Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşim pasaportuma el koydu ve beni terk etti haber vermeden

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-07-2010, 11:19   #1
şegi

Varsayılan eşim pasaportuma el koydu ve beni terk etti haber vermeden

iyi günler . ben bulgaristana doğup türkiyede yaşayan bir türk vatandaşıyım 2010 da evlendim. eşimde bulgaristanda doğup türkiyede bir süre yaşayıp fransada da oturumu alarak çalışan ve yaşayan biri.fransaya gelin gittim fakat tr de işlemler uzun sürer diye bg de evlendik ve çifte vatandaşlıkta çıkarttırıp orda fransaya beraber gittik şubattan - 15 temmuza kadar orda beraber yaşadık. ben şimdi türkiyedeyim. eşimle tatile diye geldik yolda da pasaportlarımı almıştı sınır geçişlerinde göstermek için daha sonra istememe rağmen vermedi. beni kendi ailemin yanına bırakıp akşam gelicam diye gitti ve birdaha gelmedi. anneside bizden önce tr ye gelmişti sorunlarımız vardı annesiyle o yüzden beni ailemin yanına bırakıp annesiyle konuşmaya diye gitti. ertesi günde gelmeyince bizde annesinin evine gittik ailecek bakmaya fakat eşimin fransaya geri döndüğünü ve beni istemediğini söyledi ayrılacağını söyledi. eşim bana hiç belli etmedi birşey ve gayett normal davranıyodu . şimdi ben tr de evli gözükmüyorum bg de evlendiğim için orda konsolosluğa bildirilmesi gerekiyomuş ama bildirmedik. be ne yapabiliri boşanmam nasıl olucak ondan ne talep edebilirim. evlilik cüzdanımıda fransadayken gelmeden önce oturum işlemlerini başlatabilmek için çevirmene vericam deyip almıştı. bulgaristan (bg) avrupa birliğinde olduğu için ben fransada da evli görünüyormuyum. nerenin kanununa göre dava açarsam iyi olur yada bu şartlar altında ben ne yapmalıyım bilmiyorum beni aydınlatabilirmisiniz. teşekkürler.
Old 26-07-2010, 18:26   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

http://sofya.be.mfa.gov.tr/ConsularServices.aspx adresinde evlilik tescil işleminin elektronik olarak yapılabileceği anlatılmaktadır. Türkiye'de boşanmış olmanız için evliliğinizin tescili, sonra boşanma davası açmanız ya da boşanma kararının tanınmasını istemeniz, daha sonra bir karışıklığın meydana gelmemesi için gereklidir. http://www.e-konsolosluk.net/Questio...AQuestion.aspx adresinden konsolosluk işlerinizle ilgili soru sorup yanıt almanız da olanaklıdır.

Boşanma davasını evliliğinizi Türkiye'de tescil ettirdikten sonra Türkiye'de açabilirsiniz. Ancak bunun için Türkiye'de yerleşme niyeti ile oturuyor olmanız gerekir. Daha sonra verilen boşanma kararının Bulgaristan'da ya da Fransa'da tanınmasını isteyebilirsiniz. Fransa'da evli olarak kayıtlı olup olmadığınızı Türkiye'deki Fransa Büyükelçiliği'nden ya da Fransız Konsolosluğu'ndan öğrenebileceğinizi düşünüyorum.

Türkiye'de açılan boşanma davasında hangi hukuk kurallarının uygulanacağı Türk hukukuna göre belirlenir. Türk hukukuna göre eşlerin ortak milli hukuku uygulanacaktır. Eğer ikiniz de Türk yurttaşı iseniz Türk hukuku, ikiniz de Fransız yurttaşı iseniz Fransız hukuku uygulanacaktır.

Fransa'da ya da Bulgaristan'da dava açıp açamayacağınız ve açmanız durumunda hangi hukuk kurallarının uygulanacağı bu devletlerin hukukuna göre belirlenir. Ancak Fransız ve Bulgar hukuk kuralları hakkında bilgi sahibi değilim.

Bir avukattan destek almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum. Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi