Şimdiden çok teşekkürler.

26-04-2001 16:57:35
Old 02-03-2002, 01:43   #2
seyyah

merhaba,
mahkemenin açtığınız davayı niye reddettiği gerekçeli kararında yazılmış olsa gerek. anlaşılmaz bir neden olacağını zannetmiyorum ancak ileri sürdüğünüz deliller taraflar arasında evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını isbata yeterli gelmemiş olmalıdır. bir olgunun vukubulması ile bunun inandırıcı şekilde isbatlanması arasında fark vardır. ileri sürdüğünüz olguları isbatlamış olsanız bile eğer daha sonra bu olgulara rağmen eşinizi affetmiş iseniz bunlara boşanma nedeni olarak dayanamazsınız. tekrarlıyorum, gerekçeli kararı dikkatle okuyunuz. eğer karardan memnun değilseniz temyiz etmeyi deneyiniz. ayrıca eşinizin boşanmayı kabul etmesi, ancak diğer hususlarda yani velayet ve nafaka hususlarında da her iki yanın anlaşması ve bu anlaşmanın hakim tarafından da uygun görülmesi halinde bağlayıcı niteliktedir. üstelik dava açıldığı sırada tarafların en az bir yıldır evli olmaları ve bizzat beyanda bulunmaları gerekir. bu itibarla davalının sadece boşanma istemini kabul etmesi mahkemeyi bağlamaz.

26-04-2001 22:06:57

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi