Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müşterek ve müteselsil kefalet ve kefillerden birisinin alacağı temlik alması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-05-2009, 19:21   #1
Av.Nuray Özcan

İnceleme Müşterek ve müteselsil kefalet ve kefillerden birisinin alacağı temlik alması

Müşterek ve müteselsil 2 kefilden birisi alacaklı bankaya borcu ödeyerek alacağı herşeyi ile (ipotekli ev dahil) temlik aldığında ödediği miktarın %50 si için diğer kefile rücu edebilir mi araştırıyorum.
Aslında dava karara çıktı. Ancak ben hala kefillerden birisi alacağı temlik aldığı için diğer kefil bakımından kefaletin sona erdiğine inanıyorum.Eğer borcu 3. kişi ödese idi kefalet her iki kefil bakımından devam edecekti.Kabul. Ancak borcu ödeyen kefillerden birisi olduğu için alacaklı ve borçlu sıftı birleştiğinden diğer kefil bakımından kefalet ilişkisi sona ermiştir diye düşünüyorum.
Bu konuda bilgilerinizi paylaşmayı
Old 22-05-2009, 10:54   #2
Av. İlhan SALBAŞ

Her ne kadar siz alacağın temlik alındığını beyan etmişseniz de, alacağın temliki olduğu iddia ettiğiniz belge noterden veya yazılı dahi alınmış olsun, bu alacağın temliki değil, borcun dosya borcuna kefil olan müvekkiliniz tarafından ödendiğini gösterir belgedir. Bu belgeye dayanarak icra dosyası açılmışsa icra dairesinden , icra dosyası açılmamışsa alacağını temlik ettiğini beyan ettiğiniz bankadan rücu belgesi alarak, diğer kefile 1/2 yönünden genel mahkemede dava açarak alacağınızı hüküm altına aldırarak diğer kefile karşı ilamlı takip yapmanız gerekir. Belgenin adına alacağın temliki veya temlikname yazılması belgeyi temlikname yapmaz. Açıkça yazmasa dahi rücu belgesi niteliğindedir. Ancak yerinizde olsam rücu belgesi olarak yeniden belge alırdım ve bu belgeye dayanarak kefile ilamlı takip yapardım.
Old 22-05-2009, 12:22   #3
Av.Nuray Özcan

Sayın meslektaşım
Öncelikle yanıtınız için teşekkürler. Ancak ben rücu edilen 2. kefilin avukatıydım. Ve kendisine rücu edilememesi gerektiğini savundum. Karar rücu eden kefil lehine çıktı ve temyiz edilmeden kesinleşti. Şu an vekil değilim ancak konu kafama takıldığı çin araştırıyorum.
Şöyle düşünüyorum. Müşterek ve müteselsil kefillerden birisi borcu ödemiş ve alacağı temlik almış. (Bu arada temlikname ile ilgili araştırma yapmadım.)Alacaklı ve borçlu sıfatı birleştiğinden diğer kefilin kefaleti sona ermiştir. Müşterek ve müteselsil kefalet bankaya borçlanan kişi için olup kefillerden birisi asıl borçlu yerine geçtiğinde diğerinin bu kefile karşı kefalet borcu yoktur ve kefalet ilişkisi sona ermiştir diye düşünüyorum. Tabi yüzde yüz haklı olduğum konusunda bir iddiam yok ama düşünce teatisi olarak farklı görüşleri bekliyor ve araştırıyorum.

Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi